Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   Aklını yitirdi gazi olamadı... (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/87010-aklini-yitirdi-gazi-olamadi.html)

SerseriGezgin 08.07.12 11:41

Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Aklını yitirdi gazi olamadı!

Karakol baskınında 8 arkadaşı şehit düşen ve travma sonucu akıl sağlığını kaybeden Rıza Gül, gazi sayılmayıp özürlü maaşı bağlandı. "Devlete daha neyini verecek" diyen ailenin tek isteği ise Rıza'ya da gazi unvanı verilmesi
PKK'nın saldırdığı karakolda 8 arkadaşı şehit düşen Rıza Gül, girdiği bunalım sonucu akıl sağlığını yitirdi. 3 ayda bir 1000 liralık özürlü maaşı bağlandı. Aile ise yüzde 80 iş kaybı raporu olan genç adamın gazi sayılmasını istiyor. Gazi dernekleri de, "Nasıl ki kolunu kaybeden gazi sayılıyor, aklını kaybeden de sayılmalı" diyor.

AİLESİNİ BİLE TANIMADI

Iğdırlı Rıza Gül (26), 2006'nın sonunda askere gitti. 2 çocuk babası Gül, Tunceli'nin Pülümür ilçesine bağlı Kocatepe Karakolu'na gönderildi. Fakat karakol, 2007'nin haziran ayında teröristlerin ağır silahlarla saldırısına uğradı. Akşam geç saatlerde başlayan çatışma, sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Çatışmada 8 asker şehit düştü, daha fazlası da yaralandı. Teröristlerle kahramanca çatışan askerlerden biri de Rıza Gül'dü. O tarihte 20 yaşında olan Gül, çatışmadan yara almadan kurtuldu ancak çok sevdiği silah arkadaşlarını gözlerinin önünde kaybetmenin yol açtığı travmayı bir daha atlatamadı. Psikolojisi bozulan asker, Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderildi. Yaklaşık 4 ay süren tedavinin ardından terhis zamanı gelince de ailesine teslim edildi. Ancak artık ailesini bile tanıyamıyordu. Devlet hastanesinde "şizofreni ve akıl sağlığı bozukluğu" tanısı konulan Rıza Gül'e 'yüzde 80 iş kaybı' raporu verildi. Aralık ilçesine bağlı Yukarı Çiftlik köyüne dönen çocuklarının gazi sayılmasını isteyen aile, bu raporla kaymakamlığa başvurdu. Ancak fiziki bir yaralanması bulunmadığı gerekçesiyle gazi sayılmadı. Onun yerine üç ayda bir 1000 liralık 'özürlü ve bakıma muhtaç' maaşı bağlandı. Perişan halde olduklarını söyleyen Rıza Gül'ün eşi Gül Hanım isyanını şöyle dile getiriyor: "Eşim askere gittiğinde sapasağlamdı. Askerdeyken tedavisine başlandı. Ruh sağlığının bozulduğuna dair rapor verildi. Sürekli kendinden geçiyor, hırçın oluyor. Ancak ilaçla sakinleşiyor. Ne konuştuğu var, ne de güldüğü. 2 çocuğumla (Polat-7 ve Yakup-5) ortada kaldım. Kocam devlete aklını verdi. Gazi sayılması için daha fazla ne vermesi gerekir?"

'YOL YORDAM BİLEMEDİK'

Rıza Gül'ün yaşadığı süreci anlatan amcası Hasan Gül ise teslim almaya gittiklerinde yeğeninin kendilerini bile tanımadığını söyleyerek, "Alay komutanlığı, Ağrı'daki askeri hastaneye yönlendirdi. Burada yeğenime ilaçlar verildi. Ancak düzelmedi. Kaymakamlık sadece özürlü maaşı bağladı. Gazi sayılması için gerekli bilgileri almak üzere Iğdır Alay Komutanlığı'na başvurduk. Ama tezkere aldığı zaman, bir de sağlık raporu almamız gerekiyormuş. Oğlumuzun hakkı için mahkemeye başvurmamız gerekiyormuş. Bize kimse yol göstermedi" diyor. Gazi sayılması halinde Rıza Gül'e, aylık 1000-1500 lira maaş bağlanacak. Gül ayrıca, SGK, TSK, MEB'in yanı sıra pek çok, özel ve kamu kurumunda çeşitli haklara sahip olacak.

UZMAN GÖRÜŞÜ

Kolunu kaybetmekle aynı

http://www.sabah.com.tr/c/i/bullet.jpg Iğdır Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kamber Güzelkaya: Vatani görevdeki çatışma sırasında akli dengesini kaybetmiştir. Kolunu kaybeden vücudunun bir uzvunu kaybettiği için gazi sayılıyorsa, aklını kaybeden de gazi sayılmalıdır. Bu kardeşimizle görüşüp, gerekirse mahkeme konusunda yardımcı olacağım.

