Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.02.2019, 20:00   #1
Rosebud
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Göbeklitepe!

http://www.youtube.com/watch?v=w8gKuLMPFyY

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.02.2019, 20:02   #2
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Göbeklitepe!

Uzun zamandır izliyorum bu gelişmeyi, Göbeklitepe'den sonra insanoğlu tekrar varlığını ve tarihini, hepsinden öte dinini sorgulamak durumunda kalacak gibi görünüyor.
Bilinen şekliyle insanoğlu tarım toplumu haline gelip yerleşik düzene geçtikten sonra din kavramıyla tanışıyor ve tapınaklar inşa etmeye başlıyor ancak Profesör Schmidt'in iddiasına göre ise tam tersi...
Bu iddiaya göre insanoğlu önce Tanrılara tapınmak için tapınaklar yapıyor ve din özelinde birbirleri ile bağları güçlenen insanlar sosyal bir topluluk oluşturmaya başlıyor bu da tarım toplumunu ve yerleşik düzeni beraberinde getiriyor.
Aslında daha önce de bunu savunmamla birlikte Göbeklitepe bizlere göstermiş oluyor ki insanoğlu önce varlığını sorgulamaya başlıyor ve yaşadıklarını, gördüklerini kısacası çevresini yorumlayarak bir Tanrı kavramı geliştiriyor, bu da onun gelişim sürecini tetikleyecek bir varoluş amacı bir dinamik getririyor.
Göbeklitepe kanımca Tanrı kavramının ihtiyaçtan kaynaklanan bir insan üretimi olduğunun da kanıtıdır...
Kendime hep sormuşumdur; en son ve en mükemmel olduğu iddia edilen tek tanrılı semavi din olan İslâm'ın bir ritüelinin (Kâbe'yi tavaf) neden ilkel kızılderili toplumlarında görülen totem etrefında ayin benzeri ritüele sahip olduğunu...
Herhangi bir dinin ''tebliğ'' edilmediği kızılderililerin kendilerinin yarattığı bir tapınma ritüeli ile tek Tanrılı ve en son, en gelişmiş denilen İslâm dininin ritüellerinin bu derece benzerliği bugün dahi aynı refleksi taşıdığımızın bir göstergesi niteliğinde...
Göbeklitepe bütün dinlerin, varoluş amacını arayan insanların bir ürünü olduğunun abidesi gibi adeta.
Ve o amacın bugün de sürdüğünü ancak insalığın artık bunu taşıyamadığının kaosunu yaşıyoruz, çünkü 12 bin yıl önce dinamik yaratan tanrı ve din kavramı bugün bizatihi medeniyetin önünü tıkıyor, tıpkı Göbeklitepe'den 1500 yıl sonraki kuşakların farkettiği ve atalarının dininin zamanla önemsizleştiği bir döneme gireceğimizi düşünüyorum...

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.2019, 01:47   #3
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

İnsanoğlu için yaklaşık 200.000 yıllık bir süreçten bahsediliyor...Göbeklitepe ise M.Ö.10.000 li yıllara dayanıyor, yani yaklaşık 12.000 yaşında...Peki daha önceki süreçte neler oldu, kim biliyor...? Nerede bir bulgu var...?

Ayrıca arkeolojik bulgular aynı bilimin de bazen farklı gösterildiği gibi spekülatif kullanılabilmektedir...

Bence dini veri anlamında çok fazla NET bir kanıt sunduğunu düşünmüyorum...Dünya bir çok arbede de atlatmış bu arada, felaketler anlamında....Ki bu felaketler de bazı izleri ya silmiş veya halen keşfedilmemiş de olabilir...Bu arada dinler var anlamında söylemiyorum bunları, ancak çok tanrılı dinden tek tanrılı dine evrildi veya insanlar inanma ihtiyacı duydu ve süreç öyle gelişti demek tamamen bir düşüncedir, kesinliği yoktur...

Belki evet düşündüğünüz gibi, belki tanrı düşündüğümüz gibi değil veya belki de gerçekten var ve bunu değişik yollarla bildiriyor...Bunların hepsi kocaman soru işaretleri...

Göbeklitepe tarihi, insanlık tarihinde küçük bir dilim hatta evren zamanında neredeyse yok hükmünde bir dilim...O yüzden net bir şey söyleyebilmenin mümkün olmadığını düşünüyorum...

Bu konu da derin konulardan biri..

Sağlıcakla kalınız...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.2019, 11:21   #4
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
İnsanları tarım hayatına din sevk etmiş!

Yani avcılık ve göçebeliğin yerini yerleşik tarım toplumunun alması din imiş...

Kültürel devrim dine bağlanmış bu videoda... Gelişimin yolunu ibadet açmış...

...

Yok!

Maalesef bu videonun bir çok yönüne katılsam da en azından zirai devrimin ibadet ile başladığı inandırıcı değil.

Gelişimi belirleyen ihtiyaçtır.

İhtiyaç yokluklar içinden çıkar. İhtiyaç, göçebelikten yerelliğe geçişi sağlar. İnanış ve ibadet insanlık tarihinde hiç bir zaman belirleyici olmamıştır.

Neyse... Daha fazla deşmek istemiyorum.

Hem harika belirlemeler var, hem de akla yatkın olmayan faktörler...

Ben çevresinde süper arkeologlar olan biri olarak videoyu biraz ''fantezi'' buldum.
Göbeklitepe'nin yaşı yerleşik hayata henüz geçilmediği, göçebe hayat sürdürüldüğü döneme gidiyor. Orayı ilginç kılan da bu. Bütün teorileri alt üst eden de bu tabii.

Bir ara tv'de Doğu Periçek bir arkeologla tartışıyordu. O da klasik bilimsel teori gözüyle bakıp "olmaz öyle şey" diyordu; "bir yerde böyle bir tapınak varsa muhakkak yerleşik düzene geçilmiş demektir".

Ama bunun böyle olmadığı ortada. Yani o döneme denk düşen, yerleşik toplum hayatına dair buluntular yok. Göçebe bir kavim, görkemli bir "tapınak"(?) inşa etmiş.

Bertrand Russell
3 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.02.2019, 12:18   #5
Rosebud
Müdavim

Videoda vurgulanan benim açımdan önemli bir konu var oda Göbeklitepe'yi yapanların, ilkel duvar resimlerinden, aniden sayılabilecek bir zamanda resimlerini sanat eserine dönüştürdükleridir; yerlesik düzene geçmedikleri, tarım toplumu olmadıkları açık olan bu insanları Tanrı fikrine sevkedip tapınak yaptıracak ana tetikleyici neydi!
Ne gördüler de böylesine büyük bir tapınak inşa ettiler, eğer yerleşik düzene geçmemiş toplumların böyle yapılar yapmaları ihtiyaç hiyerarşisine göre mümkün değilse başka bir soru çıkıyor ortaya : yoksa onlar yapmadılar mı?
Yada kimler yaptı?

Bana göre 12.000 yıl öncesine ki o bölgenin 14.000 yıl öncesine uzanan arkeolojik yapılar içerdiği biliniyor bu da tufan öncesine işaret eder, Profesör Schmidt'in iddiası doğruysa iki seçenek kalıyor: Ya o insanlara bu tapınakları yaptıracak önemli bir etmen olmalı ya da onları başkaları yaptı.
Yol her iki şekilde de başka bir kapıya çıkıyor.

Aslında videoda üzeri örtülü olarak bu vurgulanıyor ki başlangıcında önemli bir cümle sarfediliyor: ''Bunları yapanlar insan değildi.''

Profesör Schmidt iddiasında, din bu insanları motive etti derken yerleşik hayata geçtikten sonra bunun önemini yitirdiğini de vurguluyor, dikkatli izlerseniz din faktörü orada tamamen insana ait bir kavram, bir unsur olarak sunulmuş, Schmid hiç bir yerde bir Tanrı'nın tebliğinden söz etmiyor, insanların kendiliğinden, varlığını sorgulayarak ulaştığı bir kavram olarak sunulduğunu anlıyorum ben, aslında bir çeşit sübliminal mesaj var ve zaten eskiden beridir de buna inanırım, tabii kazılar daha da geişledikçe farklı bilgiler de gelecektir, sonar taramayla 16 yapı daha olduğu anlaşılmış, bakalım onlar da çıksın ortaya buradaysak yorumunu yaparız yine.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
göbeklitepe

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)