Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Ülkemiz ve Dünya Gündemi (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/)
-   -   Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor (http://www.forumgercek.com/ulkemiz-ve-dunya-gundemi/98192-tuz-paketlerine-de-uyari-geliyor.html)

Canan 18.05.13 21:59

Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor
 

Tuz paketlerine de uyarı geliyor


Fazla tuz tüketmenin birçok sağlık sorununa neden olduğunu belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ''Çok yakında tuz paketlerinin üzerinde sigaradaki gibi uyarı yazıları da göreceksiniz'' dedi.


TBMM - TBMM Genel Kurulu'nda milletvekillerinin soru önergelerini yanıtlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2007-2013 yılları arasında Türkiye genelinde güvenlilik sebebiyle piyasadan çekilen yerli üretim ilaç sayısının iki, ithal ilaç sayısının ise 10 olduğunu belirtti. Meydana gelen gelişmelerin Bakanlık tarafından yakından takip edildiğini vurgulayan Müezzinoğlu, ABD ve Avrupa ülkelerinde güvenlilik sebebiyle satışı yasak olmasına rağmen Türkiye'de serbest olan ithal ilaç bulunmadığını kaydetti.
,

Fazla tuz tüketilmesinin yüksek tansiyon başta olmak üzere çeşitli kalp ve damar hastalıklarına neden olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu: ''Araştırmalar ülkemizde tuz tüketiminin yüksek olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmada vatandaşlarımızın günde 15 gram civarında tuz tükettiği tespit edildi. Bu rakam Dünya Sağlık örgütü tarafından önerilen günlük 5 gram değerinin üç katıdır. Tuz tüketiminin azaltılması için program yürütüyoruz. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte gıdalarda tuz oranını azaltılmasına yönelik çalışma yürütüyoruz. Programın ilk adımı olarak ekmekte tuz oranını azalttık. Bunu diğer gıdalar takip edecek. Vatandaşların tuz kullanımı hakkında farkındalığı artırmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Çok yakında tuz paketlerinin üzerinde sigaradaki gibi uyarı yazıları da göreceksiniz.''

Türkiye'de kansere bağlı ölümlerin, dünyadaki artışa paralel oranda arttığına işaret eden Müezzinoğlu, 2002 yılında kansere bağlı ölümler yüzde 12 iken, bu oranın 2009 yılında yüzde 20'ye ulaştığını söyledi. Türkiye'de kanser kayıtlarında yapılan iyileştirmelerle daha önce bilinmeyen vakaların kayda alınmasının kanser istatistiklerinde artışın sebepleri arasında olduğunu belirten Müezzinoğlu, Erzurum'da Türkiye ortalamasından farklılık gösteren akciğer kanseri artışının söz konusu olmadığını ifade etti.

MİDE KANSERİNE KARŞI ALKOL KONTROL PROGRAMI

Müezzinoğlu, tütünle etkin bir mücadele programının yürütüldüğünün altını çizerek, ''Mide kanserleri için önlenebilir bir diğer risk faktörü olan alkol kontrol programını da yakında başlatacağız'' dedi.


Türkiye'de sezaryen oranlarının yüksek olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, bakanlık tarafından başlatılan doğum sezaryen programı ile her gebenin sağlık ve güvenli olarak hastanede doğum yapması, sezaryen oranlarının makul düzeylerde olmasını sağlamak amacıyla 2007'den itibaren tüm hastane doğumları ve sezaryen oranlarının izlendiğini dile getirdi.


Kaynak


SerseriGezgin 19.05.13 00:17

Cevap: Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor
 
))):kiki:

Ulan biizim sağlığımızı düşüneceğinize hayat kalitemizin ne olduğunu düşünseniz?

Eti, peynirin fiyatlarını düşürseniz??

Yaramıyor değilmi..

Ölümüzden çok dirimiz lazım değil mi?

KÖLE LAZIM DEĞİL Mİ??!!!

Sizin gibilerin hüküm sürdüğü dünyada bir saniye bile yaşamak istemiyorum lan.. Sağlık mış ta uzun yaşamak mışta.. Bi gidin allasen.

Sevda 19.05.13 00:31

Cevap: Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor
 
Serseri isyanlardasın yine :smiley:

***

Sağlıklı yaşam için tuzu azaltmanın fayda olduğu bir gerçek. Fakat tuz paketlerinin üstüne saçma sapan resimler koymak çok abes. Zaten gerekli uygulamalar (ekmekte ki tuz oranının azaltılması vs vs..) yapılıyor fazlası komiklikten öteye geçmez.

LaLe 19.05.13 00:51

Cevap: Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor
 
Özellikle meclistekiler dikkat etmeli.

Hepsinin maşallahı var.

ala'turka 19.05.13 00:55

Cevap: Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor
 
Şu günlerde sağlık ve tarım bakanlığından güzel haberler geliyor,
ekmeklerde de katkı maddeleri yasaklanıyormuş,
bunlar geç kalmış iyi haberler

Emilio Santos 19.05.13 01:47

Cevap: Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor
 
Bazı adımlarını doğru bulsam da, öz itibariyle ağızlarıyla kuş tutsalar sevmem :))

Uyarı resmi olarak şunu koysunlar paketlerin üzerine;

http://images.habervitrini.com/haber...an_saskin5.jpg

Insanlikarayan 19.05.13 02:22

Cevap: Tuz Paketlerine de Uyarı Geliyor
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi Emilio Santos (Mesaj 607018)
Bazı adımlarını doğru bulsam da, öz itibariyle ağızlarıyla kuş tutsalar sevmem :))

Uyarı resmi olarak şunu koysunlar paketlerin üzerine;

http://images.habervitrini.com/haber...an_saskin5.jpg


Genel evi Reklami gibi geldi. )))


WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:34.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker