Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler > Yaşamıyla İz Bırakanlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.10.13, 20:58   #1
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,713
Ettiği Teşekkür: 18776
Aldığı Teşekkür: 20507
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Giacomo Giralomo Casanova | Kazanova
Giacomo Kazanova 1725'de Venedik'de doğdu, 1798'de Bohemya-Dux'da öldü. ünlü bir maceracı, yazar ve çapkın biriydi.

Ne kadar Don Juan'a birçok kadını ayarttığından benzetliyorsa da, Casanova karşı taraftaki kurmacadan çok daha farklıydı. Casanova ilişkileri olan kadınları gerçekten çok severdi ve çoğu zaman hadiselerinden sonra uzun süre arkadaş kalırdı. Sayısız aşk macerası Casanova'nın sadece bir yüzüdür.

Casanova 1725'te Zanetta Farussi ile Gaetano Giuseppe Casanova aktörlerinin oğulları olarak Venedik'te doğar. Casanova soyadını biyolojik babasından değil, annesinin kocasından almıştır. Gerçek babası Michele Grimani olarak bilinen Patrik ailesinin bir üyesiydi ve bir zamanlar ikisinin de çalışmış olduğu San Samuele tiyatrosunun sahibiydi. Aile çocuklarına çok ilgi gösterdi. (Casanova 6 çocuktan en büyüğüydü-Francesco (1727) evlilik dışı dünyaya gelmişti, diğer 4 çocuk Giovanni Battista (1730), Faustina Maddalena (1731), Maria Maddalena Antonia Stella (1732) ve Gaetano Alvise (1734) Gaetano'nun çocuklarıydı) Casanova'nın kendisi birçok evlilik dışı çocuğa babalık yapardı ama kendi anne babası gibi onlara gereken ilgiyi hiçbir zaman vermedi.

Gaetano 1733'te ölmeden önce Grimanis'e ailesine bakması için yalvarması Casanova'nın Padua'da yatılı bir okula gönderilmesinin nedeni olur. Böyle bir zamanda sadece orta veya üst sınıf bir ailenin oğlunu okula göndermesi normal karşılanan bir durumdur. Bir öğrenci olarak müthiş bir sabır gösterir ve kısa zamanda öğretmenin gözdesi olur, normalde hazırcevap, bilgiyi şiddetle arzulayan ve sürekli meraklıydı. Karşı cinsiyetle ilk burada iletişime geçti; 11 yaşındayken öğretmenin kızı bir anda ona ilk cinsel doyumunu verdi. 16 yaşında Hukuk doktorasını aldığı Padua Üniversitesi'nden ahlak felsefesi, kimya, matematik ve hukuk dersleri gördü. Şiddetle eczacılığa ilgiliydi; hevesli ve çoğu zaman içgüdüsel olarak iyi bir doktor olmasına karşın eczacılıkla ilgili bir kariyer yapmaması içinde kalmış bir üzüntü olmuştur.

Casanova 1740'ta Venedik'e geri döndüğünde, kilise hukuku kariyerine bir papaz olarak kilisede başladı. 1757'deki pasaportuna göre uzun (1.91m) ve uzun beyazlaşmış saçları vardı; güzel kokulu ve özenilmişçesine kıvırcıktı. 76 yaşındaki Venedikli senatör Alvise Gasparo Malipiero'ye kendisini sevdirdi. Malipiero en iyi çevrelerde delikanlı Casanova'ya iyi yemek ve şarap ile sosyal bir ortamda nasıl davranılması gerektiğini bir hayli öğretti.

Kilisedeki kariyeri kısaydı, skandallara lekenlenmiş olması tüm yaşamını doğal olarak etkilemişti. Daha sonra, komisyonu alıp Venedik Cumhuriyeti'nde düşük rütbeli bir askeri görevde olmak istediğini belitti, Korfu'da kısa bir süreliğine kaldıktan sonra İstanbul'a gitti. Askeriyedeki yükselmenin çok yavaş ve sıkıcı olduğunu görünce hırsını bir kenara attı. Tekrar Venedik'e, gerçek babasının sahibi olduğu San Samuele tiyatrosunda gereksinim dışı olarak kemancı oldu. 21 yaşında, Bragadin ailesinden Venedikli bir soylunun hayatını kurtarması onu varlıklı bir konuma getiren olay oldu. Ancak bir skandalın ardından Venedik'ten ayrıldı.

Paris, Dresden,Prag ve Viyana'da vakit geçirdikten sonra 1753'te memleketi Venedik'e döndü. 1755 Temmuz'unda 30 yaşındayken Venedik'te Inquisitori di Stato'da büyüye olan ilgisinden dolayı tutuklandı ve Doge'ın Sarayı'nın hemen yanındaki ünlü cezaevi "I piombi" (Kurşunlar)'de mahkûm edildi. Casanova'ya 5 yıl ceza verildi ancak ne hüküm ne de yargı hakkında bilgilendirilmişti. Dönemin en güvenlikli hapishanelerinden biri olmasına rağmen 1 Kasım 1756'da olağanüstü bir kaçış planı uyguladı. Casanova'dan önce hiçbir mahkûm kaçmayı başaramamıştı.

Casanova hayatı boyunca Avrupa'yı seyahat etmiş ve tüm başkentlerini ziyaret edebilmiştir ama çeşitli skandallardan dolayı kovulmuştur. Örneğin 1766'da Varşova'dan Kont Albay Xavier Branicki'yle kadın arkadaşının üstünde tabancalar çıkmasından düelloya girmişlerdir ve Casanova Varşova'dan kovulur.Casanova 73 yaşında öldüğü Dux Kalesi, Bohemia'dadır (şimdiki Duchcov, Çek Cumhuriyeti. Burada otobiyografisini yazmıştır. (şimdiki Duchcov, Çek Cumhuriyeti). 1785'te Count Joseph von Waldstein'ın kütüphanecisi ve imparatorun haznedarı olarak emekliye ayrılır. Son yıllar Casanova için anlayışsız, meşakkatli, sıkıcı ve sinir bozucudur. Kont'la iyi geçinmesine rağmen, Kont'un meşguliyetleri ve kendi kütüphanecisine ayıracak çok az zamanı vardı; çoğu zaman yemeklerde aldırmaz ve ziyaret eden önemli konuklara onu tanıtırken başarısız olurdu. Casanova Dux Kalesi'nin sakinleri tarafından da pek sevilmezdi. Hizmetçiler bu yaşlı adama karşı kinciydi, yine de bir çoğunda derin bir çekici hissi uyandırıyordu.


Bir seven olarak Casanova'nın başarılı olmasındaki neden, 18. yüzyılda, kendi zevkine düşkün olduğu kadar karşı cinsin kendisinden keyif alması için özen göstermesidir. Ayrıca kendisinin ayartılmış olmasından hoşnutluk duyardı; çoğunlukla muhteşem bir baştan çıkartıcı, kendisini kadınları arzu etmedeki sembol olarak görmeyi tercih ederdi. Takip ettiği güzel kadınları sevdiğine inanırdı ve onun zamanı için anormal bir şekilde, onlara eşit, aynen sevgili arkadaşları gibi muamele edip hadiseleri bittikten sonra ise uzun süre boyunca arkadaş kalırdı. Sırf deneyim olsun diye birkaç erkekle de yattı ve yaşamı boyunca travestisme ilgisi vardı. Zührevi hastalık ve kumar, hayatında göze çarpanlardan sadece ikisiydi. Kumar yüzünden bir sürü şansı hem kazandı hem kaybetti; Paris'te bir devlet piyangosu başlatarak zengin oldu, ama parasını bir ipek fabrikasına yatırarak kazandığı tüm parayı kaybetti.

Casanova işadamı rolünü aldığı halde, diplomat, casus, politikacı, filozof, sihirbaz ve yazardır aynı zamanda.

