Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler > Yaşamıyla İz Bırakanlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 12.01.12, 19:03   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,432
Ettiği Teşekkür: 87865
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı KadınlarHiçbir Şeyden Çekmedi Dünyada

Nasırdan çektiği kadar;

Hatta çirkin yaratıldığından bile

O kadar müteessir değildi;

Kundurası vurmadığı zamanlarda

Anmazdı ama Allahın adını,

Günahkarda sayılmazdı.

Yazık oldu Süleyman Efendiye


Orhan Veli Kanık eğer Çin İmparatorluğundaki minnacık ayaklı kadınların güzellik uğruna neler çektiklerini görseydi, şiirine Süleyman Efendi’yi değil de, onları konu ederdi herhalde.

Nesi mi varmış Çin Hanedanlığındaki kadınların ayaklarının? Anlatayım:

Ufacık yaşta ayak parmakları kırılıp, sıkı bandajlarla bağlanarak, ayaklarının büyümesi engellenen bu kadınların ayaklarına; Lotus (Nilüfer) Ayak ya da Zambak Ayak deniyor. Güzellik için sakat kalmayı bile göze aldıkları bu uygulama, bin yıldır süregelen bir geleneğe dayanıyor.

Her şey, Hang Hanedanının son İmparatoru Li Houshu’nun dansçı sevgilisi için yaptırdığı, Lotus çiçeğini andıran değerli taşlarla süslü, ipek püskülleri olan ve altı metre boyundaki altın kaplı sahnede daha rahat dans etmesi için, ayaklarını bandajlaması ile başlıyor (Bana Geyşa fimini anımsattı). Güzelliği ve dans yeteneği ile İmparatoru büyüleyen Yao Niang isimli bu dansçı; Lotus çiçeğinin içinde hilal şeklini alıp, dans edebilmek ve sığmak için ayaklarını ipek şeritlerle sarıyor. Böylelikle de Yao Niang bu ayak bağlama geleneğinin ilk uygulayıcısı oluyor. Ama o zamanlarda ayaklar; tıpkı bir balerin ayakkabısı gibi daha gevşek bağlanıyor, sakatlanma da olmuyor.
Neo-Konfüçyüsçülük zamanında kadınların hakları kısıtlanıyor ve Song Hanedanından itibaren de, üst tabakadaki kız çocuklarının ayakları erken yaşta bağlanmaya başlıyor. Daha sonra bu gelenek 20. yüzyılın başlarına kadar, fakir köylü kadınlar dışında, tüm halk arasında yaygınlaşıyor. Tarlada çalışacak kadına ihtiyaç var tabii, bu yüzden onlar bu işkenceden yırtıyor. 1644’ten 1911’e kadar Çin’i yöneten Mançu ve Moğollar’da bu ayak bandajlama geleneğine uyuyorlar.

Şimdi gelelim bu ayak bağlamanın nasıl yapıldığına ve nelere yol açtığına:

Çoğu beş ile sekiz yaş arasında olan kız çocuklarının ayakları anneleri veya büyükanneleri tarafından bağlanıyor. Şap ve çeşitli otların karışımından hazırlanmış olan su ile ayaklar öncelikle yumuşatılıyor. Tırnaklar da daha sonra etin arasına doğru büyümemesi ve olası bir enfeksiyonu önlemek için, mümkün olduğu kadar kısa kesiliyor ve güzelce masaj yapılıyor. Bu işlemden sonra ayağın büyümesinin engellenmesi ve yumru ayak şeklini alması için, ayaklar çok sıkı bandajlanıyor. Daha sonra da kız çocukları, tıpkı ördek gagasını andıran sivri ayakkabılarla yürümeye zorlanıyorlar.


