Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Üniversitelerimiz

Üniversitelerimiz Ülkemizdeki üniversitelere ait bilgiler, fotoğraflar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 03.02.09, 04:50   #1
Gerçek Üye

KaLiNKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 162
Mesajlar: 818
Ettiği Teşekkür: 1433
Aldığı Teşekkür: 4127
Rep Derecesi : KaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmedeKaLiNKa muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kuskulu
Standart Gazi Üniversitesi

GAZİ ÜNİVERSİTESİ


Tarihçe:


Gazi Üniversitesi, tarihi Cumhuriyet dönemine kadar uzanan bir kaç üniversiteden birisidir. Cumhuriyetin ilanından hemen sonra Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının girişimiyle bir enstitü kurulması kararlaştırılır. Bu karar 1926 yılında "Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" nün açılmasıyla sonuçlanır.


Enstitünün adı 1929 yılında "Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" olarak değiştirilir ve bu isimle uzun yıllar hizmet verir. 1976 yılında ise Gazi Eğitim Enstitüsü ismini alır.

Kurulduğunda 9 fakülte, 12 yüksek okul ve 4 enstitüyü bünyesinde barındıran üniversitede bu sayı daha sonra hızla artar.


Bugün kendisine bağlı olarak eğitim-öğretimini sürdüren 25 fakültesi, 21 yüksek okulu, 18 araştırma merkezi ve 5 enstitüsü île Gazi Üniversitesi, adım aldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yansır bir yüksek öğretim kurumu olma iddiasını devam ettirmektedir.


Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastahanesi

Fakülteler:


 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Gazi Eğitim Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mesleki Eğitim Fakültesi
 • Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 • Teknik Eğitim Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Ticaret Turizm Eğitim Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Gazi Üniversitesi Basın ve Hakla İlişkler Müşavirliği
Yüksek Okullar:

 • Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
 • Hemşirelik Yüksekokulu
 • Ankara Dr. Refik Saydam S.Y.O
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu
Gazi Üniversitesi Resim Ve Heykel Müzesi
Meslek Yüksek Okulları

 • Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Polatlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Maliye Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu
 • Atatürk Meslek Yüksekokulu
 • Ankara Meslek Yüksekokulu
 • Gazi Meslek Yüksekokulu
 • Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu
Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Enstitüler:

 • Bilişim Enstitüsü
 • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Kazaları Araştırma ve Önleme Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
Burs:

1999-2000 eğitim-öğretim yılından itibaren ÖSS’de sayısal ham puan sıralamasında ilk 2000’e, sözel ve eşit ağırlık ham puan sıralamasında ilk 1000’e giren ve Üniversiteyi ilk sırada tercih eden öğrencilere, öğrenim hayatları boyunca devam edecek olan ve her yıl enflasyon oranında artan karşılıksız burs verilmektedir.Ulaşım:


Öğrencilerimizin yükseköğretim kurumlarına ulaşımları şehrin değişik merkezlerinden geçen Belediye Otobüsleri, Özel Halk Otobüsleri, Dolmuş, METRO bağlantılı ANKARAY ile gerçekleşmekte, öğrencilerimiz Dolmuşların dışında diğer ulaşım araçlarından indirimli olarak faydalanabilmektedirler.


METRO bağlantılı ANKARAY seferleri hafta içerisinde her 4 (dört) dakikada bir trenin hareketi ile sağlanmakta, hafta sonlarında ise bu süre 6 (altı) ya da 8 (sekiz) dakikaya çıkmaktadır.


Beslenme, Barınma ve Sağlık:


Üniversiteye bağlı Fakülte ve Yüksekokullarda okuyan öğrencilerle çalışan personel eş ve çocuklarının sağlık problemlerinde ilk başvuru Mediko-Sosyal Merkezi’ne yapılmakta olup tahlil laboratuvarları, röntgen, diş, tedavi ve pansuman, psikolojik danışma ve rehberlik ile diyet ünitelerinin hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Mediko Sosyal Merkezinde 4 Diş Hekimi, 2 Çocuk Hastalıkları Uzmanı, 1 Dahiliye Uzmanı, 1 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, 1 Psikiyatr, 1 Dermatoloji Uzmanı, 1 Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, 1 Radyoloji Uzmanı ve 11 pratisyen olmak üzere 23 hekim görev yapmaktadır.


Öğrenci ve personelin ilaç ihtiyaçları Sağlık Kültür ve Spor Dairesi tedavi ünitesi içinde bulunan Eczacılık Fakültesi Uygulama Eczanesinden; temin edilemeyen ilaçlar ise anlaşmalı eczanelerden karşılanmaktadır.

Öğrenci yemekhanesi hizmet vermektedir. Gazi Üniversitesi'ne bağlı öğrenci yurdu bulunmamakta ancak Üniversitenin şehir merkezi ve merkezi yurtlara yakınlığı (Sabancı Kız Yurdu, Gazi Yurdu, Mehmet Akif Kız Yurdu, Koç Öğrenci Yurdu gibi) öğrencilerin okullarına rahat ulaşabilmelerine imkan sağlamaktadır. Öğrenciler kendi imkanları doğrultusunda Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlar ve özel yurtlarda kalmaktadır.


Spor:


Faaliyetler, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda 2 çeşitli Fakültelerde 3 olmak üzere toplam 5 kapalı spor salonu, kapalı ve açık yüzme havuzları, Rektörlük Kampüsü içerisinde bulunan açık futbol sahası ile Gazi Üniversitesi Spor Tesislerinde yürütülmektedir.


Öğrenci Kulüpleri:


Fakülte ve Yüksekokullar bünyesinde çalışan Tiyatro Kulübü (GÜTİK)- Amerikan Futbol Kulübü- Türk Halk Müziği Topluluğu- Türk Müziği Topluluğu- Gazi Acil Yardım Ekibi (G.A.Y.E.), GÜDAK (Gazi Üniversitesi Dağcılık Arama- Kurtarma Merkezi), Masa Tenisi Kulübü ve Gazi Robot Topluluğu (ROBOGAZİ) vb. gibi oldukça geniş bir yelpazede yer alan öğrenci kulüpleri ve toplulukları faaliyet göstermektedir.Kütüphane:


Gazi Üniversitesinin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek amacıyla 1982 yılında kurulan Merkez Kütüphanesi, Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bahçesinde bulunan 2000 m2’lik geçici binasında hizmet vermektedir.


Ankara’nın en büyük üniversite kütüphanesi olan Merkez kütüphanenin koleksiyonunda; 121.532 cilt kitap, 53.136 adet ciltli dergi, 7643 adet yüksek lisans tezi olmak üzere toplam 182.311 cilt yayın bulunmakta, abone olunan süreli yayın sayısı 841’i yabancı, 570’i Türkçe olmak üzere toplam 1411 adettir. Ayrıca yaklaşık 9000 adet elektronik dergiye ulaşım sağlanmakta, yayın taramalarında kullanılan 9 adet CD-ROM, 14 adet online veri tabanı bulunmaktadır.

Kitap dışı materyal koleksiyonunda ise 34169 slayt, 462 disket, 653 CD, 147 ses bandı, 3 plak, 164 video-kaset, 102 saydam, 1 mikrofilm, 9 mikrofiş, 18 harita, 5 kroki, 2 plan yer almaktadır. Ayrıca her yıl koleksiyona 8000-10000 cilt yeni yayın eklenmektedir.


Yurtdışı Bağlantıları:


Kaliforniya, North Carolina, Connecticut, Texas (AUSTİN), Makedonya, Özbekistan, Kırgızistan, Pakistan Üniversiteleri ve Enstitüleri ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinde akademik işbirliği kuruldu. Alexander Von Humbold Vakfı kanalıyla Alman Üniversiteleri ile akademik işbirliğinin temeli atıldı, ayrıca NATO Uluslararası Bilimsel Programları çerçevesince Amerika ve Avrupa’da çeşitli Üniversitelerle araştırma faaliyetlerinde ortak çalışmalar yürütüldü.


Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi ile sağlık alanında işbirliği; Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi ile akademik personel değişimi, bilim ve eğitim alanında ortak çalışma; Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Birinci Taşkent Tıp Enstitüsü ile işbirliği; Çin Halk Cumhuriyeti Anhui Üniversitesi ile daha önce yapılmış protokole dayalı olarak İşletme ve Kooperatif İşletmeciliği alanında; Musul Üniversitesi ile Diş Hekimliği, Fen, Mühendislik alanlarında; Kıbrıs Amerikan Girne Üniversitesi ile öğretim elemanı ve öğrenci değişimi alanında; Makedonya St. Kliment Ohridski Üniversitesi ile de akademik işbirliği alanında protokol imzalanarak çalışılmaya başlandı.

Türkiye’nin sayılı Tıp Fakülteleri içerisinde yer alan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi K-Q, TSE, ISO, EN, 9000 kalite belgelerine sahiptir.

__________________

Kendini sevmek, hayatı sevmektir!


Konu Redwine tarafından (08.08.14 Saat 22:21 ) değiştirilmiştir..
KaLiNKa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz KaLiNKa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.11.11, 17:00   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,135
Ettiği Teşekkür: 85085
Aldığı Teşekkür: 125075
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Gazi Üniversitesi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Neyzen Mesajı göster
Gazi Üniversitesi var ama Ankara Üniversitesi yok

Sen eklesen onu da, nasıl olur?
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.11.11, 17:24   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,135
Ettiği Teşekkür: 85085
Aldığı Teşekkür: 125075
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Gazi Üniversitesi

Sen yeterki yapmak iste, yardımcı oluruz
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.11.11, 17:58   #4
» Marjinal Çapulcu «

Aldacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 24
Mesajlar: 1,754
Ettiği Teşekkür: 5248
Aldığı Teşekkür: 6447
Rep Derecesi : Aldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmedeAldacı muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Gazi Üniversitesi

Ankara Üniversitesini hazırlarım diyeceğim de, Gazi'de daha çok bulunuyorum.

Gazili olma ayrıcalığını çok güzel yaşıyorum, Beşevler kampüsüne hastayım. Gölbaşı kampüsünü de kısayol olarak kullanıyorum. Gazili arkadaşlara selamlar.

İnadına AÜHF aga.
__________________

E sarà mia colpa
Se cosi è?

Aldacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Aldacı'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 08.08.14, 22:59   #5
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 17,075
Ettiği Teşekkür: 69076
Aldığı Teşekkür: 66530
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Gazi Üniversitesi

Tanıtım için teşekkürler Kalinka...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 09.08.14, 00:04   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9685
Mesajlar: 32,734
Ettiği Teşekkür: 107676
Aldığı Teşekkür: 167009
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Gazi Üniversitesi

Konuyu yeniden düzenleyerek, daha da güzelleştirdiğin için, çok teşekkürler Redwine. ellerine sağlık
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gazi, Üniversitesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 07:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.