Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   Suriye'den İsrail'e Savaş İlanı (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/97785-suriyeden-israile-savas-ilani.html)

SerseriGezgin 06.05.13 11:22

Suriye'den İsrail'e Savaş İlanı
 
İsrail Hava Kuvvetleri’nin Cemraya Askeri Araştırma Merkezi füzeyle vurmasının ardından Suriye, İsrail’e savaş ilan etti

İsrail'in, Suriye'ye düzenlediği iddia edilen ikinci hava saldırısının ardından CNN televizyonuna konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal El-Mikdad, bugün düzenlediği saldırının, bu ülke tarafından Suriye'ye karşı yapılmış bir savaş ilanı olduğunu söyledi.

Suriye'de Esad muhaliflerinin çektiği saldırı görüntüleri de internete düştü. Görüntülerde muhaliflerin Suriye hedeflerinin vurulmasının ardından tekbir getirmesi dikkat çekiyor. Muhalifler, vurulan hedeflerden sonra sevinç çığlıkları atıyor. İzlemek için tıklayın..İRAN'DAN SURİYE'YE DESTEK

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanparast; İsrail'in Şam kırsalının Cemraya Bölgesindeki bilimsel araştırmalar merkezine saldırısını keskin bir dille kınayarak, bu saldırının bölge güvenliği ve istikrarına ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Mehmanperest; kınama açıklamasında bölge ülkelerinin tümünü Tel Aviv 'in tehditlerine karşı koymada çabalarını birleştirmeye ve yoğunlaştırmaya çağırdı.

İran Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmed Rıza Purdestan, "Suriye ordusuna yardıma hazırız" açıklamasında bulundu.

Gazetecilere konuşan Pourdastan, “Suriye ordusu İsrail ile savaş yıllarında tecrübe kazanmıştır. Kendini savunmak için yeteneğe sahiptir. Fakat biz dost ve Müslüman bir ülke olarak Suriye'nin yanındayız ve eğitim için bir gereksinim duyarlarsa yardıma hazırız" açıklamasında bulundu.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Ahmed Vahidi’da yaptığı açıklamada. “İsrail’in ABD onayı ile Suriye’ye karşı son operasyonu başlattığını” belirtti.

19 Mart’ta ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde konuşan NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Oramiral James Stavridis, NATO’nun “Libya’da olduğu gibi talep gelmesi durumunda Suriye’ye askeri müdahale için hazır olduklarını” söylemişti.

Bunun yanı sıra Suriye’nin Banyas bölgesinde gerçekleştirdiği operasyona tepkiler büyüyor.

Suriye hükümetine yakın kaynaklar, Beyda yakınlarındaki Banyas’a yapılan müdahalenin, bu bölgedeki teröristleri temizlemek amacıyla yapıldığını belirttiler.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise “2 Mayıs’ta Beyda ya bağlıBanyas beldesinde 100’den fazla insanın öldürüldüğüne” ilişkin ellerinde raporlar bulunduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jennifer Psaki yaptığıaçıklamada, “İnanç ve etnik kökeni ne olursa olsun, herhangi bir gruba karşı yapılan bu yasadışı cinayetlerden Suriye sorumludur,” dedi.

CNN International’in verdiği habere göre Suriye hükümet birlikleri Cuma ve Cumartesi günü tank, zırhlı birlikler ve füzelerle Sunni mahallelere saldırarak, 200’den fazla insanın ölmesine neden oldu. CNN International bu bilgiyi LCC’ye (Local Coordination Committees of Syria) dayanarak verdiğini kaydetti.

Suriyeli muhalifler, Ras al-Nabaa mahellesinde yerde yatan cansız bir bebeğin videosunu dünyaya dağıttı. Aynı videoda bir çok insanın yaralandığı da yer aldı. Ancak bu haberler, CNN tarafından, bölgeye girişhükümet tarafından yasaklandığından doğrulanamadı.

Geçtiğimiz aralık ayında iç savaşın tamamen ve “açıktan açığa” bir mezhep savaşı haline geldiğine dikkat çeken CNN International, BM’nin bu konuda Suriye’yi uyardığını hatırlattı.

Suriye’deki mezhep savaşı Ermeni, Filistinli, Kürt ve Türkmenler arasında sürüyor olsa da, asıl savaşın Nusayriler ve Sünniler arasında olduğu kaydediliyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın,Şam Üniversitesi’nde Suriyeli şehitler için yapılan bir anıtın açılışına katıldığı belirtildi.

ABD Başkanı Barack Obama Cuma günü gazetecilere verdiği demecinde, Suriye topraklarında Amerikan çizmesinin basmasını öngörmüyoruz. Böyle bir müdahalenin bölge ve Suriye için iyi olurdu da diyemiyoruz şeklinde konuştu. Obama, bölgedeki liderlerin Esad’ı saf dışıbırakmalarını görmek istediğini söyledi.

LCC, geçtiğimiz Salı günü 200’den fazla insanın günün ilk saatlerinde öldürüldüğünü, bölge ile temasın hükümet kuvvetlerinin bölgeyi kontrol altına aldığından mümkün olmadığını kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlem kuruluşu yüzlerce Sunni ailenin Cumartesi gününden başlamak üzere, Banyas’ın kuzeyindeki sınıra yakın Tartous ve Jableh kentlerine doğru kaçtığını duyurdu.

ERDOĞAN SERT ÇIKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam’daki Yirminci İstişareve Değerlendirme Toplantısı’nın kapanışında Banyas’ta yaşananlar nedeniyle Suriye Devlet Başkanı Esad’a ağır sözler sarfetti.

Başbakan Erdoğan, “Biz başka devletlere, başka milletlere benzemeyiz. Biz, dengeler adına, konjonktür adına, çıkarlar adına susacak bir millet, böyle bir devlet değiliz. Biz, İstanbul'da, cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet'in huzuruna vardığımızda, alnımız ak varmak istiyoruz. Biz, cihan padişahı Kanuni'nin huzuruna vardığımızda, o manevi huzura başımız dik çıkmak istiyoruz. Biz, ruz-u mahşerde, kitap önümüze konulduğunda, hesabımızı yüreklice vermek istiyoruz.
Banyas'ta çocukların feryadı arşı inletirken, biz susan dilsiz şeytanlardan olmayacağız. Ey Beşşar Esed, vallahi bunun hesabını vereceksin. Başkalarına gösteremediğin cesareti, ağzında emzik olan kundaktaki bebeğe göstermenin bedelini çok ama çok ağır ödeyeceksin. O çocukların arşı inleten figanı, inşallah, Rabbimin Müntakim sıfatı mucibince, Kahhar sıfatı mucibince, senin üzerine kutlu bir intikam olarak inecek. Allah izin verirse, bu caninin, bu katilin, dünyada hesaba çekildiğini görecek ve bundan dolayı hamdedeceğiz, şükredeceğiz. Yaşananlar, tahammül sınırlarını zorlar bir hale gelmiştir,” şeklinde konuştu.

Erdoğan, uluslararası camianın Suriye konusunda hala beklenen adımları atmadığına işaret ederek, Suriye'de, bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısının 100 bine yaklaştığını, hayatını kaybeden bütün masumların vebalinin Suriye'deki gayri meşru rejime destek verenlerin de üzerinde olduğunu belirtti. Kendisini Müslüman nitelendiren hiç kimsenin, hiçbir devletin, böyle bir vahşetin arkasında duramayacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Buradan şunu da hatırlatmak istiyorum; Suriye'de,Şam'da, bu caniyle, bu katille fotoğraf çektiren CHP, buyursun, Banyas'taki katliamı açıklasın. Ey CHP, işte siz busunuz. İşte sizin yol arkadaşlarınız bunlar. İşte sizin aynı fotoğraf karesinde poz verdiğiniz yoldaşlarınız bunlar. Gurur duyup duymadığınızı gerçekten merak ediyor; sizi de milletime havale ediyorum.

Buradan, Banyas'ta hayatını kaybeden kardeşlerimize Rabbim'den rahmet niyaz ediyorum. Mazlumların yakınlarına, Banyas halkına, tüm Suriyeli kardeşlerimize tekrar sabır ve başsağlığı diliyorum. Meta nasrallah? 'Allah;ın yardımı ne zaman diye' soran Suriyeli kardeşlerime bir kez daha sesleniyorum; Ela! İnne nasrallahi karib. Hiç kuşkusuz Allah'ın yardımı yakındır."

Odatv.com33 Kurşun 06.05.13 11:34

Cevap: Suriye'den İsrail'e Savaş İlanı..
 
Gölgesine bakıp kendini dev sanan cüce... adı Suriye.

Bir zalim, başka bir zalimle dans edecekmiş... Etsin.

Dream 06.05.13 12:36

Cevap: Suriye'den İsrail'e Savaş İlanı..
 
_Ne desek boş.Belliydi zaten bunu öngörmek için alim olmaya gerek yok.Asıl problem biz ne kadar etkileneceğiz bu kadar yakınımızdaki bu durumdan.
_Günümüz gelişmiş toplumunda hâla savaşların olması/olabilmesi içler acısı bir durum.Bu da farklı bir bakış açısı.

Najwa Mert 06.05.13 12:40

Cevap: Suriye'den İsrail'e Savaş İlanı..
 
Şimdi buna üzülsemmi sevinsemmi bilemedim . İkiside aslında aynı katliamcı bırakın da birbirlerini yok etsinler .

Insanlikarayan 06.05.13 13:47

Cevap: Suriye'den İsrail'e Savaş İlanı..
 
Alıntı:

"Buradan şunu da hatırlatmak istiyorum; Suriye'de,Şam'da, bu caniyle, bu katille fotoğraf çektiren CHP, buyursun, Banyas'taki katliamı açıklasın. Ey CHP, işte siz busunuz. İşte sizin yol arkadaşlarınız bunlar. İşte sizin aynı fotoğraf karesinde poz verdiğiniz yoldaşlarınız bunlar. Gurur duyup duymadığınızı gerçekten merak ediyor; sizi de milletime havale ediyorum.
Vay IT vay, Bir taraftan PKK´yi silahlarinla Suriye icin Türkiyeden sizmasi icin temelini atar.

Öbür taraftan Milletin sag duyusuna karsi, Biber gazlarini basar.

Masumlarin Ölümü üzerinede, Politika yapmaya kalkar!.

Böyle Sahte Müslümanlari Suriyeye sürmek lazim!.

Suriye Ic Savasinin üzerine, ne kadar yalan yapildigini artik herkes sezdi!.

BBC bile bir zamanlar Resimler yayinlayip, Cocuklarin katledildigini söyledi!.

Iste su Resim!.

http://www.habervakti.com/img/ytewgUbg.jpg

Sonradan meydana ciktiki, bu resim gercekten Irakta meydana geldigini, Amerikanlarin medeniyetin Iraka getirmesinden kaynaklandigini gösteriyor!.

Suriye savasini besleyen Sahtekar AKP, ilk önce Türkiye üzerinden Suriyeye kacirilan Silahlari durdursun, Ziyonistleri destekleyen Roket atarlari geriye cektirsin, Amerikanin Petro Dolarlarini kicindan Döksün!.

Böyle Sahtekar Som agzini acarak Sahtekar AKP´de yalanlarin bir Tekerlegi olmasin!.

Ilk önce Kendi Ülkesinde "Cocuk, Bebek" demeden Bibergazi Bastirdigi Mahalleleri düsünsün!.

Yurtta Sulh Cihan Sulh Lafini sadece Kulaklari degil, Gözlerinede girsin!.

Orada savasi durdurabilmek icin, Amerikan Masaligini Birakip, Türkiye üzerine Suriyeye CIA tarafindan Kacirilan Silah Tüccarligini durdursun!.

Zaman zaman Türkiyeden Cikan Mosadi bir Gözlerine girsin, Mavi Marmara davasinda Meydana cikmis, Ak denizde Mavi Marmaraya saldirdiktan sonra yeniden Türkiyeye dönmüs, bu Silah Tüccarligi sürdüren Mosad, AKP yardimiyla, Pirlanta Pazarini bile destekleyip, bunlarin Vergilerini bile sifirlamis, Pazarini hazirlayan Sahtekar AKP, öbür Taraftandan Suriyede yapilan Katliamlar üstünde, Türkiyede Politika yapmaya kalkiyor!.

Hadi O zaman, Cürük gösterdigin Döllerini Askere yolla, Suriye savasina sok!.

Sinirlardan Silah Tüccarligi destekleyen Dölleri geri cek!.

Yünanistan sinir kapisina yerlestirdigin Dölün, Türkiyede terör örgütü icin Bombalarin gecmesine yardim ettiginde, kendin Avrupadan Emiri verdigin gözden kactimi zannediyorsun?.

CadII 06.05.13 16:30

Cevap: Suriye'den İsrail'e Savaş İlanı..
 
Suriye' den İsrail' e ne, bize ne? ABD.' nin "Irağa özgürlük getiriyoruz" diyerek, girmesinden ne farkı var? Kendilerini Dünya' nın jandarması sanan bütün ülkelerin yönetimlerine lanet olsun...:@


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:11.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker