Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.01.2014, 10:13   #1
Deniz
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Olaylar Karşısında Ne Kadar Susuyoruz Acaba

Almanya’da Naziler komünistleri içeri attı, sesimi çıkarmadım. Çünkü komünist değildim. Sonra Yahudiler’i içeri tıktılar. Bu kez de sesimi çıkarmadım. Çünkü Yahudi de değildim. Derken sıra sendikacılara geldi. Ben hala susuyordum. Çünkü sendikacı da değildim.
Sonunda beni de götürdüler. Ve kimse sesini çıkarmadı. Zira sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.”
Prof. Martin Niemuller

Olaylar karşısında ne kadar susuyoruz acaba? Çok tepkisiz olduğumuzu düşünüyorum. Bir konuda taraf olmaya korkuyoruz. İnsan bazen çekimser kalabilir ama bu hayatın tümüne yansıyorsa işte o zaman tehlike başlıyor demektir. Nasıl olsa bana bir şey olmaz düşüncesi bizi tepkisizliğe itiyor. Ama her konuda bir fikrimiz olması gerektiğine inanıyorum. Açık ve net fikrimizi söylemeliyiz. Dostlarımıza karşı ya da topluma karşı tavrımızı açıkça ortaya koymalıyız. Bu hayır diyebilmenin de özüdür. Çoğu okurum soruyor. Ben hayır diyemiyorum ve bundan dolayı da çok mutsuzum. İşte tepkinizi dile getirdiğiniz zaman hayır diyorsunuz aynı zamanda.
Aynı konuyla ilgili hayvanlar aleminden bir örnek vermek istiyorum;
“Duvardaki çatlaktan bakan fare, çiftlik sahibi ile karısının bir paket açtıklarını gördü. ‘İçinde yiyecek mi var?’ derken bir baktı ki fare kapanı!! Hemen bahçeye koşup alarmı verdi;
Evde kapan var!
Evde kapan var!
Tavuk gıdaklayıp, kafayı kaldırdı ve;
- Bay fare, bu sizin için ciddi bir sorun olsa da şahsen beni ilgilendiren bir tarafı yok ne yazık ki!
Fare dönüp bu sefer koyuna;
- Evde kapan var, evde kapan var! Dedi.
Koyun konuyla ilgilendi ama kendi hesabına;
- Üzgünüm bay fare, vah vah, emin ol senin için dua edeceğim dedi. Fare bu kez ineğe yöneldi,
- Evde kapan var, evde kapan var diye bağırdı nefes nefese. İnek ise;
- Bay fare, senin için üzüldüm, ama burnumu sokacağım bir şey değil dedi. Farenin de başını eğip, gitmekten başka çaresi kalmamıştı..yalnızlık ve terkedilmişlik hisleri içinde, fare kapanı ile artık tek başına başa çıkmaya çalışacaktı! O akşam evde alışılmamış bir ses duyuldu. Sanki kapan, avının üzerine kapanmıştı. Sese koşan çifçinin karısı, karanlıkta kapana zehirli bir yılanın kuyruğunu kaptırdığını görmemiş, yılan da onu ısırmıştı. Çiftçi karısını hastaneye koşturdu, karısı eve ateşli döndü. Ee ateşli insana ne verilir? Sıcacık bir tavuk çorbası! Tavuk acilen pişirildi..Ama kadın hala iyileşmiyormuş. Eş dost ahbap gelince hasta ziyaretine, çiftçi de sofraya koyunu çıkarmak zorunda kalmış. Ama çiftçinin karısı iyileşmemiş…Ölmüş!!!
Aman ne kalabalık gelmiş cenazeye, ne kalabalık. Bu sefer de konukları doyurmak için kesilen inek olmuş..Fareye de olan biteni deliğinin ardından izlemek kalmış.”

Son zamanlarda bir slogan var hani;
SUSMA, SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK
Yazım siyasi bir içerik taşımıyor. Benim demek istediğim hayatın içinde her konuda fikrimiz olmalı ve bu fikri savunmak için gerekirse elimizi taşın altına sokmalıyız. Bunu başkaları için olmasa bile kendi geleceğimiz için yapmalıyız. Hayatın içinde bir birey olmanın gerekliliği olarak düşünüyorum.

14.01.2014
Deniz 72

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
6 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2014, 10:22   #2
Badlanfear
Yeni Üye
Standart Cevap: Olaylar karşısında ne kadar susuyoruz acaba

Bunun temeli sadece eğitimdir...Tepki verebilmen için ailenin bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığı olmamalı..Ayrıca eğitim sistemimizde sorgulama eleştirme vb. konularda hiçbir etkinlik yok..Çizeceğimiz resme bile öğretmenler karar verdikten sonra hangi eleştirinin resmini çizebiliriz ki...:8
²¹°¹ ³²¹³ °¹²¹³ ¹³ ²¹°¹ ³²¹³ °¹²¹³ ¹³
2 Üyemiz Badlanfear'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2014, 10:31   #3
SoRGeNTe
Gerçek Üye

Çok güzel bir yazı olmuş. Sessiz kaldığımız sürece farenin arkadaşlarından farkımız kalmayacak.
2 Üyemiz SoRGeNTe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2014, 10:35   #4
Deniz
Müdavim

olaylar karşısında sesiz kalmamalıyız geleceğimizi kendimiz yaratmalıyız...
eğer sesiz kalırsak sıra bize gelecek...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
2 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2014, 10:49   #5
Cansuyu
« Gün Batımı »

Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın herkes ucu kendine birebir dokunmadıktan sonra olaylar karşısında hep seyirci kalmayı tercih ediyor.

Nasıl olsa konuşsamda değişmeyecek diyerek bolca küfür ederek kendilerini rahatlaması..

Milyonlarca emekli var kahve köşelerinde oturup akşama kadar ülkeyi kurtarıp atıp tutan insanlar.. Geçinemediklerinden yakınanlar.

Neden ozaman hala onu sömüren bir idarenin altında hayatlarını sürdürmek için oy kullanıyorlar.

İnsanlar bunları gördükçe herkes halinden memnun bu halk bunu hakediyor diyerek suskun kalmayı tercih ediyor.

Ama hani o kulaklarında küpe var diyerek küçümsedikleri gençler gezi olaylarında nekadar yürekli ve Atatürk'ün onlara bıraktığı bu ülkeyi nasıl sahiplendiklerini gösterdiler.

Susma sustukça sıra bize gelecek..

Yüreğine kalemine sağlık teşekkürler @Deniz72

3 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2014, 11:04   #6
Deniz
Müdavim

Beğenin ve yorumların için teşekkürler.
Cansuyu...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
2 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2014, 11:41   #7
Hasat
Uzman Üye

Hz İbrahim ateşte yanarken bir karınca su damlasını sırtına almış ateşe götürüyor.Soruyorlar nereye gidiyorsun ? Ateşi söndürmeye diyor gülüyorlar tabi bir damla suyla ateşmi söner olsun diyor karınca ateşi söndüremem ama tarafım belli olur.

Ne yazıkki o karıncanın davranışını gösteremeyenler o kadar çoğaldıki !
2 Üyemiz Hasat'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.01.2014, 12:23   #8
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Eline ve yüreğine sağlık @Deniz72 hepimizin yüreğindekini dile getirdin ... Demokrasi de bu demek değilmi zaten... Herkes fikrini rahatlıkla söylemeli... Doğru olan bu ...
Ama öyle bir zamanda yaşıyoruz ki kimse fikrini söyleyemez oldu...

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
acaba, kadar, karşısında, olaylar, susuyoruz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler