Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler


Cevapla
 
Seçenekler
Eski 21.04.13, 16:09   #1
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 31
Konular: 197
Mesajlar: 746
Ettiği Teşekkür: 1659
Aldığı Teşekkür: 4115
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Türkiye Solunda Yöntemler
Bu başlık altında Türkiye Solunun tarihini, bu tarihte yaşananların, siyasal tercihlerin siyasal ve toplumsal kökenlerine değineceğim.

Uzun ve geniş bir konu olduğu için ilk yazımı kavramlara ve teorik yazımlara ayırmak istiyorum. Birinci yazım da Marksizm'in iktidar perspektifi üzerine olacak. Bu yazıların üzerine eklemeler yapılabilir ve genişletilebilir.

Marksizm'de devrim kavramı ikiye ayrılır. Bunlar toplumsal devrim ve siyasal devrimdir. Toplumsal devrim, bir üretim tarzından daha ileri bir üretim tarzına geçişi anlatır. Örneğin feodalizmden kapitalizme geçiş toplumsal devrimdir. Toprağa dayalı üretim ve küçük atölyeler(ayrıca bkz: manifaktür dönemi) yerini sanayileşmeye bırakır. Siyasal devrim ise siyasal iktidarın bir toplumsal sınıftan diğerine geçmesi anlamında kullanılır. Toplumsal devrim uzun bir süreçtir ve geniş zamana yayılır. Siyasal devrim ise anlıktır. İktidarın el değiştirdiği kısa zaman kesitini ele alır.

Marx ve Engels, Feuerbach Üzerine Tezler(Alman İdeolojisi) adlı yapıtında "Filozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir" denmekte, komünist için sorunun "mevcut dünyayı devrimci bir şekilde değiştirmek" olduğunu saptanmakta ve bunun yolunun da siyasi iktidarın proletarya tarafından fethedilmesinden geçtiği belirtilmektedir:

"... egemenlik özlemindeki her sınıf, kendi egemenliği bütün eski toplumsal biçimlerin ve genel olarak egemenliğin ortadan kaldırılmasına neden oluyorsa da, proletarya için olduğu gibi, evet buradan çıkan sonuç, bu sınıfın, sırası geldiğinde kendi öz çıkarını, herkesin çıkarı olarak ortaya koymak üzere ilkin siyasal iktidarı ele geçirmesi gerektiği sonucudur, bu, bu sınıfın, başlangıçta yapmak zorunda olduğu şeydir"

Marx ve Engels, Alman İdeolojisi'nde: "devrim sadece egemen sınıfı devirmenin tek yolu olduğu için zorunlu kılınmamıştır; ötekini deviren sınıfa, eski sistemin kendisine bulaştırdığı pislikleri süpürmek ve toplumu yeni temeller üzerine kurmaya elverişli bir hale getirmek olanağını ancak bir devrim vereceği için zorunlu olmuştur"

Manifesto, asıl olarak işçi sınıfının "en ileri ülkelerde" uygulanabilecek programını ortaya koyuyordu(ana çizgileriyle). Bu programın uygulanabilmesi ise iktidarın sınıf karakterinin değiştirilmesine bağlıydı ki, bu da ancak "zor" yoluyla olabilirdi. Bununla ilgili olarak şu şekilde geçer :"Komünistler, görüşlerini ve amaçlarını gizlemeye tenezzül etmezler. Hedeflerine, ancak şimdiye kadarki tüm toplum düzeninin zorla yıkılması yoluyla ulaşılabileceğini açıkça ilan ederler."

Tüm bunlarla birlikte Marx ve Engels, Manifesto'da ortaya koydukları programın, gelişmişlik düzeyine göre, ülkeden ülkeye farklılaşabileceni vurguluyordu. Örneğin, henüz burjuvazinin iktidara gelmediği Almanya'da, işçi sınıfının öncelikle mutlak monarşiye, feodal toprak mülkiyetine ve küçük burjuvaziye karşı burjuvaziyle birlikte mücadele etmesi gerektiğini, ancak burjuvazi iktidara gelir gelmez işçi sınıfının burjuvaziye karşı kendi devrimini gündeme alması gerektiğini ileri sürüyordu.

Komünist Manifesto şu sorun alanlarını tanımlamayı olanaklı kılıyor: işçi sınıfı iktidarını kurma olanağının ülkenin gelişmişlik düzeyi ve buna bağlı olarak sınıfsal ilişkisi(aşamalı yada doğrudan devrim), iktidara gelişin biçimi(zor yoluyla yada barışçıl yolla), hazır devlet aygıtına yaklaşım tarzı(bu aygıtı kullanarak yada parçalayarak), iktidar hareketinin işçi sınıfıyla bağı.

Marx, "Fransa'da Sınıf Savaşımları" adlı yapıtında : "Fransa'nın iktisadi ve tarihsel koşulları bir proletarya devrimi için olgunlaşmış değildir. Feodal toplumun maddi köklerini söküp atacak ve üzerinde bir proleter devrimin gerçekleşebileceği tek alanı düzleyecek, engelleri ortadan kaldıracak olan sanayi burjuvazisinin egemenliği henüz kurulmamıştır".

Engels daha önce yazdığı bir broşürde, proletaryanın doğrudan iktidara gelebilmesini, burjuvazinin henüz iktidara gelmediği ülkelerde mutlakiyetçi krallıkların burjuva devrimlerle alaşağı edilmesi önkoşuluna bağlamıştır.

İşçi sınıfı iktidarının, sanayi burjuvazisinin egemen olduğu ileri bir kapitalist ülkede gerçekleşebileceği düşüncesi, Marx ve Engels'in 1848 devrimlerine ilişkin yorumlarında başat olmakla birlikte, özellikle 1848 Haziranında burjuvazinin devrime "ihanet etmesi", Marx'ı burjuvazinin ilerici çağının bitmiş olduğu saptamasına yöneltti. Burjuvazinin "kendi devrimine" ihanetini ve küçük burjuvazinin kararsızlığını gören Marx, devrimde öncülüğü artık proletaryanın alması gerektiğini ve bunun için bağımsız olarak örgütlenmenin şart olduğunu öne sürdü. Sınıfsız topluma ulaşmak için bir geçiş dönemi olarak "proletarya diktatörlüğü"nü savunuyor, bağımsız politika yapmak için işçi sınıfının örgütlenmesi gerektiğini vurguluyor, gerektiğinde küçük burjuvaziyle(onun kararsızlığını ve ürkekliğini unutmadan) ittifak yapmaktan da kaçınmaması gerektiğini söylüyordu. Ancak tek bir koşulla: devrim bayrağı proletaryanın elinde olmalıydı.

Her ülkenin devrim koşulları ve gerçekleşme biçimi farklılık gösterebilir. Marx'a göre "yeni bir devrim, ancak yeni bir bunalımın ardından olanaklıydı, ama biri ne kadar kesinse, öteki de o kadar kesindi".

Şimdilik bu kadarı yeterli gibi görünüyor. Ancak yazının başında belirttiğim gibi bu konu uzatılabilir ve eklemeler yapılabilir. Bugünkü Türkiye solunu anlamanın en önemli koşullarından biri teorik kökeni olduğu için, Marx'ın eserlerinin okunması gerekir.

Bir sonraki yazımda Leninizm'in iktidar perspektifini ele almaya çalışacağım.

21.04.2013
No Pasaran

* * * * * * * * *

Kaynaklar

1) Türkiye Solunda Üç Tarzı Siyaset - Mustafa Şener -Yordam Yayınları

2) Gelenek Dergisi

3) K. Marx - F.Engels - Komünist Manifesto - Yazılama Yayınevi
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.04.13, 16:15   #2
Aldacı
» Marjinal Çapulcu «

Aldacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 24
Mesajlar: 1,646
Ettiği Teşekkür: 4939
Aldığı Teşekkür: 6219
Rep Derecesi : Aldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Türkiye Solunda Yöntemler

Marksizmin Türkiye'de uygulanabilir bir sistem olmadığını düşünüyorum ısrarla.
__________________

E sarà mia colpa
Se cosi è?

Aldacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Aldacı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.04.13, 16:41   #3
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 31
Konular: 197
Mesajlar: 746
Ettiği Teşekkür: 1659
Aldığı Teşekkür: 4115
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Türkiye Solunda Yöntemler

Uygulanabilir olup olmadığı ayrı bir tartışmanın konusu olabilir.

Söz konusu yazıyı, uygulayanlar arasındaki farklılıkları belirtmek için kaleme aldım ve bunun tarihselliğine, 1900 lerden 1980 lere kadar ki önemli uğraklarına daha sonra değineceğim.

1960'lara damgasını vurmuş olan, Doğan Avcıoğlu öncülüğündeki Yön-Devrim hareketi, bundan sonraki yıllarda ortaya çıkan TİP ve bunun getirdiği MDD-SD tartışmaları yazacaklarımın gövdesini oluşturacak. Elbette dönemin koşullarını dikkate alarak.

Selamlar.
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.09.13, 00:59   #4
ala'turka
Yasaklı Üye

ala'turka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 15
Mesajlar: 1,124
Ettiği Teşekkür: 1900
Aldığı Teşekkür: 3587
Rep Derecesi : ala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmedeala'turka muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cok Sinirli
Standart Cevap: Türkiye Solunda Yöntemler

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Eeee...

Hala yazdıklarıma cevap veren yok! No Pasaran' dan bile...

Biraz hayret; ama benim tarafımdan.
Alıntı:
Bu soldan fazla bir halt olmaz, kısacası...
Açıklamaya lüzum kalmamış cevabı kendin vermişin zaten aristo
Ama yazını takdir ettim, kendi çapında felsefen sağlam, böyle gidersen çok güzel,
senin gibi dava adamı kişilerle uğraşmaz, basit erdoğan eleştirilerini bırak bence
ala'turka isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 23.09.13, 01:28   #5
No Pasaran
« Çapulcu »

No Pasaran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2012
Yaş: 31
Konular: 197
Mesajlar: 746
Ettiği Teşekkür: 1659
Aldığı Teşekkür: 4115
Rep Derecesi : No Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura aboutNo Pasaran has a spectacular aura about
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Türkiye Solunda Yöntemler

Uygun vaktimde yazacağım Aristo.

Selamlar.
__________________
''Işık, daha çok ışık!''
No Pasaran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
No Pasaran'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
devrim, için, solunda, toplumsal, türkiye, yöntemler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hızlı Erişim

İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Fenerbahçe-Galatasaray Derbisi Basakca Fenerbahçe 5 06.02.19 14:01
II. Dünya Savaşı | Savaşın Türkiye'ye Siyasi ve Ekonomik Etkileri OkyanusunKalbi Dünya Tarihi 9 07.03.16 13:31
İlk'lerle Galatasaray.. denise Galatasaray 31 18.05.13 23:49
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mustafa Akten Mustafa Akten 0 28.03.13 11:22
Beşiktaş'ımızın Tarihi Minerva Beşiktaş 13 27.12.10 01:35


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2000 - 2021 www.forumgercek.com
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.