Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler > Yaşamıyla İz Bırakanlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 04.06.11, 20:37   #1
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,381
Ettiği Teşekkür: 83922
Aldığı Teşekkür: 79541
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Prof. Dr. Jale İnan (1914 - 2001)


P
rof. Dr. Jale İnan

(1914 - 2001)


1 Şubat 1914'te İstanbul'da doğdu. 1934'te Arkeoloji eğitimi için Alexander von Humbolt'un ilk bursiyerlerinden biriolarak Berlin'e gitti. Bir yıl sonra Türk devletinin bursunu alarak 1943 yılında "Kunstgeschichtliche Untersuchung der Opferhandlung auf römischen Münzen (Roma Sikkeleri Üzerinde Kurban Merasiminin Sanat Tarihi Açısından İncelenmesi) konulu teziyle ünlü bilimadamı Gerhard Rodenwalt'ın yanında doktorasını tamamladı.
Arkeolog Adnan Pekman ve Jale İnan (1948-1949)İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Kürsüsü'nde Prof. Dr. C. Bosch'un asistanlığı yapan Jale İnan 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü'nün çalışmalarına katıldı. Kürsüde Prof. Dr. Arif Müfit Mansel'in asistanlığını yapmaya başlayan Jale İnan çok zor koşullarda gerçekleşen bir eğitim misyonunu da üstlendi. Yine aynı yıl Arif Müfit Mansel'le birlikte Türk Tarih Kurumu adına Antalya'nın Side ve Perge antik kentlerinde kazılara başladı ve bu kazılar kesintisiz devam etti. Perge'de gün ışığına çıkarılan eşsiz eserler nedeniyle Antalya Müzesi iki defa genişletilmek zorunda kaldı.
Perge Antik Kenti

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi'nin 1946 yılında eğitime başlayan Klasik Arkeoloji Kürsüsü'nün kuruluşu sırasında Arif Müfit Mansel'in asistanı olarak büyük emeklei geçti. Aynı yılbaşlayan Perge ve Side antik kentleri kazalarına A.Müfit Mansel ile birlikte katıldı, Onun ölümünden sonra çalışmaları kesintisizsürdürdü. Bu arada Side'deki bir antik hamamın müze binası olarak onarılması ve hizmete girmesini sağladı. Side ve Perge kazıları dışında, Kremna ve Lyrbe-Seleukeia kurtarma kazılarını da gerçekleştirdi.
Öğrenciliğinden başlayarak büyük ilgi duyduğu antik heykeltraşlıksanatı üzerine önemli eserler verdi. Bu konudaki ilk kitabı Antalya Bölgesi Roma Devri Portreleri, 1965 yılında TTK tarafından Türkçe-Almanca olarak basıldı. Daha sonra aynı alanda; E.Alföldi-Rosenbaum ile birlikte 1966'da British Academy tarafından Roma and Early Byzantine Portrait Sculpture in Asia Minor", 1979'da Alman Arkeoloji Enstitüsü'nce Römische und Frühbyzantinische Portratplastik aus der Türkei (Neu Funde) adlı çalışmaları yayınlandı. 1975 yılında TTK tarafından Türkçe-İngilizce olarak yayınlanan Side'nin Roma Devri Heykeltraşlığı adlı çalışmasıyla side Müzesi'nde bulunan, genellikle antik heykellerin Roma Devri kopyalarında oluşan eserleryardımıyla onların orijinallerine ait birçok bilimsel sorunu çözdü. Ayrıca bazı heykeller hakkında arkeoloji dünyasındaki iki yüzyıldan fazla süren önemli tartışmalara son vermiş oldu.
Prf.Dr.Jale İnanPrf.Dr.Mustafa İnan
Side'de Apollon Tapınağının kazı ve onarım çalışmalarını sürdürerek Türkiye arkeolojisine önemli bir restorasyon projesini kazandırmış oldu. 75.doğum yıldönümü için dostları-meslektaşları ve öğrencilerinin kendisine armağan ettiği makalelerden oluşan Festschrift für Jale İnan-Armağanı Arkeoloji ve Sanat Yayınları tarfından 1989 yılında iki cilt halinde yayınlandı.
Lyrbe – Seleukeia Antik Kenti
1967 yılında Amerika'da, üstün sanat kalitesi gösteren büyük bir bronz heykel gurubu ortaya çıktığında, bu heykellerin Anadolu'nun güney-batısında yapılan kaçak bir kazıdan çıktığı ancak buluntu yerinin kesin bilinmediği öne sürülmüştür. Prof. Jale İnan 1973 yılından itibaren konuyla yakından ilgilenmiş ve bu heykellerin buluntu yerinin Boubon Kenti olduğunu yerinde yaptığı kazılarla ispat etmiştir. Konu ile ilgili görüşleri 1994 yılında Arkeoloji ve Sanat yayınları'nca çıkarılan Boubon Sebasteionu ve heykelleri üzerine Son Araştırmalar adlı kitabında yer almaktadır.
Lyrbe – Seleukeia Antik Kenti

1972-1979 yılları arasında Antalya İli Manavgat İlçesi sınırlarında Lyrbe-Seleukeia antik kentinde yaptığı kurtarma kazıları sonunda elde edilen bulgular Arkeoloji ve Sanat Yayınları'nca kitap olarak bir araya getirilmiştir.


Perge Antik Kenti

Meslek hayatı başarılarla dolu olan Prof. Dr. İnan 7 Şubat 2001'de vefat etti. Ömrünü Arkeolojiye adayan insana mesleğiyle ilgili şu sözü söylerdi hep: "Kazibilimin kitaplardan değil kazı yaparak öğrenileceğine inanır en büyük arzu ve dileğinin iyi arkeologlar yetiştirmek olduğunu söylerdi."

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.02.12, 16:36   #2
☆ hayy-ı meyyit ☆

Anjelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Yaş: 38
Konular: 20
Mesajlar: 471
Ettiği Teşekkür: 3377
Aldığı Teşekkür: 2822
Rep Derecesi : Anjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Prof. Dr. Jale İnan (1914 - 2001)

Arkeolojı mesleği günümüzde ölmek üzere.. Alınacak izinler,masraflar çok ağır.. Ülkemizde nereye el atsalar tarih fışkırıyor,hepside arkeologları bekliyor...

Jale hanım nasıl bir aileye mensupmuş ki, o yıllarda bir kadın olarak eğitim alabilmiş.. Hayran kaldım cidden...

Emeğine sağlık Basakca..
Anjelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Anjelik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.07.12, 00:21   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7874
Mesajlar: 29,291
Ettiği Teşekkür: 107642
Aldığı Teşekkür: 155812
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Prof. Dr. Jale İnan (1914 - 2001)

Jale İnan'a yaptıklarından dolayı hayran oldum. Ayrıca, arkeoloji ile uğraşmak bir kadın için zor olsa gerek.
Ruhu şadolsun.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.07.12, 00:59   #4
Huysuz ve Tatlı Kadın

Duayen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 198
Mesajlar: 4,138
Ettiği Teşekkür: 52813
Aldığı Teşekkür: 25537
Rep Derecesi : Duayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisi
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Prof. Dr. Jale İnan (1914 - 2001)

1940 lı yıllarda , kadınlar için şartların ve koşulların zor olduğu bir dönemde böylesine zor bir işte başarı kazanmak takdire şayan doğrusu..
Böyle bir konuyu hazırladığın için senide tebrik ediyorum Başakçam
Duayen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
2001, inan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.