Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türk Edebiyatı > Türk Edebiyatı Ustaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 31.07.2015, 17:28   #1
Aycturkmen
Yeni Üye
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Ali Bayram (1973 - ...) | Polisiye Yazar

1973 Yılında Kastamonu’nun sahil kasabası İnebolu’da doğdu. 2000 yıllarında “Şairimsin” mahlasıyla sosyal medyalarda ismini duyurdu .2012 yılında “Aynasız Düşüncelerim” adlı eseriyle edebiyat dünyasına bir eserle giriş yaptı. Kadına Şiddet,Çocuk gelinler, toplumun kanayan yaralarını Kertik,İntiharda Polis,Arsine,13’ünde Kadın Olmak eserlerin de yazdı. Aşkı Çerge eserinden sonra “Kuğulu Park Cinayeti” romanıyla Polisiye-Macera türünde kitaplar yazmaya başladı.

Şilep Dergisi başta olmak üzere, birçok haber sitesinde köşe yazarlığı yaptı. Ülkemizin birçok okulunda gönüllü söyleşi yaparak “Kitap Okuma Alışkanlığı,Madde Bağımlılığı,Çocuk Gelinler,Kadına Şiddet” üstüne seminerler verdi.

2015 Yılında en iyi Polisiye Roman çıkışını Kuğulu Park Cinayeti romanıyla yaptı. Tanrı’nın Beğendiği Kadın isimli romanıyla Ankara’nın Suç oranı yüksek Çinçin Mahallesinde ki polisiye maceraları yazmaya devam etti. Polisiye Roman literatürüne yazdığı eserle çok farklı bir görüş getirdi.

Yaşar Kemal’in eserlerinde ki Anavarza kayalığına karşılık Usta-Çırak ilişkisinde Arsine isimli romanını tavsiyeler üstüne kaleme aldı. Birçok haber sitesi onu “Yaşar Kemal’in Edebiyatta ki Veliahtı” olarak yazdı.

Ülkemiz de dedektiflik gibi bir mesleğin kanuni sayılmadığından gerçek bir polis kimliğiyle eserine Emniyet Amiri Erhan karakteriyle birebir yaşanmış cinayetleri dosyalarından inceleyerek kaleme aldı. Eserlerinde gerçeklik payını yüksek tutan ve az bir kurguya yer veren Ali Bayram geçmişte ki eserleriyle Hrant Dink Vakfının ödülüne “Arsine” romanıyla “Tehcirde Bir Ermeni Kızı” yazarak, Duygu Asena Roman ödülüne “13’ünde Kadın Olmak” romanıyla “Çocuk Gelinlerin” hikayesini, Yunus Nadi Roman ödülüne,2014 Yılında ülkemizde ki birçok Vakıf,Dernek tarafından Arsine romanı Nobel Edebiyat Ödülüne aday gösterildi.

“Edebiyatta varım çünkü, Romanlarımı ödül ve para almak için yazmıyorum.” sözü üstüne gösterildiği birçok ödül yarışmalarından eserlerini geri çekti.
Eski 31.07.2015, 19:16   #2
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Standart Cevap: Ali Bayram (1973 - ...) | Polisiye Yazar

İlk fırsatta bir romanını alıp okuycam...

Tanıtım için teşekkürler Aycturkmen...
Eski 31.07.2015, 21:00   #3
Mediter
Uzman Üye

Standart Cevap: Ali Bayram (1973 - ...) | Polisiye Yazar

-ESERLERİ-

AYNASIZ DÜŞÜNCELERİM

Aynasız Düşüncelerim

Hayat bir bağlama telleri kopmuş, perdeleri değişmiş,
Notaları çılgınca bir türkü çalar, mızrabı kör plastik,
Gökyüzüne bakınca göremediğim mavilikler nerede,
Oysa düşlerimde üzerime taş atan küçük çocuklar,

Diyarbakırda, Şırnakta, Batmanda sessiz şark türküleri,
OHAL in verdiği akşam haberlerinde taciz ateşleri,
Gece devriyelerinde panzerin horuldayan sesinde,
Hala dokunduğu yerde ellerinin izleri titrer,

Polis Bayramında Çermikten Haniye sürgün giden,
Mayınlar eşliğinde bir ilkokulun çıkış günlüğü gibi,
Babam sanki askere uğurluyordu oğlum Allaha emanet,
Baba ben hiç polis olamadım ki diyordu gözlerim,

Gece karanlık çöker hani gecelerine ıssız sokaklar,
Nerden geleceği belli olmayan, birazdan kopacak sanki
Bir kalleş sesi ile çocuk uykusunda ki masumiyetim,
Baykuş tepede iki biranın ucuna hapis olmuş gibi,
Kör kütük sarhoş lanet olasıca derdim...

Bugün sessiz şairliğimi bozuyorum namertlere karşı,
Kalemim kırılsın, beyaz defterler karalansın artık,
Bir yıldızsız gecede nasıl olurdu lastik yanığında is kokusu,
Bekir, Dursun ve Niyazinin askerlik anıları yeterdi,

Bir şark türküsü çalardı cızırtılı polis radyosunda,
Polis Marşı ninnisinde sabah ezanına varmak oysa,
Aynasız düşüncelerim eksiksizce infaz edilirken,
Yargılıyorum nefsimi sevemediğim şark güneşine,

Oysa güneş burada doğudan doğuyordu her sabah,
Batıdan batarken kederlerini üzerimize serpiyordu,
Sabah Traş olduğun berber akşam mermi oluyordu,
Kurşun sıkıyordu, Polis Lojmanlarını hedef alıyordu,

Tertemiz soyutlanmış güneşin helal yüzüne bakışta,
Aldanma diyordu içimden bir ses haykırırcasına,
Doğan güneş gecenin ayazını kırıyor ve apaçık...
Çıkarıyordu gecenin sessizlik ve pisliğini.

ALINTI

KERTİK

Hayatındaki en büyük kahpeliği görmeyecek kadar gözleri kördü,
Duyguları ile içgüdüsünü birbirine karıştırmıştı,
Bir Moğol taşının anlamını bile çözememişti, bir o kadar da cahildi,
Paha biçilemez antik bir saatin beşi otuz beş geçesi gibi,
Yen bir saatin her saniyesinde zaman dilimi gibiydi,
"Oysa hayatında onlarca utanç yaraları var iken,
O soysuza Roman yazılır mıydı?
Hayatına unutamayacağı bir KERTİK atarak,
Bu eseri yazdım...
Ali Bayram

ALINTI

İNTİHARDA POLİS

Son zamanlarda artan Polis intiharlarının arkasındaki gizemli perdeyi aralayan bir roman. Arkasında gencecik eşlerini dul, küçücük çocuklarını yetim bırakan polislerin intihar yolunu seçmesinin nedeni ne? En son intihar eder polisin arkasından bıraktığı notta “intihar ediyorum” değil de “kendimi şehit ediyorum” demesi ne anlama geliyor? Ali Bayram, 17 yıllık meslek deneyimi olan bir polis. Daha önce yazdığı romanları hep gündem oldu. Şimdi de sosyal bir vak’a haline gelen polis intiharlarının iç yüzüne dikkat çekiyor. Akıcı ve düşündürücü bir üslupla kaleme alınan roman, geniş kitleleri etkilemeye devam ediyor.

ARSİNE

Ermeni Tehcirinde çok gizli kalmış, gün ışığına hasret nice hikâyeler vardır.
Ermeni Tehcirinde vagonda doğan Arsine’nin Ayşe Nine oluşuna kadar geçen acı dolu yaşam öyküsü,
Ya yaşama tutunacaktı, ya da bunca haksızlığa genç bir Ermeni kızı olarak devam edecekti.
Acı, ölüm, feryatlar, sevinç ve gözyaşında Arsine ile 100 yıl öncesi bir geçmişe yolculuğa hazır mısınız?
Ali Bayram’ın feminist kaleminden Arsine ile bir yolculuk başlıyor.

ALINTI

ON ÜÇÜNDE KADIN OLMAK

"Odanın dışın açıkan kuş Ömer'e yaşlı kadın çarşafı sorduğunda, kuş Ömer yere çömeldi ve çocuk gibi ağlamaya başladı. Kadın içeri girdiğinde Sıla'nın yatakta cansız yattığını gördü ve 'Adnan ağa yetiş gelinin ölmüş' diye feryat etti.

Bez bebeklerle oynamaları gereken dönemde, cinselliğin ne olduğunu dahi bilmeden gerdeğe girdirilen ve 'Amca ne olur beni anneme götür' , 'Ne olur bana birşey yapma korkuyorum' diyer yalvarmasına rağmen bir hayvanın üzerine çıkıp küçücük bedenini kavraması ve ağzını kapatıp nefessiz bırakması ile ölümüne neden olduğu Sıla ile ikizi Helin'in hikayesi…..
(Tanıtım Bülteninden)

AŞKI ÇERGE

Edezen Çergesi aşkın son haliydi. Fakirlik ve yoksullukta göçebe sevdaların büyük bir acıyla son bulduğu bir hikayeydi; Aşkı Çerge; Yoksulluk içinde bir aşkın sonu katliamla bitmişti.

KUĞULU PARK CİNAYETİ

Ankara’nın bürokrasi kokan puslu havasında Kuğulu Parkta o sabah genç bir kızın cesedi bulunur. Cinayet olduğu anlaşıldığında adım adım gerilim ve gizemler başlamıştır. Başkentin varoşlarından, sosyetenin kalbine kadar uzanan cinayetler de seri katil öylesine akıllı davranmıştı ki! İşlenen bu cinayetler de ülkenin tüm insanlarını şüpheli yapmıştı. Şimdi bu satırları okuyorsun ya! Bu cinayetlere sende parmak izini bıraktın. Ve artık... SENDE ŞÜPHELİSİN..

TANRININ BEĞENDİĞİ KADIN
(2016'da çıkacak)

“Ve Tanrı onu bir katilin kucağına itti”
Yine çok konuşulacak, Yine kitapçılarda izdihama sebep olacak bir eser.

ALINTI

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ali bayram, bayram, polisiye yazar, polisiye yazar ali, türk polisiye yazar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)