Tazminat hakkı doğabilir

http://www.sabah.com.tr/c/i/bullet.jpg Avukat Ayhan Köseoğlu: Rıza Gül'un durumu, askerlik görevi sırasında verilen bir görev esnasında meydana gelen tıbbi bir sonuçtur. Olaydan dolayı hastalık durumu devam ettiği için gazi sayılıp maaş bağlanması gerekir. Akli dengesini kaybedip aynı zamanda 'iş göremez' durumuna da düştüğü için tazminat alma hakkı dahi olabilir.(Sabah)

Canan 08.07.12 11:51

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Nasıl acıdım ve üzüldüm adamcağıza bilemezsiniz. Yurdumuzun düzeni budur; insana verilen değer budur.

Gazi sayılmamasında fiziki yara ve kaybı yokmuş peh...Aklını kaybetmek az birşeymi ? Kağıda küreğe bağlı kalacağınıza, az mantığınızı işletin.

Rukia 08.07.12 11:53

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Bir insanın bu duruma gelmesi gazi sayılması için fazlasıyla yeterli.

Yaşadıklarını düşününce bu hiç kolay değil...

Ama şu da var eğer aile sırf maaş yüzünden bunu diretiyorsa gazi ünvanını vermeyenler kadar onlar da etik davranmıyorlar demektir.

Subutay 09.07.12 11:56

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Sen devlet için canını ortaya koy prosedürler sana gazi demesin peh...

Damon 09.07.12 12:35

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
3 aydan 3 aya da 1000 Lira, nasıl geçinsinler 2 çocuk var bir de.

Gazilik verilirse o kadınla çocukların yaşamı biraz daha kolaylaşır.

Ama tabiki de şu da var: akli dengesi yerinde olmadığı için karısı onun yerine çekiyordur parayı, eğer gazilik maaşı da bağlanırsa yine karısı çekecek ama şöyle bir durum da var ; doğu insanını az çok tanıyoruz, kadın elinde para bırakmazlar, amcalar veya baba, gelinin elinden alıyor olabilir paraları.

Belki böyle değildir durum, inşallah da değildir çünkü kocasına o bakıyor, üstüne 2 çocuk, geçim derdi.... kısacası kadın da çekiyor. Eğer kocasının tarafı kadının elinden paraları biz idare ettiririz sizi diye alıyorlarsa Allah ...... versin.

Bir de bizim memlekette sürekli olan bir durum bu. Gerekse resmi, gerek özel sektör, gerek askeri.... ceplerinden para çıkmasın diye her türlü yolu denerler, eğer karşılarında akıllı biri varsa alt olurlar bir süre sonra, eğer karşılarında saf biri varsa kazanırlar....

Çatışmaya girmiş saatlerce, sağ çıkmış, tabiki de Gazi olması gerek. Yaranlanmak zorunda değil ki, adam çatışma atlatmış. Ve askerliği devam ettiği süre içerisinde olmuş olan bir olay bu. Ve askerlik sırasında sağlığı bozulmuş, çatışmanın etkisiyle.

Ayzıt 09.07.12 12:48

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Allah yardımcıları olsun valla cok zor. İnsan kaybı bu zamanda cok kolay.

Karagöz 09.07.12 13:42

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Akıl, ideal bir vatandaşta aranan bir özellik olmadığından; onu kaybetmiş olmayı pek ehemmiyetli bulmamıştır devletimiz.

LaLe 09.07.12 13:59

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Bu haberin içeriğine pek inandığım söylenemez.

Devletin birçok kurumuna güvenmiyorum ama bu kadarı da fazla diyorum.


Konu mutlaka yansıtılılandan farklıdır.

Ilgın 09.07.12 14:09

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Geçen gün bir yerde okudum hatırlamıyorum kaynağını ama çok duygulandığım bir olay olmuştu. Kore Devleti, Kore'de savaşmış Türk'lerin ailelerinden okumak isteyipte imkan bulamayanlara karşılıksız burs veriyormuş. Türk Kore destek grubuna Kore Devlet başkanı her yıl katılıyor destek veriyormuş. Elin Kore'lisi bu kadar vicdalıyken içimizdekilerin tutumu hayal bile edilemeyecek uçuklukta :zno:

Dalgakıran 09.07.12 15:12

Cevap: Aklını yitirdi gazi olamadı...
 
Habere mesafeli yaklaşmakla beraber, üzüldüğümü söyleyebilirim.
Öte yandan, her çatışmaya girip çıkanın gazi sayılmasıyla ilgili bazı yorumlar dikkatimi çekti. Ama özellikle 92-96 tertip askerlerden doğuda görev yapanların en az % 60'ının çatışmaya girip çıktığı düşünülürse, onlara gazi aylığı bağlanmasına en başta o yorum sahiplerinin karşı çıkacağını düşünüyorum.
Bir de devletin böyle bir durumda nasıl bir yol izleyeceğini kestirmek zor. Zira her çatışma görmüş veya kıyısından geçmiş asker -özellikle de hile ile- akıl sağlığını yitirdiğine dair doktor raporu alırsa ne olacak?
Benimki sadece bir düşünce.. hani?..


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:17.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker