Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 18.02.2010, 18:27   #1
Megan
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Exclamation Gençler Esrarı Ot Gibi Görüyor

Gençler Esrarı Ot Gibi Görüyor

Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Halis Ulaş, madde bağımlığının insanları ölüme kadar götürdüğünü belirterek, “Bir kereden birşey olmaz mantığı son derece yanlıştır. Bir kez denemek geri dönülmez bir yolun ilk adımıdır” dedi.

Orta Asya'da üretilen çeşitli maddelerin Avrupa'ya geçişinde Türkiye'nin transit nokta olduğunu belirtti. Ulaş, “Türkiye coğrafi olarak konumu gereği zaten risk altında olan bir ülkedir. Örneğin uyuşturucunun en çok kullanıldığı yer Van'dır” dedi.

Arzu ve istek tehlikesi

Bağımlılık yapan maddeleri, alkol, esrar, ekstasy, eroin, kokain, uçucu maddeler ve lsd olarak sıralayan Ulaş, “Alkol ve uçucu maddelerin taşınması yasak değildir.

Eroin, esrar, kokain ve sentetik maddeler dediğimiz ekstasy taşınması kesinlikle yasak olan maddelerdir. Bağımlılığın ana unsurları engellenemeyen arzu ve isteğin bulunması. Bunun içerisinde merak, korku, arkadaş ortamı ve özenti vardır” dedi.

Gençlerde ya da kamuoyunda esrarla ilgili olarak ottur, bitkidir, zararı yoktur gibi bir algı ya da söylentilerin olduğunu belirten Ulaş şunları söyledi: “Kesinlikle doğru değildir. Saydığımız tüm maddeler son derece sakıncalı ve zararlıdır.

Bir kereden bir şey olmaz !

Özellikle bir kereden bir şey olmaz mantığı da son derece yanlıştır. Bir kez denemek geri dönülmez bir yolun ilk adımıdır. Kişiyi ölüme kadar götürebilir.”

Ailelere büyük görev

Madde ve alkol bağımlılığını tetikleyen ve etkileyen bir çok faktör bulunduğunu kaydeden Ulaş, “İşsizlik, yoksulluk, umutsuzluk, gelecek kaygısı gibi birçok neden sayabiliriz.

Madde kullanımı için risk etkenleri ise biyolojik, genetik, maddelere verilen fizyolojik tepkiler ve kişiliktir” diye konuştu.

Gençlerin yanlış yola sapmaması için ailelere büyük görevler düştüğünü belirten Ulaş, “Çocuklarınızı gözlemleyin, dinleyin, konuşun ve her şeyde ona örnek olun. Eve zil zurna sarhoş gelip de sonra öğüt vermeyin. Yaptığı yanlışlara karşı asla astığım astık, kestiğim kestik mantığı ile yaklaşmayın.

Aranızdaki mesafeyi iyi belirleyin. Ben oğlumla, kızımla arkadaş gibiyim yaklaşımı da yanlıştır. Siz çocuğun annesi ise annesi, dayısı ise dayısı olun. Onun arkadaşı zaten olacaktır. Siz ne iseniz o olun” dedi.

Dr. Halis Ulaş

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
4 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.2021, 00:33   #2
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Gençler Esrarı Ot Gibi Görüyor

Bir arkadaşım, esrarı uyuşturucu olarak gördüğünü değil de evinde yetiştirdiğini söylerdi. Alıp içmiş midir bilemiyorum elbette merak edip denemiştir. Hiç sigara kullanmayanlar zararsız diye içiyor ama tedavisi öyle ağır ki sigara yanında ne ki dersiniz.
Gerçi bana sigara kullanmakta aynı geliyor, o da ot bu da ot.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
esrarı, gençler, gibi, goruyor

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler