Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Güzellik ve Moda > Saç, Cilt ve Vücut Bakımı

Saç, Cilt ve Vücut Bakımı Güzeliz, bakımlıyız, modayı da biz yaratırız.

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 20.08.2013, 14:12   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Doğru Egzersiz Yapıyor musunuz ?

Kilo veremiyorsanız yaptığınız egzersizin yoğunluğunu ya da süresini tekrar gözden geçirin.

Kilo vermeniz için çoğunlukla şu cümleyi duyarsınız: "Daha az yiyin, daha fazla egzersiz yapın". Temelde doğru olmakla birlikte bu öneri kilo vermek zorunda kalmamış kişiler için geçerli olabilir. Ne yediğiniz, hangi besin gruplarını birleştirdiğiniz ve ne zaman yediğiniz, metabolizma hızınız, hastalıklarınız, hormonlar, kullandığınız ilaçlar, genetiğiniz, duygusal sorunlarınız, iş stresiniz, uyku düzeniniz, yaşam tarzınız yediğiniz miktar kadar önemlidir. Beslenme gibi egzersiz de söylendiği gibi çok basit bir konu değildir. Karbonhidratlar ve yağlar eşit olmadığı gibi, farklı tip egzersizler de eşit değildir.

Ne kadar ve nasıl egzersiz yapıldığı, ne miktarda ve nasıl beslenildiği gibi kişiye özel bir konudur. Ne tip ve yoğunlukta egzersiz yaptığınıza bağlı olarak yağ yakmak yerine, yağ depolanmasını sağlıyor olabilirsiniz. Aerobik, esneklik ve kuvvet olmak üzere üç tip egzersiz vardır; aerobik (kardiyo), vücut geliştirme (kuvvet, ağırlık çalışması), normal egzersiz (esneklik, germe hareketleri).

Her tür egzersizin sağladığı fayda farklıdır, dengede olması için her bir egzersiz türünden uygulamak gerekir.
Yağsız kütlesi artışı ve zayıflamak istiyorsanız daha çok kas grubunu çalıstıran hareketleri tercih etmelisiniz.
Çok uzun sürelerde kardiyo egzersizi yaparsanız yağ yerine kaslarınızı yakarsınız.
Sürekli aynı egzersizler tekrarlandığında vücut bunlara alışır, istenen etki sağlanmaz.

Aerobik ya da kardiyo egzersizlerinin size faydalı olması için; genel bir öneri olarak kalp atış hızınızın sizin yaşınıza uygun seviyeye gelmesi gerekir diyebiliriz. Bu değeri hesaplamak için 220'den yaşınızı çıkarıp 0.75 ile çarpmanız gerekir. Mevcut kalp atışınızı görüntüleyebileceğiniz saatler kullanarak kardiyo veya yağ yakımı için gereken optimum nabız içinde olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Daha pratik bir öneri isterseniz; yürürken ya da bisiklete binerken nefes nefese kalmadan rahatlıkla konuşabileceğiniz bir tempo, yağ yakımı için ideal değerdir.

Kas kütlesi, yağa göre daha yüksek metabolizma hızı sağladığı için, kas kütleniz azaldıkça otomatik olarak metabolizma hızınızda azalacak ve yağ yakımı zorlaşacaktır. Vücut geliştirme çalısmaları çok yoğun egzersiz gerektirir, doğru yapılırsa kas kütlesi artacak buna bağlı olarak metabolizmanız daha hızlı çalışacaktır. "İnsanların diyet yaptıktan sonra elde ettikleri kiloyu koruyamamaları, daha az besine ihtiyaç duymalarının sebebi kas kaybı nedeniyle metabolizmalarının daha az çalısmasından kaynaklanır. Kas kütlesini korumak için protein alımınıza dikkat etmeniz gerekir. Kadınlar için 50-75 gr, erkekler için 75-100 gr önerilir.

Kas gelişiminde en iyi sonucu almak için vücut geliştirme çalışmaları birer gün ara ile yapılmalıdır. Böylece kas liflerinin iyileşmesi için gereken süre tanınmış olur. Haftanın en az üç günü yürüyen insanların kilolarını korumakta başarılı oldukları bilinen bir gerçektir. Benim önerim, yürümenin yağ kaybı için en iyi yol olduğudur, ayrıca herhangi bir özel tavsiye ya da ekipmanın gerektirmez. Yürüyüş, yağ yakımı dışında, fiziksel stresi azaltarak psikolojik olarak da rahatlamanızı sağlayacaktır. Özelikle hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

20 dakikaya kadar glikoz yakarsınız daha sonra yağ yakmaya başlarsınız. Ortalama bir yağ yakımı için kardio egzersiz süresi 30-40 dakika olmalıdır. Haftada en az üç gün egzersiz yapmalısınız.Vücudunuzun egzersiz yaptığınızda, ihtiyacınız olan enerjiyi alınan besinlerden gelen glikozu yakarak sağlar. Daha sonra karaciğer ve kaslarınızda bulunan glikojen, glikoza dönüştürülür. Kas ve karaciğerdeki bu depo, yoğun egzersizde 20 dakika yetecek kadar enerji sağlamaktadır.

