Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.09.2016, 23:46   #1
nurideniz34
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Yeni Evliyim ve Boşanmak İstiyorum

Yeni Evliyim ve Boşanmak İstiyorum

Evlilik öncesindeki varlık; kime aitse onundur. Evlilik tarihinizden sonra edinilmiş bir varlık var ve farklı bir rejim seçmemişseniz; edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir ve eğer yalnızca eşiniz adına kaydedilmişse; yarı oranında alacak hakkınız vardır.

Bir aylık bir evlilikte farkına vardığınızı söylediğiniz psikolojik bozukluk "Akıl hastalığı" düzeyinde değilse; başlı başına boşanma nedeni olarak kabul edilmez. Böyle bir durumda öncelikle eşinizi tedaviye sevkle yanında olmanızı Mahkeme arayacaktır. Eş, diğer eşe destek ve yardımcı olmak zorundadır. Gösterdiğiniz çabaya rağmen tedaviye yanaşmaması, yahut tedavi sürecinden olumlu yanıt alınamaması ve bu durumun aile birliğinizi temelinden sarstığı sonucuna ulaşılması halinde, boşanmanız mümkün.

Bunun dışında koşulları varsa maddi-manevi tazminat, tedbir-iştirak nafakası isteyebilirsiniz.

Dava açmakta kararlıysanız mutlaka bir avukattan hukuki yardım alınız. Maddi durumunuız elverişli değilse; bulunduğunuz yer Baro temsilciliğine müracaat etmeniz halinde size ücretsiz olarak avukat görevlendirilir.

Kaynakça
Eski 24.01.2019, 03:10   #2
Ekrem Sencer
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yeni Evliyim ve Boşanmak İstiyorum

TMK.nın 220. maddesinde edinilmiş mal kapsamında olmayan mallar sayılmıştır. Bunlar kişisel mal olduğu için paylaşıma dahil değildir. Bunlar :

1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,
2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,
3. Manevî tazminat alacakları,
4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.''

Edinilmiş mallar, yâni paylaşıma dahil olan mallar ise Kanun'un 219. maddesinde tanımlanmış ve sayılmıştır. Buna göre ;

''Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,
2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,
3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,
4. Kişisel mallarının gelirleri,
5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.''

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
boşanmak, evliyim, istiyorum, yeni

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)