Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Maksat Muhabbet Olsun > Geyiğin Hası

Geyiğin Hası Ciddiyetten mi sıkıldık? İşte rahatlayacağımız yer.

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.05.2012, 07:31   #21
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Ne Umduk, Ne Bulduk…

Mediter; boşuna dememişler "davulun sesi karşıdan hoş gelir" diye...

Daha yeni yakalanmış o balığın yanında salatadan başka hiç birşey yemem, yenilmez de.. Balıklara günah yahu...

Yıllar var böyle balık yemedim ben...

* * *

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rukia Mesajı göster
Lale ben senin yerinde olsam payıma bir balık düşse de sadece onu yerdim. Ama yine de pilav yemezdim
Rukia, akıllısın sen ya..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 07:58   #22
Damon
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Baliklar mideye indi arkadaslar. Tabii yeni alinanlarla birlikte. Hepiniz icin birer lokma yedim.

Yemis kadar olmussunuzdur umarim

Olduk olduk, sağolasın.

Sen de olmasan vay halimize

Banemin olsaydı, yerimize de yemezdi ki
9 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 11:12   #23
AFiLi
Kahraman Tazeoğlu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Dirdir Mesajı göster
Tabi gideriz Afili ama ben tutmasını bilmem yemesini bilirim
Aaa ben de ne tesadüf yok öyle sen tutacaksın sazan dediğin nedir ki hopp atla oltaya

(ama sazan avlamak zor siz sazan gibi atlıyor sözüne bakmayın )

Nazan Bekiroğlu
6 Üyemiz AFiLi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 11:54   #24
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Balıkçılık konusunda az buçuk bilgili birisi olarak, kıyıdan 21 mercan tutmuş bir ustayı (üstelik ağabeyini) küçümseyen Lale’yi şaşkınlıkla okudum.
Pilavının tane tane mi olmuş, yoksa lapa mı olmuş konusuna zaten hiç girmiyorum.
Kıyıdan 21 mercan tutan ustanın eli öpülür. Belli ki onlar mercana gitmişler.
Kundu’ya giderek Kundu (Aksu) Çayı’nın denize karıştığı yere gitselerdi, (eğer şanslı günlerindeyseler) birkaç iri levrek çekebilirlerdi.
Sözün özü, böylesine zamansız ve kıyıdan 21 mercan güzel av…

Sevgili Mediter,

sen de cok iyi bilirsin, simdiki Lara Plajlarinin oldugu sahil seridi eskiden kendi halinde, dogalliği bozulmamis bir sahildi. Biz oraya talibanlar diyari derdik, yerli halkin ailece ne sekilde geldiklerini gördükce. Ben o zamanlar ufaktim, bazi günler sabahin erken saatinde cümbür cemaat oraya kiyidan balik tutmaya giderdik. Sahilde yerde bir sürü ufak ufak delikler olurdu. Bizlerin kumdaki ayak sesleri ile korkan minik yengecler sürü halinde o deliklerden cikar, denize kostururlardi yampirik yampirik. Ben de peslerinden kosar, sözde onlari kovalardim (ne günlerdi).

Herkes misinasina yemleri takip atardi denize. Bizden baska balik tutmaya gelmis olan bircok insan da olurdu.
Abim o zamanlar da iyiydi balik tutmada, herkesten fazla tutardi. Ben o zamanlar isin oyunundaydim, hatta cok fazla cirpinan balik oldugunda, digerlerinin arkasi dönük balik tutmayla mesgulken, ben de onlari caktirmadan denize geri yollardim. Tekrar oltaya takilirlar miydi bilemem de, fark edildiginde ben oltaya gelmis olurdum

Cok balik tutulurdu ve daha kahvalti bile yapilmadan, eve gidip baliklar temizlenir, hem kahvalti hem ögle yemegi niyetine yakalanan baliklar afiyetle yenirdi. Baliklarin türlerini simdi hatirlamiyorum, ama onlarda ufak olurlardi genellikle.

Abim hem karada, hem havada iyi avcidir (bence). Onun yakaladigi mercanlari kücümsemek ne haddime, sadece evde bekleyenler olarak, beklentimiz tam olarak yerine gelmediginden sükutu hayale ugramis olduk. Caktirmadan balikcidan alip gelse bile kanacaktik, yani o kadar güveniyoruz
kendisine. Her ne kadar bir keresinde balikcidan alip, bizi kandirmis olsa da
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 12:08   #25
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Bana sadece afiyet bal şeker olsun lalem demek kalmış.
6 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 12:11   #26
Mediter
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi AFiLi Mesajı göster
Aaa ben de ne tesadüf yok öyle sen tutacaksın sazan dediğin nedir ki hopp atla oltaya

(ama sazan avlamak zor siz sazan gibi atlıyor sözüne bakmayın )

İster tatlısu balığı olsun, isterse deniz balığı, balıkların yem yeme isteği yoksa (balıklar çok fazla olsa da) hiç birisi yeminize gelip yemeye çalışmaz, karınları tok gibidir.
Bunun çeşitli sebebleri olabilir:
-Gece dolunay vardır, gece yemlenmiş olabilirler.
-Suyun ısısında önemli değişiklikler olmuştur, yemek istemezler.
-Üreme, havyar dökme dönemi olabilir yeme bakmayabilirler.
-Su içerisinde yeteri kadar yiyecek vardır, tok olabilirler.
Kısacası, çok balık olabilir ama yeme gelmezler ve hiç yakalayamayabilirsiniz.

Ama balık açsa, deniz balığı ile tatlısu balığı (sazan) arasındaki avlanma farkı:

Deniz balığı: Misinanın kalınlığı, oltanın büyüklüğü (kanca) balık için önemlidir, balık şüphelenirse oltaya yaklaşmaz.

Tatlısu balığı (sazan):Misinanın kalınlığı, oltanın büyüklüğü (kanca) pek fazla önemli değildir, (sazandır o) misina yerine halat kullansanız da pek fazla şüphelenmez, yeme saldırır.

Deniz balığı:
Yemin çeşidi avlayacağın balığa özel olmalı yoksa balık aç olsa da gelmez.

Tatlısu balığı (sazan):Yemin çeşidi tatlı su balığı için pek fazla önemli değildir.Yenebilecek her türlü yemle yakalanabilirler.

Deniz balığı: Yeme şüpheli yaklaşır, yemi (vurma tabir edilen şekilde) ani bir tıklamayla (ağzına alıp bırakarak) tehlikeli olup olmadığı hakkında durum değerlendirmesi yapar.

Yemi çektiği zaman gelmediğini, misinaya bağlı olduğunu farkederse tekrar gelmez. Bu nedenle avcı sürekli tetikte olmalı, balığın (vurma) yemi çekme anında, misinasını ani çekmeli oltanın balığın ağzına saplanmasını sağlamalıdır. En ikircikli (veya akıllı) deniz balığı kefaldir. Avlanması çok zordur, ama pislik bölgelerinde beslendiğinden ve eti pek lezzetli olmamasından pek değerli değildir.

Tatlısu balığı (sazan): Yemin çevresine önce küçük balıklar toplanır, yemeye çalışırlar onları gören büyük balık (çocukların elma şekerini alıp kaçmak istercesine) ani bir hamleyle yemi yutar ve kaçmaya başlar. Sizin oltanın başında durmanıza ani çekmenize gerek yoktur.
O kendiliğinden yakalanır zaten.

Aynalı sazan ve Çin sazanı (kambur sazan da denir) denilen tatlı su balıkları 15-20 kiloya kadar büyüyebildikleri için, büyüklerinin kıyıya çekilebilmesi güçtür. (genellikle) Ya misinayı, oltayı kopararak veya oltadan sıyrılarak kurtulabilirler.

Sudan dışarı almak içinde özel üretilmiş (torba şeklinde) file kullanılır. Ağır olmaları nedeniyle misinadan kaldırılarak kıyıya çıkarılamaz.

Eğer, Beyşehir Gölü'nde, sazan varsa ve açsa, yakalamamanız mümkün değildir.

Siz atın oltalarınızı suya, bağlayın misinalarınızı bir sopaya, yapın pikniğinizi, arada gelip bakın sazanlar kendilerini oltaya takmışlar mı diye...
Sazandır onlar sazan... takarlar kendilerini oltaya.
Eski 28.05.2012, 12:35   #27
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Bayağı bilimsel bir açıklama olmuş ve bu konuda artık 3-5 kelime ben bile söyleyebilirim mevzunun açıldığı ortamlarda.

Teşekkürler Mediter...

Zargana da zor yakalanır ama. Bu konuda çok tecrübeli biri olarak söylüyorum bunu. Hatta zargana yakalamaya çalışan çok acemi biri olursa zargana yerine arkadaşını bile kolundan oltayla yakalayabilir.

Detaya girmeyeyim... Kazmanın kim olduğu belli olmasın.

7 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 12:46   #28
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Banemin Mesajı göster

Detaya girmeyeyim... Kazmanın kim olduğu belli olmasın.

Tahmin etmek bile istemiyorum
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 12:47   #29
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Bence de zorlama kendini. Tanımazsınız kendisini.

Hele buralardan hiç değil.

4 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2012, 18:35   #30
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Baliklarin pistikten sonraki hallerini dün paylasmak istemedim, malum caniniz cekebilir diye.

Bugün karar degistirdim, ceksin caniniz

Bir de kizarmadan önceki halini görün istedim. Mercan baligi pullarini kaybettikten sonra karizmayi cizdirmis gibi Baliklarin arasinda bir tane de sari cizgili olan vardi. Adini söylemisti abim unuttum simdi, ögrendigimde yazarim.

Baliklar yendikten sonra ne haldelerdi merak eden olursa yazsin, onu da paylasayim

7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
avlamak, balik, bulduk, deniz, mercan, umduk

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler