Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 15.11.12, 22:34   #1
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,545
Ettiği Teşekkür: 78642
Aldığı Teşekkür: 37103
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart 156 bin işsizi sakladılar..





TÜİK'in rakamlarına işsizlik Ağustos ayında düştü. Ancak, satır araları okununca “düştü”ğü görülmüyor. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 122 bin arttı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda ise iş gücüne katılım oranındaki düşüş, 156 bin işsizi sakladı.

İSTANBUL- TÜİK, Ağustos ayında işsizliğin düştüğünü iddia ediyor. Ancak DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Ağustos 2012 dönem sonuçlarını değerlendiren bir rapor hazırladı.

İşte TÜİK'in gözartdı ettiği, DİSK'in gözden kaçırmadığı işsizlik verileri gerçeği:


156 BİN İŞSİZİ SAKLADI
Ağustos döneminde hem işsizlik hem de mevsimsel etkiden arındırılmış işsizlik, artışını sürdürmüştür. Bu göre işsizlik bir önceki aya göre 0,4 puan artışla, % 8,8’e yükselirken, mevsimsel etkiden arındırılmış işsizlik 0,1 puan artışla %9,2 oranına ulaştı. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 122 bin arttı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda ise iş gücüne katılım oranındaki düşüş, 156 bin işsizi sakladı.


TÜİK İŞSİZLİK VERİLERİNİ NASIL DÜŞÜK GÖSTERİYOR?
Türkiye’de çalışma çağındaki her iki kişiden biri çalışmıyor. İşgücüne katılım oranı Ağustos 2012 dönemi için %50,7 düzeyinde. İşsiz sayılmayan umudu kesik işsizlerin sayısı ve ev içi emeğin görünmez olmasının sonucunda açığa çıkan bu durum Türkiye’de işsizliği olduğundan düşük gösteriyor. Geçen yıl aynı dönem için işgücüne katılım oranı % 51 düzeyindeydi. İşgücüne katılım oranında bu düşüş yaşanmasaydı, işsiz sayısı 2 milyon 600 bin düzeyinde tepsit edilecekti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre işsiz sayısında 81 bin, işsizlik oranında ise 0,1 puanlık artışa denk düşüyor. Yani iş talep edenlerin sayısında yaşanan azalma bir sene önceye göre işsiz sayısında ve işsizlik oranında düşüş olduğu şeklinde verilere yansıyor.


AB ORTALAMASI
AB ülkeleri için Eurostat 2011 yılı verilerine göre işgücüne katılım oranı %71,2 düzeyinde. Türkiye’de iş isteyenlerin (işgücüne katılım) oranı AB-27 ortalaması kadar olsaydı işsiz sayısı 13 milyon 680 bin olacaktı. Buna göre işsizlik oranı ise yüzde 35 düzeyine çıkacaktı.

27 AB ülkesi ile karşılaştırıldığında Avusturya, Almanya, Romanya, Belçika gibi pek çok ülke için işsizlik oranı Türkiye’den düşük. AB ülkeleri için karşılaştırılabilir bir veri
olarak kentsel yerlerde işsizlik oranına baktığımızda Türkiye’de işsizlik AB ortalamasında (Türkiye’de kent için işsizlik % 11,6, AB genelinde işsizlik ortalama % 11,5).


8,8 DEĞİL 14,75
Umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranı %8,8 değil, %14,75, işsiz sayısı da 2 milyon 445 bin değil, 4 milyon 388 bin oluyor. Gizli işsiz olarak görülen eksik istihdam da ilave edildiğinde işsizlik oranı %17,26 düzeyinde.


GENÇLERİN YÜZDE 55'İ KAYIT DIŞI
Gençler için ise durum daha da kötü. Gençlerin % 55’i kayıt dışı çalışıyor. Umudu kesik işsizlerle birlikte her 4 gençten biri işsiz. Resmi olarak %17,2 olan genç işsizliği, umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayan gençler dahil edildiğinde % 26,53’e ulaşıyor (geçtiğimi ay bu oran % 25,75’ti). 808 bin işsiz gence karşı 600 bin çalışmaya hazır ancak umutsuzluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle iş aramayan genç var. Eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle genç işsizliği % 29’a ulaşıyor. İşgücüne katılım talebinin 1,8 puan gerilemesi 189 bin gencin işsizlik rakamlarına yansımamasına neden oldu. Gençler için kayıt dışı oranı 15-19 yaş için % 78 düzeyine yükseliyor. Gençlerin % 39’u haftada 60 saatin, % 59’u 50 saatin üzerinde
çalışıyor.


KADINLARI ÇALIŞMA HAYATINDA YOK
Kadınlar için çalışma yaşamına katılmak son derece zor. İşgücüne katılım oranı kadınlar için %30,1 düzeyinde. Çalışma çağındaki her üç kadından yaklaşık olarak sadece biri çalışıyor. Lise ve üzeri eğitime sahip kadınlar erkeklere göre 2 kattan daha fazla işsizlik gerçeği ile yüzleşiyor. Erkeklerde işsizlik oranı lise mezunları için % 8,1, mesleki ve teknik lise için % 7,3, yükseköğretim için % 8 iken bu oran kadınlarda sırası ile % 18,8, % 18,8, %17,8 seviyesinde. Lise ve üzeri eğitime sahip olanlarda kadınlar için işsizlik % 18,3, erkeklerde %7,8. Üniversiteli kadınlarda işsiz sayısı bir önceki aya göre 47 bin arttı. İşsizlik oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 0,5 puan artış gösterdi.


KAYITDIŞI KRİZ ÖNCESİ DEĞERLERİN ÜSTÜNDE
Kayıtdışı oransal olarak gerilese de hala kriz öncesi değerlerin üzerinde. 2008 Ağustos dönemi ile karşılaştırıldığında kayıt dışı istihdam 183 bin kişi artmış durumda. Erkekler için aynı dönemde kayıt dışı 352 bin azalırken kadınlar için 534 bin artmış görünüyor.

Tarım sektörü kriz öncesine göre (2008 yılına göre) 942 bin artmış durumda. Buna göre toplam istihdam artışının % 28,5’i tarım kesiminde gerçekleşti.


GÜVENCESİZ ÇALIŞMA YAYGINLAŞIYOR
Güvencesiz çalışma hızla yaygınlaşıyor. 2009 yılı ağustos dönemi ile karşılaştırıldığında geçici çalışanların sayısı % 36 artarak, 1 milyon 588 binden, 2 milyon 167 bine yükseldi. Geçici çalışmanın yaygınlaştırılması hükümetin istihdam stratejisi açısından bir amaç olarak değerlendiriliyor. Geçici işçiler için işsizlik oranı %23,7.
Sonuç olarak işsizlik verilerinin mevsimsel olarak en düşük olduğu yaz döneminde işsizlik verilerinin yükselmesi, bu yükselişe işgücüne katılım oranında yaşanan düşüşün eşlik etmesi, işsizlik konusunda tehlike çanlarının artık duymak istemeyenlerin bile duyacağı şekilde çalmaya başladığını göstermektedir.


İŞSİZLİKLE MÜCADELE İÇİN...
Türkiye’de işsizlik sorunu kriz koşullarında kadınların ve gençlerin çalışma hayatında karşılaştıkları engeller üzerinden ağır bir biçimde yaşandı. İşsizlikte ekonomide yaşanan yavaşlamanın eşlik ettiği yükselişin devamı muhtemeldir. Bu süreçte Türkiye’yi küresel sermayenin ucuz işgücü deposu olarak şekillendirmeye çalışan ucuz istihdam stratejisi gibi temelde çalışma yaşamının yapısını tahrip etmeye odaklanan anlayışlardan uzak durulmalıdır. İşsizlikle mücadeleyi emeğin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanmaya çalışan her türlü anlayışa karşı, işçiler, işsizler, emekçiler alternatifsiz değildir.

İşsizlikle mücadele için;

-Haftalık çalışma süresi gelir kaybı yaşanmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için
uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

-Herkese en az 1 ay ücretli izin hakkı tanınmalıdır.

-Herkes için iş güvencesi ayrımsız bir biçimde uygulanmalıdır.

-Sendikal hak ve özgürlükler güvence altına alınmalı, sendikal barajlar, noter şartı
kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler
yapılmalıdır

-Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalıdır

-Kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

-Taşeronlaşma ve kayıt dışı istihdam engellenmelidir.





Kaynak
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.12, 22:37   #2
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 2,040
Ettiği Teşekkür: 16379
Aldığı Teşekkür: 11782
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: 156 bin işsizi sakladılar..

Herşeyi ele geçirenler, TÜİK mı bırakacaktı ? Tabiki de gerçekler saklanacak.

Durmak yok, yola devam.
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.12, 22:43   #3
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,545
Ettiği Teşekkür: 78642
Aldığı Teşekkür: 37103
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: 156 bin işsizi sakladılar..

Yakında Akp'yi seçmeyenleri Türkiye'de öldü diye cenaze namazlarını kıldıracaklar. Bunlara göre hep bunların yaptıkları doğru en iyisi ötekielrin yaptığı herşey ister iyi olsun at çöpe yani,
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.12, 22:47   #4
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 2,040
Ettiği Teşekkür: 16379
Aldığı Teşekkür: 11782
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: 156 bin işsizi sakladılar..

Senin cenazeni önce kaldırırlarsa ben sana 3 kulhuvallah 1 elham okurum abi
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.11.12, 20:59   #5
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,328
Ettiği Teşekkür: 1093
Aldığı Teşekkür: 5099
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: 156 bin işsizi sakladılar..

Sarmısaklayıp mı saklamışlar?
__________________

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.11.12, 21:04   #6
... Cliff 'Em All...

Cliff Durden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 108
Mesajlar: 1,461
Ettiği Teşekkür: 1054
Aldığı Teşekkür: 6334
Rep Derecesi : Cliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura aboutCliff Durden has a spectacular aura about
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: 156 bin işsizi sakladılar..

Afedersiniz ama haberler bu doğrultuda olduğu müddetçe bir halt olmayacak bizden..

Bilmem kaç bin işsizi saklamışlarmış..

Saklayacaklar tabi.. başta kim olursa olsun saklayacak..

Asıl problem şu: işsizler niye saklanıyor!

not: yeni mezun olmuş bir işsiz olarak bu eleştiri kendime de aynı zamanda.
__________________
Yerli dizilerle ilk tanışmam TV'de değildi. 12 yaşındaydım, bir ilçede arkadaşlarla geyik yapıyorduk. Arkadaş bir diziden bahsetmişti:

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

Kurt Sutter bazılarının neyine la, bu imza yeter. He bu suç değildir inşallah.
Cliff Durden isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.12, 15:42   #7
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,545
Ettiği Teşekkür: 78642
Aldığı Teşekkür: 37103
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: 156 bin işsizi sakladılar..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Damon Mesajı göster
Senin cenazeni önce kaldırırlarsa ben sana 3 kulhuvallah 1 elham okurum abi
Boşuna okuma bana birşeyin gelmez bana kulluk hakkını helal ettinmi o yeter abim, sadece ben yaptıysam o benimle gelir. Sen okumak istersen tabi yinede oku abim canın sağolsun
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.11.12, 15:44   #8
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,545
Ettiği Teşekkür: 78642
Aldığı Teşekkür: 37103
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: 156 bin işsizi sakladılar..

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ma__ Mesajı göster
Sarmısaklayıp mı saklamışlar?
Türkiye'de olmadığım için nasıl sakladıklarını bilmiyorum. Sarımsaklayıpta sakladılarsa yakında kokusu çıkar ortaya
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
işsizi, sakladılar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.