Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 18.03.13, 21:48   #1
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,248
Ettiği Teşekkür: 980
Aldığı Teşekkür: 4932
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Çanakkale’nin Unutturulan Gayrimüslim Şehitleri

Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Çanakkale Savaşı’nın gayrimüslim askerleri her yıl 18 Mart’ta değinilmeden geçen bir konu. Çanakkale’ye ‘vatan savunması’ için giden gayrimüslimlerin hikâyeleri, tarihin özenle gizlenmeye çalışılan yüzüne ışık tutuyor. 1918’e kadar şehit olan 215 tabibin 82’sinin gayrimüslim olması bile tek başına bir şeyler anlatmaya yetiyor.


Osmanlı ordusundaki Ermeni askerleri, 1915 EMRE ERTANİ
emreertani@agos.com.tr
2015’in yaklaşmasıyla birlikte, bir süredir Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünü farklı gündemlerle karşılaştırmalı bir çerçevede ele alma çabalarındaki artış dikkat çekiyor. Bu noktada özellikle 100. yıldönümü aynı tarihe denk gelen Çanakkale Savaşı’nın Soykırım anmaları ile karşı karşıya getirilmeleri söz konusu. Bu yaklaşımın resmi siyasetteki en belirgin işareti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun iki yıl önce katıldığı bir toplantıdaki şuaçıklamasıyla verildi: “Bütün dünyaya 2015 yılını tanıtacağız. Bazılarının iddia ettiği gibi ve iftira ettikleri gibi bir soykırım yıldönümü olarak değil, bir milletin şanlı direnişinin, Çanakkale direnişinin yıldönümü olarak tanıtacağız.”

Acıları mukayeseli ele almanın ahlâki sorunu bir yana, söz konusu yaklaşımın siyaseten de çok sakıncalı bir yanı var. Zira resmi tarih bahsetmekten imtina etse ve Ermenileri ‘ihanet’ etiketiyle yaftalamak istese de, Çanakkale’de pek çok gayrimüslim asker Osmanlı’yı savunmak için savaştı ve canını feda etti.

Tarihin bu fazla konuşulmayan alanı için Prof. Ayhan Aktar’ın yayına hazırladığı ‘Yüzbaşı Sarkis Torosyan Çanakkale’den Filistin Cephesi’ne adlı kitabı bir fırsat ifade ediyordu. Ancak Çanakkale’de savaşan Sarkis Torosyan’ın hikâyesi, kitabın ekseninde ortaya çıkan polemiklerin gölgesinde kaldı. Oysa Osmanlı Ordusu için savaştıktan sonra ailesi Suriye çöllerine sürülen Torosyan, bu iki acının birleştiği esas zemini anlatmak için çok uygun bir örnekti.
II. Meşrutiyetle birlikte Osmanlı Ordusu’na kabul edilmeye başlanan gayrimüslimlerin katkıları ilk başlarda İttihatçılar tarafından övgüyle karşılanmıştı. Alman misyoner doktor Johannes Lepsius, tarihe şu manidar kaydı düşecekti: “Harbiye Nazırı Enver Paşa Şubat ayında Kafkas cephesinden İstanbul’a döndüğünde katıldıkları mücadelede Ermeni alayının sergilediği örnek davranış ve cesaretten dolayı Ermeni Patriği’ne özel memnuniyetini belirtti…”
Bu yıl da 18 Mart’ta Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıldönümü anılmaya hazırlanırken, farklı kaynaklardan derlediğimiz Çanakkale Savaşı’nın gayrimüslim askerlerine ilişkin haberimizle tarihin bu boşluğuna katkıda bulunmayı diliyoruz.
‘Öteki’ askerlerin anlatılmamış hikâyesi
Milliyet gazetesinden Mehmet Gündem, 2005’te ‘İmparatorluğun Öteki Çocukları Gayrimüslim Vatan Şehitleri’ başlıklı yazı dizisinde Çanakkale’de 105 gayrimüslim askerin şehit olduğunu belirterek şöyle demişti:
“Bizde ‘Mehmetçik’ kavramının çağrıştırdığı isimler Ahmet, Mehmet, Ali, Mustafa olmuştur. Bu ülkede yüzyıllardır birlikte yaşadığımız gayrimüslimler var. Osmanlı'da paşa konumuna kadar yükseldiklerini, padişahların özel iltifatlarına mazhar olduklarını biliriz, ama onların isimlerini biz ‘Mehmetçik’ içinde saymıyoruz. Sanki savaş zamanı bu insanlar cepheye hiç uğramamış, aniden ortalıktan kaybolmuş gibi bir kanaat oluşmuş. İmparatorluğun öteki çocukları, Osmanlı’yla aynı kaderi paylaştılar. Çanakkale'de, Filistin'de, Şark Kafkas cephelerinde, Irak'ta, Galiçya'da, Romanya'da, Yanya'da, Sırp Karadağ'da... Mehmetçik'le omuz omuza çarpışan, aynı siperde ruhunu teslim edenler arasında İsak, İlya, Simon, Mihail, Yuala, Murdaray, Nesim, Kasapyan, Yanko, Kostanti, Yorgi, Yakup, Agop, Bedros, Dimitri, Esteban, Liyon, Kirkor, Berho, Hıristo, Mişon, Sarafyan, Lahdo, Savme de vardı.”
Karşılıklı çarpışan Pastırmacıyan kardeşler
Rober Koptaş, New York'ta yapılan Ermeni-Türk Araştırmaları Çalıştayı'ndaki sunumunda Erzurumlu Pastırmacıyan kardeşlerin hikâyesini paylaşmıştı. Biri, Rusların yanında Osmanlı'ya karşı savaşan eski mebus Karekin Pastırmacıyan, diğeri ise Mekteb-i Harbiye mezunu, Ruslara karşı Osmanlı ordusunda çarpışırken yaralanan kardeşi subay Vahan Pastırmacıyan…
Karekin Pastırmacıyan’ın, anılarında Vahan adlı biraderinden söz ettiğini bilen Koptaş, aynı Vahan olması kuvvetle muhtemel bir kişiye, Tuğgeneral Ziya Yergök'ün anılarında rastlamış. Ardından, Hratch Tarbassian imzasıyla, 1975'te ABD'de yayımlanan ‘Erzurum’ kitabında, iki kardeşi birlikte gösteren aile fotoğrafına ulaşmış. Bu fotoğrafta, Osmanlı üniformasıyla görülen Vahan Pastırmacıyan, Sarıkamış'ta Ruslara karşı, o zaman binbaşı olan Yergök'ün komutasındaki 83'üncü Alay'da savaşmış. Sami Önal tarafından yayına hazırlanan ve Remzi Kitabevi'nce 2005'te basılan ‘Tuğgeneral Ziya Yergök'ün Anıları: Sarıkamış'tan Esarete’ kitabında şu ifadeler yer alıyor:
“Alay’ın atılgan, değerli subaylarından biri de Meşrutiyet döneminde İstanbul Harbiyesi’ni bitiren Asteğmen Erzurumlu Pastırmacıyan Vahan’dı. Bu subay Köprüköy muharebesinde bacağından yaralanmıştı.”


Ünlü Ermeni araştırmacı Hagop Siruni Osmanlı ordusundaki redif subaylarıyla beraber, (1914) 215 tabip şehidin 82’si gayrimüslim
Albay Adnan Ataç’ın, ‘20. Yüzyılda Şehit Olan Türk Sağlık Subayları’ adlı kitabında yer verildiği üzere, 1918’e kadar askeri hekim olarak görev yapan Mazhar Osman’ın Harbiye Nezareti Sıhhiye Dairesi İstatistik Şubesi’nden aldığını belirttiği listedeki 215 şehidin 82’si gayrimüslimdi. Bir tıp kongresinde Mahzar Osman, “Her yerde her vesile ile yaşamaya layık olan o fedakâr isimlerin, onların en ziyade acıyan, hatıraları ile en ziyade yaşayan siz efendilerimin huzurunda tekrarı farzdır. Listeyi işte kemal-i teessürle (üzüntüyle) okuyorum. Şüheda-yı müşarün ileyhimin (adı geçen şehitler) hatıralarını tazimen ayağa kalkmanızı rica ederim” diyerek hayatını kaybetmiş bu değerleri meslektaşları ile birlikte anmıştı.* Galatasaray Lisesi’ndeki “Şehit olan Galatasaraylılar” köşesinde pek çok gayrimüslimin adı var.
Galatasaraylı gayrimüslim şehitler
Galatasaray Lisesi’nin içinde ‘Vatan Uğruna Şehitlerimiz’ başlığıyla yer alan özel bölümde Galatasaraylı şehitler anılıyor. Onların içinde gayrimüslimler de var. İşte onlardan ikisinin hikâyesi:
Mıgırdiç Dikranyan: Mekteb-i Sultani II. sınıf talebesi ve kulübün I. takım futbolcularından olduğu halde I. Dünya Savaşı'na gönüllü olarak katılır. Temmuz 1916'da Bitlis'te şehit olur.

Agop Elmasyan: 1880 Mekteb-i Sultani mezunudur. 60 yaşında olmasına rağmen I. Dünya Savaşı'na gönüllü doktor olarak katılır. Çanakkale'de yaralıları tedavi ettiği sırada, bombardıman sonucu 23 Şubat 1918'de şehit düşer.

Yüzbaşı Dr. Parunak Avedisyan Gümüşhane'de ‘nasıl kayboldu?’

Sarkis Seropyan
İzmit eşrafından, tanınmış bir aile olan Avedisyanlar, kentin kalburüstü Beyazyan ailesinden gelin aldılar evlerine. Zaruhi, bu ailenin İstanbul Kadırga Askeri Tıbbiyesinden mezun oğlu Doktor Parunak'la evledi. Doktorun önce Karadeniz sahilinde Polathane'ye ardından da Gümüşhane'ye tayini çıkınca, dört çocuğunu ayrı yerlerde dünyaya getirdi.Önce evinin direğini, orduda Yüzbaşı rütbesiyle görev yapan Tabip Parunak Avedisyan'ı alıp götürdüler. Ninem Zaruhi, gece olup da doktor eşi eve gelmeyince, tanıdığı ‘hatrı sayılır’ kişilere başvurdu. Birileri Gümüşhane çıkışındaki vadide cesetler gördüğünü, doktorun da aralarında olabileceğini fısıldadı kulağına. İnanmadı söylenenlere, olmazdı öyle şey, olamazdı. Tabip yüzbaşıydı o, devletin zabiti, ta Bayburtlara kadar hastalanan herkesin yardımına koşardı. Ancak bir daha geri dönmedi doktor, dönemedi.Kategori : Gündem

http://www.agos.com.tr/haber.php?seo...i&haberid=4692
__________________

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.13, 21:54   #2
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,464
Ettiği Teşekkür: 42735
Aldığı Teşekkür: 74653
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Alttaki linklere de bir bak Konfüçyüs...

Görmek isteyen buluyor...

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...rih=2006-03-18

http://www.msb.gov.tr/birimler/perso...ar/yayin1.html
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.13, 21:59   #3
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,248
Ettiği Teşekkür: 980
Aldığı Teşekkür: 4932
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Törenlerde bu savaş sanki bir islam-i fetihmiş gibi anlatılmıyor mu yüce kişiler tarafından?
__________________

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.03.13, 22:11   #4
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,464
Ettiği Teşekkür: 42735
Aldığı Teşekkür: 74653
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Senin nereden baktığınla da alakalı bu!..

Ortaya yazdığın bir şey ve hiç bir açıklama veya yorum katmadığın için direk muhalif olarak algılanmaktasın, farkında değil misin?

Açtığın konu yoruma açıksa (başlık ve içerik olarak) önce tavrını ortaya senin koyman gerekmez mi? Sordum ama cevabı belli aslında. Gerekir...

Kimmiş o yüce kişiler? Kimler bu şekilde anlatıyor? Bu anlatılanları bu şekilde kimler anlıyor?

Orada yaklaşık 250 bin vatan evladını şehit vermişiz. Bunların içinde gayrimüslim vatandaşlarımız olduğu da aşikar ve resmi belgelere de geçmiş.

Sen ne olmasını bekliyorsun daha? "Şehitlerimiz" denilirken ayrı bir paragraf mı açılmalı müslüman olmayanlar için?

Hee! ayrıca Çanakkale savaşları Fetih değil, savunma savaşıdır...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.03.13, 03:12   #5
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 13,863
Ettiği Teşekkür: 134659
Aldığı Teşekkür: 48271
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Baska bir yerde Laf olarak okumus olsamda, bunun kanisina günden güne varabiliyorum.
Her tarafa Iddaalar atilip, toz kaldirilip, neyin ney oldugu anlasilamiyor.

Yüz sene üzerinden gecmis, bir seyler ögrenememis durumumuzda, döndük dolastik ayni zamanlari yeniden yasiyoruz, Savasin etegindeyiz

Sanirsam su yaziyi koymakla Ermenilere olan tutumumuzu degistirme düsünceleri geciriyorsun.
Burada sadece müsade verde, her insanin ayni olmadigini kabül görelim!.

Sadece üzerinde yaklasik Yüz yil bile gecmis olmasiyla, gercegin günden güne ortalara ciktigi belli.
Bu Yüz yila yakin zamanda, her zaman Osmanli zamanindan baslayan Düsmanlik, Dost tablolar altindan sürdürüldü.

Gelelim su Meshur Ermeni hazinesine.

Böyle bir serveti bir kisi tasiyamayacagi zaten belli, buna büyük bir teskilat lazim.
Bazilari belirli noktalara koyulup, bunlari yönlendirmesi lazimdi.
Ne malüm burada isimleri gecenlerinde bu Komploda yerlerini bulamadigi.

Gercek su ki, yüz yila bir zaman üzerinden gecmis, bu Hazinenin akibeti meydana cikmis, halen bir Özür, bir Af dileme yok ortalikta.

Almanya bu Ermeni Hazinesini kendi Mahzenine tasimis olsada, bu yalana yardimci olmus, halen Osmanlilarin/Türklerin, Ermeni Hazinesini calip, soykirimi yaptigini savunuyor.

Halbuki burada Dost bildigimiz Amanya, Tozlarin altindan bu ITLERIN Hazinesini kendi Ambarina Tasimis, Ikinci Dünya Savasinda, Ingilizler tarafindan bunlar Hitlerin Mahzeninde bulunmus, ve bunlara el koymuslardi.

Bunlar son seneleri artik tespit edilmis, kimse tarafindan yalanlanamaz!.

Böyle tam belli olmayan söylenimlere bende bir katilip, burada sehit olarak düsen Ermenileri, O zaman bu Hazineyi kacirmak icin yerlestirilen Ajanlar olarak göstereyim, bunlarin haberleri üzerine Alman gemilere yüklendigini söyleyeyim.

Olabilecek dava oldugu, burada belli.
Cünkü böyle Hazineyi, Kara yoluyla Almanyaya getirmek, o zamanda Ölüm fermanini imzalamak gibi olurdu.

Belki Mustafa Kemal Atatürkümüz, O zamanlar acik olarak söylememis olsada, burada Ankarayi Bas sehir olarak sectiginden bir anlam cikartabiliriz.

Gelibolu bile olsa, Istanbul bile olsa, Ajanlarla dolu olup, buralara Konsentre edilmis bir Kuvvetti.

Su Gercegide hic gözümüzün önünden kacirmayalim, Tarih hep kazananlar tarafindan yazilmis, böyle Gercek olarak kabül görülmüstü.

Hadi simdi cok zaman üzerinden gecti diye, bunu tam arastiramayiz olarak kabül görelim.

Hazinenin Almanyaya tasindigi, artik bir gercek, Tespit edilmis.

Halen Bütün Dünya, hazinenin Calinmis oldugunu, Osmanlilar tarafindan Ermeni soykiriminin oldugunu kabül görüyor.

Bu yalani daha ayakta tutmanin ne anlami kaldi?.
Almanlarin Mahzenlerine tasindigi artik tespit edilmis!.

Buna karsilik, Halen Türk Milletini Gasp etme girisimleri, Bütün Dünyada sürüyor.

Inanmazsan, Al Eline Amerikanin Haritasini, burada, Dünya Haritasinda, Türk Bölgesi/Ulusu diye Haritalar var!.

Simdiki yakin tarihimize bakarsan, hep burada Türkler Gasp ediliyor!.

Karabagda olan Katliamlardada belli oldugu gibi, Askerler Türklerden Ölc aldik diye sözler haykiriyor!.

Balkanlarda Sirplardada aynisi duyuluyor.

Bunlarda Alban demiyor, Türklerden Öcümüzü aldik diyorlar!.

Afganistana bakalim.
Osmanli tarihinden eski anlasmalar daha mevcut.
Burada anlasmalara göre simdi tam bilemiycem 40.000´mi 60.000 Askermi diye yardimdan bahsediliyordu.

Bütün Dünya oralara hücum ettiginde, bunlar Talibani desteklediler, Kuzey birligini degil!.

Halbuki Kuzey birliginle Osmanlinin/Türklerin anlasmasi vardi!.

Burada arayi acmak ve Kuzey birligi mahvetmek planlarinin olmadigini anlatmaya kalkmasinlar.
Celik Perdeni düstügünde, Amerikanlar tarafindan, Kuzey birligin Komutanin Kafasini Amerikanlar altin tabak icinde Ruslara sundular!.

Talibani burada güclendirip, bir Kukla devlet yarattilar.

Ikizler kulesini vurmaya , bu Capulcularin bilgisi yeticek bilgiye sahip degillerdi.

Bunlar yapmacik.

Zira 30 yasinda, Asbestle komple kapli bir binayi tümüne demonte edip, bunu yok etmeleri lazimdi.

Burada birkac Milyar Dolar gidecegi bilinciyle, böyle bir komplo hazirlanip, sucu baska birisine yükleme amaciyla, bunlar indirildi.

Yeniden uzun oldu ama, bunlari bir sorustur, gerisine sonralari gelebiliriz.


Sonuna gelmeden, sunu simdiden söylemis olayim!.

Bu yazilardan bir sempati duymaya calisip, Ermeni sinirini acmaliri, Kanseri Ak Cigere yerlestirmeleri gibi olur!.

Buda Vatan haini isim benzerligi AK diye gecen bir hükümet tarafindan gerceklestirilebiliniz.

Zaten Türkiyeyi Parcalama düsüncelerine kapilmis, bir taraftan Kürt diye söyledikleri halka, bölge vericegiz diye, Ermeni sinirinida acip, onlari zehirleme planlari kurulmus bilinmesi lazim.

Böylelikle iyice yilmis bir bölgeye, daha Kolay yahudistan kurulabilecegide bir gercektir.

Kürt asilli Türk Vatandaslarda bunu okursa, Satirlarin arasindan anlam cikarmaya calissinlar, PKK Örgütü, bunlarin sadece bir Aletidir.

Sizleri düsünen bir teskilat degil.

Cumhuriyet kurulduktan sonra, Bu Cumhuriyet sizlere özgürlügünüzü anca verebilir, Yahudistandan kontrol edilen capulcular degil!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.03.13, 04:55   #6
Müdavim

Insanlikarayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 754
Mesajlar: 13,863
Ettiği Teşekkür: 134659
Aldığı Teşekkür: 48271
Rep Derecesi : Insanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardırInsanlikarayan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Bütün konunun acilis nedenenin Ermenistan sinirlarinin acilis istegine ve Ermeni soykirimini destekleyebilecegi kanisina vardigim icin, sunuda bir sunabilirim.

Hayirli okumalar, ve Ufuklarinin Gelismesi dilegiyle!.

http://www.forumgercek.com/showthrea...992#post585992


Kusura bakma, kendimde, fazla burada olmadigim icin, zaman zaman bu bilgilerle karsilasip, yetersiz olan Türkcemle degerlendirmeye calisiyorum.

Umarim, Sahip oldugunuz Türkceyle daha kolay bunlari okuyup, anlayabilirsiniz!.
__________________

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 19.03.13, 16:38   #7
Ne Mutlu Türk'üm Diyene
Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 1,978
Ettiği Teşekkür: 15558
Aldığı Teşekkür: 11526
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster
Senin nereden baktığınla da alakalı bu!..

Ortaya yazdığın bir şey ve hiç bir açıklama veya yorum katmadığın için direk muhalif olarak algılanmaktasın, farkında değil misin?

Açtığın konu yoruma açıksa (başlık ve içerik olarak) önce tavrını ortaya senin koyman gerekmez mi? Sordum ama cevabı belli aslında. Gerekir...

Kimmiş o yüce kişiler? Kimler bu şekilde anlatıyor? Bu anlatılanları bu şekilde kimler anlıyor?

Orada yaklaşık 250 bin vatan evladını şehit vermişiz. Bunların içinde gayrimüslim vatandaşlarımız olduğu da aşikar ve resmi belgelere de geçmiş.

Sen ne olmasını bekliyorsun daha? "Şehitlerimiz" denilirken ayrı bir paragraf mı açılmalı müslüman olmayanlar için?

Hee! ayrıca Çanakkale savaşları Fetih değil, savunma savaşıdır...

Çanakkale - Yolun Sonu filminde gayrimüslim şehit de vardı, Rum idi sanırım o. Gayrimüslimlerin hepsi hain değildi, bizim sevdiğimiz kadar sevenleri vardı aralarında bu toprakları ve Türkleri ...

Yunanlılar İzmir' i işgal ettiğinde Yunanlılar Türk komşularını evlerinde saklardı, aynı şeyi Türkler de onlar için yapmıştı zamanında. 9 Eylül' de Yunanlılar İzmir' i boşalttıklarında, bazı Yunanlılar korkmuştu kendilerine birşey yapılır diye, Türkler o sırada komşularını saklamışlardı, gitmek isteyenleri de sağ salim binecekleri deniz taşıtlarına ulaştırmışlardı.

Yüzyıllarca beraber yaşayıp kardeş gibi olmuş etnik kökenler de vardı bu topraklarda, birbirlerini kolladılar hep.

Gayrimüslim şehitlerden niye bahsedilmedi bu zaman kadar bilemeyeceğim ?!
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.03.13, 17:17   #8
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1627
Mesajlar: 7,837
Ettiği Teşekkür: 27748
Aldığı Teşekkür: 34782
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Anne tarafım rum asıllıdır.

Dedem hristiyan olarak doğup müslüman olarak ölmüştür.

Annemin anlattığına göre, kendisinin, dedesinin babası yani büyük-büyük dedem cephede savaşacak güçte değilmiş(Malum ihtiyarlık).

Ama kendi bulunduğu bölgede asker ailelerine yemek-erzak yardımı yapan bir heyetin üyesiymiş(Heyetin ne olduğunu bilmiyorum sanırım her köyde bulunan ihtiyar heyetlerinden olması lazım).

Bir yardım gezisi sonrası vefat etmiş..

Bunlara şahit olan dedemi dünya gözüyle göremedim.. oda ben doğmadan erken gitti uzaklara..

Annemle bazen konuşurum sizin tarafınızdan cepheye giden oldumu diye.. "Savaş soy ırk dinlemez herkes toprağını savunmak zorundaydı" dediydi..

Elbette herkes vatanını savunmak için gitmiştir.. Şehitlik mertebesinin sadece müslümanlıkla olacağını sanan gerzekler varsa o onların sorunudur..

Bu topraklarda kanını akıtan ister dinsiz olsun ister dini inancı olsun.. Tanrı onların ruhlarını yüceltecektir..
__________________
Kötü veya kötünün iyisi hiç fark yaratmaz, eğer bir seçim yapacak olsam ikisini de seçmemeyi yeğlerim.
SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.03.13, 18:47   #9
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,464
Ettiği Teşekkür: 42735
Aldığı Teşekkür: 74653
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Sunay Akın'dan alıntıdır alttaki yazı...

*******

Mustafa Kemal Atatürk'ün naşı İstanbul'dan ayrılıyor, Ankara'ya götürülecek.
İnsanlar üzüntülü, hüzün var her yerde...
Karaköy'den geçerken birdenbire,
'Çıt' diye bir ses...
Çıt! Çıt! Çıt!
Aaa!
Gökyüzünden düğme yağdı biliyor musunuz?
Düğme yağdı gökyüzünden!
Atatürk'ün o bayrağa sarılı tabutuna düğme yağdı...
Rengârenk düğmeler!
Düğme yağıyor! Çıt! Çıt! Düğme yağıyor!
Herkes yukarı baktı!
O caddedeki dükkânlarda, bürolardaTürkiye Cumhuriyeti'nin Yahudi vatandaşları var pencerelerde...
Ve Yahudi kardeşlerimiz, ülkenin Yahudi vatandaşları, önderlerini, bu güzel insanı kendi (matem) geleneklerine göre "gömleklerinin ceketlerinin düğmelerini kopararak" uğurluyorlar...
Nasıl bir görüntü...
Atların çektiği top arabasında Mustafa Kemal Atatürk'ün tabutu ve üstüne rengârenk düğmeler yağıyor, pencerede gözüyaşlı insanlar...
Gömleklerin, ceketlerin düğmeleri kopartılarak uğurlama ne demekmiş biliyor musunuz?

"BEN SENDEN SONRA EKSİĞİM"

__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.03.13, 18:53   #10
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125444
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Çanakkale’nin unutturulan gayrimüslim şehitleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster

Gömleklerin, ceketlerin düğmeleri kopartılarak uğurlama ne demekmiş biliyor musunuz?

"BEN SENDEN SONRA EKSİĞİM"

Ne kadar güzel bir adetmiş.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çanakkale’nin, gayrimüslim, osmanlı, unutturulan, şehitleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sarıkamış Harekatı OkyanusunKalbi Türk Tarihinde Yer Alanlar 17 03.01.15 20:17
18 Mart Şehitleri Anma Günü LaLe Türk Tarihi 46 18.03.13 20:29
Şehitler Mathematician Resimli, Resimsiz Şiirler 5 31.10.09 04:09


WEZ Format +3. Şuan Saat: 21:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.