Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/87599-turkleri-cildirtan-ders-kitabi.html)

Insanlikarayan 01.08.12 23:57

Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı
 
Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı

Batı Trakya Türkleri, Yunan okullarında okutulan kitaplara ateş püskürdü...

Batı Trakya Türk Azınlığı, Yunan devlet okullarında okutulan ders kitaplarında Türklerle ilgili yer alan "düşmanca" anlatımların kaldırılmasını istedi.Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu tarafından Eğitim, Yaşam Boyu Öğrenim ve Din İşleri Bakanlığı’na gönderilen mektupta, Yunan okullarında altıncı sınıf tarih kitaplarında yer alan Türklerle ilgili "düşmanca" anlatımların, Yunanlı olmayanlara karşı olumsuz duygular oluşmasına ve çocukların psikolojisini bozarak ayırımcı duygularla yetişmelerine neden olduğu vurgulandı.

Danışma Kurulu, Yunan okullarında okutulan tarih kitaplarında "Türkler İzmir’e girdi. Yunan ve Ermeni mahallerini ateşe verirken, Metropolit Hrisostomos Müslüman kalabalığa teslim edildi ve öldürüldü. Felaket, Hristiyanların kıyımı ve yağmalamalarla tamamlandı. Bu, bölgede asırlarca süren Yunan varlığının dramatik sonu oldu" şeklindeki ifadelerin, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri de olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

Kurul, tarih kitaplarındaki nefret içeren önyargılı deyimlerin Türk ve Yunan eğitimcilerden oluşacak bir komisyon tarafından incelenerek arındırılması istedi.

Yunan tarihinin devlet okullarında ve azınlık okullarında farklı ifadelerle anlatıldığına dikkat çeken mektupta, bu durumun Batı Trakya’da yaşayan iki farklı unsurun birbirine bakışlarını ve gelişimlerini olumsuz etkilediği vurgulandı ve şöyle denildi:

"Batı Trakya Türkleri olarak, bizler, tarih kitaplarının nefret içerikli söylemlerden, önyargılardan arındırılması taraftarıyız. Çünkü bu tür ifadeler, dostluk ve dayanışma değerleriyle bağdaşmamakta, sistematik bir şekilde önyargılı bir toplum yaratmakta ve ülkemizde örneklerinin son dönemde sıklıkla görüldüğü gibi, aşırı görüş ve çevrelerin toplumda destek bulmasına zemin hazırlamaktadır. Bizler, gençlerin düşmanca duygularla değil, barış ve sevgi ortamında, komşusunun dost olduğunu bilerek güven içinde yetişmesini istiyoruz."

Yeni tarih kitabının içeriği değişti mi?

Yunanistan Eğitim Bakanlığı, kısa bir süre önce ilkokul altıncı sınıflarda okutulmak üzere yeni bir kitap hazınlandığını açıklamıştı. Bakanlık açıklamasında, "Yeni ve çağdaş dünyanın tarihi" adlı kitabın yeni eğitim yılından itibaren devlet okullarına dağıtılacağı belirtilmiş, Yunan medyasında çıkan haberlerde ise yeni tarih kitabında da Türkler aleyhinde olumsuz ifadelere yer verildiği iddia edilmişti.

Eğitim Bakanlığı 2006’da, tarih kitaplarında Osmanlı yönetimi ve Türkler hakkında daha yumuşak ifadelerin kullanıldığı yeni bir tarih kitabı hazırlamıştı.

Ancak bu kitap kilisenin ve ülkedeki aşırı milliyetçi kesimlerin tepkisi nedeniyle sadece bir yıl okutulabilmişti.
*****

Simdi artik su Yünanlar tam corbayi bulandirdilar.

Benim özel görüsümle zaten Osmanli imparatorlugu büyük bir hata zamaninda yapmisti.

O zamanlari Yeni türk düsüncesine bas kaldirip, Yünan Liderlerini belirli noktalara yerlestirmis, bunlar böyle Zionistlerle osmanli Imparatorlugunu icten eritmislerdir.

Selanikte yasayan Mustafa Kemal, Zamaninda bunlari görmüs, ve ayni o görüslerinlerinlede Istanbulu bas sehir yapmaktan vaz gecmistir.

Benim görüslerimin devamida var, ama sonra.LaLe 02.08.12 01:48

Cevap: Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı
 
Eşek olunca semer vuran çok olurmuş.

Insanlikarayan 02.08.12 02:19

Cevap: Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi LaLe (Mesaj 504921)
Eşek olunca semer vuran çok olurmuş.


Ayni Eşeklerde, Zamaninda Mustafa Kemal Emri altinda,Yurdumuzdan, kilometrelerce Marmaraya Mermi tasimis, savunmamizi saglamis.

Yurdumuzda dökülen kanlar yeniden unutulmamis, Mustafa Kemal, o Zamanlar olsa bile yurdumuzda ölen Milleti bagrina basip, Ogullarimiz olarak hitap etmis.

Misali Ege denizinde yatan gemiler ve yurdumuzda yatan Sehitler.

LaLe 02.08.12 02:29

Cevap: Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı
 
O bir deyimdi İnsanlıkarayan.

Kimse ağzını açmazsa hakkımızda daha çok atıp tutan olur. Maalesef tarihimizin çarptırılarak anlatılmasına hükümetten one minute deyip, masaya vuran yok.

Insanlikarayan 02.08.12 02:51

Cevap: Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı
 
Iste burada one minute diyen sahistan, ben süphe duyuyorum.

Cünkü ayni sahis, Irandan bir toplumu davet ettiginde, Ankara Mindar deyip, cünkü orada Mustafa Kemal Yatiyor.

Bu ayni sahista sadece Problem yok deyip, O zaman Istanbula gelirsiniz lafini kullandi.

Eger Bu lafi kullanmadim derse, sahitleri önüne sermeye hazirim.

TARIHINEDE SAATINIDE CEVREMDEN ÖGRENIP, SERGILEMEYE HAZIRIM.

Ben Kilic dar oglu degilim.

Sadece bir Mustafa Kemal hayraniyim, Komsum oldugu icin, Trakyali oldugum icin.

Zümrüd-ü Anka 02.08.12 05:35

Cevap: Türkleri Çıldırtan Ders Kitabı
 
Doğrudur ama mesela bizim tarih hocamız olsun edebiyat hocamız olsun Yunan ve Ermeniler hakkında da hep bişeyler anlatırdı ve ben bu iki ülkeye karşı nefretimi tarif edemem. Aynı şey onlarda da var. Onlarınki daha çok kurgulanmış şekilde ama...


WEZ Format +3. Şuan Saat: 20:36.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker