Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Anketler

Anketler Her konuda anketler

Anket Sonucunu Göster: Bekaret Önemli midir? (Anket)
Evet, önemlidir. 12 36.36%
Hayır, önemli değildir. 18 54.55%
Karar veremedim. 3 9.09%
Katılımcı sayısı: 33. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.03.2015, 11:17   #41
Flaneur
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Sizce Bekaret Önemli midir? (Anket)

Bekaret takıntısı, feodal yapıyı aşamamış toplumlarda, iktidarın gücünü öncelikle hanelerde, yani evlerde sağlamlaştırması arzusunun bir sonucu. Müslüman toplumlardan tutun da, hala Pagan gelenekleri sürdürmeye çalışan batı toplumlarına kadar birçok toplumda buna rastlayabilirsiniz.

İktidar, besleyemediği, daha doğrusu hak ettiği maaşı vermediği, düzgün koşullarda çalıştırmadığı, patron baskısı altında inlettiği erkeği dizginleyebilmek için, ona evinde sınırsız iktidar hakkı tanır. Erkek, bütün hıncını, öfkesini evinde geçirsin ki işyerinde patronuna, sokakta da iktidara isyan etmesin. Bunun da yegane aracı, kadını baskılamak, ikinci sınıf, alınan ve satılan, erkek tarafından korunup kollanması gereken bir varlık haline getirmek.

Peki bu nasıl olur? Kadını sözde kutsallaştırma özde metalaştırma yoluyla. Kadını korunması, muhafaza edilmesi gereken bir varlık gibi görmenin temelinde yatan, budur. Bekaret dediğimiz, aslında sadece hymen adı verilen bir doku parçasından başka bir şey değil. Bir doku parçasına bu kadar anlam yüklemek, onu saflığın ve temizliğin simgesi olarak görmek, yıllardan beri zihnimize kazınan toplumsal kodların bir parçası: Kadın, korunması, muhafaza edilmesi gereken bir varlıktır, yeri evlenene kadar annesinin dizinin dibidir; çalışmaz, toplumsal yaşamda aktif olarak rol almaz, annesinden nasıl iyi bir eş ve anne olacağını, yemek, temizlik yapmayı vs. öğrenir. Bir kez evinden gelinlikle çıktığı zaman da, ancak kefenle döner geriye.

Peki bunun alternatifi nedir? İnsanların genelinde, bekarete önem vermemenin alternatifinin ahlaksızlık, önüne gelenle düşüp kalkma olduğu şeklinde bir görüş var ki, nereden tutsanız elinizde kalır.

Bir insanı dürüst, ahlaklı ve genel anlamda iyi yapan şeyin, bir doku parçası olması, ne kadar büyük bir hata oysa. İki insanın birlikte gerçekleştirebileceği en güzel şeyin, sanki ortak bir senfoni yazarcasına uyumlu olduğu bir aktivitenin sırf arada evlilik bağı olmadığı için ahlaksızlık sayılması, ahlaki bir tavır olabilir mi? (Bu dediğimin, aldatma ile karıştırılmaması önemlidir).

İnsanlar sadece birbirlerini sevip hoşlandığı için sevişti diye, daha doğrusu bir kadın hoşlandığı erkekle sevişti diye, onu kirli ve ahlaksız sayabilir miyiz? Sorun aslında bu kadar açık ve nettir, bunun haricinde söylenecek her şey lafı eğip bükmek, dolandırmak olacaktır.

Benim açımdan bu soruya yanıt vermek bile utanç verici. Bir kadının bana utanarak "ama ben bekaretimi kaybettim" demesinden, ondan çok ben utanç duyarım. Benimle karşılaşıncaya kadar kendini bana saklaması komik ve çocukça gelir bana, çünkü ben de onun için doğru insan olmayabilirim (vice versa, o da doğru insan olmayabilir).

Lafı fazla uzattım. Dün yazacaktım bunları ama bir yere gitmem gerekiyordu ve bugüne bıraktım. Bekarete önem veren ve yazdıklarımdan alınacak üyeler olabilir, ama onlardan özür dilemeyeceğim çünkü bu konu onların hassasiyeti olduğu kadar benim de hassasiyetim.
The opposite of love is not hate, it's indifference. The opposite of art is not ugliness, it's indifference. The opposite of faith is not heresy, it's indifference. And the opposite of life is not death, it's indifference.

Elie Wiesel
9 Üyemiz Flaneur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.03.2015, 13:43   #42
Zeynep Sappho
Her şey aşk için...

@Aristo ve @Flaneur sizlere tamamen katılıyorum. Ama çok fazla açıklama yapmayı sevmiyorum. Bu yüzden çıkışlarım sert.
6 Üyemiz Zeynep Sappho'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.03.2015, 13:52   #43
Slower
Süper Üye

Hiç öpülmemiş olmalı..
Eski 02.03.2015, 16:29   #44
Gece
Uzman Üye

Bir kadın bir erkeğin bekaretini bozup ortadan sıvıştı mı, o erkek yollu, o..., gibi tabirlerle anılmıyor.Oysa bir erkek bir kadının bekaretiyle birlikte bir çok şeyini alıp götürüyor...
İstediğiniz açıdan ele alıp çekiştirin konuyu bu böyle...

Önemli değil diyebilmemiz için köprünün altından çok suların akması gerekiyor...
9 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.2015, 22:49   #45
NiS@
Üye

ben bu soruyu kendimi düsünerek anladim özellikle cinsiyet belirtilmemiz o yuzden

hayir dedim bi erkegin bakir olup olmadigi benim icin önemli degil...
Eski 04.03.2015, 23:04   #46
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi NiS@ Mesajı göster
ben bu soruyu kendimi düsünerek anladim özellikle cinsiyet belirtilmemiş o yuzden

hayir dedim bi erkegin bakir olup olmadigi benim icin önemli degil...
Alemsin, bayağı bir güldüm..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
8 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.2015, 23:05   #47
NiS@
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Alemsin, bayağı bir güldüm..

ama güzel cevap degilmi yani
Eski 04.03.2015, 23:07   #48
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi NiS@ Mesajı göster
Ama güzel cevap degilmi yani
Evet, anlayan anlar..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.03.2015, 23:09   #49
Sarmaşık
Üye

Elbette değildir. Özellikle kadında bunu arayan egolomanyak çiğ erkek zihniyetine karşıyım
Eski 15.03.2015, 18:05   #50
Galatasaraylı Mert
Tam Üye

Zor soru olmuş abi dürüst olmak gerekirse ama cevap verebilirim. Benim için önceleri çok önemliydi bu durum takıntı haline gelmişti gibi birşey ama baktım karşıma kim cıkarsa cıksın hep böyle olucak herşey ters gidicek alıştım bu duruma kabülleniyorum tabi geçmişi yargılamak dogru olmaz.Bu sorunun cevabı aslında evet önemli olmalıdır Ama geçmişte illaki bu durumu yaşarsın. Bu devir de güzel iyi birini bulmak çok zor o yüzden önemli değil diyorum
5 Üyemiz Galatasaraylı Mert'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anket, bekaret, için, midir, Önemli, sizce

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)