Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/87267-direksiyon-basinda-dondurmaya-72-tl-ceza.html)

Juliet 20.07.12 13:20

Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza
 
Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza
Erzurum Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Suat Özdemir, direksiyon başında dondurma yiyen sürücülere 72 lira ceza kesileceğini açıkladı.

ERZURUM - Polisevi'nde düzenlenen Fahri Trafik Müfettişleri toplantısına, Erzurum Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Suat Özdemir, fahri trafik müfettişleri ile şube personeli katıldı.

Türkiye'de terörden sonra ikinci önemli sorunun trafik kazaları olduğunu anlatan Suat Özdemir, Cumhuriyet Caddesi'nde dondurma satışı yapılan yerlerde direksiyon başındaki sürücülerin araçlarını durdurarak dondurma aldığını söyledi.

Özdemir, sürücülerin dondurma yiyerek otomobil kullanmasının suç olduğunu belirterek, ‘’Otomobil hareket halindeyken şoför dahil herkes külahta dondurma yiyor. Cep telefonuyla konuşurken otomobil kullanmak başlı başına problemken, yazla birlikte dondurma yiyerek araç kullananlar arttı Bir de çocuklarını kucağına alarak otomobil kullanıyorlar. Bunların cezası 72 TL ‘’ ifadelerini kullandı.

ntvmsnbc

CadII 20.07.12 13:31

Cevap: Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza
 
Beni yakalayamadılar he:crazy:

ReaL 20.07.12 15:38

Cevap: Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza
 
Mantıklı ancak, sigara da böyle birşey...

Sigaranın ateşi kucağıma düştü, nasıl duracağımı bilemedim... Kaza yapmak veya kazaya sebebiyet vermek olası... Aynı dondurmanın akmaması için dikkatin dağılması gibi..

Sevda 20.07.12 15:48

Cevap: Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza
 
Çok güzel bir uygulama. Özellikle küçük çocuklarını kucaklarına alıp öyle araba kullananlara milyarlık cezalar verilmeli. Hem büyük görgüsüzlük hem de çok büyük tehlike.

Ayrıca, sokakta küçük çocukların ellerine dondurma veren ebeveynlere de bir ceza uygulansın lütfen :kapris:

Geçen gün rastladım, bir anne 3-4 yaşında çocuğunun eline dondurmayı vermiş kendisi de bir elinden tutmuş, çocuk dondurmayı milletin üstüne süre süre yürüyor. Son anda gördüm de kurtuldum dondurmadan. Gel de ceza isteme şimdi bunlara. :kapris:

Mathematician 20.07.12 15:51

Cevap: Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza
 
72 TL az bile... Nihayetinde 72 lirayı da öderim dondurmamı da yerim diyecek ukalalar da çıkacaktır.

Mediter 20.07.12 17:49

Cevap: Direksiyon Başında Dondurmaya '72 TL' Ceza
 
Çocuk (birey) yetiştirmenin en temel kurallarından bir tanesi ülkemizde sürekli göz ardı edilmektedir.
Şöyle ki,
Çocuklara çok fazla yasak koymamalı, yasak konulmuşsa uyulması sağlanmalıdır.
Eğer çocuğun, (istediği, yaptığı, zarar verdiği) davranışlar çok önemli bir hata değilse, uyarmalı ama mümkün olduğunca yasak koymamalıdır.

Ama eğer, her ne sebepten olursa olsun (doğru veya-yanlış) yasak konulmuş ve çocuktan yapmaması istenmişse, titizlikle takip edilmeli, o davranışı yapması (mutlaka ama mutlaka) engellenmelidir.

Çocuk (birey) yasak koyanın (anne-baba-devlet) ne kadar taviz vereceğini ölçmek için (mutlaka ama mutlaka) önceleri ,yasaklanan davranışı yapıyormuşcasına davranıp, yasak koyanın tepkisini ölçecek, daha sonra yasaklanan davranışı yapacaktır.

Bir çok anne-baba çocuğa önce (yapma-dokunma-gitme-izleme vb) yasaklar koymakta, daha sonra çocuğun sızlanmaları, ağlamaları, isyan etmesi sonucunda ‘’Yeter ki sussun, Başımdan gitsin’’ düşüncesi ile kıyamaması nedeniyle yasakladığı davranışı yapmasına ya göz yummakta veya izin vermektedir.

Böylece, kendisine yasaklanarak ‘Yapma!’’ denilen davranışı yapan ve karşılığında cezalandırılmayarak büyüyen çocuk (birey), nasılsa (yasalara) yasaklara uymasam da ceza almam duygusu kazanmaktadır.
Bir çok aile (kurum-devlet) yasaklar koymakta, daha sonra bu yasakları titizlikle takip etmemektedir.
Yasakların takip edilmediği alışkanlığı edinmiş çocuk ve bireyler de yasaklara uymamayı alışkanlık haline getirmişlerdir.

Dışarı çıkıp şöyle 15-20 dakika, çıkarak araştırıcı gözle çevrenize bakarsanız,
Park yapılmaz levhasının altına park edilmiş otomobilleri, dönülmez kavşaklardan dönenleri, ekzozları sökülerek bağırtılan otoları, yüksek sesle otosunu diskoya çevirenleri, otolarda siyah cam yasak olduğu halde, hemen hemen tümünün siyah cam olduğunu,yerlere tükürüp, çöp atanları, parklara hayvanlarını pisletip, pisliğini almayanları, kaldırıma park etmiş araçları, iş yerlerinin kaldırım işgallerini vb saymakla bitmez.) rahatlıkla görebilirsiniz.
Yine şaşkınlıkla göreceksiniz ki, cezayi işlem yapılmamaktadır.

40 yıldır arabanızı kaldırıma park edersiniz ceza yemezsiniz. Aynı kaldırıma bir başkası 10 dakikalık park etse ceza yiyebilir.

Ülkemizde ki cezayi işlem, ‘’Kör tuttuğunu ….’’ Mantığıyla yürütülmektedir.

Ülkemizde ki bu durumu göz önüne alacak olursak, bir çok kişi direksiyonda dondurma yediği için ceza almayacaktır ama birkaç şanssızın canı yanacaktır.

Doğru olan davranış yasakları (levhaları) azaltmak, var olan yasaklara uyulması içinse (gerekirse) her yasak alanında (levhasına) bir görevli konulmalıdır.

(Benin kendi gözlem ve tecrübelerime göre)
Ülkemizde bu denli yasak ihlali ve bu denli adi suç (kapkaç, hırsızlık, gasp,tecavüz, yaralama, cinayet vb) olmasının nedeni, suçu işleyenin (çocukluğundan beri alışa geldiği gibi) yasaklanan davranışı yaparsa, peşine düşülmeyeceğine, yakalanmayacağına, yakalansa bile (yeterli) cezalandırılmayacağına inanmalarıdır.

Bir duvar yazısının da dediği gibi,
‘’Demokrasi, ıpıssız çölde, kırmızı ışıkta durabilmektir.’’

Yasa konulmuşsa uygulanmalıdır.
Uygulanmayan yasaklar da tümden kaldırılmalıdır.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker