Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Eğitim Sistemi | Eğitim Sorunları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 03.11.2019, 11:21   #1
alkanaga
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Eğitimin Ruhuna El Fatiha

Türkiye' nin en büyük problemi ortalama eğitim düzeyinin düşük olmasıdır. Eğitimin kalitesi ve düzeyinin düşüklüğü nelere sebep oluyor bakalım;
- terör
- gelir dağılımı adaletsizliği
- trafik terörü
- ötekileştirme ve ırkçılık
- sporda şiddet
- adam kayırma ve kralcılık
- adli tutarsızlık ve ortısız güç kullanımı
- şehir planlamadaki çarpıklıklar
- bilinçsiz seçmen profili
- kadına şiddet.
Sonuç olarak eğitim kalitesi veya düşüklüğü pek çok sorunu yanında getirmekte. Bakalım, ülkemizde eğitim ne durumda?
Örneğin Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan 'Eğitim Kalitesi 2018' isimli rapora göre Türkiye, 137 ülke arasında 99'uncu sırada yer aldı. Eğitim de kalitede ise 105. Sırada kaldık.(Bkz. https://www.birgun.net/haber/egitim-...-gorduk-228197 )
Atatürk’ün ilke ve inkılaplarından uzaklaştığımız sürece böyle kötü notlar almaya devam ederiz 1997 sonrası getirilen kesintisiz sekiz yıllık zorunlu eğitim uygulamasının ana hedefi olan imam hatip liselerinin ortaokul kısımlarının kapatılmasıyla yetinilmedi, mesleki ve teknik öğretim veren liselerin ortaokul kısımları da kapatıldı.
İmam hatip lisesi mezunlarının üniversiteye gitmesine engel olmak için katsayı uygulaması hayata geçirildi. Katsayı uygulaması, meslek lisesi mezunlarının da üniversiteye girmesini neredeyse imkânsız hale getirdi. Katsayı uygulaması nedeniyle, meslek liselerine olan ilgi azaldı ve bu liselerde okullaşma oranı yüzde 30’ların altına düştü.
Meslek liselerinde okullaşma oranının yüzde 30’a düşmesi, çıraklık yaşının yükselmesi ve çıraklık eğitimine olan ilginin azalması gibi nedenlerle sanayi sektörünün kalifiye ve özellikle de ara eleman ihtiyacı karşılanamadı. Kısacası İmam hatiplerin yanında en büyük zarar meslek liselerine verildi. İmam hatip liselerinin de o kadar yatırıma rağmen başarısı tartışılır ki YKS sonuçlarına göre 10 imam hatipliden sadece biri 4 yıllık üniversiteye yerleşebildi. (Bkz. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/i...zi-244698h.htm )

2012 yılında imam hatipleri canlandırmak için 4+4+4 sistemini getirildi..
İlkokul 4 yıla indirildi, 4 yıldan sonra imam hatibe gitmenin yolunu açıldı..
Peki, bu kararla imam hatipler ihya oldu mu?
Hayır.. 4+4+4 sistemi kimseye yaramadı..
Eğitimin kalitesini artırmadı, düşürdü.. Zaten amaç bu değildi. Amaç, imam hatiplere erken yaşta öğrenci alımını sağlamaktı. Vaktiyle 72 ay ve üzeri öğrencilerin beraber okula başlatıldıkları için bu yıl iki nesil beraber mezun olacak. (Bkz. https://www.ogretmenlericin.com/meb/...ula-36119.html ) Bu durum ise daha kalabalık sınıflar ve fırsat eşitsizliğini beraberinde getirecek.

Kısaca milli eğitimim sistemimizi kısa ve dar politikalara kurban ettik. Eğitimin ruhun el fatiha…
6 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.11.2019, 16:25   #2
alkanaga
Uzman Üye

Standart Cevap: Eğitimin Ruhuna El Fatiha

Kindar ve dindar nesil yetiştirelim derken eğitimin resmen içine edildi. Hani sınavlar kaldırılıyordu, teog yanlıştı? Hani isteyen istediği lisede gidip okuyacaktı? Hepsi hikaye...
Kısaca eğitim dökülüyor. Artık parası olanın okuyacağı bir sisteme doğru gidiyoruz. AKP öncesinde yüzde 2 olan özel okul oranı, yüzde 25’e ulaştı. Teşviklere ve eğitimdeki müfredata ilişkin tartışmaların ardından ailelerin özel okullara yönelimi her yıl mecburiyetten artıyor. Zira Okulların vasfı, kalitesi nanay...
MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ise söz konusu İmam Hatip lisesi doluluk oranın yüzde 84 olduğunu ve istemeyen hiçbir öğrencinin İmam Hatip Liselerine gitmeye zorlanmadığını söylemiş. Tabi canım tabi..
Zorla değil ama mecburen kontenjan kalmadığı için tercih etmek zorunda kalıyor... Çünkü öğrenci mahalli okul tercihinde aynı okul türünden en fazla 3 okul seçebiliyor. Kısacası durumu el verip güzel okullara yakın olanlar yaşadı. Yok durumun yoksa, mecburen Yakınında ki İmam Hatip Lisesini de yazacan... Yazmassan Açık liseye...

Bkz. https://www.yeniakit.com.tr/haber/si...em-377207.html
Bkz. https://www.yeniakit.com.tr/haber/me...411098.htmlMEB
5 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.11.2019, 19:49   #3
alkanaga
Uzman Üye

LGS kapsamında düzenlenen liselere giriş sınavıyla istediği okula yerleşemeyen, meslek ya da imam hatip lisesine gitmek istemeyenler maalesef açık liselere girmek zorunda kalıyor.

Bkz. http://bianet.org/resim/olcekle/87258/500/253
4 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.05.2020, 22:58   #4
alkanaga
Uzman Üye

Bu yıl üniversiteye hazırlananlar için YKS 20-21 Haziran'da yapılması planlanmış ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 25-26 Temmuz'a ertelenmiş, yine normalleşme tedbirleriyle sınav tarihi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 26- 27 Haziran tarihinde yapılacak.
Kısaca sınav tarihi 3 defa değişti. TYT sınavına 30 dk. eklendi, 180 olan 4 yıllık fakülte barajı 170 puana düşürüldü...
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.2020, 12:55   #5
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Hem kendi öğrenciliğimiz dönemlerinden, hem öğretmenlik mesleğinde aslında " geçişlerin " olduğu dönemde görev yaptığımdan, hem de halen özel sektörle bu tür irtibatlarım bulunduğundan, kendi gözlemlerimi aktarabilirim...

Herşeyden önce eğitimin kalitesinin düşmesi sadece bu iktidar ile olan bir şey değil...Uzun zamandan bu yana eğitim git gide seviyesi düşen bir durumdaydı...Gerekli ve yeterli önemin verilmediği bir konuydu...Özellikle öğretmenler açısından baktığımızda bir çok siyasi iktidar, öğretmenliği de normal düz memur gibi kapsama alarak zaten değersizleştirdi...

Eğitim kalitesinin düşmesinin en büyük nedenlerinden biri de " kredili sistem " diğer adıyla " ders geçme " sistemine geçmesiyle ivme kazanmıştır...Daha önce 1990'lı yılların başlarına kadar " sınıf geçme " sistemi varken, bir anda ve hazırlıksız olarak " ders geçme sistemi " ne geçilmiş olup, bu sistem hala daha oturmuş değildir(kendi gözlemim)…

Ayrıca derslerde anlatılan içeriğin, yani resmi adıyla " müfredat " ın çok aşırı detay ve çok aşırı yoğun olması, neredeyse lise eğitimi alanların aşırı bilgi yüklemesi sonucunu ortaya çıkartmış olup, a-sosyal bir neslin de ortaya çıkmasına neden olmuştur...Aynı zamanda bu aşırılık, yüksek öğrenime gidenlerin " hüsran " yaşamalarına neden olmuştur...Çünkü aslında yüksek öğrenimde görülmesi gereken içerik/müfredatın, orta öğrenimde görülmüş olması, yüksek öğretimin de kalitesinin düşmesi anlamına gelmektedir...Bu şu anlama geliyor, belki yüksek öğrenim diploması aldınız ama seviye olarak lise seviyesine çakıldınız kaldınız demektir...

Bir çok dersteki sınav uygulamasının TEST usulüne dönmesi, öğretmenin sınav kağıtlarını okumasını kolaylaştırmış, ancak öğrencinin " problem çözme " yeteneğinin azalmasına, ezberciliğin armasına neden olmuştur...

Bu ülkenin meslek okullarını artırması gerekirken düz lise dediğimiz sisteme ağırlık vererek o okulları çoğaltması, mesleki konularda yeterli insan gücünün yetişmemesine neden olmuştur...Tabii ki bunda katsayı uygulamasının da etkisi vardır...Katsayı uygulamasının iyi yönleri de vardı, bu da unutulmamalıdır...Örneğin mühendislik okuyabilmek için " teknik lise " mezunu olan bir öğrenciye artı puan sağlayan bir sitemdi...Katsayının uygulanması değil, uygulama biçimlerindeki yanlışlıklar sonucu katsayı uygulaması meslek liselerine ilgiyi azaltmıştır...

Bir de şunu unutmamak gerek...Meslek liseleri üniversiteye öğrenci hazırlamaz, bunlara İmam Hatipler de dahildir...Yapıları gereği, amaçları gereği bu böyledir...Kuruluş amacı sektörlere bilgili meslek insanı kazandırmaktır...Meslek liselerinin içerisinde çok daha başarılı olanlar ( 100 üzerinden 80-85 ortalamayı yakalamış öğrenciler)" Teknik Liselere " alınır ve üniversiteye gidişleri kolaylaşırdı...Statü gereği İmam Hatipler de " meslek lisesi " dir…

Üniversite Sınavının olması, yüksek genç nüfustan ve herkesin üniversiteye gitme isteğinden dolayı, bu sınavların gitgide daha da zorlaştırılmasına, elemelerin yüksek olmasına neden olmuştur, aynı zamanda devlet okullarının yukarıda söylediğim nedenlerinden dolayı da bu yarışta yetersiz kaldığından DERSHANE lerin mantar gibi çoğalmasına neden olmuştur...Oysa meslek okulları ağırlıklı bir eğitim-öğretim sistemimiz olsaydı, o zaman üniversitelerde bir yığılma olmayacak, lise öğreniminden sonra insanlar hayata atılabilecekti...Bizim sistemimiz buna engel olmakta, tamamen üniversite okumuş olmaya odaklanmış bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır....

Tüm bu sorunlardan dolayı sitemin adı " Eğitim-Öğretim " sistemiyken, şuan sadece " Öğretim Sistemi " olmuştur...Artık eğitim yok denecek kadar azdır....

Bu iktidar da bunu bildiğinden üniversite 1. ve 2. basamak sınavını 1.Oturum ve 2.Oturum adı altında tek bir hafta sonunda bitirmektedir...Çünkü PARA LAZIM...! Önceden 1.basamak sınavını kazananlar, 2.basamak için HARÇ öder ve girerdi...Şimdi ise 2 oturumun parası da PEŞİN yatırılıyor...Yani herşey PARAYA odaklanmış durumdadır...

Sağlıcakla kalınız...
5 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.05.2020, 23:36   #6
alkanaga
Uzman Üye

Sonuçta, eğitimin ruhuna el fatiha sayın @Bursalı68 .
Meslek teknik liseleri maalesef imam hatiplere kurban gitti. Bir çok firma veya fabrika gerçek usta sıkıntısı yaşarken kendi eğitim veren okullarını açıyor.
alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
eğitimin, fatiha, ruhuna

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler