Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel > Yabancı Ressamların Biyografileri

Yabancı Ressamların Biyografileri Yabancı ressamların biyografi ve eserlerinden örnekler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 23.12.16, 10:44   #1
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1197
Mesajlar: 9,554
Ettiği Teşekkür: 32620
Aldığı Teşekkür: 43302
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman Ressam

Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman Ressam


Caspar David Friedrich, 5 Eylül 1774’de halen İsveç’in yönetimi altında olan Pomeranya’da bulunan Greifs-wald’da dünyaya geldi. Friedrich, mütevazi bir ailenin on çocuğundan altıncısıydı. Melankolik bir sanatçı olmasının en önemli nedeni, çocukluk yıllarında geçirdiği acılardır. Friedrich, henüz yedi yaşındayken annesini kaybetti. Onüç yaşındayken bir gün ağabeyi Christoph ile birlikte paten yaparken Christoph buzlar arasında kayboldu.

Friedrich, kısa bir süre sonra mimar Johann Friedrich Quistorp’un denetimi altında kendini sanat çalışmalarına verdi. Bu andan itibaren sanatçının tüm yaşamının ana amacı resim oldu. 1794 yılında, o zamanın en tanınmış akademilerinden olan Kopenhag Sanat Akademisi’ne yazıldı ve dört yıllık öğrenimini burada tamamladı.

1798’de Dresden’e gelen sanatçı, kısa zamanda Schlegel kardeşlerle, Novalis, Schelling, Jean Paul gibi romantizmin büyük yaratıcılarıyla tanıştı. Friedrich, o yıllarda daha çok perspektife önem vererek mimari planlar ve antik bina kabartmaları yapmaktaydı.

Friedrich, Dresden’e yerleşmişti ama doğduğu yerlerin özlemini çeken endişeli bir karaktere sahip olduğundan, sık sık doğduğu kasabaya gidiyor ve uzun süre orada kalıyordu.

Doğaya düşkün olan Friedrich’in tablolarında Pomeranya ormanları, Harz dağları, Kuzey Denizi kıyıları veya Rügen Adası’ndaki beyaz kayalar sık sık görülmektedir. Sanatçı, aynı yıllarda sepya rengi ve suluboya eserler de vermeye başladı.

1805 yılında Weimar’da sergilenen iki eseri Goethe tarafından satın alındı. Bu arada G.H. von Schubert, Otto Runge, Tieck ve von Kleist ile dostluk kuran Friedrich, romantikler arasına katıldı. Fakat daima yalnız bir sanatçıydı. Zamanını kırsal bölgeler ve dağlarda yeni keşiflere çıkarak ve doğadan aldığı izlenimleri atölyesinde tuvale aktararak geçiriyordu. Hemen hemen mistik denilecek sade bir yaşam süren sanatçı, sadece boyamak ve yaşamak için gerekli olan malzemelerin bulunduğu bir evde yaşıyordu.

1807-1808 yılları arasında yağlıboya resme başlayan Friedrich, kısa zamanda bazı şaheserlerini meydana getirdi. Bunların içinde en önemlileri: "Kış", "Deniz Kıyısındaki Rahip", Bohemya’da Tetschen Şatosu’ndaki Kontes Thun und Hohenstein’in özel şapelinin mihrabına ithaf edilmiş Dağdaki Haç. Yeteneği ve dehası günden güne gelişen sanatçı, ülkesinde romantik peyzajların ustası olarak taranıyordu. Bu arada 1810 yılında Prusya Velihatı, Berlin Akademik Sergisi’nden Friedrich’in iki tablosunu satın aldı.

1817 yılında Dresden Akademisi’ne üye olan Friedrich’e maaş bağlandı ve ertesi yıl Carolina Bommer ile evlendi. Lakin basit alışkanlıklarından ve sade yaşamından vazgeçmedi. Bu dönemde Norveç’li ressam Christian C. Dahi ile tanıştı. Çok yakın dost olan bu iki sanatçı, 1820 yılından itibaren bir evde oturdular. "Peyzaj Resmi Hakkında Yeni Bilgiler" yazan Cari Gustav Carus ile tanışan sanatçı, Carus’un fikirlerini benimsedi.

Yaratıcılık gücünün doruğuna ulaşan ressam, 1835 yılına kadar verimli sonuçlar alarak yeni eserler meydana getirmeye devam etti. Bu andan itibaren sanatçıda psikolojik bir düşüş görülmektedir. Halkın ve yorumcuların anlayışsızlığı, karısının ihanetinden şüphelenmesi sanatçıyı melankolik, her zamankinden daha içine kapalı, yalnız bir adam haline getirdi. 1835 yılında bir beyin kanaması da geçiren Caspar David Friedrich, 7 Mayıs 1840’da hayata gözlerini kapadı.

1931 yılında Münich’deki Cam Sarayı’nda romantik eserlerden oluşan büyük bir sergi açıldı. Fakat Saray’da çıkan büyük bir yangın sonucu diğer ressamların eserleri ile birlikte Friedrich’in de dokuz eseri yandı. Bu haberi alan ressam Max Ernst, kendi anlattığına göre hastalanacak kadar büyük bir ümitsizliğe düştü. Friedrich’in diğer tabloları İkinci Dünya Savaşı sırasında Berlin’de imha edildi.
__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.12.16, 19:18   #2
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1197
Mesajlar: 9,554
Ettiği Teşekkür: 32620
Aldığı Teşekkür: 43302
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman RessamHayatın Evreleri ya da Hayatın Safhaları (Almanca: Die Lebensstufen)
Alman romantik ressam Caspar David Friedrich tarafından 1835'te çizilen alegorik peyzaj. Ölümünden beş yıl önce tamamladığı bu tabloda ressam, insanın ölümlülüğü ile hayatın geçiciliğini ele almıştır.
Resimde, bir limana yukarıdan bakan bir yükselti üzerinde bulunan iki yetişkin ve iki çocuktan oluşmuş gruba doğru yürümekte olan, izleyiciye sırtı dönük yaşlı bir adam vardır. Limanda farklı uzaklıklarda görülen beş gemi, karadaki beş kişinin yansıması gibidir. Böylece, insan yaşamının değişik evreleri, bir yolculuğun sona erişi ve ölüme yakınlık ile ilgili bir alegori ortaya çıkar.
Resimdeki figürlerin Friedrich ile ailesi olduğu bilinmektedir. Yaşlı adam ressamın kendisi iken, oğlan çocuğu ressamın oğlu Gustav Adolf, kız çocuğu ise kızı Agnes Adelheid'dir. Genç kadın ressamın diğer kızı Emma, silindir şapkalı adam ise yeğeni Johann Heinrich'tir.
Friedrich'in birçok tablosu hayalî manzaraları gösteriken, Hayatın Evreleri'nde görülen yer, bugün kuzeydoğu Almanya'da bulunan ve ressamın doğum yeri olan Greifswald yakınlarındaki Utkiek'tir.Tabloda Baltık Denizi kıyısındaki bir liman günbatımında betimlenmektedir. Denizde, limana dönmekte olan üç gemi görülmektedir. Ortadaki büyük gemi yelkenlerini toplamaya başlamıştır. İki ufak yelkenli ise karaya neredeyse varmıştır. Bunlardan sağdaki, kıyıdaki beş kişilik gruba doğru yönelmiştir. Kıyıdaki beş kişi, kıyafetlerinden anlaşıldığı üzere kasaba ahalisindendir. Grubun ortasında elinde İsveç bayrağı tutan bir oğlan çocuğu oturur. Yanındaki kız çocuğu ise bayrağa doğru uzanmaktadır. Sağ taraflarında, çocuklara doğru uzanan ve sağ elini havaya kaldırmış bir kadın oturmaktadır.
Kıyıdaki grup bir yarım çember oluşturur. Perspektife göre en uzakta çocuklar vardır. Onların iki yanında izleyiciye daha yakında bulunan iki yetişkin yer alır. Sol kenarda, ileriye, çemberin dışına doğru bakan yaşlı adam dikilmektedir. Kadın ile çocuklar yazlık giysiler içindedir, ancak yaşlı adam palto giymiştir ve kürklü bir şapka takmaktadır. Ortadaki büyük geminin pruvası, bayrak tutan çocuklara hizalanmıştır.
Bu beş kişilik grup, tamamı karaya yönelmiş durumda çizilmiş beş gemi ile eşleştirilebilir. Üç grup hâlinde konumlandırılan insanlar, yaşlı bir adam, iki yetişkin, iki çocuk ile farklı uzaklıklardaki gemilerin yerleşimi birbirini yansıtır. Bu durum ölümün yakınlığını ve yaşamın evrelerini anlatan bir alegoridir. Ortadaki gemi genç kadını simgeler. Her iki yanı, iki daha küçük gemi ile sarılmıştır ve bunlar kıyıdaki diğer iki küçük çocuktur. Resmin sağında uzaklarda ufukta kaybolmak üzere olan gemi yaşlı adamı sembolize eder.


Friedrich'in memleketi olan Greifswald, 1630'a kadar Batı Pomeranya'ya dahildi. Bu tarihte bölge, İsveç egemenliğindeki İsveç Pomeranyası'na katıldı. 1815'te ise Prusya Krallığı'nın bir eyaleti hâline geldi.
Bölgenin el değiştirmesinden 20 sene sonra çizilen tabloda Friedrich'in küçük kızı Agnes Adelheid ile oğlu Gustav Adolf'ün elinde İsveç bayrağı görülmektedir. Resimdeki manzarada görülen yarımada Baltık Denizi'ne doğru uzanır ve karşı kıyı İsveç'e aittir. Ressam oğluna İsveç Kralı Gustav Adolf IV'ün adını vermiştir. İsveçli yazar Per Daniel Amadeus Atterbom'a göre Friedrich Pomeranyalı'dır ve kendini yarı İsveçli saymaktadır.


"Sisler Denizi Önünde Bir Gezgin""Wanderer Above the Sea of Fog"
Bulutların Üzerinde Yolculuk ya da Sis Denizinde Amaçsızca Dolaşan Adam (Almanca: Der Wanderer über dem Nebelmeer), Alman romantik ressam Caspar David Friedrich tarafından 1818'de çizilen yağlı boya tablo. Tablo şu anda, Almanya'nın Hamburg kentindeki Kunsthalle Hamburg'da sergilenmektedir.


Ön planda genç bir adam kayalık bir uçurum kenarında, sırtı izleyiciye dönük biçimde dikilmektedir. Koyu yeşil bir palto giymiştir ve sağ elinde bir baston tutar. Saçları rüzgarda dalgalanmakta olan adam, kalın bir sis örtüsüyle kaplı olan göz alıcı manzarayı izlemektedir. Resmin orta bölümünde, adamın üzerinde dikildiğine benzer başka kayalıklar, sisten fışkırır gibi görülmektedir.Sis halkalarının arasındaki bu tepeliklerde ormanlar vardır. Uzakta görülen dağlar, batıdan doğudaki düzlüklere doğru alçalmaktadır. Bunun ötesinde, her yeri kaplayan sis sonsuza doğru uzar, ufukla birleşerek bulutlu gökyüzüne karışır.

Tabloda, Saksonya ve Bohemya'da bulunan Elbsandsteingebirge dağlarının birçok farklı özelliği birlikte yer alır. Ressamın genel çalışma şekli çerçevesinde, sahada çizilen eskizler, stüdyoda bu tablonun kompozisyonunun oluşturulmasında kullanılmıştır. Arka planda sağ tarafta Zirkelstein görülür. Sol arka taraftaki dağ ise Rosenberg ya da Kaltenberg olabilir. Bunun önündeki kayalık grup, Rathen'deki Gamrig'i temsil eder. Adamın üzerinde dikildiği kayalar ise Kaiserkrone üzerindeki bir grup kayalıktır

Owl on a Grave 1836- 1837Friedrich, 66 yıllık ömrünün en yalnız ve depresif günlerini bu zamanlarda yaşadı. 26 Haziran 1835 tarihinde kısmi felç geçiren Friedrich‘in bedeninin sol tarafı büyük ölçüde işlevini kaybetti. Hareketleri kısıtlanan usta Alman, en iyi eserlerini yapmış olsa da resme devam etmek istiyordu. Lakin Almanya’da Romantizm’in modası geçmişti, bu sebeple Friedrich‘in sanatı da onu inzivaya çağırıyordu.Yaklaşık 1 yıl sonra, 1836’da yaptığı “Owl on a Grave“, kısıtlanan fiziksel hareketleri yüzünden yağlıboya kullanamayacağı için Sepi (sepya; kırmızımsı kahve tonları) renginde kalemle yapıldı. Resimde gördüğünüz baykuş,üzerinde durduğu haçtan havalanmak üzere. Kanatlarını iki yana açmış bir şekilde tam uçuşa geçmek üzere olduğu anı resmedilen baykuş, tırnaklarını durduğu yere geçirmiş ve aşağı doğru bakıyor. Bir Hıristiyan mezarı başına dikilmiş uzun çubuklu haçın üzerinde duran baykuş, bilindiği gibi ölüm ve bilgiçliktir. Ressamın son 5 senesini derin bir yalnızlık içinde geçirdiğini düşünürsek bu resmindeki ölüm saplantısını hemen farkederiz.Kaynak 1 - 2 - 3 - 4

__________________
Konu Ekin tarafından (28.12.16 Saat 18:49 ) değiştirilmiştir..
Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.12.16, 19:30   #3
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1197
Mesajlar: 9,554
Ettiği Teşekkür: 32620
Aldığı Teşekkür: 43302
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman Ressam

Arktik OkyanusuBir Yelkenli Üzerinde


Yaz 1807Balıkçı ile Deniz (1807 )Karda (1807 )Deniz Mezarı (1807 )Rügen Adasının Kireç Kayalıkları (1818)Kadın ve Erkek Mehtabı Seyrediyor (1822)Greifswald Pazarı


Limanın Görünümü
View of a Harbour


__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.16, 18:46   #4
Yorgun Mod

Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2011
Konular: 1197
Mesajlar: 9,554
Ettiği Teşekkür: 32620
Aldığı Teşekkür: 43302
Rep Derecesi : Ekin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardırEkin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman Ressam
Baltık Denizi ( 1815 )

Meşe Ormanında Manastır (1808-1810 )


Ay Işığında Ormanın İçinde


Eldena
__________________Ekin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ekin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.16, 20:38   #5
Gerçek Üye

Scorer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Yaş: 30
Konular: 12
Mesajlar: 915
Ettiği Teşekkür: 1937
Aldığı Teşekkür: 3049
Rep Derecesi : Scorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman Ressam

Yalnızlığı resimlerinde farkediliyor. Bunalım takılmış, içim daraldı bakarken.
Tabloların geneli melankolik çizgilerden oluşsa da bazıları ürkütücü.
Karakterini bu şekilde yansıtabildiği, izleyende böyle bir duygu durumu oluşturabildiğine göre iyi bir ressammış kendileri.
Teşekkür ederim.
__________________
Bir saat mutlu olmak istiyorsan
Şekerleme yap.
Bir gün mutlu olmak istiyorsan
Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen.
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
Sevdiğin işi yap


Scorer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Scorer'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.12.16, 20:40   #6
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1604
Mesajlar: 9,372
Ettiği Teşekkür: 56595
Aldığı Teşekkür: 35454
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman Ressam

Resimler ilk bakışta karmaşık gelse de, her birisi ayrı anlam taşıyor. Tanıtım için teşekkürler, ellerine sağlık Ekinciğim.
__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.01.17, 18:38   #7
Yönetici

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,382
Ettiği Teşekkür: 83930
Aldığı Teşekkür: 79524
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Caspar David Friedrich (1744 – 1840) | Alman Ressam

Konuda gösterilen eserlerinin her biri farklı anlamlar taşısa da sanatçının içindeki ruh halini tam anlamıyla betimlemiş. Eserlerini izleyenlerin hemen hemen hepsi kendinde bir şeyler katabilecek nitelikte.

Teşekkürler Ekin
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1744, 1840, alman ressam, almanya, biyografisi, caspar, Çalışmaları, david, eserleri, friedrich, hayatı, kimdir, resim çalışmaları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 21:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.