Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   Diziler ve Toplumsal Çürüme (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/93152-diziler-ve-toplumsal-curume.html)

No Pasaran 07.01.13 23:15

Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
Malum, dizi sektörünün epey revaçta. Sektör demek daha doğru olur. Çünkü bu işin temelinde sanat yada topluma birşey kazandırmak yerine, kar temele alınıyor. Alıcısı olduktan sonra her türlü film izletilir. Türkiye'de yaşayan yurttaşların dizi izleme oranı nedir bilmiyorum ama yüksektir diye tahmin ediyorum.

Hal durum bu iken dizilere yüklenen ideolojik mesajları ve bunun toplumda yarattığı tahribatı ayrıca ele almak gerekiyor.

Kişisel olarak söylemem gerekiyor ki nadiren televizyon izleyen biriyim. Toplumdaki çürümeyi ise gerek günlük yaşamdan gerekse de gazetelerden az buçuk görebiliyoruz.

Velhasıl kelam, konuya geçelim. Geçenlerde okuduğum bir haber gülmek ile ağlamak arasında götürüp getirdi beni. Şanlıurfa'da bir iş adamı Polat Alemdar'ın Suriye'de hayatını kaybetmiş gibi gösterilmesi üzerine, Şanlıurfa'da yerel bir gazetede başsağlığı ilanı verdi.

Bunun başkaca örneklerini aynı filmden örnek verebiliriz. Yanılmıyorsam filmdeki adı ''Terörist Rıza'' olan bir adam yolda yürürken 3-4 kişi tarafından tekme tokat dövülmüştü.

Başka bir örnek olarak da Çakır'ın filmde ölmesi üzerine gıyabi cenaze namazı kılınması ve Çakır'ı filmde öldüren adamın reel hayatta dayak yemesidir.

İsmini hatırlamıyorum ama sanırım TRT'de oynayan bir dizi de yabancı uyruklu kişiler hep hırsız, fahişe, dolandırıcı rolleri yüklenmişti.

Benzer şekilde başka bir dizide de dindar olan kesimin tamamı dürüst, namuslu, merhametli olarak lanse edilirken; dinsel yönden zayıf olanlar yada ateist olanlar içkici, kumarbaz, her türlü pisliği yapan adamlar olarak lanse ediliyordu.

Bu örnekler uzatılabilir.

Bunun elbette topluma bir yansıması, yeni bir algı oluşturmasını düşünmek gerekir. Tüm bunların tamamını toplumu çürütmek ve gericileştirmek için yapılan ideolojik saldırılar olarak görüyorum. Diğer bir deyişle ''insan beynine tecavüz''.

Sizlerin bu konu hakkındaki görüşleri nelerdir?

Mavigöl 07.01.13 23:22

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
Malesef haklısınız belki 30 yıldan beri uyutulmaya alıştırılmış bir toplumun üyeleri olduk,zaten ülkenin eğitim seviyesi belli,birde bunun üstüne düşünme mekanizmasını çalıştıramayınca insan neler oluyor,neler dönüyor farkında olamıyor,dizilerde insanın hayal gücünü karıştırıp tam bağımlı hale getiriyorlar,malesef biraz tarih öğrenme adına izlenen Muhteşem Yüzyıl gibi bir dizide engellerle karşılaştırılıp neredeyse konu içeriği değiştiliyor.

LaLe 07.01.13 23:31

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
İstemeyen kapatır, izlemez.

Bu durumun önüne hiçbir şekilde geçileceğine inanmıyorum. Dizilerle insanlar uyutulmaya çalışılabilir, ama insanlar uyumaya meyilliyse, uyutanı da olur.

Çakır'ın dizi de ölmesiyle gıyabında cenaze namazını kılan beyinsizlere dizi de izletmesen aynı beyni taşır. Normal mi bu insanlar?

Dizi izlemedikleri zaman daha yararlı şeyler yapacaklarını mı sanıyorsunuz?


C.Cienfuegos 08.01.13 00:06

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
Televizyon insanlara istediklerini veriyor.
Belgesel yayınladıklarında o insanlar yarışmaları,dizileri
bırakıp belgesel mi izleyecek? Sanmıyorum.

ReaL 08.01.13 00:35

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
"İstemeyen kapatır, izlemez" denecek kadar basit değil...

Bilinçli, aklı başında olan insanlar bu davranışda bulunabilir.. Herkes öyle mi?

Topluma yön veren bir medya olayı bu...

Banu Avar'ın bununla ilgili çok güzel yazısı var.. Hatta videoya da çekilmiş... Ama kim okur, kim izler..
Cliff Durden 08.01.13 00:53

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
Lale'ye tamamen katılıyorum..

Yabancı bir dizi ile örnek vereyim

Sons of anarchy diye bir dizi izliyorum..yabancı bir dizi.. orada motosiklet çetesi anlatılıyor.. Bu çete adam öldürür, esrar kaçırır, silah kaçakçılığı yapar bildiğiniz çetedir.. Bu diziyi izleyip de silah kaçıran olduğunu veya esrar kaçıran olduğunu hatta hatta adam öldürenine denk gelmedim henüz.. Hatta tam aksine bu çete sayesinde Emma Goldman ile tanıştım.. kitaplarını okumaya başladım.. düşünsenize böyle bir çete sayesinde hem de..

Bu dizi bizim ülkede olsa - olamaz zaten sansüre kurban gide gide bir hal olur zavallım hadi diyelim oldu ya- insanlar Anarşist feminist Emma Goldman ile tanışabilirlerdi. Ama tanışamazlar.. neden? Çünkü dizinin ahlaki çöküntüye yol açtığı, dizinin toplumsal yapımıza aykırı olduğu o kadar vurgulanacaktı ki insanlar arkasında yatan fikri göremeyeceklerdi..

İsterseniz Türkiye'deki dizilerle de bir örnek vereyim de sonra o yabancı cliff ne alaka denmesin..

Muhteşem Yüzyıl'ı örnek vereyim..

Muhteşem Yüzyıl dizisini sevin sevmeyin, ecdadınıza uygun görün görmeyin umrumda değil.. Ama diziye o kadar giydiriliyor ki dizinin yararı gözden kaçırılıyor.. İnsanlar merak edip Süleyman Han üzerine kitaplar okumaya başladı.. Hürrem'i okuyor insanlar.. görmüyor musunuz? Tarihten nefret eden arkadaşlarım Süleyman Han dönemini araştırıyor.. Toplumsal çöküntü sebebi sayılan, ecdada uygun görülmeyen dizi aslında tam tersi insanların araştırmasına okumasına vesile oluyor.. Bu diziyi bir kere bile izlemeyen ben bile bunu diyorum..

Örnekleri çoğaltabilirim..

Selametle.

Cliff Durden 08.01.13 01:19

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
Behzat Ç ile başlayayım.. Behzat Ç LGBT'lerin, cumartesi annelerinin, öğrenci haklarının ve daha bir çok konuyu insanlara yansıtmıştır.. Derin devleti de.. cemaati de.. Yani anlayacağınız bu diziye de fazla giydirilmesinin sebebi var..

Gelelim Arka sokaklara.. Arka sokaklar dizisinin toplumsal çöküntü diye birşey varsa o çöküntüyü kesinlikle yaratmaz denebilecek dizidir.. Zira tamamen polis zihniyetiyle çekilmiş bir dizidir..Hatta hükümet olsam sürekli gösterilmesini isterim.. Nefret ettiğim bir dizi olmasına rağmen gayet toplumsal yaşayışları, içkinin ne kadar zararlı olduğunu göstermeleri, sokakların esrarkeş hırsız kaynadığının gösterilmesi vs vs.. tam olarak ''toplumsal çöküntü''yü durdurabilecek dizidir aslına..

Kurtlar vadisine gelirsek.. çok extra bir örnektir.. Onun üzerine cilt cilt yazılabilir gerçekten :)

Diziler insan beynini meşgul ediyor doğru.. ama silahla zorlanmıyor kimse izlensin diye.. O kadar haber ajansı var.. Çok siyaset takip etmek istiyorlarsa buyursunlar..Ama insanlar zaten meşgul edilmek istiyorlar.. Bizim gibi toplumlarda İnsanların siyasetle uğraşması cebine giren para kadardır.. devletten aldıkları yardımlar kadardır.. Eğer ki insanlar o yardımlardan mahrum kalsınlar veya para alamamaya başlasınlar sen istiyorsan dizileri 7/24'e çıkart insanlar meşgul edilemeyecektir..

Şimdi diyebilirsiniz ki sanki insanlar çok para alıyor da falan.. Azı çoku bilmem.. Bakın bir örnek vereyim.. Yasa çıktı mı bilmiyorum ama çıkmış olması gerek.. Geçenlerde ev hanımları sigortalı oldu.. (çıkmadıysa olacak) Buna dikkat edin örneğimi bundan vereceğim..

Neden öğrenciler değil de ev hanımları sigortalı olur? Öğrenci kitlesi genel olarak zaten oyunu kafasında belirlemiş kitledir.. Buna sigorta vererek bunları kendinize çekemezsiniz.. Ama ev hanımları genelde kararsız kitledir.. Senden maaş almasa da bu sigorta gibi yardımlar sayesinde sana kayabilir.. Bu yardımı aldıktan sonra dizilerle meşgul et etme sorun değil.. he ama bu yardımı verdikten sonra yardımını çek bakalım.. istersen dizi saatini 7/24 yap.. senden kopar.. saana oy vermez.. tepkisini sandıkta gösterir..

İşte mesele budur..

Kıssadan hisse insanlara hiç birşey vermezsen diziler değil feriştahı gelse meşgul edemezsiniz.. Ama insanları fakir tutup birşeyler verirsen insanlar sana kayar..

Karagöz 08.01.13 01:21

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
Behzat Ç'yi izleyip de polislerin neyini araştıracaklar ki :honks: Gidip şizofreniyi araştırsınlar, alkol bağımlılığını araştırsınlar, çoklu kişilik bozukluğunu araştırsınlar. Fayda görmek isteyen insan evlilik programlarından bile kendine bir ders çıkarır :honks:

Evrim 08.01.13 01:50

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
İnsanlar sanki şimdiye kadar kişiliklerini arıyormuş da izledikleri karakterler sayesinde bulmuşlar gibi davranıyorlar. İzledikleri insanların varlığına önce inanıp sonra onu en yakını gibi benimseyip o hayali varlıkdan güç alan insanlar o kadar fazla ki..

Aslında bu psikolojiye hazır olan insanlarıda anlamak gerekir, belli ki kopmak istemiş gerçeklerden ve sığınmak istemiş hayali de olsa saçma da olsa farklılığa..

Çünki öyle bir zemin üzerindeyiz ki toplum olarak her an yerle bir olmaya hazır (kişi ve aile) bu yüzden sürekli bunun üzerinde durmaktansa sadece vakit geçirmek için yöneldiğimiz herşeyin bir anda parçası oluyoruz..

Çakır'ın kardeşi olup Konya'da cenaze kadırıyoruz, Miroğlu'nun abisi olup takside arka koltuk sol cam kenarında oturmamıza izin vermediği için arkadaşımızı bıçaklıyoruz, Pusu'yu izleyip (onun çakması olup) tepelerde bira içip konsey kurarak gelene gidene artislik yapıyoruz, Ezel'i izleyip Temmuz gibi tane tane 1 dk da 2 kelime söylüyoruz..

Aslında bunu bizler yapıyoruz sadece adı belli olan vatandaşlar değil.. Bireyler olarak, bunları yapanları ne aptallık, ne cahillik nede hastalıklı olarak göremeyiz.. Bunlar insanların durumlarıdır.. Onlara yardımcı olması gerekenlerde bizleriz..Subutay 08.01.13 01:56

Cevap: Diziler ve Toplumsal Çürüme
 
Yaklaşık 13 yıl önce bir dizideki bir sahne yüzünden bir daha asla televizyon izlemedim asla izlememde.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:56.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker