Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Mağaralar

Mağaralar Yeraltındaki doğal güzellikler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 24.10.2020, 09:51   #1
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Saçı Olmayanların ve Dökülenlerin Şifa Aradığı Yer; Keloğlan Mağarası

Saçı olmayanların ve dökülenlerin şifa aradığı yer; Keloğlan Mağarası

Denizli'deki Keloğlan Mağarası, bölgede anlatılan kel çoban efsanesinin ardından, özellikle saçı olmayan ve dökülenlerin ilgisini çekiyor.

Denizli'nin Acıpayam ilçesi Dodurgalar Mahallesi yakınlarındaki Mallı Dağı'nın doğu yamacında yer alan toplam uzunluğu 145 metrelik mağaranın içinde bol miktarda sarkıt, dikit, sütün, makarna sarkıtı ve örtü damla taşlar bulunuyor.

1990 yılına kadar kimsenin dikkatini çekmeyen, sadece çobanların bildiği mağara, yapılan çalışmalar sonrasında 2003 yılında turizme kazandırıldı.

Türkiye'de turizme açık 14 mağaradan biri olan Keloğlan Mağarası'nın içi bir nevi damla taş ormanını çağrıştırıyor.

İçinde nemli bir hava bulunduran mağarada çok sayıda sarkıt ve dikitler yer alıyor. Ayrıca mağaranın girişinde, keşfedilen bizon, zebra, kurt gibi hayvanlara ait fosiller de sergileniyor.

KEL ÇOBAN EFSANESİ

Tur operatörü Emre Süllü, Keloğlan efsanesini duyanların mağarayı sıkça ziyaret ettiğini belirterek, ‘’Bu bölgede yaşayanlar ve dışarıdan gelenler kel çobanın efsanesini duyunca Keloğlan Mağarası'na geliyor. Efsaneye göre, kel çoban saçı olmadığı için sevdiği kızla evlenemeyince kendini buraya kapatmış, günler sonra mağaradan çıktığında sırma saçları varmış, köye döndüğünde çoban kızla evlenmiş. Bunu duyanlar mağaraya gelerek medet umuyor, şifa arıyorlar." dedi.

"SAÇIM ÇIKACAK MI BAKACAĞIZ"

Mağaranın efsanesini duyduğu için ziyaret ettiğini söyleyen Ozan Süllü, “Saçım dökülmeye başladı. Kellik başladı, buranın efsanesini duydum. Saçımın dökülmesini durdurup, tekrar çıkmasını sağladığını söylediler. Ben de geldim, birkaç gün ziyaret edip, içinde dolaşacağım. Bakalım saçım tekrar çıkacak mı, bakacağız." diye konuştu.

"ŞİFA NİYETİNE GELDİK"

Öğretmen Bünyamin Şahin ise, mağaranın efsanesini komşusunun anlattığını ifade ederek, “İlk kez bu mağaraya geldim. Saçı çıkardığını bana komşum anlattı, merak ettim. Benim de saçım yok, inşallah vesile olur, şifa niyetine geldik’’ dedi.

"İNŞALLAH DAHA GÜR ÇIKAR"

Mağarayı ziyaret edenlerden İsmet Berber de, “Kel çobanın hikayesini çok duydum. Bu mağaraya özellikle kel olanların çok geldiğini öğrendim. Benim de saçım dökülüyor. Ben de şifa niyetine geldim. İnşallah daha gür çıkar diye ümit ediyorum." diye konuştu.

3 Üyemiz Arthur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.10.2020, 20:40   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: Saçı olmayanların ve dökülenlerin şifa aradığı yer; Keloğlan Mağaras

Terzi kendi söküğünü dikemez misali Keloğlan’ın kendine hayrı olaydı kafası kel olmazdı. Kelden medet mi umuyorlar?

Kellik, saç beyazlaması erkeklere yakışıyor bence.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.10.2020, 21:50   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Saçı Olmayanların ve Dökülenlerin Şifa Aradığı Yer; Keloğlan Mağaras

Mağaranın ilginç bir hikâyesi varmış.

Konu için teşekkürler Arthur.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aradığı, dökülenlerin, keloğlan, mağarası, olmayanların, saçı, şifa

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler