Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.03.2020, 00:41   #7
Cimcimecik
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Adamlık nedir, kimler adamdır, siz adam mısınız?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Anladım anlamadım gibi bir şey oldu Cim. 'Tanrılar' ifadesinden neyi kastettiğini şöyle tahmin ediyorum. Değişik inanç çeşitlerindeki değişik tanrı anlayışlarını kastediyosun sanırım.

Önce 'insanı Tanrı yarattı' demiş oluyosun ve hemen ardından, bilimsel bir teori (Homo Sapiens)ye geçiyosun. Bu noktayı yeteri kadar açıklama imkanın var mıdır yok mudur bilemem, ama, izaha muhtaç bir durumdur. Çünkü, 'yaratma' ile 'insanın yer yüzünde ilk kez görülüşü' şeklindeki bilimsel tahminler veya yaklaşımlar ayrı durumlardır. Bunun karşılaştırılmasını yapmağa kalkmak da çok önemli bir şey değildir.

'Buradaki adam, kadını da kapsıyor demişsin. Öyle sanıyorduk genellikle, ama, kadınlar bundan pek de ikna olmadılar sanırım ki, literatürde bilim adamı, iş adamı gibi klişeler değişti ve bilim insanı, iş insanı gibi kullanımlar ortaya çıktı.

Başlık sahibinin bağlamından da kopmayalım, ayıp olmasın başlık sahibine.
O bağlamdan kopmamak için o sorduğun konuları başka yerde ve başka bir zaman tartışalım istersen Livan. Yine geç oldu ve yatma zamanı geldi ve o konular da üç beş cümleyle halledilecek cinsten değil.

İyi geceler.
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.