Egzersiz yaptıktan sonra aşırı acıkıyorsanız, vücudunuz size mevcut glikoz ve glikojen depolarınızı kullandığınızı, kas kütlenizden yakmaya başladığınızı ,'çok fazla' çalıştığınızı söylüyordur. Egzersiz yaptığınız dönemlerde aldığınız besini çok azaltmakta yağ yakmanızı engelleyebilir.

ŞamdanPlus/Banu Kazanç
Eski 20.08.2013, 15:12   #2
Cansuyu
« Gün Batımı »

Standart Cevap: Doğru Egzersiz Yapıyor musunuz ?

Spora bilinçli olarak yaptığımızda faydasını görürüz...

Yazın bitmesiyle birlikte benimde spor koşturmalarım başlayacak..

Teşekkürler @Canan

5 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.08.2013, 18:03   #3
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Her gün sabahları yaklaşık 1,5 saat spor yapıyorum yarım saat belli bir ritimle koşuyor, 1 saat koşu altı bir ritimle yürüyorum. Spor yaptığım yerde aletler var onlardan da istifade ediyorum. Ve fakat koşu ve yürüyüş yaptığım parkur benzeri yer standartlara uygun değil, bu zemin üzerinde yapılacak koşu ve yürüyüş zamanla kaslarda sertleşmeye yol açacağını da biliyorum ama hareketsiz kalmayı da yeğlemediğimden devam ediyorum.

Gaziantep'de spor yaptığım mekan her tür standartlara uygun idi İstanbul maalesef.
Eski 20.08.2013, 19:43   #4
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

Sadece zayıflamak için değil vücudu sağlıklı tutmak içinde eksersizlerden vaz geçmemek lazım.Ülkemizde en büyük yanlış burada başlıyor.Spora giden kişi zayıfsa ee sen zaten zayıfsın ne diye spor ya da eksersiz yapıyorsun diyorlar.Aslında herkesin eksersiz yapması şart.
Bilgilendirmeler için teşekkürler.Ellerinize,emeklerinize sağlık.
Eski 20.08.2013, 22:12   #5
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster
Her gün sabahları yaklaşık 1,5 saat spor yapıyorum yarım saat belli bir ritimle koşuyor, 1 saat koşu altı bir ritimle yürüyorum. Spor yaptığım yerde aletler var onlardan da istifade ediyorum. Ve fakat koşu ve yürüyüş yaptığım parkur benzeri yer standartlara uygun değil, bu zemin üzerinde yapılacak koşu ve yürüyüş zamanla kaslarda sertleşmeye yol açacağını da biliyorum ama hareketsiz kalmayı da yeğlemediğimden devam ediyorum.

Gaziantep'de spor yaptığım mekan her tür standartlara uygun idi İstanbul maalesef.

Hareketsiz kalmamamak iyidir iyi olmasına da...Biraz fazla geldi bana yaptıklarınız Ben dayanamam o kadarına

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Inatci Mesajı göster
Sadece zayıflamak için değil vücudu sağlıklı tutmak içinde eksersizlerden vaz geçmemek lazım.Ülkemizde en büyük yanlış burada başlıyor.Spora giden kişi zayıfsa ee sen zaten zayıfsın ne diye spor ya da eksersiz yapıyorsun diyorlar.Aslında herkesin eksersiz yapması şart.
Bilgilendirmeler için teşekkürler.Ellerinize,emeklerinize sağlık.
Yazdıkların anneciğimi hatırlattı bana İnatçı
Kızım etin ne budun ne, neolacakmış bu kadar spor derdi bana
Eski 21.08.2013, 19:07   #6
Basakca
Müdavim

Spor insanın vucudunun esnekliğini de artırır.

Sporu sadece zayıflamak için olmadığının bilinçini kavrayamadıktan sonra 2 -3 kilo verilip yeniden geri alınması kaçınılmazdır.

Hiç bir şey yapamıyorsanız iş yerinizde ki merdivenleri öğlen tatilinde iki kere inip çıkın. Bu bile yeterlidir.

2 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.08.2013, 22:03   #7
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Sn. Canan,

İfade ettiğim tempo ve süre dünkü bu günkü değil, yıllardan beri yaptığım devam ettiğim ve her sabah yapmaktan büyük keyif duyduğum uğraşlarımdan biridir. Zayıflamak adına değil sağlıklı kalmak adına yaptığım bir uğraştır. Benim yaptığım süre kadar da olmasa bile hiç değilse sabahları bir yarım saatlik uğraş bile sağlık açısından fayda sağlar düşüncesindeyim saygılarımla efendim.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
doğru, egzersiz, için, musunuz, yapıyor

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)