Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Diğer Yemekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.08.2013, 02:45   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Bayram Menüsü | Kuru Erikli Dana Yahnisi | Kabune Pilavı | Damat Kaymaklısı

• 20 adet kuru erik
    • 400 gram dana eti (iri doğranmış )
    • 3 çorba kaşığı tereyağı
    • 10 adet arpacık soğan
    • 1 çay kaşığı toz beyazbiber
    • 1 su bardağı sıcak su
    • 2 adet defneyaprağı l Tuz

Erikleri hafifçe yumuşayana kadar sıcak suda bekletip çekirdeklerini çıkarın. Tereyağını bir tencerede eritip üzerine etleri ilave edin. Suyunu salıp yeniden çekinceye kavurun. Üzerine arpacık soğan, kuru erik, defne yaprağı, tuz ve toz beyazbiber ekleyip birkaç dakika daha kavurun. Daha sonra suyu ekleyip ağır ateşte etler yumuşayana kadar (gerekirse su ekleyerek) pişirip servis yapın.

• 2 su bardağı pirinç
    • Yarım kg kemiksiz kuzu eti
    • 3 adet soğan, tuz, karabiber
    • 2 çorba kaşığı tereyağı
    • Yeteri kadar et suyu

Pirinci tuzlu suda 15 dakika bekletin ve süzün. İyice yıkadıktan sonra bir kenara alın. Eti kısık ateşte, kendi suyunu salıp çekene dek kavurun. Ilındıktan sonra elinizle tel tel ayırın. Soğanı halka şeklinde doğrayın. Tuz ile karabiberle ovup, yıkayın. Geniş bir tencereye sırasıyla soğan, pirinç ve eti üst üste yerleştirin. Tuz ve karabiber serpip, porselen bir tabağı üzerine kapatın. Tabağın hizasına kadar kaynamış et suyu ve tereyağını ekleyin. Tencerenin kapağı kapalı olarak suyunu çekene kadar pişirin. Piştikten sonra 5-10 dakika dinlendirin. Servis tabağına ters çevirip, çıkarın ve sıcak servis yapın.

• 200 gram kaymak
    • 250 gram toz antepfıstığı
    • 2 adet baklavalık yufka
    • 2 çorba kaşığı tereyağı

Şerbeti için

• 2’şer su bardağı tozşeker ve su
    • 1-2 damla limon suyu

Şerbet için tozşeker ve suyu kaynatın. 1-2 damla limon suyu ilave edip, 2 taşım daha kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Yufkalardan birini düz bir zemine yayın. Üzerine eritilmiş tereyağı gezdirin. İkinci yufkayı üzerine serin. Kaymağı yufkanın her tarafına eşit şekilde yaydıktan sonra üzerine antepfıstığı serpin. Karşılıklı kenarlarını uçları ortada birleşecek şekilde kapatın ve kare bir yufka elde edin. Daha sonra yufkayı rulo yapın ve buzdolabında 1 saat dinlendirin. Dolaptan çıkarın ve 2 parmak genişliğinde kesip, kuruyemişli tarafları üste gelecek şekilde yağlanmış fırın tepsisine dizin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirin. Sıcak tatlının üzerine soğuk şerbeti gezdirin. Şerbeti çektikten sonra servis yapın.

Kaynak
Eski 08.08.2013, 02:50   #2
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Ramazan Menüsü | Erikli Dana Yahnisi | Kabune Pilavı | Damat Kaymakl

Ramazan gitti, bayram geldi.

Bu menü kalabalık aileler için şölen niteliğinde olur.

Etin içinde erik, mayhoş bir tad verir.

Ersan, kolları sıvar mutfağa girer bizlere bir bayram sofrası kurar artık.

Kurarsın dimi?

5 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.08.2013, 19:48   #3
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Bayram Menüsü | Kuru Erikli Dana Yahnisi | Kabune Pilavı | Damat Kay

Hangimizin bayram yemeği güzel Aşçı yamağı bi bak

Nedense şu an Gülben'in ''kandıramazsın beni'' şarkısı geldi aklıma
Eski 08.08.2013, 20:02   #4
Dilaver
Müdavim

Standart Cevap: Bayram Menüsü | Kuru Erikli Dana Yahnisi | Kabune Pilavı | Damat Kay

İyi de sayın yöneticim, bu yemekler size ait değil ki ..

Yemek tarifi ile övüneni de ilk defa görüyorum

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
2 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.08.2013, 20:08   #5
Canan
Çiçekci kız

Senin yaptığın nedir Sayın Moderatör ?

Hiç değilse ben, bunları ben yaptım demedim
Eski 08.08.2013, 20:40   #6
Inatci
» İsyankar Zır Deli «

O ne etin içinde erik mi olur Yemem ben onu tide ekşitmiştir şimdi
Pilav güzele benziyor ama bak tatlı kısmı olmasa da olur onu siz yiyin. Yinede kaymak ila şartsa ekmek kadayıfı dururken o yufkların içinde işi ne bilemedim ki
Amaaaaaaaaa yinede yamağın yemeklerine göre görüntüleri bile on basar on Paylaşımlar için teşekkürler.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
antep fıstığı, çorba kaşığı, dana eti, fırın, kabune, karabiber, kaymaklısı, kuru, kuzu eti, limon, menüsü, porselen, rulo, tozşeker, yufka, şerbet

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler