Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Bir Adımda Dünya Turu

Bir Adımda Dünya Turu Hiçbir yer ulaşılmaz değildir...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 14.03.2013, 21:46   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Taş Ormanları (Tsingy de Bemeraha Nationalpark) | Madagaskar

UNESCO tarafından "Dünya Mirası" listesine dahil edilen Tsingy de Bemaraha taş ormanları, Madagaskar adasının batısında bulunan Melaky bölgesinde yer alıyor. Milyonlarca yıl süren erozyonlar sonucunda, yatay ve dikey jeolojik oluşumlar halinde ortaya çıkan bu karstik plato, oldukça keskin ve iğne ucu gibi sivri yüzeyli kayalıklardan ve mağaralardan oluşuyor. Zaten "Tsingy" kelimeside Madagaskar dilinde "çıplak ayakla yürünemeyen yer" anlamına geliyor. Büyük ve sivri kayalar, kanyonlar, mağaralar ve ilginç faunasıyla muhteşem bir yer... Bu alan, daha sonra, Tsingy de Bemaraha Milli Park olarak değiştirildi, UNESCO Dünya Mirası eşsiz coğrafyası nedeniyle 1990 yılında koruma altına alındı. Korunan alan kuzey ucunda 853 kilometrekare (329 sq mi) kapsayan sıkı bir doğa rezervi (Réserve Naturelle INTEGRALE) olarak kalır.

Biyo çeşitliliğiyle ünlü bir adanın üzerinde yer alan 1550 kilometrekarelik koruma altındaki bölge, sanki başlı başına bir ada. (Buradaki türlerin yüzde 90′ı, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan, endemik türler.) Dört bir yanını saran muazzam kireçtaşı oluşumlarıyla -tsingy- adım atılması neredeyse imkânsız, büyük bölümü henüz keşfedilmemiş sarp bir “biyo-kale” burası. Jura döneminden kalma devasa bir taş blok çözünerek bıçak ucu gibi sipsivri kuleler, girintili çıkıntılı kanyonlar ve mağaralardan oluşan bir labirente dönüşmüş. Bu ıslak mağaralar, diğer hayvanlarla bitkilere sığınak sağlarken insanları kendinden uzak tutuyor. Bu izole yaşam alanlarında sık sık yeni türler keşfediliyor.

Kertenkele ürkek bir ritimle güneşin kavurduğu bir taşı boydan boya geçiyor. Birkaç hızlı adım, kocaman başı şöyle bir defa geriye doğru çeviriş ve ardından avlanmak üzere olduğunu sezen bir hayvanın olduğu yerde donup kalışı. O mutlak hareketsizlik hali. Dört bir yanda sipsivri tepeler sessiz ve bomboş yükseliyor. Aşağıdaki kanyonlarda bir papağan, transı bozarak inlercesine ötüyor. Kertenkele hızla sıçrıyor Hery Rakotondravony hızla elini atıyor. Dakikalar sonra genç sürüngen bilimci parmaklarını açıyor "Sanırım bu yeni bir tür" Bu, Rakotondravony'nin Madagaskar'daki Tsingy de Bemaraha ulusal park ve koruma alanında geçirdiğimiz birkaç gün içinde bu cümleyi ikinci ya da üçüncü söyleyişi. Biyoçeşitliliğiyle ünlü bir adanın üzerinde yer alan 1550 kilometrekarelik koruma altındaki bölge sanki başlı başına bir ada (Buradaki türlerin yüzde 90'ı, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan, endemik türler)

Dört bir yanını saran muazzam kireçtaşı oluşumlarıyla -tsingy- adım atılması neredeyse imkânsız, büyük bölümü henüz keşfedilmemiş sarp bir "biyo-kale" burası Jura döneminden kalma devasa bir taş blok çözünerek bıçak ucu gibi sipsivri kuleler, girintili çıkıntılı kanyonlar ve mağaralardan oluşan bir labirente dönüşmüş Bu ıslak mağaralar, diğer hayvanlarla bitkilere sığınak sağlarken insanları kendinden uzak tutuyor Bu izole yaşam alanlarında sık sık yeni türler keşfediliyor Görece yakın bir dönemde daha büyük hayvanlar bile bulunmuş 1990'da keşfedilip, nedense ancak 2005'te, İngiliz komedyen ve doğa koruma savunucusu John Cleese'in adı verilen, uzun bacaklı lemur da onlardan biri

20 yıldır Madagaskar'da yaşayan ve çalışan Şikago Field Müzesi biyoloğu Steven Goodman, bölgeyi "cennet içinde bir sığınak" olarak tanımlıyor Öyle ki bu sığınakta yüz yıl önce bilinen türden biyolojik çalışmalar halen uygulanabiliyor. Goodman, "Madagaskar'ın tsingy'leri, yeryüzünde sıradışı biyolojik hazineler barındıran yerlerden biri. Tek yapmanız gereken içine girip, etrafa şöyle bir bakınmak" diyor. Zor olan kısmı mı? İçeri girebilmek. Mart ayında, yağmurlu mevsimin sonunda, yaprakların solup düşmesinden ve kışın, ormanın cılız derelerini kurutmasından hemen önce fotoğrafçı Stephen Alvarez'le birlikte parka girdik. Rakotondravony bize rehberlik etmeyi kabul etmişti Bu onun Tsingy de Bemaraha'ya dördüncü yolculuğu olacaktı. Bölgeye birden fazla kez giden bir avuç bilimciden biri Rakotondravony başkent Antananarivo'ya, başkanın bir darbeyle devrilişinin hemen ardından ulaşmıştık.

Hemen her gün ateşli protestolar yapılıyordu Ekonominin temel dayanağı olan turizm neredeyse tamamen çökmüştü. Durdurulup durdurulmayacağımızı merak ederek kentten ayrıldık. Ancak çok geçmeden kırsalda darbenin izleri azaldı. Tsingy'ye ulaşmak için harcadığımız süre yaklaşık beş gündü. Üçüncü günden sonra güzergâh bozularak, çamurla kaplı çukurlarla dolu, derin oyuklu pis bir patikaya dönüştü. Feribotlar bizi yukarı bölgenin ormansızlaştırılması sonucu suyla sürüklenen toprağın kızıla boyadığı nehirler üzerinde taşıdı. Köyler küçüldü, arabalar kayboldu, orman giderek gürleşti. Küçük bir köyün yakınındaki patikadan ormana doğru yürümeye başladık.

Birkaç aylık yağmuru takip eden uzatmalı kurak dönem başlıyor, pek çok hayvan, yağışın dönüşünü beklemek üzere yaz uykusuna yatıyordu. Sığ sularında yengeçlerin süzüldüğü berrak bir derenin yakınında çadırları kurduk. Mutfağımız sarp bir kayalığın üzerindeki bir çıkıntının altındaydı. Kayalık göğe doğru yükseliyor ve çok yukarılarda bölünerek, bölgeye adını veren iğneler, yüzgeçler ve kulelere ayrılıyordu. Madagaskar dilinde tsingy "çıplak ayakla yürünemeyen yer" anlamına geliyor gerçi ama biz bu toprakların sağlam ayakkabıdan çok daha fazlasını gerektirdiğini keşfettik. Birkaç noktada tırmanma ekipmanını kullanarak keşfe çıkmayı denedik Ancak tsingy, ekipmanı da çıplak eti de aynı kolaylıkla çiğnedi. Zaman zaman devasa kılıçlar arasında tırmanır gibiydik; düşüşün sonucunu aşağıdaki devrik ağaçların paramparça gövdelerinden anlamak mümkündü. Bazen de labirenti yürüyerek, bal ya da lemur peşindeki yöre halkının silik ayak izlerini takip ederek gezindik.

Kayalar botlarımızı parçaladı, tabanında delikler açtı. Çoğu zaman iğne gibi sivri yükseltilerden indiğimizde kendimizi daha da tırtıklı kayaları kaplayan ince bir toprak örtüsü üzerinde bulduk. Önce dikkatle dengemizi sağlayıp, sonra ne yapacağımızı kestirmeye çalıştık. Günde bir kilometrelik mesafe katedebildiğimiz için şanslıydık (bir şehri her bir yükseltisine tırmanıp inerek aştığınızı hayal edin) Ağır ağır yol alışımız bizi sivrisinekler ve yabanarıları için kolay birer hedef haline getirdi ve bu da bu topraklarda ekipman ve örnekleri sürükleyerek biyolojik araştırma yapmanın zorluğunu iyice vurguladı. Yine de umduğumuzdan çok daha az yol kat ettiğimiz halde tanımadığımız yüzlerce hayvan ve bitki gördük.

Bir öğle sonrasında, sıcak, ıslak bir yürüyüşün dönüşünde ayağım yolu çevreleyen sarmaşıklara takıldı ve dizim küçük bir taşa çarptı Kayaların daha yuvarlak olduğu memleketim New England'da olsam, küçük bir yarayla yakayı kurtarırdım Ama karşımdaki minyatür bir tsingy idi Bir kireçtaşı parçası neredeyse kemiğe dayanmıştı. Hastaneye varmak iki günümü aldı ve orada derin yaraya gazlı bezi burarak sokan hemşire bana, "Neden böyle bir şey yaptın ki?" dedi Sonra da başını kaldırıp baktı. Terliyordum "Biraz aptallık var sende bence," diye ekledi Tsingy insanî hırsın karşısında mükemmel bir engeldi. Buradaki sıradışı oluşumlar bir tür karst sistemi. Diğer bir deyişle gözenekli kireçtaşının suyla çözünmesi, aşınması ve biçimlenmesi sonucu oluşan bir arazi.

Böylesi akıl almaz bir taş araziyi ortaya çıkaran süreçlerse oldukça karmaşık ve ender rastlanır nitelikte Madagaskar dışında yalnızca birkaç benzeri karst oluşumu mevcut. Araştırmacılar büyük kireçtaşı yataklarına sızan yeraltı suyunun, yatakları çatlaklar ve faylar boyunca aşındırmaya başlayarak mağara ve tüneller oluşturduğu görüşünde Oyuklar zamanla büyümüş ve nihayet aynı çatlaklardan çatılar çökmüş Ortaya derinliği 120 metreye ulaşan ve ayakta kalan kayaların sivri uçlarıyla çerçevelenmiş yarık olarak tabir edilen hat gibi dümdüz kanyonlar çıkmış. Bazı yarıklar öyle dar ki bir insan arasından güçlükle geçebiliyor. Bazıları ise, bir cadde kadar geniş. Havadan tsingy gözlemi yapan pilotlar burayı Manhattan'ın derin şehirkanyonlarına benzetmişler. Bu benzetme tsingy'nin sakinleri için de geçerli çünkü bu oluşumlar, her katında birbirinden farklı türleri barındıran dizi dizi yüksek binalara dönüşmüş.

En yüksek noktalarda toprak hayli az ve güneşten koruyan sığınaklar yok. Burada sıcaklık sık sık 32ºC'nin üstüne çıkıyor ve bitki ve hayvan yaşamı kuraklığa direnebilen ya da tepelerle kanyonlar arasında hareket edebilen canlılarla sınırlı. Kertik ve gediklerde kertenkeleler susuzluğa dayanıklı, kurakçıl bitki bahçelerinin ve su arayışıyla kayaların içine kablo gibi uzun kökler salan diğer bitkilerin arasında böcekleri kovalıyor. Yüksek yapıların orta bölümlerinde, kanyon duvarları başka bazı nişleri barındırıyor.

İri meyve yarasaları ile, koyu renkli vasa papağanları buralara tünüyor. Ötüş ve çığlıkları kemerli haznelerde ve duvarları ufalanan dehlizlerde çınlıyor. Daha gölgelik yerlerde ise, arılar taştaki deliklere yuva yapıyor Yazının devamı National Geographic Kasım sayısında

Emily Rugel

Fotoğrafçı: Stephen Alvarez

Eski 14.03.2013, 21:50   #2
Tntcool
Kelebek gibi uçar, arı gibi *******...

Standart Cevap: Taş ormanları ( Tsingy de Bemeraha Nationalpark ) | Madagaskar

Harika bir yer gerçekten. Sayende bu yerden haberimiz oldu Canan, eline sağlık...

Nilgün MARMARA
14 Üyemiz Tntcool'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.2013, 21:55   #3
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Labirent gibi, arasına girsem kayaların kaybolurum.

Uçları da ne kadar sivri. Uçaktan düşsem karnıma batar diye saçmalamak istiyorum. Sanki hep uçaktan düşermişim gibi

Canan ellerine sağlık.
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.03.2013, 22:20   #4
Gulbade
DadLuCadI..

Harikalar...

Keşke gidip yerinde görebilsem...

Paylaşımın için teşekkürler Canan
Eski 14.03.2013, 22:32   #5
Nefise
Üye

Öğrenmenin sınırı yok,ben de görmüş olmayı çok isterdim.
Hani daha önce de sözetmiştim ya ;Gençler bilse,yaşlılar yapabilse !!!
Teşekkürle,r çok güzel bir paylaşım.
Eski 15.03.2013, 01:10   #6
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Bazı yerler gündüz bile çok korkunç gözüküyor. Gece nasıl oluyordur düşünemiyorum.

Teşekkürler Canancım, ilginç bir yeri öğrenmiş oldum.
9 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.03.2013, 12:32   #7
Canan
Çiçekci kız

Harika bir doğa olayı. O asma köprüden, sallana sallana geçmek isterdim
Eski 15.03.2013, 12:38   #8
Apple
Tam Üye

Resimlere bakarken bile ürktüm bir az O asma köprünün tıpkının aynısın burda da görmüştüm ama korktum çıkamadım üzerine
Eski 19.03.2013, 11:08   #9
Türkü
...> Ata'm İzindeyiz <...

Farklı bir tatil seçeneği. Macera ruhunu geliştirmek ve korku filmi çekmek için ideal. Gidipte dönmemek var oralardan ama olsun ben yinede isterdim yürüyüş yapmayı.

Teşekkürler Canan.
Eski 19.03.2013, 12:32   #10
DarkAngeL
...:: HüsoMeL::...

Milyonlarca yıllık erozyon, ilginç jeolojik oluşumlar ve nihayetinde bu taş ormanı...

Muhteşem bir görsellik ve bir o kadar da ürkütücü..

Bunlardan bir tane de Rusya'da var.

Eline sağlık Canancım

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bemeraha, bitki, kertenkele, korunan, madagaskar, meyve, mirası, nationalpark, orman, ormanları, tsingy

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)