Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Motorlu Araçlar Dünyası > Teknik Bilgi ve Sorun Merkezi > Eğitim - Sigorta - Maliye

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.02.2009, 22:51   #1
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Bunun anlamı kısaca şudur: Kendi aracı ile yük veya yolcu taşıyan şoförler ile başkasının adına yük veya yolcu taşıyan şoförlerin alması zorunlu belgedir.

SRC Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi aşağıdaki türlere ayrılır;

SRC1: ULUSLAR ARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI,

SRC2: YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI,

SRC3: ULUSLAR ARASI EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI,

SRC4: YURTİÇİ EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI,

SRC5: TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI

SRC (MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ) Alabilme Koşulları

SRC1 ve SRC 2 alabilmek için 26 ile 63 yaş arasında olup lise mezunu olmak gerekmektedir.

SRC3 ve SRC 4 alabilmek için 19 ile 63 yaş arasında olmak gerekmektedir.

NOT: SRC 1’i alan SRC 2‘yi, SRC 3’ü alan SRC 4’ü almış olur.

SRC Belgesini Kimler almalıdır?

Her türlü kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker v.b. araçları kullanan sürücüler ile, il sınırları içinde 100 km. ye kadar mesafedeki şehir içi taşımalar hariç olmak üzere, yolcu taşımalarında kullanılan otobüs, minibüs, otomobil ile okul taşıtı sürücülerinin alması gereken belgedir.

Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında taşımacılığı meslek olarak yapacak ve yukarda yazılı araçları kullanacak kişiler SRC türü mesleki yeterlilik belgesini almak zorundadırlar.

SRC türü mesleki yeterlilik belgesi olmayanlara kesilecek olan ceza miktarı sürücüye 200 Ytl, Araç sahibine 500 Ytl’dir.

SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) alabilmek için Ulaştırma Bakanlığının yetkilendirdiği kurumlara başvurup yeterli eğitimden geçen ve Ulaştırma bakanlığının yaptığı sınavdan 60 tam puan ve üzeri alanlar SRC belgesi almaya hak kazanırlar.

NOT: Ulaştırma Bakanlığı sınavlarını 3’er aylık dönemlerde yapmakta olup, bir sınavda sadece bir türdeki SRC belgesi alınabilir.

SRC BAŞVURUSU

SRC belgesine başvuru yapmak isteyen sürücüler, 4 (dört) günlük SRC eğitime katılmaları gerekmektedir. SRC eğitimine katılan sürücüler, eğitimini tamamladıktan sonra kursumuz tarafından eğitimi tamamlama belgesi verilir. Bu belge ile Ulaştırma Bakanlığının yapacak olduğu sınava girilir. Sınavda başarılı olan kursiyerlerin SRC belgeleri Bakanlık tarafından kişilerin adreslerine postalanır. SRC sınavında baraj 100 puan üzerinden 60 puandır. SRC belgesi başvurusu yapan sürücüler kimlik ve ehliyet fotokopisi ile ilk başvurularını kursumuza gelerek yaptırabilirler. Başvuru için hiç bir aracıya ihtiyaç duyulmamaktadır. SRC eğitimlerine devam zorunludur.

ARANAN ŞARTLAR VE BELGELER

SRC 1 (ULUSLAR ARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)

1)
ARANAN ŞARTLAR:

Alınmak istenilen eğitim programının belirtildiği dilekçe,

T.C. kimlik numarası işlenmiş Nüfus Hüviyet Cüzdanı örneği,

Sürücüler için sürücü belgesinin fotokopisi,

Tahsil durumunu gösteren belge (Lise veya dengi okulların birinden mezun olunmuş diploma fotokopisi.)

4 adet fotoğraf.

2) Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları, “E” sınıfı Sürücü Belgesi (Otobüs kullanacaklar için) olanlar “B”, ”C” ve” D” sınıfı sürücü belgeleri olanlarda; SRC 1, Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirler.

3) Yolcu Taşımacılığında çalışacak otobüs sürücülerinin, 26 yaşından gün almış ve 63 yaşından gün almamış olmaları,

4) Uluslar arası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şarttır.

SRC 2 (YURT İÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI)

1)
ARANAN ŞARTLAR:

Tahsil durumunu gösteren belge (Lise veya dengi okulların birinden mezun olunmuş, diploma fotokopisi.)

4 adet fotoğraf.

2)- Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları, “E” sınıfı Sürücü Belgesi (Otobüs kullanacaklar için) olanlar “B”, “C” ve “D” sınıfı sürücü belgeleri olanlarda; SRC 2, Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirler.

3)- Yolcu Taşımacılığında çalışacak otobüs sürücülerinin, 26 yaşından gün almış ve 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

SRC 3
(ULUSLAR ARASI EŞYA – KARGO TAŞIMACILIĞI)

1)
ARANAN ŞARTLAR:

Tahsil durumunu gösteren belge (İlköğretim okulundan mezun olunmuş diploma fotokopisi.)

4 adet fotoğraf.

2) Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları, “C “sınıfı Sürücü Belgesi (Kamyon kullanacaklar için) olanlar “D” ve “E” sınıfı sürücü belgeleri olanlarda; SRC 3, Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirler.

3) Eşya ve kargo taşımacılığında çalışacak sürücülerin, 63 yaşından gün almamış olmaları,

4) Uluslar arası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şarttır.

SRC 4 (YURTİÇİ EŞYA – KARGO TAŞIMACILIĞI)

1)-
ARANAN ŞARTLAR:

Tahsil durumunu gösteren belge (İlköğretim okulundan mezun olunmuş diploma fotokopisi.)

4 adet fotoğraf.

2)- Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları, “B” sınıfı sürücü belgesi (otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacaklar için) olanlar; SRC 4, Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirler. “C “sınıfı Sürücü Belgesi (Kamyon kullanacaklar için) olanlar “D” ve “E” sınıfı sürücü belgesi olanlarda; SRC 4, Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirler.

3)- Eşya ve kargo taşımacılığında çalışacak sürücülerin, 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

SRC 5
(TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI)

1
)
ARANAN ŞARTLAR:

4 adet fotoğraf.

2)- Ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmaları, “C” Sınıfı Sürücü Belgesi, (Kamyon kullanacaklar için) “D” Sınıfı Sürücü Belgesi, (Çekici kullanacaklar için) “E” sınıfı sürücü belgesi olanlar da; SRC 5, Türü Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirler.

3)- Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin, ilgili mevzuatın sürücüler için zorunlu kıldığı eğitim aldığını gösteren belgeye sahip olmaları. (Bu eğitim ve belge okulumuz tarafından verilir.)

4)- Tehlikeli madde taşımacılığında çalışacak sürücülerin, 63 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir.

5)- Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyet bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şarttır.
Not: SRC 1, alan SRC 2, - SRC 3, alan SRC 4 ‘ ü almış sayılır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Ehliyet Fotokopisi

Kimlik Fotokopisi

6 Adet Fotoğraf

Eski 03.02.2009, 22:54   #2
Kartal
Müdavim

Standart Cevap: SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?Sık Sorulan Sorular ve Cevap

Sıkça Sorulan Sorular

-Sınavda toplam kaç soru sorulur?
50 trafik , 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 sorulur.

Sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

Trafik , motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?
Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir.

Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.

Sınav süresi toplam kaç saattir?
Toplam 2.5 saattir.

Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.

Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek miyim?
Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.

Yazılı ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?
Ankara Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün belirlediği okullarda yazılı sınav , direksiyon sınavı ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.

Sürücü olur raporu (Heyet raporu) nerelerden alınabilir?
Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden "Sağlık Ocaklarından (ÜCRETSİZ)" alınabilir.

Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor?
Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu?

Kurs başlangıç tarihinden itibaren 6 ay süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde tekrar sağlık raporu (Heyet raporu) ve sabıka kaydı yenilenmesi gerekir.

Sınav başarı puan barajı kaçtır?
Başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir.

SERTİFİKALAR HAKKINDA .. 2008 YILI EHLİYET ALIRKEN YAPILAN HARCAMALAR...

B SINIFI (OTOMOBİL)
Vergi Dairesi Ehliyet Harcı : 190.20.YTL
Şoförler Odası Dosya ücreti : 1,30.YTL
Trafik Tescil Kart Ücreti : 35,00.YTL
Posta Pulu 2,Ad.Zarf : 7.00.YTL
TOPLAM : 233.50.YTL

E SINIFI (OTOBÜS)
Vergi Dairesi Ehliyet Harcı : 317.20.YTL
Şoförler Odası Dosya ücreti : 1,30.YTL
Trafik Tescil Kart Ücreti : 35,00.YTL
Posta Pulu 2,Ad.Zarf : 7.00.YTL
TOPLAM : 360.50.YTL

SERTİFİKANIN GEÇERLİLİK SÜRESİ....
Kursumuzda almış olduğunuz sertifikalar dilediğiz an ehliyete çevirebilirsiniz süresi yoktur..
yanlızca adli sicil ve sürücü olur raporunun geçerlilik süresi Bir(1) yıldır.
Süresi dolmuş ise yanlızca yeni tarihli adli sicil ve sürücü olur raporu alıp ehliyet işlemlerine başlayabilirsiniz.....

- K2 yetki belgesine sahibiz, kendi araçlarımızla ve iştigal konumuzla ilgili taşıma işleri yapıyoruz hatta çoğu kez firma sahibi olarak şirkete ait araçları benimde kullandığım oluyor; Sürücü Belgesi almamız gerekir mi?
. Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği`nce; K2 yetki belgesi kapsamındaki ticari araçları kullanacak olan sürücülerin dolayısıyla sizin SRC4 türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekir.

- Petrol ürünleri ticareti yapıyoruz, hem kendimize ait hem de firmamıza kiraladığımız tankerlerimiz var. Sürücülerimiz için ne tür belge gerekir?
. Karayollarında ulusal mahiyette tehlikeli madde ve atıkların taşımacılığını ifa edecek sürücülerin SRC5 türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekir.

- Yaklaşık dört yıldır ticari taşıt kullanma belgem var ve kamyon şoförlüğü yapmaktayım, benim de herhangi türde belge almam gerekir mi?
. Ticari taşıt kullanma belgeleri iptal edilmiştir, taşımacılık sektöründe var olan anlamını yitirmiş ve yerini SRC türü mesleki yeterlilik belgelerine bırakmıştır. Dolayısıyla taşımacılık sektöründe çalıştığınız iş sahasına uygun SRC türü mesleki yeterlilik belgesi almanız gerekir.

- Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmak için veya yapılacak denetimlerde bu belgenin aranacağı bir süre var mıdır var ise son tarih nedir?
. TC Ulaştırma Bakanlığı`nın yetkilendireceği kurumlar (trafik polisi, jandarma, gümrük muhafaza, zabıta, maliye denetim vs) , mesleki yeterlilik belgeleri hususundaki denetimlerine 01.01.2008 tarihinden itibaren başlayacaklardır. İlgili kişiler için tanınan son tarih 31.10.2007(muafiyet) dır.

- 2006 yılında SRC türü mesleki yeterlilik belgesi talebinde bulunmak üzere Ulaştırma Bakanlığı`na, firmamız personelleriyle ilgili dosyaları yollamıştık. Halen belgelerimiz gelmedi ne yapmamız gerekir?
. Sayın Firma yetkilisi, 2006 yılında başvurdunuz halen belgeleriniz size ulaşmadıysa, kesinlikle uygulama hatası yapmışsınız anlamına gelir. Bu firmanız ve çalışanları için ciddi bir risk demektir ki; önerimiz: 31.10.2007 tarihine kadar olan sürenin darlığı ve belge alamama riskini değerlendirin gerekiyorsa Müşavirlik Grubumuza başvurun ve profesyonelce yeni bir çalışma talep edin.

- Uluslararası çalışan nakliye firmasıyız, 2006 yılı içinde ÜDY ve ODY belgesi almak için talepte bulunduk ama belgelerimiz gelmedi, ne yapmalıyız?
. Muhtemelen iki sebep vardır. İlki inceleme bedelini yatırmamış olmanız ya da yatırdıysanız ilgili mercii ye ulaştırmadınız. İkincisi sunulan dosya içeriği hatalı veya eksik yada aranan kriterlere uymamanız demektir.

- Uluslararası çalışan bir lojistik firmasının yöneticisiyim, 12 senedir sektör içinde hem yönetici hem de hissedar olarak çalışıyorum. 2005 yılı içinde ÜDY belgesi almak için başvurdum ve geçenlerde bana ÜDY4 belgesi gönderdiler. Web sitenizi inceledikten sonra anladım ki; benim için ÜDY3 gerekliymiş. Ne yapmam gerekir geri yollayayım mı? nasıl düzeltilebilir?
. Maalesef yapılan en büyük hata ve problemlerin kaynağı, daha önce başvuruda bulunmuş olan firmalar adına veya üyeleriyle, çalışanları adına başvuruda bulunmuş, söz konusu dosyaları hazırlamış olan, şoförler odalarında, derneklerde, meslek kuruluşlarında görevli kişiler veya bireysel hareket eden şahıslar, bilgi ve mevzuat eksikliği nedeniyle bu ya da buna benzer hatalar yaptılar ve halen yapıyorlar. 13 adet mesleki yeterlilik belgesi olup her birinin kendine has nizami dosya formatı vardır ve o formatlarla başvurulması gerekir. Sizin örneğinizde olduğu gibi, ÜDY talep ediyorsunuz bir mi, iki mi, üç mü ya da ÜDY4 mü belirtmiyorsunuz üstelik dosya dizinini yanlış hazırlıyorsunuz. Bu ODY ve SRC türü mesleki yeterlilik belgelerinin başvuruları içinde geçerlidir. Siz şu an ÜDY4 belgesi ile uluslararası çalışamazsınız ve L2 Yetki Belgenizin iptal edilmesine dahi sebebiyet verir. Önerimiz vakit kaybetmeden AB UYUM`a başvurun.

- K2 yetki belgesi kapsamındayız, firmamıza kayıtlı araçlarımızın toplam yüklü ağırlığı 3.5 tonu geçmiyor ve 25.02.2008 tarihine kadar İstanbul ili içinde K2 belgesi aranmaksızın kullanmaya yönelik süremiz var. Aynı süre araçlarımızı kullanacak sürücüleri de kapsıyor mu?
. Maalesef sürücüleri kapsamaz. Yetki belgeleri ve taşıt kartları ile ilgili yönetmelikle, yönetici ve sürücüleri ilgilendiren yönetmelik birbirinden farklıdır dolayısıyla uygulama önelleriyle, periyotları uyuşmaz. Bu nedenle sürücülerin ilan edilen son tarihe kadar SRC4 türü mesleki yeterlilik belgesini alması gerekir.

- K1 yetki belgemiz var, ODY4 için gerekli işlemleri tamamladım, belgenin bana ulaşmasını bekliyorum ayrıca K1 yetki belgesine kayıtlı araçları zaman zaman kullandığım oluyor. ODY4 belgem var iken ayrıca SRC türü belge almam gerekir mi?
. Kesinlikle; ÜDY ve ODY türü mesleki yeterlilik belgeleri, taşımacılık faaliyetlerini etkin ve faal bir şekilde yöneten, sevk ve idare eden, şirket içinde çalışan işveren, koordinatör, idareci, operatör, operasyon sorumlusu vs şeklinde adlandırılan kişileri kapsar. Ticari araçları kullanan kişiler hangi sıfatla adlandırılırsa adlandırılsın, kesinlikle SRC türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak zorundadır.

- Web sayfanızı inceledikten sonra, dükkanda çalışan şoförlerin SRC belgesi alması gerektiğini anladık. Belgeyi elemana temin ettik, eleman işten ayrılırsa ne olacak?
. Mesleki yeterlilik belgeleri kişiye mahsustur, belge üzerinde hak sahibi olan kişi bizzat belgenin sahibidir. Elemanınız işten ayrıldığında doğal olarak SRC türü belgesiyle birlikte ayrılacaktır. Bu nedenle taşımacılık faaliyetleriniz çerçevesinde eleman alır iken, başvuru sahibinden mesleki yeterlilik belgesinin olup olmadığını sorunuz.

- Mesleki yeterlilik belgeleri nereden ve ne şekilde temin edilir?
. TC Ulaştırma Bakanlığı`nın yetkilendirmiş olduğu eğitim kurumlarından, alınacak olan belge türüne uygun ve müfredatı belirlenmiş ders programını belirlemeniz gerekir. Eğitime devam mecburiyeti söz konusu olup, belge türüne göre 200 ila 1500 YTL eğitim bedeli söz konusudur. Eğitim süresi: Belge türüne göre 28 ila 130 saat olup, bir hafta ila üç ay sürebilmektedir. Eğitimin sona ermesiyle birlikte, kurum tarafından tamamlama belgesi verilir. Tamamlama belgesine haiz olan kişiler TC Ulaştırma Bakanlığı`nın açacağı sınavlara girerek bilgilerini belgelemeleri gerekir. Başarılı olan kişilere talep etmiş oldukları türden Mesleki Yeterlilik Belgesi, Bakanlık tarafından düzenlenerek verilir. (ab uyum`a danışabilirsiniz !)

- K1 Yetki belgemiz var ve nakliyecilik işiyle uğraşıyoruz, araçları kullanan sürücülere SRC4 türü belge almamız gerektiğini tespit ettik, başka ne türlü belge bulundurmamız ya da belgeye sahip kişi olması gerekir?
. Eğer şirketiniz Anonim, limited ya da kollektif şirket türünden ise en az bir adet ODY4 (orta düzey yönetici) mesleki yeterlilik belgesi sahibi kişi olması zorunludur. Şahıs firması yani gerçek anlamda vergi mükellefi iseniz ODY4 türü belge sahibi kişi ya da kişilere ihtiyacınız yoktur, sadece araç/araçları kullanacak personelinizde SRC4 türü mesleki yeterlilik belgesi olmak zorundadır.

- Mesleki yeterlilik belgesi olmazsa ne olur? Olmadığını kim anlayacak veya kim soracak?
. 4925 sayılı "Karayolu Taşıma Kanunu" nun amaç ve kapsamı ifadeleri içinde açıkça belirlenmiştir. Yolcu veya eşya-kargo taşımacılığı sektörü içinde yer alan tüm gerçek ve tüzel kişilikler ile yine sektör içinde taşımacılık faaliyetlerini yöneten, sevk ve idare eden; İşveren, yönetici, koordinatör, operasyon sorumlusu, şef, uzman, sürücü vs. konumundaki tüm bireyler, mesleklerini idame ettirebilmek için Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak zorundadır. Aksi halde karayollarında: İşveren; Taşımacılık faaliyetlerinde bulunamaz, profesyonel bazda çalışanlar; Sektör içinde mesleğini icra edemez, sürücüler; Kesinlikle ticari araçları kullanamaz. TC Ulaştırma Bakanlığı`nın emir ve talimatları ile görevlendireceği valilikler, belediyeler ve zabıta birimleri, TC İçişleri Bakanlığı Polis Teşkilatı, TC Maliye Bakanlığı Denetim Elemanları, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü Personeli, Jandarma ile Bakanlığın görevlendireceği diğer kamu personeli, kanun kapsamında yer alan yönetmelikler mevzuatıyla ilgili denetim yapacak, sorgulayacak gerekirse geçerli olan cezai müeyyideleri uygulayacaktır.

- Mesleki yeterlilik belgesini eğitime gitmeden, herhangi bir bedel ödemeden, Bakanlığın açacağı sınava girmeden ve en önemlisi işimi aksatmadan alabilme şansım var mı?
. AB UYUM GRUBU olarak, aradığımız kriterlere sahipseniz ve istediğimiz belgeleri temin edebilirseniz, eğitime gitmeden, masraf yapmadan, işinizi aksatmadan ve sınava girmeden, ÜDY, ODY ve SRC türü mesleki yeterlilik belgelerinden her hangi birine sahip olabileceğinize ve bunları sizin adınıza temin edebileceğimize garanti ederiz. 31.10.2007 tarihinden önce kesinlikle müşavir arkadaşlarımıza danışın ve işlemlerinizle ilgili müşavirlik hizmeti protokolü talebinde bulunun!.

- SRC türü belge için ne tür evraklar istiyorsunuz ? aradığınız kriterler nelerdir?
. Kriterlerden en önemlisi: 25.02.2006 tarihi itibariyle, geriye dönük en az 3 yıl SSK`lı, Bağ kur`lu veya diğer bir Sosyal Güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmanızdır. Bu kriter söz konusu ise kesinlikle AB UYUM danışmanlık grubu ile temasa geçiniz.

- Firmama kayıtlı araçlarım var nakliyecilik yapmıyoruz, başkasının malını taşımıyoruz ve taşıma işlerinden para kazanmıyoruz. Buna rağmen K2 yetki belgesini aldık. Şimdi de sürücülere belge alınması gerektiği söyleniyor. Sürücülerimizin şoförler odasından alınmış ticari taşıt kullanma belgeleri var. Buna rağmen ne tür belge gerekiyor?
. Bu güne kadar şoförler odasından alınan ticari taşıt kullanma belgeleri iptal edilmiştir ve hükümsüzdür. Yerini SRC türü mesleki yeterlilik belgelerine bırakmıştır. (hükümsüzde olsa ticari taşıt kullanma belgelerinizi muhafaza ediniz)

- Mesleki yeterlilik belgeleri kime ve ne şekilde verilir?
. Bu tip belgeler kişiye özel düzenlenir. Sürücü belgesi gibi süresiz olup ancak uygulama ve kullanım önellerine aykırı bir durumda geri alınır. Kişinin çalıştığı yerden ayrılması durumunda belge kişiyle beraber gider. Dolayısıyla mesleki yeterlilik belgelerine ilişkin yapılan giderler, firma tarafından kişinin cari alacağına mahsup edilebilir ya da kişiden talep edilebilir.

- 31.12.2005 tarihinden önce, doğrudan mesleki yeterlilik belgesi alabilmek maksadıyla Bakanlığa başvurduk. Nerdeyse 1 yıl oldu henüz belgemiz gelmedi. Ne yapmamız gerekir?
. Öncelikle ne tür mesleki yeterlilik belgesi talebinde bulundunuz ve talep ederken türünü detayıyla birlikte bildirdiniz mi? Zorunlu olan önelleri yerine getirdiniz mi? Dosya içeriği istenilen belge türüne uygun mu? Eksiklerim olabilir endişeniz var ise Mesleki Yeterlilik Belgeniz gelmeyecektir. Detaylar için AB UYUM Danışmanlık Grubuna danışın ya da vakit kaybetmeden müşavirlik hizmeti talebinde bulunun. 31.10.2007 tarihine kadar halen şansınız var!

- Firmamızı, Bakanlıktan alınmış "Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yetki Belgesine" sahip olduklarını ifade eden bir kurumun yetkilisi aradı ve sizin söylediğinizin aksine, mesleki yeterlilik belgesini sadece kendilerinin verebileceğini başka bir alternatifin olmadığını söyledi. Bunun anlamı nedir?
. Bu tip kurumlar ciddi bir bedel karşılığı eğitim verirler, eğitim belge türüne göre 1 hafta ila 3 ay sürebilir. Eğitime devam mecburiyeti vardır ki kursiyerler için son derece zor ve zaman zaman işyerlerinin kurallarının ihlaline sebebiyet verebilir. Eğitimin sonunda verilen tamamlama belgeleri ile Bakanlığın Ankara`da açacağı sınavlara başvurulmasını ve girilmesini sağlar. Sınavlarda başarılı olunması halinde belge Bakanlık tarafından hak sahibinin adına düzenlenir. Anlaşılacağı üzere belge düzenleme yetkisi sadece TC Ulaştırma Bakanlığına aittir. Yetkili eğitim kurumları bu faaliyetlerinden gelir elde eder amacını aşamaz ve mesleki yeterlilik belgesi düzenleyemez. Ancak aradığımız kriterlere ve istediğimiz belgelere haiz kişiler 31.10.2007 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgelerini, bizim vasıtamızla eğitime gitmeden, bedel ödemeden, sınava girmeden en önemlisi iş kaybı yaşanmadan doğrudan alabilirler.

- K2 belgemiz ve araç/araçlarımız var, nakliyeci değiliz ve bu araçları kullanan arkadaşlarımızın bir kısmı pazarlama, müşteri temsilcisi veya zaman zaman yönetici ve idareciler oluyor. Şimdi SRC belgesi mi olacak hepimizde?
. Doğrudur, K2 yetki belgesi kapsamında yer alan araç/araçları kullanacak sürücü/sürücülerin SRC4 türü mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.

- Firmamızın aktifinde kamyonet türünden araç bulunmamakta fakat buna karşın kiraladığımız araçlar bulunmaktadır. SRC4 türü belge firmamızı ilgilendirir mi?
. Araçların özmal veya kiralık olmasından öte, karayollarında kamyon veya kamyonet türünden olan araçları kullanacak kişilerin bu belgeye sahip olma zorunluluğu vardır. Bu da demektir ki kiralık ya da özmal ve kamyonet türünden araçlar için firmanızda çalışan ve bu tür araçları zaman zaman, yüklü, yüksüz veya sair zamanlarda kullanacak potansiyel ve ehliyetli tüm kullanıcıların SRC4 türünden belgeye sahip olma zorunluluğu vardır ve bu konuda işverenlerin de müteselsil sorumluluğu bulunmaktadır.

- AB UYUM GROUP vasıtasıyla firmamızda çalışan sürücüler için SRC belgesine başvurmuşduk. Belgelerin akibeti hakkında web sayfanızdan bilgi edinebilirmiyiz.
. Değerli müşterimiz, www.abuyum.com.tr `nin ana sayfasında yer alan "LİNKLER" sayfasını tıklayarak Linklerin yer aldığı bu sayfadan ÜDY, ODY, SRC belgelerinin sorgulanmasına ilişkin yer verdiğimiz http://ubgup.gazi.edu.tr/ linkini tıklayarak açılan sayfalarda "TC Kimlik Numaranızı" girmek suretiyle belgeniz ve hangi aşamada olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu Kartal tarafından (03.02.2009 Saat 23:17 ) değiştirilmiştir..
2 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.10.2016, 17:38   #3
Dilaver
Müdavim

Standart Cevap: SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Nedir ?Sık Sorulan Sorular ve Cevap

Az önce sürücü kursunu aradım, SRC2 belgesi 650 lira..

Tabii fiyat illere göre değişebilir ama üç aşağı beş yukarı aynıdır.

Çok para beaa..

İlla korsan taksicilik mi yapalım

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
belgesi, cevaplar, mesleki, nedir, sorulan, sorular, yeterlilik

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler