Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.12.2012, 12:35   #1
Mediter
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Dünya'nın En Usta ve Acımasız Avcısı

Vahşi doğada yaşam zorlu ve acımasızdır. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için avlanmak zorundadırlar ama ‘’avcı’’ veya ‘’av’’ olmak arasında çok ince bir çizgi vardır.

Avlanma söz konusu olduğunda da, hiçbir hayvan kedigiller familyası kadar başarılı değildir.Avcılık denilince ilk akla gelmesi gereken hayvan ise kedidir. Doğal ortamdaki bir kedi, bir gün içerisinde bile onlarca, hatta yüzlerce hayvanı (böceği) avlayabilir.

Kedi (deyim yerindeyse) belki de hayvanlar içerisinde (avcılığıyla), en usta, en acımasız, (avına karşı) en sadist olan bir seri katildir. Genel avlanma şekilleri avına sessiz ve sürünerek yaklaşma, ani atlayış ve avı ensesinden ısırma şeklindedir.

Kediler evcilleştirildikten sonra dahi, avlanma yeteneklerini kaybetmemişlerdir. Evcil kediler tekrar terk edildiklerinde (sokakta veya doğada) beslenme zorluğu çekmezler.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi, doğal avlanma içgüdüleriyken, diğer neden de, kedilerin kendilerinden ufak ve çok saldırgan olmayan tüm hayvanları avlamalarıdır. (Tavşan, sincap,fare,yılan,çekirge, hamam böceği, sinek vb)

Kediler üstün denge ve gece görüş yetenekleriyle, tüm küçük hayvanlar için korkunç bir katildir. Genellikle beslenmek için avlanırlar ama, zevk için avlandıkları, avlarını öldürmeyip oynadıkları (işkence), yakaladığı avını öldürmeyip, sanki ilgilenmiyormuş gibi davranarak bıraktıkları ama ‘’kurtuldum’’ sanan kurbanın kaçmaya çalışırken kedi tarafından (son anda) tekrar yakalandığı sıkça görülür.

Kedi henüz yavruyken anne tarafından getirilen avlarla, avlanma konusunda eğitilir.Kedi bazen de sahibine (canlı veya ölü) avını getirerek, takdir bekler. Böyle durumlarda kedinin yakaladığı av, avlamasını istediğimiz bir canlıysa (fare gibi) kedi sevilmeli takdir edilmeli, eğer avlamasını istemediğimiz (kuş, civciv , akvaryum balığı gibi) av kedinin ağzından alınmalı (yemesine izin verilmemeli) avladığı hayvan kediye koklatılmalı ve kediye (yüksek sesle) kızılmalıdır.(bu hareket birkaç kez tekrarlanmalıdır.) Kedimizin kuş avlamasını istemiyorsak, boynuna takacağımız bir küçük çıngırak, kedimizin avına sessiz yaklaşmasını önleyecektir. Kedimizin çok morali bozulacaktır ama minik bir kuşu öldüreceğine varsın canı sıkılsın.)

Kediniz varsa, balkonunuza kuşlar için yiyecek koymayın.(Ya kedinizin balkondan düşmesine veya kuşların avlanmasına sebep olursunuz.)

NOT: Yukarıdaki satırlar, bir hayvan sever, bir kedi sever olan, sokakta gördüğü kedi veya köpekleri (laf atıp) sevmeden geçmeyen benim, yıllarca, free beslediğim (Evde beslerdim ama istedikleri zaman sokağa bırakır, tekrar eve alır, aşı,ilaç ve banyolarını ,yara tedavilerini yapardım, özgürlerdi yani, eve geliş gidiş saatleri bazen düzenli olsa da, malum aylarda günlerce eve gelmedikleri de olurdu) kedilerime dayanan gözlem ve tecrübelerimdir.

Mediter

Av sonrası Gururu
Eski 06.12.2012, 12:42   #2
Mediter
Uzman Üye

Standart Cevap: Dünya'nın Ev usta ve Acımasız Avcısı

Aşağıdaki fotoğraflarda kedilerin avlanma anları görülmektedir.
Bu fotoğraflardan en ilginç olanlarının altına da (kendimce deneyim ve gözlemlerimle edindiğim) kedi davranışlarını yazacağım…

Kedinin Fareyle (avıyla) oynaması

Kedi ve Güvercin Avı

Kedi ve Saksağan

Kedi ve Kelebek

Kedi ve Ördek

Kedi ve Sinek

Eski 06.12.2012, 12:52   #3
Mediter
Uzman Üye

Standart Cevap: Dünya'nın Ev usta ve Acımasız Avcısı

Kedi ve Sincap

Kedi ve Tavşan

Kedi ve Çekirge

Kedi ve Kertenkele

Kedi ve Yılan

Eski 06.12.2012, 12:56   #4
Mediter
Uzman Üye

Standart Cevap: Dünya'nın En usta ve Acımasız Avcısı

Bu fotoğrafta (eğer photoshop değilse, değilmiş gibi görülüyor) bir kedinin kartala saldırdığı görülüyor. İlk anda olamaz gibi görülse de, aç ve avlanmayı kafasına koymuş bir kedinin neler yapabileceğine örnek bir resimdir.

Bu videoda da bir başa örnek (sanırım) yavru geyik yeni doğmuş ve üzerinde plesanta ve kan kokusu olmalı bu konular nedeniyle ve kendisi için tehlikeli olmadığını anladığı için kedi arabanın altından gizlice yaklaşarak avının üzerine atlıyor. Avını etkisiz hale getirmenin tipik yolu olan ‘’enseden ısırma’’ hareketini yapmak istiyor.

(Ama ense, ense değil mübarek, pehlivan ensesi, yani kütük gibi ) Enseye hamleden sonuç alamayacağını anlayınca çaresiz bırakıyor ama avından vazgeçmiş değil hala. Şaşkınlığı gözlerinden ve hareketlerinden anlaşılıyor. Kedinin (o an) içinden şöyle geçirdiğinden eminim‘’Evet ,avlanacak bir hayvan bu ama, nasıl avlamam gerek?’’
Sonrası ise malum. Anne geyik, kedinin niyetini sezmiş olacak ki, öfkesini önce (hiçbir kötü niyeti olmayan) köpekten alıyor, daha sonra (niyeti kötü olan) kediyi uzaklaştırıyor.

Eski 06.12.2012, 13:16   #5
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Konu başlığını okuyunca, nasıl bir canavarmış bu diye girdim sayfaya..
Meğer bizim pisicikmiş bu acımasız avcı

Birkaç kez bende şahit oldum avlanmalarına,en çokta kuşlara üzüldüm..
Ne yazıkki doğanın kanunu bu..
Videoda geyiğin köpeğe saldırısı çok kötüydü,içim gitti,istem dışı çığlık attım
Hayvanlara olan sevginiz onları bu denli incelemenize sebep olmuş,bizde bilginizden faydalandık..
Teşekkürler Mediter
19 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.12.2012, 13:26   #6
Ayzıt
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Kedilere laf yok
Onlar masumlar
İç güdüleri varsa ne yapacaklar
Sizin de nefsiniz var
Siz de hayvanları yiyorsunuz
Hatta sırf zevk uğruna meze de yapıyorsunuz
İnsanlara benziyorsa kediler ne yapsın

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
17 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.12.2012, 14:25   #7
Canan
Çiçekci kız

Yaşamı sürdürmek için, özelliklerine göre birilerinin, birilerini yakalaması gerek .

Bir de, kedilere nankör derler ama ben öyle düşünmüyorum. Benim de vardı kedim; iyilik bilen, mırıltılarıyla, sevdiğini belli eden, yokluğumuzda bizi kapıda bekleyendi

Güzel bir konu Mediter teşekkürler...
Eski 06.12.2012, 15:02   #8
Subutay
Eflamor

Çok ustaca hazırlanmış bir konu devamını da isteriz

Çok ama çok seviyorum hayvanları. Şantiyemizde var bir tane kapımızın önünden ayrılmaz, sütünü içer sevdirir biraz kendini, sonra asil bir şekilde oturur.

Her hayvanın farklı yetenekleri olduğuna göre en usta avcı sıfatını hakketse bile "acımasız" sıfatını haketmediğine inanıyorum. Ki bence bu sıfatı sadece insan hakediyor.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
14 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.12.2012, 15:22   #9
Karagöz
Uzman Üye

En sevdiğim hayvan diyebilirim kediler için Gerçekten çok zekiler ve çok sevimliler.

Kabus gören bir yavru kedi ve annesi
Eski 06.12.2012, 15:30   #10
Karagöz
Uzman Üye

Bu da Michael Jackson'un taklidini yapmaya çalışan bir kedi

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
acımasız, avcısı, dünyanın, usta

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)