Bu uygulamada başparmak dışında tüm parmaklar kırılıyor ve ayak tabanının alt kısmına kıvrılıyor. Ayaklar her iki günde bir ıslak bandajlarla daha da sıkı olarak sarılıp, ayak altından bağlanıyor. Böylelikle ayakların sivri bir şekil alması sağlanıyor. Bandajların ıslak olmasının sebebi, kuruduklarında ayakları daha fazla sıkmaları için. Ayakların bu şekilde deforme olmasından sonra, kadınlar uzun mesafe yürüyüşlerde bulunamıyorlar.
Ayakların bu şekilde bandajlanmasından sonra, ideal olan ayak büyüklüğünün 10 cm olması gerekiyor, bu da ayakkabı numarası olarak yaklaşık 17 numara oluyor. Bu kadar eziyeti çekip de, bu ayak büyüklüğüne erişen çok az sayıda kadın oluyor. Birçoğu ayaklarını ancak 13 - 14 cm uzunluğa kadar ufak tutmayı başara biliyorlar. Parfümlenen şeritlerle bandajlanan ayaklara özel olarak yapılmış ayakkabılar giyiliyor. Ayakların büyümesini engellemek ve iltihaptan dolayı kötü kokuları örtbas etmek için ayakkabılar gece yatakta bile giyiliyor.
Kurgu: Bana ait
Başvurulan kaynak: de.wikipedi.org
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 12.01.12, 19:04   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,432
Ettiği Teşekkür: 87865
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar


Tüm hayatları boyunca çektikleri ağrı ve fiziksel engelli olmalarının, bir de erkekler tarafından çekici bulunması da bende ayrı bir şaşkınlık yaratıyor. Hatta erkekler evlenecekleri kızları, kızların güzelliğine göre değil de, ayaklarının ufaklıklarına göre seçmeye başlıyorlar. Büyük ayaklı kadınlar da toplumdan dışlanmaya maruz kalıyor. Kısıtlı adım atmaktan dolayı kadınların bir hayli kilolanması, o zamanın güzellik anlayışına uyduğu için, onlarda herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Aileler ise, kızlarının ayaklarının bandajlanmasını, kızlarının geleceği için bir yatırım olarak görüyorlar.
Lotus ayaklı kadınlar dışarı çıktıklarında birisinin yardımı olmadan uzun mesafe yürüyemiyorlar. Küçük adımlarla yürümeleri Çinli yazar ve şairler tarafından erotik olarak isimlendirilmiş, hatta ufak ayaklar kadınların vücutlarında en erotik yer olarak tanımlanmış. Sözüm ona; kadınların çaresiz bir şekilde attıkları ufak adımlar, erkeklerde koruma içgüdüsü uyandırıyor, minik adımlarla topuklu ayakkabı üzerinde gider gibi yürümekte onlara seksilik katıyormuş. Ayrıca sallanarak yürümeleri uyluk kemiklerini güçlendirip, vajinanın daha da sıkı olmasını sağlıyormuş.
Kadınların Lotus ayakları olması ve sınırlı hareket etmeleri erkeklere daha fazla üstünlük sağlarken, kadınların da kocalarına daha fazla muhtaç olmasına yol açıyor. Sanayileşme yolunda ilerlerken, Amerika, Avrupa ve Japonya’yla rekabet edebilmek için, çok fazla işçiye ihtiyaç duyulmasından dolayı durumlar değişmeye başlıyor. Ayrıca kadın hakları savunucusu Qiu Jin toplumsal hareket başlatıp, kadınlara çağrılarda bulunuyor. Kültürel bağlılığa son vermek için aile grupları oluşturup, birbirlerine; kızlarının ayak parmaklarını kırmayacaklarına ve oğullarına da bu tür kızları eş olarak almayacaklarına dair söz veriyorlar. Geleneklerine çok bağlı olan bazı kesimlerde, açılan ayaklar tekrar kırılıp geri bağlandığı da oluyormuş.
1911 yılında Çin Cumhuriyeti ayak bandajlamayı yasaklıyor. Tamamen yok olması da 1930’lara kadar sürüyor. 1949 yılında Mao Zedung yönetimi altında Çin Halk Cumhuriyeti kurulunca, bu gelenek kadınların da iş gücüne ihtiyaç duyulduğundan, tamamen ortadan kaldırılıyor. 1988 yılında Lotus ayaklar için özel ayakkabı üreten son fabrika da kapanıyor.

Bugün Çin’de Lotus ayakları olan yaşlı kadınları görmek hala mümkün...

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 12.01.12, 20:40   #3
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,607
Ettiği Teşekkür: 43964
Aldığı Teşekkür: 75355
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar

Bu nasıl bir işkencedir ya?

Konuyu okurken ve hele hele resimlere bakarken içim bir tuhaf oldu...

Bu nasıl bir estetik anlayışıdır, nasıl bir zevktir ki insanlar kendi çocuklarına bu işkenceyi yapmış?

Gelenek, görenek, kültür safsatasından çok yine erkek egemen toplumun dayatması ve kendi sadistçe zevklerinden kaynaklanan bir durum fazlasıyla...

Teşekkürler LaLe...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.01.12, 20:48   #4
Kahraman Tazeoğlu

AFiLi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2010
Yaş: 27
Konular: 641
Mesajlar: 2,773
Ettiği Teşekkür: 5291
Aldığı Teşekkür: 13572
Rep Derecesi : AFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura aboutAFiLi has a spectacular aura about
Ruh Halim: Eglenceli
AFiLi - AİM üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar

Diyecek söz bulamadım yaa
__________________
Bütün şairler sana mı aşıktı ki,
Okuduğum her şiirde sen varsın..


Nazan Bekiroğlu
AFiLi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.01.12, 20:48   #5
Üye

Nemika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Konular: 34
Mesajlar: 162
Ettiği Teşekkür: 304
Aldığı Teşekkür: 833
Rep Derecesi : Nemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmedeNemika muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar


Bu nasıl bir vijdandır?
__________________
Ben Sevmem Kendimi! Sevmem Öyle Herkesin Sevdiği Şeyleri..


Nemika isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Nemika'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.01.12, 20:49   #6
Yasaklı Üye

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,660
Ettiği Teşekkür: 79431
Aldığı Teşekkür: 37486
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar

Gelenek insana zarar verirmi yaa hususi ayak parmaklarını kırdırıyorlarmuş güzel görünebilmek için, teşekkürler Lale adminim
CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.01.12, 20:54   #7
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2661
Mesajlar: 31,112
Ettiği Teşekkür: 171262
Aldığı Teşekkür: 185016
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar

Neyse ki tarihe gömülmüş bir gelenek...

Osmanlıların tokatlarını güçlendirmek için ellerini pat pat diye sert yerlere vurarak; büyütüp, sertleştirerek kuvvetlendirdikleri gibi..

Bu şekildeki ayaklar beğenilir mi? Hay bunların zevklerine.. Üstelik koku da yapıyormuş..

* * *

Titizlikle hazırladığın konu için teşekkürler LaLe..

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 12.01.12, 20:54   #8
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,381
Ettiği Teşekkür: 83922
Aldığı Teşekkür: 79541
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar

Ne biçim iştir bu arkadaş?

Ne vicdandır? İnsan küçücük kız çocuklarına yıllar sürecek acıya mahkum ediyorlar. Ne için?

Erkekler için.

Değer mi?

Köküne kibrit.

Konuyu okurken, resimlere bakarken, hele ki ayakkabının sigara paketi ile karşılaştırılmasını görünce bu işin kadın sünnetinden pek aşağı kalır bir yanı olmadığı görülüyor.

Nasıl bir estetik anlayışı var ki kadının diğer fiziki hallerine bakma sadece ayak numarası ile ilgilen.


Teşekkürler Lale.

__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 12.01.12, 21:12   #9
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 70
Mesajlar: 1,089
Ettiği Teşekkür: 5608
Aldığı Teşekkür: 6833
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar

Daha öncede bir çok kez okumuştum,
ama aynı duyguları yaşıyorum...
Yorum bile yapamıyorum, içim çekiliyor....
emeklerinize sağlık Lale...
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.01.12, 21:12   #10
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7874
Mesajlar: 29,291
Ettiği Teşekkür: 107642
Aldığı Teşekkür: 155812
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Parmak Uçlarındaki Hayatlar - Lotus Ayaklı Kadınlar

Okurken tüylerim diken diken , içim bir tuhaf oldu. İşkenceye bakar mısınız ...Güzel olmak adınaymış çok mu güzel sanki

İiiigettt ..Lale teşekkürler.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ayak, ayaklar, ayaklı, bandaj, hayatlar, japon, kadınlar, lotus, parmak, uçlarındaki


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kadınlar ve Futbol Takımları ReaL Kadınlara Ait Güncel Konular 27 18.01.14 14:15
Evlilik Gelenekleri Minerva Kadınlara Ait Güncel Konular 0 11.02.09 03:32


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.