Yirminin üzerinde kitap ve çok sayıda oyun, (Polonya'nın kuşatmasını ve tarihini anlatan çevirisi- "Istoria della tubolenze della Polonia") hayranlıkla beğenilir.

Hazırcevaplık, sosyal büyü ve paranın kendisine bedavaca verilmesi yaşamının büyük bir kısmını kaplar.__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.10.13, 21:00   #2
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,713
Ettiği Teşekkür: 18776
Aldığı Teşekkür: 20507
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Cevap: Giacomo Giralomo Casanova | Kazanova

Casanova
Yaptığı her evlenme teklifinde gerçekten samimi miydi? Peki ama nasıl 130 sevgilisi arasından hiçbiri onun ideal kadını olamadı
.?

Hayatı boyunca yaptığı evlenme tekliflerinden ilki 1744 yılında Teresa Lanti'ye yaptığı... Teresa Lanti hayatını şarkı söyleyerek kazanıyordu ama diğerlerinden bir farkı vardı: Bir erkek gibi davranıyor, adının Bellino olarak bilinmesini istiyordu.Kazanova, Teresa'nın erkek maskesinin arkasına gizlediği kadınlığını farkeder etmez aralarında dayanılmaz, engellenemez ama sonu gelmeyen bir aşk başladı.

Kazanova Teresa ile olan ilişkisinden üç sene sonra yeniden evlenmenin eşiğine geliyor. Preganziol'dan Venedik'e, kendisine koca bulmak için uğraşan amcası ile gelen bir köylü kızına, Christina'ya aşık oluyor. Genç ve yakışıklı Giacomo genç kız ve amcası tarafından heyecanla karşılanıyor. Evliliğin tarihi bir ay içinde belirleniyor ve işte o andan itibaren evliliğin yarattığı sorunlar ortaya çıkıyor: Çünkü genç kızın bazı istekleri var. Kilisede evlenmek istiyor, ama evlilik tarihi Paskalya'dan önce gelen 40 günlük perhizden önce olmamalı. Bu tarihlerde yapılan bir düğün için de ayrıca para vermek gerekiyor. Zavallı Giacomo girdiği bu işten nasıl kurtulacağını bilemiyor, bu arada kızın hamile olma ihtimali de var. Yakın arkadaşlarından Paskalya'dan önceki 40 günlük perhiz döneminde evlenebilmek için para bulmayı başarıyor. Tam o sırada 22 yaşında, yakışıklı ve iyi giyimli bir delikanlı, Carlo Bernardi, genç kızın aklını çeliyor ve Kazanova'nın evlilik planları bozuluyor.

Kazanova 1753'de, 28 yaşındayken, bu kez Caterina Capretta adında birine aşık oluyor. Genç, güzel, iyi bir aileye mensup bir kız. Giacomo bu evlilik için senator Bragadin'den yardım istiyor, aynı zamanda da hazırlıklara başlıyor. Ama genç kızın babası zorlu; böyle birşeyi duymak bile istemiyor. Kızını Murano'daki Santa Maria Degli Angeli manastırına kapatıyor. Bu aşk Venedikli Kazanova'nın hayatındaki en sert maceralardan biri. Caterina manastır rahibelerinden, Fransa büyükelçisi De Bernis'in sevgilisi M.M.'nin en yakın arkadaşı. Büyükelçi ve sevgilisi Caterina'yı manastırdan çıkarabilmek için çalışırken Kazanova'nın da evlilik hayallerini söndürüyorlar. Manastırdan dışarı çıkmayı başaran Caterina 1756'da tüccar Sebastiano Marsigli ile evleniyor.Yolları birbirinden tamamen ayrılsa da Kazanova onu hiçbir zaman unutamadı. Anılarını yazarken onu şöyle hatırlıyordu:

''Onu 19 yıl sonra tekrar gördüm. 10 yıldır duldu ve oldukça mutsuzdu. Eğer Venedik'te olsaydım onunla birlikte yaşardım, evlenirdim demiyorum çünkü benim yaşımda birinin evlilikten söz etmesi saçmalık.''

30 yaşına gelmiş Kazanova'nın kafası karışıktı. Evlenip bir aile kurmaya mı yoksa hayatını macera peşinde koşarak mı geçireceğine karar vermesi gerekiyordu. Venedik hapishanelerinden kaçan Giacomo soluğu, daha sonra ikinci vatanım diyeceği Paris'te alıyor ve burada Manon Balletti'ye aşık oluyor. Annesi ünlü aktris Silvia ile Kazanova birlikte olmuşlar ve Silvia ölüm döşeğinde onunla evlenmek istediğini söylemişti. Annesinin aksine Manon, Giacomo'dan öpücükler ve aşk mektuplarından başka birşey istemiyordu.

Kazanova adı çoktan çapkın olarak ortalarda dolanıyordu ve o sıralar Kazanova küçük Manon'un heyecanlı mektuplarına cevap vermekle meşguldü. Kimbilir belki o da bu ilişkiye değer veriyordu, Venedik kilisesinde evlenmek için başvuru kağıtları bulunmuş olsa da bu evlilik gerçekleşmedi. Kazanova anılarında evliliği istemeyen tarafın genç kız olduğunu belirtiyor ve Manon'un ayrılmak için yazdığı bir mektubu öne sürüyor. Gerçekte ise bu mektubun olmadığı ve Manon'un ayrılmak için Kazanova'ya hiçbir şey söylemediği biliniyor.


Manon Balletti daha sonra dul ve kendinden 35 yaş büyük Françios Jaques Blondel'le evlendi. Pek şanslı olduğu söylenemez. Evlilik onu mutsuz etti ve genç yaşta öldü. Kazanova ise o ilişkiden sonra belirlediği yaşamına devam etti. Yine de evlilik sözü vermekten vazgeçmedi.

Kazanova'nın aşkları arasında genelevlerden birinde rastladığı Rosalia da bulunuyor. Marsilyalı kız fakir ama güzel ve karakterliydi. Giacomo ile birkaç ay birlikte yaşadılar ama ortaya çıkan eski aşık Carlo Paretti Rosalia'ya sahip oldu.

Kazanova da yeni bir macera için Veronica'nın peşinden koşmaya başladı, ama bu macera da birkaç ay içinde sona erdi.

Giacomo'nun sonraki aşkı Madam Dubois (Dubois gerçek adı değil, gerçek adı hiçbir zaman açıklanmadı) güzel, akıllı ve kültürlüydü. Lady Elizabeth Montague'nin hizmetinde çalışıyordu.Madam Dubois Portresi


Giacomo'nun duygusallığını anlayabilecek biriydi, hatta bir an için onunla evlenmeyi bile düşündü ama tarih hep aynı şekilde yürüyordu. Bay Chavigny'nin vekilharcı ile evlendi. Kazanova anılarında bu evlilikten şöyle bahsediyor:


''Madam Dubois mutlu gençlik günlerimde sevdiğim 10-12 kadından biriydi. Bir evliliği mutlu sürdürebilecek herşeye sahipti, benim kaderim belki de bu mutluluğu hiç tadamamak.''

Anılarında bahsedilen son evlilik tasarısı Matmazel Roman-Coupier ile olan. O da gerçekleşemedi. İyi bir aileye mensup, bembeyaz dişleri olan bir kadın. Evlenme teklifine karşı çıkmadı ama gerçekten evlenecekse kabul edeceğini söyledi. Böyle bir tavırla karşılaşmayı beklemeyen Kazanova geri çekildi.

Kazanova artık 50 yaşına geliyordu. 1774'te Kontes Maria Joseffa Torres ile tanıştı. Entrikalar ve para harcayarak geçen günler geride kalmıştı. Yorgundu, kendine sakin bir köşe bulmak istiyordu. Kontes oldukça çirkindi. Giacomo onunla evlenmek istiyordu. Ama hesaba katmadığı birşey vardı, ondan 10 yaş daha genç Baron Giuseppe Richard da kontes ile evlenmek istiyordu. Kazanova teklifini yaptığında geç kalmıştı. Reddedildi. O zaman para için yapılacak evliliklerin onun için olmadığının farkına vardı.


Kazanova'nın son macerası 1783 yılına, Viyana'da Venedik Büyükelçiliği sekreterliği yaptığı sıralara rastlıyor. Yaşamının son yıllarında edebiyatla ilgilenen Kazanova, kadınlar için şöyle söylüyor:

''Kadınları delicesine sevdim, ama aslında her zaman özgürlüğümü seçtim. Birşeyleri feda etmek ile karşı karşıya kaldığımda şans eseri kurtuldum.''

1998 Venedik karnavalı, 200. ölüm yıldönümü olması dolayısıyla Kazanova'ya adandı. İtalya'da onun çapkınlığının yanında diğer yönlerinin de ortaya çıkarılması için çeşitli etkinlikler, tiyatro gösterileri düzenlendi.

Çapkın Kazanova'nın ayrıca entellektüel, yazar, filozof, macerasever ve meraklı bir gezgin olduğu unutulmamalı. Kazanova Yunanca, İbranice, Latince konuşabiliyor, Fransızca yazabiliyordu. Ayrıca keman çalıyor fizik ile ilgileniyordu. Kazanova seks ve kültürü birleştirmeyi başardı.

Onca kadını baştan çıkarttı, gerçekten sevdiklerine evlenme de teklif etti, ama öldüğünde bekârdı.


__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.10.13, 21:16   #3
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,381
Ettiği Teşekkür: 83922
Aldığı Teşekkür: 79541
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Giacomo Giralomo Casanova | Kazanova

Çapkınlığın atası. Çapkınlıkları övünenlerin büyük saygı duyduğu kişilik.

Pek de çirkinmiş kadınlar nesine şey oluyorlarmış ki?__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.13, 08:37   #4
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,171
Ettiği Teşekkür: 30369
Aldığı Teşekkür: 18727
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Giacomo Giralomo Casanova | Kazanova

Bir çok meziyeti varken çapkınlığı ile ün salması dönemin şartlarından mı yoksa öyle anılmak istediğinden mi acaba.

Kendi yaşamını özetlediği; ''Kadınları delicesine sevdim, ama aslında her zaman özgürlüğümü seçtim. Birşeyleri feda etmek ile karşı karşıya kaldığımda şans eseri kurtuldum.'' bu söz kadınları değil kendini sevdiğinin göstergesi kesinlikle.


Teşekkürler Dilaver.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.10.13, 15:27   #5
Süper Üye

Hasat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 153
Mesajlar: 2,224
Ettiği Teşekkür: 8317
Aldığı Teşekkür: 12170
Rep Derecesi : Hasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzelHasat gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Giacomo Giralomo Casanova | Kazanova

Kazanovanın resimlerini görünce bumuymuş demekten kendimi alamadım demekki şeytan tüyü varmış adamda.Onunla evlilik aşamasından dönen kadınları ise Allah korumuş.

70 küsür yıl yaşa ince bir zekaya pek çok yeteneğe sahip ol sonunda dünyaya bıraktığın bir sürü gayrimeşru çocuk olsun.
__________________
Bazen su olmak lazım sessiz sakin ...!!! Bazen sel olmak lazım öfkeli ve hırçın...!!!
Bazen mum alevi olmak lazım; sabırla tükenmeyi bekleyen, bazense volkan olmak lazım; önüne gelen herşeyi hızla tüketen...!!!
Kimine SU oLacaksın, kimine SEL ...!!! Kimine MUM olacaksın, kimine VOLKAN ...!!! Ama kimseye asla ve asla KUL oLmayacaksın... !!!
Hasat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Hasat'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
casanova, casus, çapkın, dux kalesi, giacomo giralomo casanova, kadın avcısı, kazanovanın kadınları, kont albay xavierbranicki, kontes m.joseffa torres, madam dubois, manon balletti, maria joseffa torres, matmazel roman-coupier, romantizm, venedik, venedikli gezgin, zampara


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.