Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.06.2015, 18:48   #1
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Windows 7 ve 8 Kullanıcıları, Windows 10'a Geçtiğinde Ne Kaybedecek?

Microsoft, Windows 10'un ihtiyaç duyacağı minimum sistemi açıkladığından, artık bilgisayarımızın yeni işletim sistemine uygun olup olmadığını anlayabiliyoruz. Yeni bir işletim sistemine yükseltmek, doğal olarak daha iyi, daha üstün bir sisteme geçiş olarak düşünülür.

Ancak geçişler, bazen sevilen bazı işlevleri ortadan kaldırabiliyor. Windows 10'da da bu durum geçerli olacak ve bazı güzel özelliklerle vedalaşmak zorunda kalacağız.

Windows 7 veya Windows 8.1'den Windows 10'a yükseltirken kaldırılacak işlevler

Windows 10'u Windows 7'ye yükleyen kullanıcılar, aşağıdaki işlevlere elveda diyecekler.

- Windows Media Center kaldırılacak.

- Windows Media Player, artık DVD çalmayacak. Bu işleve yönelik MPEG-2 codec'i, artık Windows 10'la sunulmuyor.

- Windows 7 masaüstü araçları (saat, hava durumu, RSS okuyucu gibi) kaldırılacak.

- Solitaire, Mayın Tarlası, Hearts gibi oyunlar kaldırılacak. Bu oyunların yeni sürümlerini Windows Mağazası'ndan ücretsiz olarak indirmek mümkün olacak.

- USB'den bağlanan harici disket sürücüsü kullananlar, Windows 10'da yeni bir aygıt sürücüsüne ihtiyaç duyabilirler.

- Windows 10, kurulum sırasında anti-zararlı ve antivirüs uygulamalarını kaldıracak ve kurulum sonrasında onları tekrar kuracak. Güvenlik yazılımının lisans süresi dolmuşsa, kullanıcı yeni lisans satın almazsa kaldırılacak. Bu durumda Windows Defender devreye girecek.

- Windows 10 Home kullanıcıları, Windows Update üzerinden sunulan otomatik güncellemeleri devre dışı bırakamayacaklar. Bu, Microsoft'un aldığı bir güvenlik önlemi olabilir.

- Microsoft yöneticilerinin yaptığı açıklamalara göre Windows 10 lisansı, bağlı donanımlara göre yönetilecek. Herhangi bir donanım değişikliğinde Windows 10'u tekrar etkinleştirmeye gerek duyulup duyulmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Chip online
Eski 04.06.2015, 19:01   #2
Kartal
Müdavim

Standart Cevap: Windows 7 ve 8 Kullanıcıları, Windows 10'a Geçtiğinde Ne Kaybedecek?

Şu an bende Windows10 10074 sürümü kurulu,

Kendi ieçerisinde yok ama ben indirdiğim gadgetler ile saat, ram ve eişlemci durumunu takip edebiliyorum.
Media centerini hiç kullanmadım, benim açımdan bir sıkıntı değil. Her açılışta çok büyük arşivimi taraması dakikalar sürer, o bulana kadar ben daha çabuk bulurum.
DVD formatı artık bitti gibi, sıkıntı değil. Zaten birkaç medya oynatıcı kuruyorum VLC, media player clasic gibi.

Bu kullandığım sürümde oyunlar aktifti, ben deaktif ettim.

4 senedir defendir kullanıyorum, başka virüs programı kullanmıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Kötü olan donanım değişikliğinde aktive işi çok saçma olur.
11 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.2015, 00:17   #3
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Standart Cevap: Windows 7 ve 8 Kullanıcıları, Windows 10'a Geçtiğinde Ne Kaybedecek?

Bana da bu akşam sürümün yükseltilmesiyle ilgili bildirim geldi. İkilemde kaldım doğrusu kurmak mı yoksa böyle devam etmek mi daha iyi diye. Yazıya bakarsak yükseltmiş olmam bana birşey kaybettirmeyecek. Deneyelim bakalım.

Teşekkürler Serseri.
7 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.2015, 00:31   #4
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster
Bana da bu akşam sürümün yükseltilmesiyle ilgili bildirim geldi. İkilemde kaldım doğrusu kurmak mı yoksa böyle devam etmek mi daha iyi diye. Yazıya bakarsak yükseltmiş olmam bana birşey kaybettirmeyecek. Deneyelim bakalım.

Teşekkürler Serseri.
Lisanslı kullanıcılara şu ana için uyarılar geliyor, kabul etmek hemen kurmak anlamında değil, çıkış tarihinde (29 Temmuz) kurduğunda ilk yıl ücretsiz olacak sonrası için bende tam açıklayıcı bilgi bulamadım.
Kabul etmen 29 Temmuzda kurmayı düşündüğün anlamına, bir nevi rezervazyon yapmış olmuş oluyorsun.
Bende daha kabul etmiş değilim bildiğim kadarıyla 1 yıl vaktim var.

Buradaki yazıyıda okuyabilirsin
5 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.2015, 00:35   #5
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Biraz daha araştırıp sonra karar vermek en iyisi sanırım. Yolladığın link ve bilgilendirme için teşekkürler Kartal.
5 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.2015, 00:42   #6
Chevy
XooX

Aslında bana kalsa bazı şeyler güncellendikçe kötüleşiyor o eski güzelliği kaybediyor.
Android 5.0 diye ortalığı yıktılar bas bas bağırdılar güncelledim. Berbat ve zor bir arayüz geldi.

Windows 8 şöyle böyle dediler. Denedim iğrenç oldu.
Neyse ki 7'ye döndüm tekrar...

Bana kalsa hep XP'de kalırdım ya

Ayak uyduramayacağız artık bu kadar hızlı yeniliklere ve güncellemelere
6 Üyemiz Chevy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.2015, 00:49   #7
Kartal
Müdavim

@MooN

Ne amaçla kullandığını bilmiyorum ama performans ve hız olarak WİN10 bayağı farklı.
Zaten açılış ve kapanış sürelerinde hemen fark ediliyor, hele SSD diskin varsa göz aç kapa açılsın.
Ben photoshop ve After effects programlarını kullanıyorum, Win7 ile en az %20 hız farkı kesin olduğunu düşünüyorum.
Ayrıca güvenlik olarak bayağı sağlam olacağı iddia ediliyor ama o konuda birşey diyemem sadece Microsoftun iddiası.
8 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 05.06.2015, 02:35   #8
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Sıkı bir oyuncu olarak win10'a bende geçmek zorunda kalacağım.

Çünkü DX12 faktörü var ve bu faktör üzerinde durulduğu kadarıyla İşlemci ve Ekran kartı arasında tam bir etkileşime sahip olacak.

Özellikle ekran kartı iyi olupta (tabi DX12 Destekli olması şartıyla) işlemcisi kötü olanlar için(tam tersi durum içinde geçerli) söylenene göre DX12 işlemci üzerinde yükü kaldıracak. Yüzde 30'luk bir performans artışından bahsediliyor. İşlemci ve Ekran kartı arasındaki darboğaz olayınıda kaldırıyor.

Tabi bunun gerçek mi yoksa tıpkı DX10 gibi şişirme bir balon mu olduğunu öğreneceğiz. Şu an win10'u konuşmak için çok erken..

Kısacası biz oyuncular için mutlak önemi var.
Eski 16.03.2016, 22:52   #9
mersinli2691
Üye

Windows 10 u indirdim önce beyenmedim ama tüm güncellemelerini yaptıktan sonra Windows onun çehresi değişti
benim şahsi fikrim tüm güncellemelerini yükledikten sonra kullanın
kullandıkça vazgeçemeyeceksiniz
Windows 7-8 benim için değeri kalmadı
mükemmel win 10
amaaa güncellemeler eksiksiz yüklensinki güzelliği ortaya çıksın
Eski 16.03.2016, 23:26   #10
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Zaten güncellemelerle 10'a optimizasyon sağlayacaklar.

Ben halen beklemeye devam. Service pack sürümü çıkana kadar windows 10 düşünmüyorum. Zaten DirectX 12'de yalan olacak galiba.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
geçtiğinde, kaybedecek, kullanıcıları, windows

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)