Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Yılmaz Özdil


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 04.07.17, 10:21   #1
Moderator

Gülümsün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Konular: 1721
Mesajlar: 10,124
Ettiği Teşekkür: 59931
Aldığı Teşekkür: 37815
Rep Derecesi : Gülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardırGülümsün şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart 87 Senelik Öykü | Yılmaz Özdil

87 senelik öykü

Mustafa Fehmi… Ocağına incir ağacı dikilen, doğup büyüdüğü yuvasını mecburen terkedip, Girit'ten İzmir'e göçeden bir ailenin oğluydu. Bugünkü Dokuz Eylül Üniversitesi eğitim fakültesinin nüvesini oluşturan İzmir Erkek Öğretmen Okulu'na gitti, Cumhuriyet'in ilk öğretmenlerinden oldu. Nasıl bir devrimci ruh taşıdığını göstermesi açısından yazıyorum… Soyadı Kanunu çıkmadan tee altı sene evvel, henüz öğrenciyken, Kubilay soyadını almıştı. İzmir Menemen'de asteğmen olarak vatani görevini yapıyordu.

*

Sarıklı cübbeli müritleriyle Manisa'dan gelen Derviş Mehmet, camide sabah namazı kılan ahaliyi kışkırttı, yakalarına yapışarak “din elden gidiyor, imanımızı kurtarmaya geldik, ne duruyorsunuz” diye bağırdı, minareden havaya ateş açarak galeyena getirdi, cahil cühelayı peşine takarak, yeşil bayrakla hükümet konağına yürümeye başladı. Kendisine katılmayanlara tehditler savuruyordu, yeşil bayrak altında toplanmayanların kılıçtan geçirileceğini söylüyordu. Hükümet meydanında zikir çekmeye başladılar. Kubilay geldi, karşılarına dikildi. Tabancayla ateş ettiler. Sağ koltuk altından vuruldu, üç beş adım atabildi, cami avlusunda dizlerinin üstüne yığıldı. 25 santimlik testere ağızlı bağ bıçağıyla kafasını gövdesinden ayırdılar, saçlarından tutarak taşa vurdular, sırığın ucuna takıp dolaştırdılar, “Cumhuriyet bitmiştir, işte kafirlerin sonu” diye bağırarak, alkışlayarak, sevinç çığlıkları attılar. Müdahale etmeye çalışan kahraman bekçilerimiz Hasan ve Şevki'yi de oracıkta şehit ettiler.

*

Şeyh Said'den sonra Cumhuriyet'in karşılaştığı ikinci irtica kalkışmasıydı. Bölgede sıkıyönetim ilan edildi, divan-ı harp kuruldu, 105 sanık yargılandı, 28 sanık idama mahkum edildi, TBMM onadı, Kubilay'ın kafasının kesildiği yerde sehpa kuruldu, asıldılar.

*

Aradan 13 sene geçti, 1943 oldu. İkinci dünya savaşı devam ediyordu, İran sınırımız bugünkü Suriye sınırımız gibi folofoş olmuştu, giren çıkan belli değildi. Van Özalp'te… Gene öyle bir giriş çıkış sırasında 33 kaçakçı öldürüldü. Çatışmada vuruldukları yolunda rapor tutuldu.

*

Beş sene daha geçti, 1948… Çiçeği burnunda karşıdevrimci Demokrat Parti'nin ilk işlerinden biri, bu meseleyi meclise taşımak oldu. Van Özalp'te çatışma olmadığını, 33 kaçakçının 3'üncü Ordu Komutanı'nın emriyle kurşuna dizildiğini öne sürdü. Soruşturma açtırdı.

*

Demokrat Parti'nin şahidi, İsmail Özay diye biriydi. Kaçakçıydı. Van cezaevinde mahkumdu. TBMM'ye dilekçe yazmıştı, çatışma olmadığını, kaçakçıların kurşuna dizildiğini öne sürmüştü. Kardeşinin de kaçakçı olduğunu, bu olaydan kurtulup İran'a kaçtığını belirterek, kendisinin şahitliği karşılığında kardeşinin affedilmesini talep etmişti.

*

Yani… Demokrat Parti, ailece kaçakçı olan hapisteki bir kaçakçının şahitliğiyle, ordu komutanının tutuklanmasını istiyordu!

*

Bir sene daha geçti, 1949'da, Demokrat Parti'nin hedefe koyduğu ordu komutanı tutuklandı. Ancak, kısa süre sonra serbest bırakıldı.

*

Bir sene daha geçti, 1950… Demokrat Parti iktidara geldi. 1947'de emekli olan 69 yaşındaki ordu komutanının dosyasını gene açtırdı. Şırrak, idama mahkum ettirdi!

*

Bir sene daha geçti, 1951… Askeri Yargıtay kararı bozdu, yeniden yargılama kararı verildi, ama, 70 yaşına gelen ordu komutanının ömrü vefa etmedi, tutukluyken, askeri hastanede vefat etti. Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi. Dava düştü.

*

Demokrat Parti'nin hapisteki mahkumun şahitliğiyle katliamcı ilan edip, idama mahkum ettirip, demir parmaklıklar ardında kahrından ölene kadar yakasını bırakmadığı ordu komutanı kimdi biliyor musunuz?

*

Menemen'de Kubilay'ın kafasını kesenleri idama mahkum eden divan-ı harp başkanı Orgeneral Mustafa Muğlalı'ydı.

*

Milli mücadele kahramanıydı. Menemen olayı yüzünden, yobazların en nefret ettiği kişiydi. Aynı zamanda, Şeyh Said'in bastırılması ve Dersim harekatında görev yaptığı için, Demokrat Parti bünyesinde filizlenen bölücü unsurların da hedefindeydi. Yobaz-bölücü koalisyonu, intikam için fırsat kolluyordu. Neticede başarmışlardı.

*

Aradan 36 sene daha geçti, 1997 oldu. Orgeneral Mustafa Muğlalı'nın itibarı iade edildi. Naaşı, törenle Devlet Mezarlığı'na nakledildi. Harp Akademileri Komutanlığı'nın bahçesine büstü dikildi.

*

Yedi sene daha geçti, 2004 oldu. Van Özalp'te… Hudut tabur komutanlığının bulunduğu kışlaya Mustafa Muğlalı ismi verildi.

*

Altı sene daha geçti, 2010 oldu. Bir taraftan Ergenekon-Balyoz iftiraları süreci başlatılmış, bir taraftan “açılım” süreci başlatılmıştı. Eşzamanlı olarak, TSK imha edilirken, PKK'yla masaya oturulmuştu. BDP milletvekili Fatma Kurtulan, fırsat bu fırsat, Mustafa Muğlalı Kışlası'nı TBMM gündemine taşıdı, isminin derhal değiştirilmesi istendi.

*

Tam o sırada ne oldu biliyor musunuz?
CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van'da miting yaptı, aynen şunları söyledi: “Başbakandan rica ediyorum, hükümetsin, başbakansın, 33 köylünün kurşuna dizildiği yerde, bunun ismini kışlaya verme, bu ismi değiştirin, istirham ediyoruz, buradan çağrı yapıyorum, bakalım Recep bey çağrımıza nasıl cevap verecek.”

*

Recep beyin canına minnetti… Muhalefet partisi “açılım”a muhalefet etmiyor, aksine, istirham ediyor, gollük pas veriyordu. Kışlanın ismi değiştirildi. Orgeneral Mustafa Muğlalı tabelası indirildi. Şehit Astsubay Erkan Durukan Kışlası yapıldı.

*

Dört sene daha geçti, 2014 oldu. Suriye'de emperyalist güçlerin paylaşım kavgası başladı, vekalet savaşı çıktı. Kimisi maşa olarak köktendincileri kullanıyordu, kimisi Kürt milliyetçilerini… Mahmut Zengin isimli bir YPG'li, Kobani'de IŞİD tarafından öldürüldü.

*

Cenazesi nereye getirildi?
Van Özalp'e getirildi.
Cenazeyi taşıyan yüzleri maskeli PKK'lılar, Apo posterleri ve PKK bayraklarıyla, Şehit Astsubay Erkan Duruman Kışlası'nın önünde resmi geçit yaptı.

*

Cumhuriyet tarihinde ilk'ti.
Asker-polis seyretti.
Bu resmi geçidin neden orada yapıldığını elbette herkes biliyordu. Mustafa Muğlalı tabelasını indirtenler, AKP'nin “açılım”ı sayesinde siyasi zaferlerini taçlandırmıştı.

*

Ve 2017.
Van Özalp'te…
AKP'nin ilçe yöneticisi PKK tarafından öldürüldü.

*

PKK'nın gönlü hoş olsun diye Mustafa Muğlalı'nın tabelasını indirtenler, aynı yerde, bizzat PKK'nın hedefi oldu.

*

Van Özalp'te başlayan…
Van Özalp'te sona eren…
87 senelik öykü bu.

*

Taa o zamanlardan bu mübarek topraklara ekilen karşıdevrim tohumlarını, demokrasiyi yoketmek için demokratik yolları kullanan kravatlı yobazları, Şeyh Said'in manevi torunlarını, dahili bedhahları, gaflet, dalalet, hatta hıyaneti içinde barındıran, hazin bir öykü.

*

Hani demiş ya milli şairimiz…
Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar.
İbret alınsaydı, tekerrür mü ederdi.


__________________
Gülümsün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Gülümsün'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.07.17, 14:44   #2
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 76
Konular: 569
Mesajlar: 2,637
Ettiği Teşekkür: 21328
Aldığı Teşekkür: 11405
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: 87 Senelik Öykü | Yılmaz Özdil

Hani Kılıçtaroğlu gidiyor gidiyor ama öyle yerde bir gaf, bir hata, düzeltilmesi olmayan öyle bir şey yapıyor ki, ondan sonra tartış dur. Bakınız lütfen! Sn. Özdil Mustafa Muğlalı olayını baştan almış, Kılıçtaroğlu'nun hükümete, istirham ediyorum Mustafa Muğlalı ismini değiştirin demesine kadar getirmiş. Tarihi bir bilgisizlik mi? yoksa bilerek ve istenerek yapılan affedilmez bir hata mı?

İşte Kılıçtaroğlu bu ve benzeri şeyler için ve örneğin MHP ile belirlediği halka dayatılan Ekmelettin İhsanoğlu olayında olduğu gibi. Bazen Kılıçtaroğlu denilen zat-ı devletlerini anlamakta güçlük çekiyoruz..
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.07.17, 15:52   #3
Moderator

Bursalı68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 96
Mesajlar: 1,217
Ettiği Teşekkür: 5630
Aldığı Teşekkür: 4677
Rep Derecesi : Bursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardırBursalı68 şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: 87 Senelik Öykü | Yılmaz Özdil

Merhaba,

Hatta Kılıçtaroğlu " Seyid Rıza " ve Dersim Olayı konusunda kendi vekili ve o dönem parti sözcüsü olan Onur ÖYMEN ile de anlaşamamış, ters düşmüş, sonrasında ÇART ETMİŞTİ...!

Kılıçtaroğlu CHP için " mutlak değildir "...Hiçbir liderin olmadığı gibi...

Ki sanırım CHP nin ardında olup destek verenler de Kılıçtaroğlu'ndan dolayı değil, CHP nin Mustafa Kemal'in emaneti olduğu, AKP nin karşısında ayakta kalan en büyük güç olduğundan dolayı destek vermektedir.Tabii ki Kılıçtaroğlu " hayranları " da olabilir.Ancak her zaman dediğim gibi Kılıçtaroğlu temiz, içindeki dışındaki bir bir insan olabilir, fakat siyasi bir liderlik karizması yok, hitabet gücü zayıf, üstüne üstlük siyasi konularda çakallık bilmiyor...Geçi biraz pişti belki ancak yine de zayıf...

Ancak ben örneğin, CHP ye Kılıçtaraoğlu'ndan dolayı değil, AKP karşısında en büyük güç olduğundan destek veriyorum...Yoksa CHP, ne tam olarak Mustafa Kemal'in yolunda, ne de kendisini konumlandırdığı gibi Sosyalist değildir...Bireysel olarak içerisindedeki siyasi vekillerde bu özellikler olabilir ancak bunlar parti davranışı olarak kendini göstermiyor bir türlü...

Sağlıcakla kalınız...
__________________
Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların bir şey yapmaması kafidir...
Edmund BURKE
Bursalı68 Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
Öykü, özdil, senelik, yılmaz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 02:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.