Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 13.02.2022, 22:11   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Deep fake nedir?

Nehir Günce Daşcı

Deep fake nedir?

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...v14Gg&usqp=CAU

Gerçekte yaşanmamış olayları bu teknoloji ile var etmek mümkün hale geliyor.

Deep fake, mevcut görüntü veya videoda yer alan kişinin, yapay sinir ağları kullanılarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği medya türüdür. Çoğu zaman bu görüntülerin sahte oldukları dışarıdan anlaşılamaz.

Deep: Derin (derin öğrenme anlamına gelen deep learning'ten geliyor.)

Sahte Obama

https://www.youtube.com/watch?v=H153u186OGE

Gerçekte yaşanmamış olayları bu teknoloji ile var etmek mümkün hale geliyor.

Derin öğrenme kullanılarak oluşturulan sahte Obama videosu viral olmuştu, hatırlarsanız.

Aktör Paul Walker öldüğünde, Hızlı ve Öfkeli serisinin 7'si çekiliyordu. Çekim boyunca Paul Walker'un kardeşi Paul Walker rolünde yer aldı ve CGI (computer generated imagery) teknolojisi ile görüntüler ekrana Paul Walker görünümünde yansıdı. Bilgisayar teknolojisi ile yaratılmış görüntülere süper kahramanlı filmlerden de alışığız.

Fakat Deep fake teknolojisi ile CGI ile oluşturulan görüntülerden çok daha gerçekçi ve aslına yakın görüntü oluşturulduğu belirtiliyor.

Deep fake tehlikeli mi?

Aslında sadece ve sadece hepimizin izlediği filmlere uyarlandığında tehlikesiz ve eğlenceli gibi görünüyor… Instagram'ın deep fake filtre eğlencesinin (!) arkasında yatan tehlike bile oldukça aşikar.

1) Doğru bilgiye erişim zorluğu

Zaten artık okuduklarımızda, gerçek ile sahteyi ayırt edemiyoruz. Aynı konu hakkında bir sürü haber, bir sürü bilgi var. Bilgiye erişim çok çok kolaylaşırken paralelinde doğru bilgiye erişim giderek imkansızlaşıyor. Hâl böyleyken, en azından ortada bir video varsa, 'bu kişi bunu yapmış, bunu demiş" diyebiliyorduk. Son zamanlarda deep fake kullanımının yaygınlaşması ile videolara da inanamaz olduk.

Buraya Salvador Dali'nin deep fake videosunu bırakıyorum:

2) İftira, yalan

Üzerine deep fake uygulanan kişiler orada olmasalar bile oradaymış gibi, öyle söylemeseler bile söylemiş gibi kolayca gösterilebiliyorlar. Özellikle siyasetçiler ve ünlüler için kolaylıkla karalama, itibarsızlaştırma vs. yapılabilir.

3) *****grafi

Deep fake'in hedef tahtasında tabii ki kadınlar da yerini alıyor.

Örnek verecek olursak; Oyuncu Bella Thorne'da bu tehlikeden nasibini alanlardan… İzni ve haberi olmadan deep fake ile *****grafik bir sahnenin içerisine yerleştiriliyor. Bella Thorne, ünlü bir oyuncu olduğu için bu durumun farkına varabiliyoruz, ama acaba ünlü olmayan kaç kişiye daha bu şekilde bir saldırı gerçekleştiriliyor, bilemiyoruz.

İletişim: https://www.linkedin.com/in/nehir-gunce-dasci/

https://t24.com.tr/yazarlar/nehir-gu...ke-nedir,30255
2 Üyemiz Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.02.2022, 14:40   #2
Megan
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Deep fake nedir?

Deep faks çok çok tehlikeli.Ne yazı ki herkes iyi niyetli değil,kötü amaçlar için rahatlıkla kullanılabiliyor.Bu teknikle bir çok ünlünun başı belada ......grafik filmleri yüzünden mahkemelikler.
Sosyal medyada paylaşım yaparken çok dikkatli olmanızı öneririm.Bilhassa çocuklarınızın resimlerini veya kendi özel resimlerinize çok dikkat etmenizde yarar var.
Yoksa çok uzulebilirsiniz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
deep, fake, nedir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler