Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.04.2021, 14:33   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Amiraller Gözaltında... Ülgen Yaşananları Odatv'ye Anlattı

Amiraller Gözaltında... Ülgen Yaşananları Odatv'ye Anlattı

Avukat Celal Ülgen, gözaltındaki amirallerle ilgili açıklamalarda bulundu. Ülgen'in sözleri tartışma yarattı. Avukat Ülgen yaşananları Odatv'ye anlattı. Amirallerin avukatlarından Erol, "Oradaki manzarayı görünce ofise ağlayarak döndüm" dedi.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Tuğamiral Mehmet Sarı'nın "sarık ve cübbe" giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin olarak yayınlanan bildiride imzası bulunan ve gözaltına alınan 10 emekli amiralin avukatlığını üstlenen isimlerden Celal Ülgen, "Söyledikleri şey şu: 'Biz bu bildirinin metnini okuduk, imzalar mısınız diye sordular, biz de bir sakınca görmedik ve imzaladık. Metni yazan, edit eden, redakte edenler değiliz. WhatsApp grubunda metni paylaşan değiliz, basına veren değiliz' Bu 10 kişi ne bir araya geldi, ne metni hazırladı, ne de metni basına verdi. Ortada metni hazırlayan beyin yok. Metni hazırlayan tek kişi, o da İyi Parti kurucusu Ergun Mengi" dedi.

Halk TV'de Şirin Payzın'ın Kadri Gürsel ve Emin Çapa ile birlikte hazırladığı 'Sözüm Var' programında konuşan Ülgen, bildiriyi imzalayan 103 emekli amiral arasından gözaltına alınan 10 kişinin bildirinin hazırlayıcısı olmadığını söylerken, "Savcılık soruşturma başlatıp 10 kişiyi gözaltına alın, evini arayın, bilgisayarlarını alın gelin diyorsa, bu 10 kişinin mutlaka bu metni yazmış olması veya hazırlığını bir araya gelerek yapmış olması lazım. Bu 10 kişi ne bir araya geldi, ne metni hazırladı, ne de metni basına verdi" ifadesini kullandı.

Metni hazırlayanın tek kişi olduğunu, o kişinin de İyi Partili Ergun Mengi olduğunu söyleyen Ülgen, "Önce WhatsApp grubunda metni redakte ederek, 'ekleyecekleriniz varsa ekleyin, çıkartacağınız yer varsa çıkartın, öyle imzalayın' diyorlar. Bu bittikten sonra, metin tam haline geldikten sonra, şu an gözaltına alınanlar biz imzalarız diyorlar. Metinde bir suç unsuru olsa, ben on defa okudum, bir suç yok. Neresinden çıkaracaklar suçu onu bilmiyorum. Montrö konusunda bir açıklamayı kim yapacaktı? Turşucu Hurşit mi yapacaktı, pazarcılar derneği mi yapacaktı? Açıklamayı emekli amiraller yapar, bunlar sivil hayattalar" açıklamasında bulundu.

Öte yandan Mengi'nin, İyi Parti yönetimindeki görevinden geçen aylarda istifa ettiği belirtildi.

"FETÖ'cülerin apoletlerini sökemeyenler yurtsever amirallerin apoletlerini mi sökecekler?"

Ülgen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'imzacı emekli amirallerin apoletlerinin sökülmesi' çağrısını eleştirirken, "FETÖ'cü generallerin apoletlerini söktüler mi? FETÖ'cülerin apoletlerini sökemeyenler yurtsever amirallerin apoletlerini mi sökecekler?" dedi.

ÜLGEN’DEN ODATV’YE AÇIKLAMA: İFADE VERDİLER DEMEDİM O BİLGİLERİ AVUKATTAN ALDIM

Ülgen'in açıklamaları tartışma yarattı. Kimi isimler amirallerin ifade vermediğini, söylenenlerin doğru olmadığını ileri sürdü.

Tartışmaların
ardından Celal Ülgen, Odatv’ye yaşananları anlattı. Ülgen, “amiraller ifade verdi” demediğini, söylediği bilgileri de Ankara TEM’de amirallerin yanında olan avukat Şule Nazlıoğlu Erol’dan aldığını kaydetti.

Ülgen şu ifadeleri kullandı:

“Amiraller ifade verdi demedim. Öyle bir sözüm yok. İfadelerini perşembe günü verecekler. Ben Şule Hanımı aradım. Yayına gireceğim ‘bana TEM’den son bilgileri verir misiniz’ dedim. Beni aradı 3 dakika görüştük. Bana böyle böyle olmuş dedi ben de anlattım onları.

Bir gazeteci de bilgi almak için beni aradı ben de Şule Hanım’ın numarasını verdim. Şule Hanım aynı bilgileri gazeteciye de vermiş.

‘Celal Ülgen, bildiriyi Ergun Mengi hazırladı’ dedi. Yanlıştır desinler hadi. Bana söylesinler hangi söylediğim yanlış!

Ben iki avukat arkadaşımı Ankara’ya gönderiyorum. Ankara da amirallerle görüşecekler.”

AVUKAT EROL: MANZARAYI GÖRÜNCE OFİSE AĞLAYARAK DÖNDÜM

Gözaltındaki emekli amirallerin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, 10 emekli amiralin Terörle Mücadele Şubesi’nin nezarethanesinde tutulduğunu anlatırken, “Şartlar çok kötü. Oradaki manzarayı görünce ofise ağlayarak döndüm. Kaldıramıyorum böyle” dedi.

Ankara Gazetecisi’nden Alican Uludağ’a konuşan Avukat Şule Nazlıoğlu Erol, gözaltındaki amirallerden biri hariç, 9’nun avukatlığını kendisinin yaptığını belirterek, Celal Ülgen’in açıklamalarının doğru olmadığını, soruşturmanın selameti açısından şimdilik buna ilişkin bilgi veremeyeceğini kaydetti.

ÇARŞAMBA İFADE, PERŞEMBE ADLİYE

Gözaltındaki 10 kişiden 5’nin Balyoz davasında tutuklu yargılanıp beraat ettiğini anımsatan Erol, savcılığın ifadeye davet ettiği 4 kişinin çarşamba günü emniyete geleceğini, ifadelerin çarşamba günü alınabileceğini, Perşembe de adliyeye sevk olabileceğini kaydetti.

SABAH 6’DA GÖZALTI DOĞRU DEĞİL

Amirallerin sabah saatlerinde gözaltına alınmasını eleştiren Erol, “Bu doğru bir uygulama mı? Sabah 6’da ev basmaları doğru mu? Asla! Adil yargılanma açısından bunu kabul etmiyoruz. Bu insanlar kaçacak kişiler değil. Çağırdığınızda kendileri zaten gelir” ifadesini kullandı.

AMİRALLER: BİLDİRİ DEĞİL, DUYURU

Avukat Erol, yapılan açıklamanın “bildiri” olmadığını vurgulayarak, “Bunun altını çiziyorlar bir kere. Sadece duyurudur” dedi. Bunun altında sadece imzalarının olduğunu anımsatan Erol, “İçerik yanlış mı? Ülke çok ciddi bir süreçten geçiyor. Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar” diye sordu.

Suçlama konusu TCK’nin 316/1 maddesindeki atılı “Suç için anlaşma” suçunun unsurları olmadığını ifade eden Erol, “Kanun elverişli vasıtalardan bahsediyor. Emekli insanlar hangi elverişli vasıtasıyla yapacakla. Artık her sıkıntıda darbe söylentisi çıkarılıyor” dedi.

“NEZARETHANEDE ŞARTLAR KÖTÜ”

Avukat Erol, gözaltındaki emekli amirallerin tutulduğu konuşların nasıl olduğuna ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Şuan TEM’de nezarethanede tutuluyorlar. Şartlar çok kötü. Önce üçer kişi tutuluyordu, ancak koronavirüs nedeniyle itiraz ettik. Şimdi ikişerli şekilde kalıyorlar. Orada gördüğüm manzara nedeniyle ofise ağlayarak döndüm. Kaldıramıyorum böyle görüntüleri. Tecrübesinden yararlanacağınız insanları gözaltında tutuyorsunuz.”

ERGUN MENGİ KİMDİR?

Ergun Mengi; Emekli Tuğamiral ve araştırmacı yazar. 1978 yılında bitirdiği Deniz Harp Okulu'na müteakip, Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni tamamlamış ve Kocaeli Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programından mezun olmuştur. Doktorasını Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yapmıştır.

Ergun Mengi, Türk Deniz Kuvvetleri'nde 29 yıl çalıştıktan sonra 2007 yılında Amiral olarak emekli olmuştur.

Deniz Kuvvetleri'nin çeşitli savaş gemilerinde Harekat Subayı, II. Komutan ve dört yıl boyunca Gemi Komutanlığı görevi yapmıştır. Karargah Görevleri olarak; Deniz Kuvvetleri ve Genelkurmay Başkanlığında Proje subaylığı ve Şube Müdürlüğü Görevlerinde bulunmuş, Dz. K.K.lığı Strateji Daire Başkanlığı görevindeyken 2003 yılında Tuğamiralliğe terfi etmiştir.

Amiral Mengi, ayrıca 1995-1998 yılları arasında, Batı Avrupa Birliği'nin (WEU) Brüksel'deki Askeri Karargahında Proje Subayı olarak görev yapmıştır.

Amiral olarak 2003-2005 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Dairesi Başkanlığı, 2005-2007 yılları arasında ise Hücumbot Filosu Komutanlığı görevini deruhte etmiştir.

1978 yılında Deniz Harp Okulundan mezun olan Mengi, Deniz Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimlerini müteakip; Kocaeli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Yüksek Lisans ve Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Doktora eğitimini tamamlamıştır.

Emekliliğinin ardından Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Global İlişkiler Forumunda (GIF) çalışmış ve 2015-16 Eğitim Döneminde bir dönem Atılım Üniversitesinde Uluslararası Hukuk ve Hukuka Giriş dersleri vermiştir.

Halen, Ege, Kıbrıs, Türk Yunan Sorunları, Karadeniz Jeopolitiği, Türkçe ve bazı felsefi konularda yazıları ve Trafikte Yaşam isimli yayınlanmamış bir kitabı bulunmakta olup araştırmacı yazar olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Odatv.com

Eski 06.04.2021, 14:42   #2
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Amiraller Gözaltında... Ülgen Yaşananları Odatv'ye Anlattı

Gözaltındaki amirallerin avukatı Şule Nazlıoğlu Erol'dan açıklama

'Montrö bildirisi'nde imzası olduğu için gözaltına alınan 10 emekli amiralin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, müvekkillerini ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu.

'Montrö bildirisi'nde imzası olduğu için gözaltına alınan 10 emekli amiralin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol, müvekkillerini ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu.

Erol, amirallerin açıklamanın "bildiri" değil duyuru olduğunun altını çizdiklerini belirterek, "“İçerik yanlış mı? Ülke çok ciddi bir süreçten geçiyor. Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar” dedi.

Avukat Celal Ülgen, gözaltındaki amirallerin “Metni imzaladık ama biz yazmadık, hazırlayan Ergün Mengi” açıklamasını yaptı. Bu açıklama, tartışma yarattı.

Ankaragazetecisi.com'dan Alican Uludağ'ın haberine göre, Avukat Şule Nazlıoğlu Erol, gözaltındaki amirallerden biri hariç, 9’nun avukatlığını kendisinin yaptığını belirterek, Celal Ülgen’in açıklamalarının doğru olmadığını, soruşturmanın selameti açısından şimdilik buna ilişkin bilgi veremeyeceğini kaydetti.

Çarşamba ifade, perşembe adliye

Gözaltındaki 10 kişiden 5’nin Balyoz davasında tutuklu yargılanıp beraat ettiğini anımsatan Erol, savcılığın ifadeye davet ettiği 4 kişinin Çarşamba günü emniyete geleceğini, ifadelerin Çarşamba günü alınabileceğini, Perşembe de adliyeye sevk olabileceğini kaydetti.

"Bu insanlar kaçacak kişiler değil"

Amirallerin sabah saatlerinde gözaltına alınmasını eleştiren Erol, “Bu doğru bir uygulama mı? Sabah 6’da ev basmaları doğru mu? Asla! Adil yargılanma açısından bunu kabul etmiyoruz. Bu insanlar kaçacak kişiler değil. Çağırdığınızda kendileri zaten gelir” ifadesini kullandı.

"Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar"

Avukat Erol, yapılan açıklamanın “bildiri” olmadığını vurgulayarak, “Bunun altını çiziyorlar bir kere. Sadece duyurudur” dedi. Bunun altında sadece imzalarının olduğunu anımsatan Erol, “İçerik yanlış mı? Ülke çok ciddi bir süreçten geçiyor. Bugün konuşmayacaklar da ne zaman konuşacaklar” diye sordu.

Suçlama konusu TCK’nin 316/1 maddesindeki atılı “Suç için anlaşma” suçunun unsurları olmadığını ifade eden Erol, “Kanun elverişli vasıtalardan bahsediyor. Emekli insanlar hangi elverişli vasıtasıyla yapacaklar. Artık her sıkıntıda darbe söylentisi çıkarılıyor” dedi.

"Kaldıramıyorum böyle görüntüleri"

Avukat Erol, gözaltındaki emekli amirallerin tutulduğu konuşların nasıl olduğuna ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Şuan TEM’de nezarethanede tutuluyorlar. Şartlar çok kötü. Önce üçer kişi tutuluyordu, ancak Koronavirüs nedeniyle itiraz ettik. Şimdi ikişerli şekilde kalıyorlar. Orada gördüğüm manzara nedeniyle ofise ağlayarak döndüm. Kaldıramıyorum böyle görüntüleri. Tecrübesinden yararlanacağınız insanları gözaltında tutuyorsunuz.”

KAYNAK

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
amiraller, anlattı, gözaltında, odatvye, ülgen, yaşananları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler