Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel > Yabancı Ressamların Biyografileri

Yabancı Ressamların Biyografileri Yabancı ressamların biyografi ve eserlerinden örnekler


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.08.11, 14:37   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,894
Ettiği Teşekkür: 165478
Aldığı Teşekkür: 185388
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam  • Doğum: 14 Temmuz 1805 - Londra
  • Ölüm: 15 Ağustos 1876 – Walton on Thames
  • Oğlu: Frederick Hıristiyan Lewis - Gravür ve Peyzaj Ressamı
  • İşyeri: Londra ve Kahire
  • Hareketi: Rokoko
  • Etkilendiği Ressam: Carle Van Loo
  • Ödül: Kraliyet Akademisi (1723)1805 yılında zanaatkâr bir ailenin oğlu olarak Londra’da dünyaya gelen John Frederick Lewis, sanat kariyerine hayvan resimleri yaparak başlar. Bu dönemde vaktinin büyük bir bölümünü Londra’da, vahşi hayvanların bulunduğu bir hayvanat bahçesinde vahşi hayvanları yakından inceleyerek ve çizimlerini yaparak geçirir. 1824’te “Vahşi Hayvanlar Üzerine Altı Çalışma” adıyla bir araya getirdiği erkek ve dişi aslan figürlerinden oluşan gravürler Lewis’in hayvanat bahçesindeki gözlemleri sonucunda gerçekleştirdiği çalışmalardır. Sanatçı bu yıllarda ayrıca Sir Thomas Lawrence’ın atölyesinde çalışarak Lawrence’ın resimlerindeki arka plan görünümleri ve hayvan figürlerinin taslaklarının hazırlanması işinde de görev alır.1827 yılı, sanatçının hayatında olumlu yönde değişimlerin yaşanmaya başladığı bir yıl olur. Öncelikle Lewis, Londra’da kendine ait bir resim atölyesi açar. Burada çoğu suluboyalardan oluşmak üzere birçok yapıt gerçekleştirir. Aynı yıl Old Water Colour Society (Eski Suluboya Derneği) üyeliğine kabul edilir. 1827 yılının Haziran ayında Avrupa’nın birçok yerini görmek üzere Londra’dan ayrılarak sırasıyla Bruges, Black Forest, Neuhausen, İsviçre (Luzern, Thun, Cenevre), Montreux, Val d'Aosta ve Venedik; 1829 yılında Devonshire; 1830 yılında ise David Wilkie (1785–1841) ve David Roberts (1796–1864)’in manzara ile janr resimlerinin etkisi altında kalarak İskoçya’ya gider. Burada iki yıl kalır. 1827 yılında başlayan bu geziler, Lewis’in resimlerindeki konu seçiminin değişmesinde etkili olur ve resimlerinin konusunu hayvan figürleri değil, manzaralar, iç mekân görünümleri ve insan figürleri oluşturmaya başlar.

1832 yılında, kariyerinin ikinci dönemi başlar. Bu dönemde Madrid, Toledo, Granada, Cordoba ve Seville’ye gider. İspanya’yı iki sene boyunca dolaşan Lewis, Granada’da bulunduğu süre zarfında Emeviler’e özgü mimarilerin ve yöreye özgü manzaraların yer aldığı bir dizi çizim yapar ve bu çizimlerini “Alhambra Eskiz ve Çizimleri” adı altında toplar. Granada’dan sonra Sevilla’ya geçen Lewis, şehrin kutsal bayramları ve tören alaylarını konu alan birçok yapıt gerçekleştirir. 1834 yılında Londra’ya döner.

1835’te “Alhambra Eskiz ve Çizimleri” adlı çalışmasını yayımlama fırsatı bulurken 1836 yılında İspanya’da bulunduğu dönemde yapmış olduğu “İspanya ve İspanyol Karakter Çizimleri” adlı ikinci bir seriyi de baskıya verir. Yirmi altı adet litograftan oluşan bu çizimler arasında Bolero dansı yapan köylüler, bağış alan keşişler, Endülüs’ün geleneksel kıyafetleri içinde İspanyol Kadınları, kaçakçılar, nam salmış kanun kaçakları, matadorlar gibi İspanyol karakterlerini yansıtan betimlemeler, Toledo Katedrali, Bir Manastır Kapısı, Cordoba’da Bir Şapel ile Cordoba Camiini gösteren mimari görünümler ve Sevilla’daki San Francisco Meydanı’na ait görüntüler yer alır.
Lewis, 1837’de on dört yıl sonra döneceği İngiltere’den ayrılır. 1837 yılının kışını Paris’te geçirir. Aynı yıl 1835–1836 yıllarında İstanbul’da bulunan Cole Smyth’in yaptığı eskizlerden faydalanarak gerçekleştirdiği ve “İstanbul İllüstrasyonları” adı altında topladığı bir dizi litograftan oluşan çalışmasını yayımlar. Bu çalışmanın kapak sayfasında, II. Mahmut’u Selamlık Alaylarından birinde, Topkapı Sarayına gitmek üzere Sultan Ahmed Camii’nden çıkarken betimleyen resim yer alır. Bir Osmanlı Evinin Haremi, Yeni Cami, Haliç’ten Yeni Cami ve Ayasofya ile Tophane’den bir görünümün yansıtıldığı resimler “İstanbul İllüstrasyonları”nın içerisinde bulunan çalışmalar arasındadır.

Lewis, Paris’te geçirdiği kışın ardından 1838 yılında sırasıyla Floransa, Napoli ve Roma’ya gider. Roma’da iki sene kaldıktan sonra 1840 yılında doğu yolculuğuna başlar. Sırasıyla Arnavutluk, Atina ve İstanbul’da bulunur. İstanbul’da bulunduğu süre zarfında Osmanlı kadın ve erkekleri ile çeşitli nedenlerle İstanbul’da bulunan yabancıları geleneksel kıyafetler içinde yansıttığı betimlemeler, İstanbul ve Bursa’dan mimari görünümler ile İstanbul manzaralarını konu alan çalışmalar gerçekleştirir.

Aralık 1841’de Mısır’a, on yıl kalacağı Kahire’ye gitmek üzere yola çıkar ki 1841 yılı sanatçının kariyerinde üçüncü dönemin başladığı yıl olacaktır. Lewis, aynı yıl Kahire’ye yerleşir ve Özbekiye mahallesinde, büyük bir Memluk evinde yaşamaya başlar. 1844 yılında yazar William Makepeace Thackeray, onu Kahire’deki evinde ziyaret etmiş ve bu ziyareti ile ilgili ayrıntılara “Doğu Eskizleri: Cornhill’den Büyük Kahire’ye Bir Gezi” notlarında yer vermiştir. Bu notlarda Thackeray, Lewis’in görünüm olarak oldukça değiştiğini, sarı bir cüppe giydiğini, sakallarının uzun olduğunu, saçlarının kazınmış olup başına beyaz bir takke taktığını onun üzerine de kırmızı bir türban doladığını ve etrafta bu şekilde dolaştığını belirtir. Lewis o kadar doğululaşmıştır ki Thackeray bile onu tanımakta güçlük çeker.
Sanatçı Kahire’ye yerleştikten altı yıl sonra, eşi Marian Harper ile tanışır ve 1847 yılında İskenderiye’de evlenirler; dört sene sonra da Londra’ya dönerler. Kahire’de bulunduğu süre içerisinde birçok eskiz yapan Lewis, Londra’ya döndükten sonra bu eskizlerden yararlanarak oryantalist konulu birçok yapıt gerçekleştirir. Lewis’in Londra’ya döndükten sonra gerçekleştirdiği Oryantalist konulu resimler arasında harem sahneleri, Mısır’ın topografyasını yansıtan görünümler, pazaryerleri, avlular, Kahire sokakları, İslam dininde ibadet tarzı ile imanın gücünü yansıtan sahneler ve çeşitli ortamlarda betimlediği doğulu tipler yer alır.

Lewis’in resimlerinin ortak özellikleri parlak ve aydınlık olmalarıdır. Resimlerinde göze çarpan diğer bir özellik de ayrıntıya verdiği önemdir. Bu özellikler sanatçıyı Pre-Raphaelitelere yaklaştıran özelliklerdir. Arkadaşı İngiliz yazar ve ressam John Ruskin, Lewis’ten söz ederken onu Pre-Raphaelite Kardeşliğine dâhil eder, ancak Lewis hiçbir zaman bu grubun bir üyesi olarak anılmamıştır.

Lewis, 1876 yılında, Londra’da yaşama veda eder. Bir suluboya ustası olan Lewis’in ölümünün ardından Ruskin, suluboya resminin Lewis ile ulaşabileceği en son noktaya geldiğini, artık bu konuda söylenecek veya yapılacak hiçbir şeyin kalmadığını belirtir.

Suluboyalarının yanı sıra yağlıboya tablolarıyla da resim sanatı tarihinde birçok şaheserler yaratmış olan Lewis, 19. yüzyılın özellikle Oryantalist konulu resim yapan ressamları arasında hatırı sayılır bir yere ve üne sahip olmuştur.

ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
17 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.11, 14:51   #2
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,894
Ettiği Teşekkür: 165478
Aldığı Teşekkür: 185388
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

John Frederick Lewis'in Suluboya Çalışmaları
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.11, 21:27   #3
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,973
Ettiği Teşekkür: 79777
Aldığı Teşekkür: 77685
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

Neredeyse hayatının tamamı doğuyu gezip eskiz çalışmaları ile geçmiş. Gittiği yerleri o kadar çok benimsemiş ki kılığı kıfayeti ve görünüşü ile bunu yansıtmış. İstanbul'u konu alan suluboya çalışmaları ile dönemin sosyal yaşantısını renkleriyle yansıtması çok güzel.

Doğu olmasaymış bu ecnebi ressamlar konu bulmada baya bir zorlanacaklarmış


Ellerine sağlık, teşekkürler Real...
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.08.11, 21:34   #4
Yeni Üye

Umay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2011
Yaş: 37
Konular: 0
Mesajlar: 14
Ettiği Teşekkür: 238
Aldığı Teşekkür: 112
Rep Derecesi : Umay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerdeUmay Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

Resimlerdeki ayrıntıları inceleyerek saatlerimi geçirebilirim bu konuda Çok beğendim eserleri, tanıtım için teşekkür ederim Real.
__________________
Umay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Umay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.08.11, 00:31   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,894
Ettiği Teşekkür: 165478
Aldığı Teşekkür: 185388
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

Benimde oryantalist ressamlara bir hayranlığım var... Günlük yaşamı konu alan resimleri incelemek, bu ekolde resim yapan ressamların eserlerini arayıp, bir araya toplayıp, derleyip düzenlemek bana eziyet gelmiyor..

Sitemizde en önemli ressamların konuları artık tamamlandı sayılır...

Bu konuda bayağı iyiyiz..

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.10.11, 21:13   #6
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,894
Ettiği Teşekkür: 165478
Aldığı Teşekkür: 185388
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

John Frederick Lewis'in Üretim Tarihleri Bilinmeyen Yağlıboya TablolarıEngellenen Mektuplaşma- Özel Koleksiyon

Arap Katip, Kahire


Bir Arap Kadını


Harem


İsimsiz


Highland Hospitality - Özel Koleksiyon

Kapalı Gossip, Kahire - Özel Koleksiyon

Harem Yaşamı, Kahire - Özel Koleksiyon__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.10.11, 21:56   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125444
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Basakca Mesajı göster

Doğu olmasaymış bu ecnebi ressamlar konu bulmada baya bir zorlanacaklarmış


Konu bulmasına bulurlamış da Başakçacığım, üzülünecek durum oryantalist ressamların çoğunluğunun batı dünyasından olması. Bir Osman Hamdi mizden başka neyimiz var ki, o zamanlar da yaşayan?

Ressamın resimleri çok renki ve çok güzeller.

Teşekkürler ReaL, ellerine sağlık.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.10.11, 22:02   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8744
Mesajlar: 30,561
Ettiği Teşekkür: 104416
Aldığı Teşekkür: 161131
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

ilave resimler de çok güzel teşekkürler Real.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.06.12, 12:40   #9
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,894
Ettiği Teşekkür: 165478
Aldığı Teşekkür: 185388
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

Ressam Evinde, Kahire (1851)


Kahve Taşıyıcı (1857)


İstanbul’da Harem Hayatı (1857)


Kebab Dükkânı (1858)


Kahire Bir Evin Avlusu (1864)

Mahkûm Güvercin, Kahire (1864)

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.06.12, 14:17   #10
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Ayzıt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Yaş: 31
Konular: 13
Mesajlar: 1,145
Ettiği Teşekkür: 844
Aldığı Teşekkür: 5438
Rep Derecesi : Ayzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: John Frederick Lewis (1805 – 1876) | İngiliz Oryantalist Ressam

Ben kahve tasıyan kıza bayıldım

Çok güzel..
__________________
Sevgili...
Bu senaryo, bu kuyu, bu Eylül bırakmaz beni.
Geleceksen sen gelmelisin, hüzün kadar cesur aşklar takınarak.

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
Ayzıt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1805, 1876, frederick, ingiliz, john, levis, lewis, orient, oryantalist, oryantalist ressam, painter, ressam, ressamlar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İngiliz Sömürge Stratejileri - İngiltere'nin Sömürgecilik Tarihi Kartal Dünya Tarihi 1 20.01.16 18:20
William Hogarth (1697 - 1764) | İngiliz Ressam ReaL Yabancı Ressamların Biyografileri 4 04.11.15 12:55
Ünlü Ressamları Konu Alan Filmler Canan Sinema En'leri 8 07.10.15 19:43
Kıbrıs'la İlgili Bütün Belgeler, Bütün Gerçekler Kartal Türk Tarihi 8 03.02.14 12:03
Ermeni Sorunu, İddialar, Gerçekler Kartal Türk Tarihi 29 26.01.09 03:21


WEZ Format +3. Şuan Saat: 18:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.