Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Üroloji


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 09.02.09, 18:39   #1
Kurucu

Abartmatozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 46
Konular: 283
Mesajlar: 2,868
Ettiği Teşekkür: 1317
Aldığı Teşekkür: 2812
Rep Derecesi : Abartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardırAbartmatozu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Depresyonda
Standart Bayanlarda ve Erkeklerde İdrar Kaçırma Sorunu | Coşkun Bel (Röportaj)

Bayanlar utanmayın doktora gidin

İdrar kaçıran kadın sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Göztepe Şafak Hastanesi'nden Üroloji Uzmanı Operatör Dr. Bülent Özbilek, bu konuyla ilgili sorularımıza cevap verdi.
İdrar kaçırma nedir?

İstemsiz idrar kaçırma sosyal veya hijyenik bir problem oluşturan durumdur. Çok az idrar kaçırma bile kimi zaman hastanın sosyal hayatını etkileyebilir.

Kaç tip idrar kaçırma vardır?

İdrar kaçırma çok farlı nedenlerle olabilir. Kadınlarda en çok stres tipi idrar kaçırma görülür. (%46). Bu tip idrar kaçırma karın içi basıncının arttığı durumlarda (hapşırma, öksürme, ıkınma gibi) ya da yürüyüş, merdiven çıkma gibi aktiviteler sırasında oluşur.
Urge idrar kaçırma durumu ise idrarı yetiştirememe tarzında oluşur (%24). Karışık tip idrar kaçırma ise her ikisinin birlikte görüldüğü durumdur(%28). Ayrıca taşma tipi idrar kaçırma gibi nedenlerde daha az oranda görülmektedir.

İdrar kaçırma tipi nasıl belirlenir?

İdrar kaçırması olan bir kadında temel değerlendirme hastanın şikayeti ve hikayenin alınması işeme çizelgesi, sorgulama formu, fizik muayene ve basit idrar testinden oluşmaktadır. İleri değerlendirme gerektiğinde üroflowmetri, ürodinami- videoürodinami, ultrasonografi, dinamik MR, endoskopi gibi yöntemlere başvurulabilir.

İdrar kaçırma tipi belirlendikten sonra hangi tedavi yöntemleri izlenir? Hangi durumda cerrahi yönteme başvurulur?

İdrar kaçırma tedavisinde değişik yöntemlere başvurulabilir. Mesane ile ilgili egzersizler, biofeedback, ilaç tedavileri ve cerrahi tedaviler kaçırma yöntemine göre seçilebilir. Çoğunlukla tedaviler sonrası hasta yakınmaları büyük ölçüde azalır. Özellikle son yıllarda geliştirilen cerrahi yöntemler ile 30 dakika gibi sürede bu yakınmalardan kurtulmak mümkün olmuştur. İdrar kaçırmayı kabullenerek yaşamaktansa doktorunuza başvurmanız bu probleminizin çözümü için yeterli olabilecektir.

Kadınlarda idrar kaçırmaya en çok neden olan faktörler nelerdir?

Yaş, doğum, alt üriner sistem ile ilgili hastalıklar, menopoz, jinekolojik operasyonlar, kabızlık, genetik, aşırı egzersiz, solunum hastalıkları gibi bazı risk faktörleri idrar kaçıma ile ilişkilidir.

Korunmak için neler yapmalıyız?

Hem tedavide hem de idrar kaçırmayı önlemede egzersizler çok yararlı olabiliyor. Bunlardan biri kegel egzersizidir. Bu egzersizde mesane çıkımındaki kasları kasarak güçlendirmek, bundan korunmak ya da tedavi etmek bir miktar mümkün. Bunun için ayaklarımızı omuz genişliğinde açıyoruz. Hem makat kaslarımızı, sanki büyük abdestimizi yapmamak için bir miktar kasıyoruz. Bir 5 saniye kasılı tuttuktan sonra bırakıyoruz. Bunu 15 kez günde de 3 kez yapmak hem koruma için hem de tedavi için yeterli oluyor.

İdrar kaçırma kadınlarda "ayıp" olarak nitelendiriliyor ve çoğu kadın çevresinden bu sorunu saklıyor. Sizce idrar kaçırmanın kadınlar üzerindeki psikolojik etkisi ne?

Bunu dile getirmekte kolay değil. Bir insanın idrar kaçırıyor olması çoğu zaman utanılacak bir durum olarak değerlendiriliyor. Aile arasında ya da arkadaş arasında bile konuşulmuyor. Çünkü birçok insanda var ama bize gelen hasta çok değil. Bu kişiyi hem kendi etrafında mahçup hissetmesine neden oluyor. Yani sürekli olarak ped değiştirmek, sık çamaşır değiştirmek, bir yerden bir yere giderken tuvaletin nerde olduğunu hesaplamak ya da hiç uygun olmayan bir durumda ortaya çıkması ciddi bir takım sıkıntılara yol açabiliyor. Dile getirmek ve doktora başvurmak mutlaka önemli.

Kadınlarda görülme sıklığı nedir?

Kadınların yarısı hayatlarının bir döneminde idrar kaçırma problemi yaşar. 25-50 yaş kadınlarda idrar kaçırma görülme sıklığı yüzde 10-30 arasında bildirilmektedir. Bu oran 50 yaş üzerinde ise yüzde 40 civarındadır. 60 yaş üzerinde kadınlarda idrar kaçırma erkeklerin 2 katı oranında görülür.

Doğum yapan kadınlarda daha mı sık görülüyor?

Doğum yapan kadınlarda daha sık görülüyor. Buna da neden olan karın içi organları kalça kemiğinin içindeki bir kasa asılmış durumdalar. Doğum sırasında, özellikle fazla ağır bebekli olanlarda bunlarda bir gevşeme oluyor ve mesanenin boynu idrar kanalıyla birlikte açısını kaybediyor. Böyle olduğu zaman idrarı tutan kasın görev yapması daha zor oluyor. Dolayısıyla doğum risk faktörü özellikle de bebek yüksek ağırlıklıysa.

Son söylemek istedikleriniz…

İdrar kaçırma sıkıntı yaratan bir durum. Bunu saklayıp doktora gitmemek. Bu işin ne kadar kolay çözüleceğini bildiğiniz zaman çok anlamsız gibi görünüyor. Onun için bununla yaşamaktansa mutlaka doktora başvurup, bu problemi ortadan kaldırmak günümüz şartlarında hem kolay hem de oldukça etkili.


Abartmatozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Abartmatozu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.09, 18:45   #2
Tam Üye

DAMLA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 123
Mesajlar: 368
Ettiği Teşekkür: 228
Aldığı Teşekkür: 1164
Rep Derecesi : DAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerdeDAMLA Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Bayanlar utanmayın doktora gidin | Coşkun Bel

çok şükür bununda ameliyatı var daaa insanlar rahat ediyor.

Hanımlar başbakanımıza uyup çok çocuk yapmayın,

yoksa idrar kaçırma hastalığı riski var....


bunu bilmiyo tabi.... ona neeee
DAMLA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz DAMLA'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.11.09, 13:52   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2664
Mesajlar: 31,309
Ettiği Teşekkür: 172412
Aldığı Teşekkür: 186143
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Kadınların en büyük kabusu

Kadınların En Büyük Kabusu

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Ateş Karateke, dokuz kadından birinde görülen rahim sarkması ve idrar kaçırmanın önemli bir bölümünün ameliyatla düzeltilebildiğini bildirdi.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Ateş Karateke, yaptığı yazılı açıklamada, dokuz kadından birinde rastlanan ve kadınların yaşam kalitesini oldukça kötü yönde etkileyen idrar kaçırmaya neden olan etkenlerin başında pelvik organ sarkmalarının geldiğini belirtti.

Yaş, gebelik, doğum, genetik yatkınlık, menopoz, obezite, ağır kaldırmak, kronik öksürük ve ciddi kabızlık gibi nedenlerin pelvik organ sarkmalarına neden olabildiğini (rahim, idrar torbası, anal kanal) neden olduğunu vurgulayan Karateke, bu sorunun ise idrar kaçırmaya yol açabildiğini kaydetti.

Pelvik organ sarkmalarında gebelik ve doğumun çok etkili olduğunu, vajinal doğum sayısı artıkça sarkma riskinin de 4–11 kat yükseldiğini vurgulayan Karateke, rahim sarkması ve idrar kaçırmanın bulgularının hastalar tarafından başlangıçta kesin olarak bilinemediğini aktardı.

Prof. Dr. Karateke, cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı, kullanılan vajinal tamponun düşmesi, basınç hissi ve dışarı doğru sarkmanın ilk bulgular olabileceğine dikkati çekerek, bu sorun tedavi edilmediği takdirde zaman içinde kötüleşerek yaşam kalitesini gittikçe olumsuz yönde etkilediğine işaret etti.

Ciddi sarkmaların nadir de olsa idrar yapamamaya ve böbrek hasarına neden olabildiğine işaret eden Karateke, rahim sarkması ile birlikte görülebilen idrar tutamamanın zaman içinde hastayı çevresinden uzaklaştırıp asosyal ve depresif bir yaşam şekline zorlayabildiğini ifade etti.
Prof. Dr. Karateke, açıklamada ''Yaklaşık dokuz kadından biri idrar kaçırma veya pelvik organ sarkması nedeni ile ameliyat olmaktadır. Bu ameliyatları olan kadınların üçte biri tekrar ameliyat için başvuruyor'' dedi.

Birçok kadının idrar tutamamayı normal olarak kabul ettiğini, bir hastalık olmasa da altında yatan birçok neden olabildiğini vurgulayan Karateke, idrar tutamamanın Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının ilk bulgusu olarak da görüldüğü bilgisini verdi.

Karateke, idrar tutamamanın en sık iki nedeninin ''stres ve sıkışma'' olarak aktarıldığını kaydederek, sıkışma ile idrar kaçırmanın genelde ilaç ve pelvik taban kaslarının fizik tedavisi, stresle idrar kaçırmanın ise pelvik taban kaslarının egzersizi veya cerrahi yöntem ile tedavi edildiğini belirtti.

Rahim sarkması ve idrar tutamama şikayeti olan hastaların tedavisinin sebeplerine, semptomların şiddetine, pelvik taban kaslarının güçlerine, cinsel aktivitelerine ve genel sağlık durumlarına göre şekillendirildiğini aktaran Prof. Dr. Karateke, açıklamasında ''Rahim sarkması ve idrar tutamama tedavi edilen bir hastalıktır. Kısa süren bir operasyonla hastanın yaşam kalitesi yükselir'' şeklinde görüşlerine yer verdi.


ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.09, 17:19   #4
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2664
Mesajlar: 31,309
Ettiği Teşekkür: 172412
Aldığı Teşekkür: 186143
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart 'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'

'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'
Selçuk Üniversitesi'nde (SÜ) yapılan bir araştırmada, kadınların yüzde 50.2'sinde idrar kaçırma problemi olduğu ortaya çıktı.

Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Kulaksızoğlu, idrar kaçırma probleminin erkek ve kadınlarda sanıldığından daha çok rastlanan bir durum olduğunu belirtti. Buna karşın insanların çekindikleri için veya ayıp olacağı düşüncesiyle tedavi için doktora başvurmadığını ifade eden Kulaksızoğlu, ''İdrar kaçırma problemi kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlık.

Kadınlarda aşırı kilolar, hormonal değişiklikler, spor yapılmaması, kas yapısının gevşek olması gibi nedenlerden dolayı idrar torbaları zamanla sarkabiliyor. Bu durumda kadınlar öksürme, hapşırma, herhangi bir şeyi kaldırma, merdiven çıkma gibi durumlarda dahi idrar kaçırmaya başlıyor'' dedi.

Kulaksızoğlu, kadınlarda idrar kaçırmanın diğer bir nedeninin de ''aşırı aktif mesane'' olarak adlandırılan durum olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bazı nedenlerle idrar torbasının duyarlılığı artıyor ve yarım litre idrar dahi birikmeden beyne sinyal gönderilmeye başlanıyor. Tuvalet ihtiyacı hissediliyor. İlerleyen dönemlerde idrar torbası kontrolden çıkıyor ve kendi kendine kasılarak idrar kaçırmalara neden oluyor. Biz de idrar kaçırma sıklıklarının belirlenmesi, hastalıkla ilgili bilinç düzeyi, kadınların hayatlarını nasıl etkilediği gibi soruların cevabını araştırmak için 424 kadın üzerinde bir anket çalışması yaptık. Ankete katılan 16-60 yaş arasındaki kadınlara bu sorunla ilgili 10 soru yönelttik.''


İdrar kaçırma yüzde 50.2

Yaptıkları çalışma sonunda ankete katılan kadınların yüzde 50.2'sinde idrar kaçırma sorununun olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Kulaksızoğlu, ankete katılan kadınların büyük bölümünün kilolu olduğunu, bunun idrar kaçırmada önemli etken olabileceğini bildirdi. Kulaksızoğlu, araştırmada küçük yaşlardaki kadınlarda bu sorunun daha az olduğunu belirlediklerini vurgulayarak, 45-50 yaş arasındaki kadınlarda idrar kaçırma sorunu görülme sıklığının yüzde 87'leri bulduğunu bildirdi.


Yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiliyor

Kadınlara yönelttikleri sorularla, idrar kaçırma probleminin kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilediğini tespit ettiklerini anlatan Kulaksızoğlu, şöyle devam etti: ''Bu problemi olan kadınların yaklaşık yüzde 70'i, sorunun yaşam kalitelerini çok ciddi şekilde olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Bunların yüzde 74'ü de hastalıkla ilgili bir doktordan yardım almak istediğini belirtti. Buna karşın idrar kaçırma sorunu olan kadınların, bunun bir rahatsızlık olmadığı inancı veya ayıp olacağı düşüncesiyle doktora başvurmaktan çekindikleri ortaya çıktı. Kadınların sadece yüzde 5'i bu rahatsızlıklarıyla ilgili doktora başvurmuş. Bunların da sadece yüzde 2'si tedavi olmuş.

Burada kadınların bu rahatsızlıklarını utanma ve ayıp olacağı gibi düşüncelerle anlatamadıklarını, doktora gidemediklerini görüyoruz. Birçoğu, bu sorununu eşine dahi söylemiyor.''

İdrar kaçırma rahatsızlığının önlenebilmesi için egzersiz yapma, aşırı kilolardan kurtulmanın büyük önem taşıdığını anımsatan Kulaksızoğlu, bu çerçevede anket çalışmasına katılan bu kadınların bir kısmına egzersiz, genel kas sistemini kuvvetlendirilmesi ve kilo vermeye yönelik, bir kısmına da idrar torbasını taşıyan kasların kuvvetlendirmesine yönelik programlar hazırladıklarını bildirdi.

Bu sorunun 20 dakikada gerçekleştirilecek küçük bir cerrahi operasyonla giderilebileceğini ve hastanın 1 günde taburcu edilebileceğini ifade eden Kulaksızoğlu, 'aşırı aktif mesane' rahatsızlığı olan hastalar için de ilaç tedavisi uygulanarak rahatsızlığın giderilebildiğini bildirdi.ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.09, 17:44   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: 'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'

% 50.2 de az bir rakam değil. O Doçent biraz fazladan söylemiş yüzdeyi bence

Kadın Doçent araştırmayı yapmış olsaydı, eminim daha az çıkardı rakam.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.09, 17:49   #6
Uzman Üye

Seyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 57
Mesajlar: 1,105
Ettiği Teşekkür: 1502
Aldığı Teşekkür: 3204
Rep Derecesi : Seyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Bitkin
Seyyah - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: 'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
% 50.2 de az bir rakam değil. O Doçent biraz fazladan söylemiş yüzdeyi bence

Kadın Doçent araştırmayı yapmış olsaydı, eminim daha az çıkardı rakam.
yüzde gerçeğini etkilemediğine göre sorun yok demi lale. ha sizden olmuş araştırmayı yapan ha bizden.
adam yapmış araştırmayı yinede yaranamıyo. kendinizi kandırın siz
__________________
"Ben de sizden biriyim" demiyen sizden biriyim işte bende!!!!
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Seyyah'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.09, 17:54   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: 'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'

Gerçeği etkilememiş olabilir, ama o kadar da yüksekmi olur?
İnanmam...

Bu ülkede bu kadar altına kaçıran kadın mı varmış
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.09, 18:02   #8
Uzman Üye

Seyyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 57
Mesajlar: 1,105
Ettiği Teşekkür: 1502
Aldığı Teşekkür: 3204
Rep Derecesi : Seyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmedeSeyyah muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Bitkin
Seyyah - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: 'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'

varmış demekki

bu durumdan müzdarip olanlara acil şifalar diyorum ve bu konudan hızla uzaklaşıyorum....

paylaşım için teşekkürler real
__________________
"Ben de sizden biriyim" demiyen sizden biriyim işte bende!!!!
Seyyah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Seyyah'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.09, 18:14   #9
Müdavim

OkyanusunKalbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 616
Mesajlar: 7,964
Ettiği Teşekkür: 27378
Aldığı Teşekkür: 40363
Rep Derecesi : OkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzelOkyanusunKalbi gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'

Bencede bu kadarı fazla oldu....Kadınlarımız boş meydanda bunak konumunda oluyor...

Boşverin, biz şanslıların arasındayız.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
OkyanusunKalbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 29.12.09, 01:42   #10
Tam Üye

banazlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2009
Konular: 35
Mesajlar: 252
Ettiği Teşekkür: 219
Aldığı Teşekkür: 715
Rep Derecesi : banazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerdebanazlı Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: 'Kadınların yüzde 50'si idrar kaçırıyor'

Araştırma 16-60 yaş arasında yapılmış,sonuç;%50.2

Araştırma 35-60 yaş arasında yapılsa,sonuç:% 75 çıkabilirdi.

Ayrıca araştırmaya katılanlar araştırmacının erkek oldugunu görünce kaçırsalarda kaçırmıyorum demiştir bence,Lale'nin tam aksini düşünüyorum.
__________________
yine görüşürüz dostlarım benim,yine görüşürüz,beraber güneşe güler,beraber dövüşürüz..
banazlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz banazlı'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bayanlar, doktora, erkeklerde, gidin, gizli, idrar, idrar kaçırma, kaçırma, kaçırıyor, kadınların, sorunu, tedavisi, utanmayın, İdrar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çocuklarda Görülen İdrar Yolu Enfeksiyonu Kartal Cilt Hastalıkları 1 23.01.15 20:58
Kız Kaçırma Smyrna Sosyal Bilimler 19 20.01.13 17:57


WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.