Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Kulak | Burun | Boğaz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 21.07.2017, 23:42   #21
climax
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Vertigo (Baş Dönmesi) - Meniere Hastalığı

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Gülümsün Mesajı göster
Rosebud bu hatalığın ilacı Vastarel, Betaserc ve Dramamine. Üç ilacı ayni anda alacaksın. Bana doktorum önermişti. Çok şükür de işe yarıyor.
Vastarel artık meniere ve paroksismal vertigoda kullanılmıyor. Hatta kontrendike.(Parkinson yapabilir)

Eğer tanı meniere ise. Yani baş dönmesi ataklarına isitme kaybı eşlik ediyor ise atak anında dramamine iyi. Ama sedasyon (uyku) yapar evet. Atak anında diazomid tb 3x1 beş gün kullanılabilir. Bu ilaç da idrar söktürücudur. Potasyum düşürücü etkisi olduğu için dikkat edilmeli. Kullanıldığı sürece gunde bir kalinor tb veya günde 1-2 muz veriyorum.

Eğer meniere ataklari çok sık (her ay) oluyorsa ve hastanın işini yapmasına engel olacak kadar şiddetli ise betaserc 24 mg 2x1 üç ay kesintisiz kullanılabilir.

Önemli not.
Yazılanlar tıbbi görüş belirtmekle beraber genel fikir vermesi içindir. Asla muayene olmadan ve reçete edilmeden uygulanmaz
Preparatlar anlaşılır olması için en bilinen piyasa isimleri ile yazılmıştır. Ticari amaç gudulmemistir.
Eski 22.07.2017, 00:34   #22
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi climax Mesajı göster
Vastarel artık meniere ve paroksismal vertigoda kullanılmıyor. Hatta kontrendike.(Parkinson yapabilir)

Eğer tanı meniere ise. Yani baş dönmesi ataklarına isitme kaybı eşlik ediyor ise atak anında dramamine iyi. Ama sedasyon (uyku) yapar evet. Atak anında diazomid tb 3x1 beş gün kullanılabilir. Bu ilaç da idrar söktürücudur. Potasyum düşürücü etkisi olduğu için dikkat edilmeli. Kullanıldığı sürece gunde bir kalinor tb veya günde 1-2 muz veriyorum.

Eğer meniere ataklari çok sık (her ay) oluyorsa ve hastanın işini yapmasına engel olacak kadar şiddetli ise betaserc 24 mg 2x1 üç ay kesintisiz kullanılabilir.

Önemli not.
Yazılanlar tıbbi görüş belirtmekle beraber genel fikir vermesi içindir. Asla muayene olmadan ve reçete edilmeden uygulanmaz
Preparatlar anlaşılır olması için en bilinen piyasa isimleri ile yazılmıştır. Ticari amaç gudulmemistir.
Gittiğim bütün doktorlar meniere teşhisi koydu, Betaserc, Dramamine ve çeşitli idrar söktürücü ilaçlar aldım, hatta bir doktorum suya damlatılan bir ilaç vermişti hiçbirinin en ufak bir faydasını görmedim, emg çekildi, beyin MR'ı çekildi hatta boynumun renkli doppleri çekildi, tomografi çekildi hiçbir şey çıkmadı.
Çünkü hiçbir doktor kaslarımı dikkate almadı.
Dolayısıyla kendi teşhisimi kendim koydum ve ancak o sayede krizlerim eskisi kadar sık olmuyor ama kriz olmadığı halde işitme kaybım bu sözünü ettiğim kas sorunlarını ne kadar sık yaşarsam o kadar sık ve kalıcı oluyor, özetle kriz geçirmediğim halde işitme kaybım oluyor.
Benim 25 yıllık tecrübelerimden edindiğim teşhisim, katılırsınız ya da katılmazsınız şudur: Eğer meniere hastalığı yorgunluğu kaldırmıyorsa ki öyle, kulağım kaslardan kaynaklanan her türlü rahatsızlığı ve buna sebep olan etkenleri, keza uykusuzluğu ve soğuk algınlığının sonuçlarını yorgunluk olarak algılayıp tepki veriyor.
Ben daha önce de bir konuda sözünü etmiştim; kaslarımdaki bu rahatsızlığım birebir olarak fibromiyalji denilen hastalıkla örtüşüyor bununla ilgili ayrı bir araştırma yapacağım ama sıradan bir yorgunluk dahi meniere denilen hastalığı tetiklemeye yetiyorsa fibromiyalji denilen genel bir ağrı halinin kulaktaki sıvıyı tetiklememesi için hiçbir sebep yok.
Bir doktora; benim hastalığım meniere denilen hastalıkla çok fazla örtüşmüyor mesela en belirgin belirtisi olan aniden ortaya çıkma durumunu ben hiç yaşamadım, bilakis günler hatta aylar öncesinden bilebiliyorum dediğimde bana şunu söylemişti: "10 belirtiden birkaçı uymuyor diye meniere değildir diyemeyiz"
Tuzun meniere hastalığının baş düşmanı olduğu söylenir, hatta bu sebeple idrar söktürücü bile verilir ama her ne hikmetse ne kadar çok tuz yersem yiyeyim meniere anlamında hiç bir zararını daha görmüş değilim, bu ikisi tek başına bile meniere teşhisinin koyulmasında baş rol oynayan özellikler olduğu halde bende görülmüyor ne aniden ortaya çıkıyor ne de tuz dokunuyor.
Sonuç olarak doktorlar ellerindeki şablona göre hareket ediyorlar izlenimini edindim, en ufak bir araştırma ruhu yok diye düşünüyorum.
Bir hasta olarak 25 yıllık tecrübem, buna vücudumdaki genel ağrı ve yorgunluk halinin sebep olduğunu söylüyor ve bu kas sorununu halletmedikçe de bu hastalığa bir çözüm bulunabileceğine inanmıyorum artık, kaldı ki ilaçlara verdiğim daha doğrusu veremediğim cevap da bunu doğruluyor.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.2017, 00:54   #23
climax
Üye

@Rosebud
Sakin ol şampiyon
Kendinle ilgili gözlemin doğru
Boyun kas spazmı lenf dolaşımını bozar.
Dolayısıyla iç kulak endolenf basıncı artar

Yani sacmalamiyorsun
Bu doğru.
O nedenle akupunktur yapılıyor boyun kaslarına

Doktorlar seni anlasmamis haklısın
Eski 22.07.2017, 01:10   #24
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
@Rosebud
Sakin ol şampiyon
Kendinle ilgili gözlemin doğru
Boyun kas spazmı lenf dolaşımını bozar.
Dolayısıyla iç kulak endolenf basıncı artar

Yani sacmalamiyorsun
Bu doğru.
O nedenle akupunktur yapılıyor boyun kaslarına

Doktorlar seni anlasmamis haklısın
25 yıldır bu cevabı kimse vermedi bana, verseydi herşey çok başka olabilirdi...
Bu hastalık için öyle para harcadım ki küçük bir ev alabilirdim döktüğüm parayla ama asıl sorunum servikal lordoz silinmesi teşhisi koyulmasının ardından o lanet fizik tedaviyle başladı, öncesinde sadece bir dengesizlik hissiydi o 15 günlük fizik tedavisinin bitmesinden en fazla 1 hafta geçmişti ki korkunç baş dönmesi ve kusma krizleriyle birlikte işitme kaybım başladı.
Çok teşekkür ederim beni dinlediğin için, artık ne yapmam gerektiğini biliyorum, bademcik sorunum ve akabinde 8 yaşında yakalandığım eklem romatizmasının ardından daha o günlerde küçücük bir çocukken bile başımı yastığa koyduğumda hafiften etrafım döner ve korkuyla başımı yastıktan kaldırdığım olurdu, yani hikayem 8 yaşıma kadar uzanıyor aslında.

TEARS AND SOUVENIRS

3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.2017, 01:17   #25
climax
Üye

@Rosebud dostuuum..

Boyun için klasik fizik tedavi verilmemeli. Baş hareketleri ile şikayeti artan adama boyun egzersizi verirsen hasta kusara tabi

Sadece masaj ve sıcak uygulama. Boyun düzleşmesi için yapılacak bu. Ve bir viscolex boyun fıtığı yastığın olsun.

"Meniere ve akupunktur" olarak bi araştır nette.

Belki sende faydası olur. Çünkü tüm seçenekleri tuketmissin zaten.
Eski 22.07.2017, 10:54   #26
ReaL
Deniz Sevengillerden

Vay be, ne menem hastalıkmış bu.

Bir zamanlar bu hastalığı pek hafife aldıydım.

Zamanında benim de başım dönüyordu, ilk önce vertigo hastalığından şüphe edildi, neyse ki değilmiş, zaten teşhis de konulamadı.

Göz, kulak muayenesi yapıldı bir de kafadan MR çekildi. temiz çıktı, kendi kendine geçti gitti. O zamanlar bilgiyasar başında yoğun çalışıyordum ve stresli işim vardı. Bilgisayar ekranından gözümü ayırıp, başka yere baktığımda odaklanmak için 5-10 saniye geçiyordu.

@Rosebud tekrar geçmiş olsun...

@climax tüm yazdıklarını dikkatlice okudum, bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.2017, 11:11   #27
Gülümsün
Yönetici

Alıntı:

Önemli not.
climax artık Vastarelin kullanılmadığını bilmiyorum. Öğrenmem çok iyi oldu. Bana 11 sene önce verilmişti. Benim sürekli vertigom yok çok şükür. Birkaç senedir de olmuyorum. İnşallahta bir daha olmam. ReaL gibi bana da MR çekildi temiz çıkmıştı. Yapılan kulak muayenesinde de bir kulağımda sadece biraz işitme kaybı olduğunu söylemişlerdi. Stres olmayacak en başta. Rahat olacaksın sıkıntı etmeyeceksin hiçbir şeye.

Verdiğin çok güzel aydınlatıcı bilgiler için çok teşekürler
climax.
Eski 22.07.2017, 16:46   #28
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Çok geçmiş olsun @Rosebud uzun vadeli hastalıklar insanı çok yoruyor kolay değil,uygulanan hiçbir tedaviden sonuç alamamakta zor Allah kolaylık versin,inşallah en kısa sürede bir çözüme ulaşırsın.

@Gülümsün' cum sanada geçmiş olsun canım.Hayatın her anı sitres sakin kalabilmek zor.

2 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.07.2017, 16:47   #29
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Her paylaşımda biraz sert bir uslübunuz olmasına rağmen
buradaki açıklamalar ve aydınlatıcı bilgiler için size çok teşekkür ederim arada birde olsa bilgilerinizden burada olduğu gibi yararlanmak isteriz.
Tekrar teşekkürler @climax

2 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.11.2017, 20:44   #30
Gülümsün
Yönetici

Denge Probleminin Çözümü Temiz Hava

Kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen baş dönmelerinin ilacı temiz havada yürümek.

Ani hareketlerle ortaya çıkan baş dönmeleri, denge sorunlarına işaret ederek kişinin yaşam kalitesini düşürebiliyor. Denge sorunu yaşayanların, tek başına sokağa çıkmaktan korktukları için sosyal yaşamlarının da olumsuz etkilendiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer denge sorununun ortaya çıktığı dönemde ilaç tedavisi alanların yatağa yatıp dinlenmek yerine, sokağa çıkmaları gerektiğini söyledi.

Süpermarket hastalığı da deniyor

Denge sorununa neden olan etmenlerin genel olarak kulak kaynaklı ve santral olarak ikiye ayrıldığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, "Beyin dışı nedenlerin sayısı oldukça fazla olsa da en sık görüleni Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo oluyor. Aniden başlayan, baş hareketleri ile tekrarlanan baş dönmesi olarak özetlenebilecek ve BPPV diye kısaltılan bu neden, halk arasında daha çok 'Kulak kristallerinin yerinden oynaması' olarak tarif ediliyor. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu kulak kristallerinin iç kulakta bulunduğunu ve darbe, uzun süreli yolculuklar ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gibi nedenlerle yerlerinden oynayabilir. Hastalık yukarıya doğru baktıkça ortaya çıktığı için bu hastalığa 'süpermarket hastalığı' da denebiliyor” açıklamasında bulundu.

Denge sorunu olan KBB uzmanına görünmeli

BPPV hastalığının kişiyi uygun baş hareketleri ile test ederek kolayca tanınabiliyor. Tedavi de benzer manevralarla kolaylıkla yapılabiliyor. Bu tür problem yaşayanların muhakkak bir KBB uzmanına görünmesi gerekiyor.

Temiz havada yürümek iyi geliyor

Denge sorununun tedavisinde bazen bir iyileşme sürecine ihtiyaç olabileceğini ve hareket etmenin önemli bir yer tuttuğunu belirten Prof. Dr. Sertaç Yetişer, "Baş dönmesi yaşayan kişiler 'Işığı kapatmalıyım, dinlenmeliyim, geçer!' diye düşünse de bu sorunu yaşayan kişilere temiz havada birkaç saat yürümeleri öneriliyor. Hasta, ne kadar çok dışarı çıkar ve yürürse, dengesine kavuşması o kadar kolay oluyor” diye konuştu.

Kaynak

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
başdönmesi, hastalığı, kusma, meniere, nasıl, nedir, ortakulak, vertigo

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler