Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.03.2019, 23:57   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Barselona'nın Görülmeye Değer Yerlerini Gezdim, Gördüm

Barselona' (Barcelona) dan kısaca bahsecek olursam, İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinin başkenti olup, sanat ve mimarlık eserleri ile tanınmakta ve Madrid'ten sonra, İspanya'nın ikinci büyük kentidir. Aynı zamanda, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen üç şehrinden biri olup, Antoni Gaudi'nin başı çektiği bir akımla 1900'lerden kalma ızgara planlıdır.

Arkadaşlar, Barselona'yı, forumumuzda Antoni Gaudi'nin konusunu hazırlarken, gidip görme arzusu duymuştum. Ve 6 ile 13 mart tarihleri arasında bu isteğimi gerçekleştirme fırsatı buldum. Gitmeden önce, kentin gezilip görmeye değer yerlerinin uzun bir listesini yaptım, birbirlerine yakın olanları gruplandırdım.

İlk günümüzün sabahı, o kadar yeri nasıl ve ne ile gezeceğiz arayışına giriştik. Seçeneklerden biri, üzeri açık şehir turu otbüsleri, diğeri ise, metro ve otobüslerdi. Aslında, daha önce gittiğim bazı yerlerde kullandğımdan biliyorum, şehir turu otobüsleri fevkalade uygun oluyor. Şehrin bütün görülmesi gereken yerlerini dolaşıyor.

İstenilen yerde inip, gezdikten sonra, her yarım saatte bir gelen bir başkasına binerek devam ediliyor. Fakat buradaki fiyatlar çok fazlaydı. 5 günlük bilet, 470€. Metro ve otobüs için geçerli bilet ise ,,, €. Gezilmesi biraz yorucu olsa da tercihimiz bu oldu. Yerine göre trenle, yerine göre de otobüslerle yapacaktık gezimizi. Ulaşım çok rahat ve düzgün. Her 3 dakikada bir tren, her 5 dakikada bir de otobüsler geliyor duraklara.

Taşıtlarda dikkatimi çeken bir husus, yaşlılara ve diğer ihtiyaçlılara, mutlaka kalkıp yer vermeleri. Almanya'da da veriliyor ama, sanki barselona'da daha bir fazla geldi bana.

Barselona, tarihi inanılmaz güzellikteki işlemeli binaları ile, gerçekten söylenilen kadar, hatta daha fazla güzel geldi bana. Bizdeki gibi, eski binaları yıkıp, yerlerine modern çok katlı binalar dikmemişler, mimari özelliklerini hiç bozmadan bakımını yapıp, dimdik ayakta tutmuşlar.

Şehir içi ulaşımda, daha çok motosiklet kullanıldığı dikkatimi çekti. Sürücüler saygısızca gereksiz yere gürültü çıkartmadan gidişleri de ayrı bir artı puandı. Bir de yer yer, kiralık bisiklet parkları görmek mümkün.

Her şey iyiydi ama, dil sorunu çektik orada. Konuştukları dil, Katolanca, İngilizce ve az da olsa Fransızca. Yani anlayacağınız, orada Almancamız hiç geçmedi Oğlumuzun İngilizcesi olmasaymış, halimiz harap imiş En turistik yerlerde bari bir tek Almanca bilen memur - görevli bulunmaz mı

7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.