Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler > Yaşamıyla İz Bırakanlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 30.04.12, 19:42   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,432
Ettiği Teşekkür: 87865
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan GörayMuktharan, Pakistan'ın kırsal kesiminde Muzaffargarh bölgesine bağlı, küçük, yoksul Meerwala köyünde yaşamını sürdüren bir kadıncağız.

Okuması yazması yok, sofradaki yeri de öküzün ardı.

Yıl 2002.

Bu kadıncağızın erkek kardeşi, köyde seker kamışı tarlasında çalışan bir fakir kıza tecavüz ediyor.

Olay duyuluyor, erkek kardeş yakalanıp ağzı burnu kırılıyor. Töre neyi emreder diye sormak üzere köy meclisi toplanıyor.

Bilindiği gibi, kadının erk karşısındaki konumu doğu'da - batı'da, köy'de - kent'te, İslamlıkta - Hristiyanlık'ta hep aynı kapıya çıkıyor. Erkekleşememiş (Thatcher, Albright, Rice gibileşememiş) kadının yüce ahlâk önünde hükmü yok.

Köy meclisi kadim "kan davası" yasasını işletiyor.
Yurdumuzdaki kimi yobaz kalemşorların kimi zaman canhıraş savundukları töreye, töre cinayetlerine benzer bir yasa bu. Yalnız biraz daha acımasız.

Yasa dişe diş ilkesine dayanıyor ve tecavüze uğrayan kadının yakınlarının karşı tarafın bir yakınına tecavüz etmesi ile hak yerini bulmuş oluyor!


İdam cezasında olduğu gibi 'devletlûlerin kestiği parmak acımaz!' mantığı işliyor.


Gün dönmüş, karanlık çökmüş.

Köyde yüzlerce insanın gözleri önünde, Muktharan bir odaya tıkılıyor. 5 kişi tarafından tecavüze uğruyor.

Tecavüzün ardından onca insanın önünden yırtık bir gömlekle çıplaklığıyla aşağılanarak geçip gidiyor.
Evli evine, köylü köyüne dönüp rahat bir uyku çekiyor o gece.

Muktharan düştüğü durumu sindiremiyor. Bu ceza ilk kez uygulanmıyor, yaşadıkları ilk kez onun başına gelmiyor. Daha önce bu uygulamayla karşı karşıya kalmış kadınların hemen hepsinin sustuğu biliniyor. Mukhtaran'a biçilen yazgı susup kabullenmek.

Olay polise bir gün sonra iletilebiliyor. Ancak, kimse olan biteni yadırgamıyor, garipsemiyor, herhangi bir işlem yapılmıyor.

Muktharan, çiğnenen onurunun acısıyla inat ediyor, kovulduğu kapılardan çıkıp bir üst makamlara gidiyor. Her gittiği yerde hakaretlerle, alayla karşılanıyor. Sorgu sırasında kendisini suçlu duyumsaması için uğraşılıyor. Adalet için ısrarcı oldukça, neden bu yolda tek başına yürümek zorunda kaldığını anlamaya başlıyor.

Derken, vicdan sahibi bir imamın da yardımcı olmasıyla, olay yerel basına yansıyor. Bir gümbürtü kopuyor, gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Özellikle yurtdışında çok ses getiriyor. Bir köyün gözleri önünde gerçekleşen tecavüz duyanları yılgıya düşürüyor. Tepkiler devletlûları sıkıntıya sokuyor.

Bu aşamadan sonra yasal makamlar kovuşturmayı sıkı tutuyor. Hak arama süreci 1-2 yıl sürüyor. Muktharan'ın gazetelerde boy boy resimleri çıkıyor. Köyündekiler "Biz ne yanlış yaptık ki?" diye düşünüp garipsiyor. Yurtdışında kopan gürültü dönemin Başkan'ı Pervez Müşerref'i bile tedirgin ediyor. Dış basında ülkenin adı 'tecavüzcü'ye çıkacak diye çekiniyorlar. Dava Pakistan için bir temize çıkma sorunu oluyor.

Tecavüz suçu işledikleri gerekçesiyle 3 kişi ve bu suça yardım ettikleri gerekçesiyle 2 kişi, idama ve 4 biner rupi tazminata mahkûm oluyor.

Bu o güne dek eşi benzeri görülmemiş bir olay. Bu olaylar normalde polis kayıtlarına bile geçmezken, idam cezası!

Neyse ki, ortalık azıcık durulunca bu cezalar hafifletiliyor.

Bu arada, köyünde Muktharan hakkında pek de iyi konuşmuyorlar.

Yaşlılar medyayı lanetliyor, pirenin deve yapıldığını söylüyor. Gazetecilerin film çevirdiklerini, Muktharan'a başrol verdiklerini söylüyorlar. Anlatılanların, ortaya atılanların yarısının yalan, geri kalanının ise eksik olduğunu öne sürüyorlar.


Devlet Muktharan'a uslu oturması için 500 bin rupi tazminat ödüyor. Köyüne elektrik ve su getiriyor. Muktharan bu parayla köyünden uzaklaşabilir, kaçabilir. Ancak o bunları seçmiyor. Aldığı ölüm tehditleri ile kapısına dikilen 4 polis memuru uğraşırken, o bir kız okulu yaptırıyor köyüne.

Mahkeme sürecinde kadın hareketleri ile ilgili bir toplantıya davetli olarak İspanya'ya gitmiş. Orada kendisine gösterilen ilgiden, saygıdan gözleri parlamış. Eğitimli insanların kendisine saygı gösterdiğini, köyündeki eğitimsiz insanların kendisini aşağı gördüğünü düşünmüş. Yanındaki okuma yazma bilen bir kadın arkadaşıyla okulu açıp yürütüyorlar. Kendisi de okula yazılıp alfabe öğrenmeye çalışıyor.

Muktharan artık köyün zengini, en önemli insanı. Geleni gideni eksik olmuyor. Yerli yabancı basın sürekli yazıp çiziyor, izliyor. Başlarda köylüler onurlarıyla oynandığını düşünüp garipsiyorlar. Uygulamış oldukları geleneksel cezayı kameralar önünde ateşli konuşmalarla savunuyorlar. Ama köye yapılanları gördükçe kanıksamaya başlıyorlar durumu.

Muktharan pek çok yayını süslemeye devam ediyor bu arada. Fotoğraflık bir yüzü var. Şöyle yerel giysilerin içinde filan, batının çağdaş ve ilerici kadınlarına nefis resimler sunuyor. Bu resimlere bakıldıkça vicdanlar yıkanıyor, temizleniyor. Amansız savaşa imanlar tazeleniyor. Vakıflar, fonlar aracılığıyla Muktharan'a para gelmeye devam ediyor.

Bu sırada kameraların pek çekmediği bir yerde, başka bir kadın ağlayıp ileniyor.

"Ben ne yapacağım, soran var mı?" diyor. Kızı Muktharan'in kardeşi tarafından tecavüze uğramış, bir kenarda kıvranıyor. Oğulları hapiste idam cezası almış şafağı bekliyor. Kocası çoktan ölmüş, yetim çocuklarını gösterip soruyor: "Bunları kim dinleyecek? Bizi kim dinleyecek? Muktharan isterse Müşerref'le bile konuşabiliyor, tüm dünya onu dinliyor. Benim kızımın halini, çocuklarımın durumunu soran yok! Hem kızım tecavüze uğradı, hem de oğullarım öldürülüyor. Adalet mi bu!"


Acılı kadın, Muktharan'in zavallı bir kukla olduğunu öne sürüyor. Film çevrildiğini, her söylenenin yalan olduğunu savunuyor.


Muktharan bu arada Los Angeles'a gidip Glamour dergisinin ödül törenine katılıyor. Yılın kadını seçilmiş. Nasdaq'ta şerefine bir tören yapılıyor. Time dergisi kapağında yüzüne rastlanıyor.

Köyleri de neredeyse ailesinin malı olmuş.

Babası sarılıp öpüyor. Tecavüze uğradığında nasıl davranmıştı acaba? "Böyle akıllı ve cesur bir kızım olduğu için Allah'a şükürler olsun!" diyor şimdilerde.
Onu izleyenler de, resimlerine bakanlar da, haberlerini okuyanlar da mutlu. Ne için çaba gösterdiklerini daha iyi anlama, inançlarını tazeleme olanağı sunuyor bu resimler onlara.

Mukhtaran…

Kadınların içinde bulundukları koşullara, savaşımlarına

yakından bakabilme olanağımız. Kadınların canlarına batan dikenleri görebilme şansımız.

Bu dikenleri umursamayan devletlûlerle yüzleşmek için. Ahlâk adına öldürenleri, din adına tecavüz edenleri, 'domuz eti haram' deyip afiyetle kul hakkı yiyenleri, içkiye günah deyip yığınların kanından semirenleri ayrımsamak için.

Dünyanın nasıl da hızlı döndüğünü kavrama şansımız.
Sahne önünde de, sahne ardında da aynı hızla, nasıl da…

Bir şiir:

/ Çiğdem tadıyla varır mektubum, yağmur öncesi/ Kokusuyla, duygularının kuytu kıyılarına/ Bilirim hangi acıları duyacağını, hangi sevinçleri/ Çiftçilerin yorganlarını tarlalara serdiği/ İnce ince tüttüğü zeytin ağaçlarının/ Söyleşilerin tütün ve gülüşlerle derinleştiği/ Geçmişin gelecekle birleştiği bir günde/


- Metin Cengiz -
Kaynak
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 30.04.12, 19:49   #2
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 808
Mesajlar: 6,576
Ettiği Teşekkür: 29935
Aldığı Teşekkür: 35287
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Çok etkilendim Muktharan'ın hikayesinden.

İşte böyle olmalı aslında.
Haksızlıklar ne kadar küçük veya büyük olursa olsun usanmadan hakkını aramalı insan.

Teşekkürler LaLecim.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 30.04.12, 19:56   #3
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,204
Ettiği Teşekkür: 9640
Aldığı Teşekkür: 15720
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Töre, kadının yeri, yaşadıkları ve yaşananlar hep aynı. Ne kadar acınsa da değişmiyor asla.

Maktharan duyurmuş belki sesini, ama sesini duyuramayan o kadar çok kişi var ki.

Üzülüyoruz ama sadece bu kadar...

Teşekkürler Lale
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.12, 20:02   #4
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,607
Ettiği Teşekkür: 43964
Aldığı Teşekkür: 75355
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Sesini yur dışına kadar duyurması, bundan sonra yaşadıkları ve geldiği son noktada yaşadıklarını unutmuş birini gördüm ben...

Köyünde onunla aynı kaderi paylaşan bir kız daha var ve o bunu görememişse, elini uzatmamışsa bence diğer yaptıklarının da bir anlamı kalmıyor.

Yaptırdığı bir okul ve diğer taraftan tamamına yakınına sahip olduğu bir köy...

Yaşadıkları ve yaşatılanlar gerçekten çok acı...

Unutmaması gerekirdi...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.12, 21:01   #5
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 12,381
Ettiği Teşekkür: 83922
Aldığı Teşekkür: 79541
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Yaşadıklarını sineye çekip susmaması sonuna kadar direnmesi takdire şayandır. Lakin kendisi ile aynı sıkıntıları yaşayan abisinin kötülük ettiği kıza elini uzatmaması olmamış.

Töre zülmüne uğrayan nice insanlar var. Hepsinin tek tek sesi olmalı.


Belki işin daha başındadır. Bilemeyiz.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.04.12, 23:08   #6
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 70
Mesajlar: 1,089
Ettiği Teşekkür: 5608
Aldığı Teşekkür: 6833
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Sadece kadın olduğun için aşağılanmak!
Ne acı...

Niye tecavüz edene tecavüz etmiyorlar acaba?
Madem ki kısasa kısas...

Bunları okuyunca iyi ki bu ülkedeyim diye seviniyorum..
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 01.05.12, 22:56   #7
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,171
Ettiği Teşekkür: 30369
Aldığı Teşekkür: 18727
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Yürekli davranıp, bu tür iğrençlikler yaşayan herkese örnek teşkil edecek kadar cesur davranması takdirlik.

Haksızlığa boyun ekmemek gerekiyor her ne olursa olsun, her ne yaşanırsa yaşansın.

Yürek burkan gerçek yaşamdan bir kesit için,teşekkürler Lale.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.12, 01:23   #8
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,432
Ettiği Teşekkür: 87865
Aldığı Teşekkür: 126292
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Onuru için vermiş olduğu mücadele takdir edilecek cinsten, fakat abisinin tecavüz ettiği kız da onunla aynı durumda sayılır.

Ona sahip çıkmalıydı. Umarım bu hatasını görür, ona da elini uzatır.

Başka ülkeler tarafından ''kadın haklarının tarihi boyunca gelmiş en büyük savunucularından biri'' olarak gösterilen Atatürk'e kadın olarak çok şey borçluyuz. Onu kötülemeye çalışanlar da en az Pakistandaki o böcek beyinli insanlar kadar cahil ve kötüdür.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.12, 09:01   #9
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Ayzıt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Yaş: 30
Konular: 13
Mesajlar: 1,179
Ettiği Teşekkür: 890
Aldığı Teşekkür: 5555
Rep Derecesi : Ayzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Bu sırada kameraların pek çekmediği bir yerde, başka bir kadın ağlayıp ileniyor."Ben ne yapacağım, soran var mı?" diyor. Kızı Muktharan'in kardeşi tarafından tecavüze uğramış, bir kenarda kıvranıyor. Oğulları hapiste idam cezası almış şafağı bekliyor. Kocası çoktan ölmüş, yetim çocuklarını gösterip soruyor: "Bunları kim dinleyecek? Bizi kim dinleyecek? Muktharan isterse Müşerref'le bile konuşabiliyor, tüm dünya onu dinliyor. Benim kızımın halini, çocuklarımın durumunu soran yok! Hem kızım tecavüze uğradı, hem de oğullarım öldürülüyor. Adalet mi bu!"


Adalet bazen vurmuyor insanlara. Özellikle annelere.

O annenin ne günahı var. Evlatları perişan, kendi perişan

Yazık ya. Sadece annneye yazık.
__________________
Sevgili...
Bu senaryo, bu kuyu, bu Eylül bırakmaz beni.
Geleceksen sen gelmelisin, hüzün kadar cesur aşklar takınarak.

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
Ayzıt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.12.12, 12:14   #10
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 7874
Mesajlar: 29,291
Ettiği Teşekkür: 107642
Aldığı Teşekkür: 155812
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Onunki Sıradışı Bir Öykü - Muktharan Bibi | Ozan Göray

Çok kötü etkilendim. Bu tür başına gelenlerden, bilmediğimiz kim bilir daha niceleri var...

Keşke hepsi de, başına gelenleri dile getirse, böyesine hakkını arasa. Aslında, utanç duyacak kimse mağdur kişi değil ki ... Ahlaksızlığı yapanlar utansın.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bibi, göray, mukhtaran, onunkisi, ozan, siradisi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İlginç ve Sıradışı Adetler Gulbade İlginç Haberler 2 05.03.15 13:55


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.