Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Üroloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 04.03.17, 19:52   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1709
Mesajlar: 10,020
Ettiği Teşekkür: 59223
Aldığı Teşekkür: 37378
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Böbrek Taşını Doğru Beslenme ile Önleyin

Böbrek Taşını Doğru Beslenme ile Önleyin
Böbreklerde taş oluşumunu önleyebilmek için başta aşırı tuz kullanımı gibi bazı beslenme hatalarından vazgeçmeniz şart.


Son yıllarda böbrek hastalıkları giderek artış gösteriyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı "9 Mart Dünya Böbrek Günü" öncesinde böbreklerde taş oluşumuna yol açabilen beslenme hataları hakkında bilgi verdi.
  • Sakatattan uzak durun
Araştırmalara göre genellikle her 10 kişiden biri yaşamı boyunca en az 1 kez böbrek taşı ile ilgili bir problem yaşayabiliyor. Yapılan beslenme hataları böbrek sağlığının bozulmasında önemli bir etken. Fazla tüketilen bazı besinler böbrekte taş oluşumuna yol açabilir. Bunların başında fazla tuz içermesi nedeni ile sakatatlar geliyor. Dil, böbrek, dalak gibi sakatatlar yüksek tuz içermesi nedeni ile böbreklere zarar verebilir. Ayrıca yüksek kolesterol, aşırı kilo alma gibi problemleri de beraberinde getirebilir. Özellikle tansiyon problemi olan kişiler artan sakatat tüketimi sonrasında böbrek hastalıkları ile karşı karşıya kalabilir.
  • Fazla protein taş oluşumunu kolaylaştırıyor

Genellikle kilo vermek için uygulanan hayvansal proteinden zengin, düşük karbonhidratlı diyetler böbreklerde taş riskini arttırabiliyor. Yüksek hayvansal protein; idrarda kalsiyum, oksalat ve ürat atılımını artırabiliyor ve yine idrardaki koruyucu madde olan sitratı azaltabiliyor. Bu durumda böbreklerde taş oluşumunu kolaylaşabiliyor. Özellikle böbrek taşına yatkınlığı olan kişiler daha dikkatli olmalıdır.
  • Kuru yemişi günde 1 avuçtan fazla tüketmeyin
Kuru yemiş fazla tüketildiğinde böbreklerde taş oluşumuna neden olan besinlerdendir. Fındık, fıstık gibi kuru yemişleri günde 1 avuçtan fazla tüketmek tuz oranının yüksek olması nedeni ile zararlı olabilir. Avuç avuç kuruyemiş tüketerek vücuda alınan aşırı tuz, kan basıncının yükselmesine ve dolayısıyla da tansiyonun yükselmesine yol açar.
  • Ispanağı iyi yıkayın, fazla tuz eklemeyin
Ispanak yüksek besin değerlerine sahip bir gıdadır. Demir, lif, kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Haftada 1-2 defa tüketilmesi uygundur; ancak aşırı tüketilirse ıspanak böbrekler için zararlı bir hale gelebilir. Çünkü içinde taş oluşumuna yol açabilecek oksalat da vardır. Fazla tüketimi içerdiği kalsiyum nedeni ile de böbreklerde taş oluşturabilir. Haftada 1-2 kez tüketilmesi önerilen ıspanağın iyi yıkanması ve pişirilirken fazla tuz eklenmemesi taş oluşumunu önlemesi için önemlidir.
  • Susuz ve hareketsiz kalmak böbreklere zarar veriyor
Vücudun susuz kalması ve hareketsiz yaşam sebebi ile alınan kilolar zamanla böbrekleri yoruyor. Böbrek taşlarını önlemek için öncelikle günde 1.5-2 litre su içme alışkanlığı kazanmak gerekir. Çünkü susuz kalan vücutta idrar zamanla daha yoğun hale gelir ve kristallerin idrar yollarında çökmesine yol açar. Kilo kontrolü sağlamak içinse çok ağır sporlar yapılmasına gerek yok. Düzenli olarak günlük yürüyüşler, hafif tempolu koşular, yapılabiliyorsa bisiklete binmek fazla kilolardan kurtulmayı sağlayacaktır. Düzenli egzersiz yaparak diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklardan korunabilir ve böbreklere verebilecek zararları önleyebilirsiniz.


Kaynak
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 04.03.17, 19:59   #2
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1709
Mesajlar: 10,020
Ettiği Teşekkür: 59223
Aldığı Teşekkür: 37378
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Böbrek Taşını Doğru Beslenme ile Önleyin

Böbrek Taşını Önlemenin 3 Basit Formülü
Ülkemizde genellikle her 10 kişiden biri, yaşamı boyunca en az bir kez böbrek taşlarıyla ilgili bir problemle karşılaşıyor.

Böbrek taşları çoğu zaman şiddetli ağrılarla seyrederek yaşam kalitesini düşürebilen ve böbreklerde fonksiyon kaybına yol açabilen ciddi bir hastalık Üstelik 5 yıl içinde tekrar ortaya çıkma riski yüzde 35 gibi yüksek bir orana sahip. Böbrek taşlarının oluşumunda genetik etkenler, erkek olmak, tek ya da anormal yapıdaki böbrekler ve kullanılan bazı ilaçlar gibi pek çok faktör sorumlu olsa da, hatalı beslenme alışkanlığı da etkili oluyor. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Zeren, beslenme alışkanlıklarına dikkat edildiği takdirde böbrek taşlarının oluşma veya mevcut taşların büyüme risklerinin azaltılabileceğine dikkat çekerek, "Bünyesi böbrek taşı oluşumuna yatkın olan kişilerin öncelikle sofradan tuzu kaldırmaları, hayvansal gıdaları kısıtlamaları ve bol su yanında limon ile portakal suyu içmeleri, dikkat etmeleri gereken noktaların başında geliyor" dedi.

  • SUSUZKEN ÇÖKME KOLAYLAŞIYOR
Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Zeren, böbrek taşlarının yapısında bulunan kalsiyum, oksalat, ürat ve sistin gibi maddelerin bir kısmının vücut içinde üretilirken, bir kısmının ise beslenme yoluyla alındığını belirtti. Bu maddelerin fazla miktarlarda alındıklarında idrar yollarında kristaller halinde çökebildiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Sinan Zeren sözlerine şöyle devam etti: "Alınan sıvının yetersiz olması ve bunun sonucunda idrarın daha yoğun hale gelmesi de bu çökme olayını kolaylaştırıyor. Dolayısıyla bünyesi böbreklerde taş oluşumuna uygun olan kişilerin bu maddeleri içeren besinleri tüketirken dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca idrar yollarında taşların çökmesini önleyen sitrat gibi maddelerden zengin besinlerin ise tam aksine tüketiminin arttırılması da böbrek taşlarının oluşum riskini büyük oranda azaltıyor."

  • GÜNDE YARIM ÇAY KAŞIĞI TUZ
Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Zeren, böbrek taşı oluşumunu önlemek için beslenme alışkanlığında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı: Böbrek taşlarının önemli bir kısmı kalsiyum içerikli taşlardan oluşuyor. Tuz, böbrek taşının bileşiminde en sık görülen kalsiyumun böbrekten daha fazla atılmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da mineraller idrarda birikerek taş oluşumuna yol açıyor. Böbrek taşı sorununuz varsa, tuz tüketiminde dikkatli olmanız gerekiyor. Aşırı tuzlu besinlerden kaçınmalı, yemeklerin içindeki ölçülü miktarlardaki tuzla yetinmeli ve sofradan tuzluğu kaldırmalısınız. Gıdalarla aldığınız günlük tuz miktarı 2.5 gramı, yani yaklaşık yarım çay kaşığını geçmemeli.

  • SİTRATTAN ZENGİN İÇECEKLER
Özellikle idrardaki sitrat maddesi taş oluşumuna karşı koruyucu etkiye sahip bir madde. Limon ve portakal suları sitrattan zengin içecekler oldukları için bunları düzenli olarak tüketmenizde fayda var. Bunun aksine çay ve kahve ise 'oksalat' denen maddelerden zengin oldukları için bu içeceklerden de mümkün olduğu kadar kaçının.

Böbrek taşlarının oluşumunu önlemek için öncelikle bol su içme alışkanlığı edinilmesi şart. Çünkü alınan sıvının yetersiz olması idrarın daha yoğun hale gelmesine, bunun sonucunda da kristallerin idrar yollarında çökmesine neden olabiliyor. İdrar miktarı günde 1,5-2 litreyi buluyorsa ve rengi su gibi açık ise bu yeterli miktarda sıvı alındığını gösteriyor.

Kırmızı et, sakatat, tavuk ve deniz ürünleri gibi hayvansal proteinleri fazla tüketmek böbrek taşı oluşumunu tetikliyor. Bu tür hayvansal proteinlerin fazla tüketilmesi sonucu idrarda kalsiyum ve ürat gibi maddelerin miktarı artarken, bunun aksine taş oluşumdan koruyan sitrat maddesinin miktarı ise azalıyor.

Yeşil yapraklı sebzeleri, çikolatayı çilek ve domatesi ölçülü tüketin

Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, bamya, çilek, domates, armut, kuruyemiş ve çikolata gibi birçok besin ve içeceğin içinde bol miktarda oksalat maddesi bulunuyor. Oksalat vücutta da üretiliyor. Oksalatın sadece yüzde 10-15 gibi bir oranı beslenme yoluyla alındığı için bu konuda katı bir diyet uygulamak gerekmiyor. Ancak bu tür besinleri yine de ölçülü miktarlarda tüketmekte fayda var.

Oksalattan zengin besinleri kalsiyum içeren besinlerle yiyin: Diyetteki kalsiyum alımının kısıtlanması oksalatın bağırsaklardan daha fazla emilimine neden olarak taş oluşum riskini artıyor. Bu nedenle oksalattan zengin besinleri süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyumdan zengin besinlerle birlikte tüketmek taş oluşum riskini azaltıyor.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
beslenme, böbrek, doğru, Önleyin, taşını


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.