Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 19.04.2021, 17:04   #1
Arthur
Ne Mutlu Türk'üm Diyene

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Salgının Bir Başka Boyutu: Akıl Sağlığı Krizi

Salgının bir başka boyutu: Akıl sağlığı krizi

Koronavirüs yalnızca fiziksel sağlık sorunlarına neden olmakla kalmayıp akıl sağlığını da olumsuz etkiliyor. İngiltere'de yapılan araştırma, özellikle 18 yaş altı gençlerin zihin sağlıklarının olumsuz etkilendiğini ve 2019 yılına göre endişe, depresyon, yeme bozuklukları gibi sebeplerle hastanelere başvuranların 2020 yılında yüzde 28 arttığını ortaya çıkardı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını fiziksel sağlığı bozmanın yanı sıra zihin sağlığını da olumsuz etkiliyor. Bir yılı aşkın süredir dünya genelindeki kısıtlamalar ve gittikçe artan Kovid-19 vakaları özellikle gençlerin akıl sağlığında çeşitli sorunlara neden oldu.

İngiltere'de Ulusal Sağlık Servisi (NHS) ve Kraliyet Psikiyatristler Koleji’nin yaptığı araştırma, 18 yaş altı gençlerin endişe, depresyon ve yeme bozuklukları gibi şikayetlerle hastaneye gitme oranlarının 2019 yılına oranla yüzde 28 arttığını ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre 2019 yılında Nisan-Aralık ayları arasında 18 yaş altı 292 bin 212 gencin, endişe, depresyon ve yeme bozuklukları gibi şikayetlerle hastaneye gittiği, ancak 2020 yılında aynı aylarda bu sayının 80 bin 226 artarak 372 bin 438’e yükseldiği belirtildi. Öte yandan, 2019 yılında aynı aylar arasında acil müdahale gereken gençlerin sayısı 15 bin 417 olarak açıklanırken bu sayı 2020’de 18 bin 269’a çıktı.

'AKIL SAĞLIĞI KRİZİ'

"Akıl sağlığı krizinin kapsamı korkunç" diyen Kraliyet Psikiyatristler Koleji, konuya ilişkin açıklamasında "Durum iyileşmeden önce muhtemelen çok daha kötüye gidecek. Sağlık hizmetleri, yardıma ihtiyaç duyan çok sayıda insan tarafından 'istila edilme' konusunda çok gerçek bir risk altındadır" dedi.

'RUH SAĞLIĞI ÜZERİNDE YIKICI ETKİ'

Akıl sağlığı sorunlarının salgın nedeniyle artış gösterdiğini belirten Kraliyet Psikiyatristler Koleji’nde görevli Bernadka Dubicka,"Okulların kapanmasının, bozulan arkadaşlıkların ve salgının neden olduğu belirsizliğin çocukların ve gençlerin ruh sağlığı üzerinde yarattığı yıkıcı etkiye tanık oluyoruz" açıklamasında bulundu.

Kaynak
2 Üyemiz Arthur'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.2021, 13:07   #2
Megan
Uzman Üye

Standart Cevap: Salgının Bir Başka Boyutu: Akıl Sağlığı Krizi

Virusun akil sagligimiza cok buyuk olumsuz etkisi var bu asla goz ardi edilmemesi gereken bir durum.ama ne yazik ki gereken onem verilmiyor. Kendinizi ne kadar cok uzer olaylari kafaya takarsaniz bagisikliginiz o kadar azalir ,o zamanda basta covit olmak uzere bir cok hastalikla bas etmeniz zorlasir. Bunun en guzel ornegi kanser hastalari,iyilesen hastalarin soyledigi ilk sey morallerini yuksek tuttuklari hayata pozitif baktiklari bunun dogal sonucu olarakta bagisiklik sistemleri kuvvetlendigi icin iyilestiklerini anlatmalari. O yuzden basili medya,internet ortamindaki her yazilana sorgusuz sualsiz inanmayin biraz arastirin boylece hem neyin ne oldugunu anlar hem de covitden cok daha kolay korunursunuz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
2 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.2021, 13:30   #3
Megan
Uzman Üye

Standart Cevap: Salgının Bir Başka Boyutu: Akıl Sağlığı Krizi

Covitden korkmaya gerek yok,sadece biraz dikkatli olursak kolayca atlariz,bunun icinde duzenli beslenir mumkun oldugunca her gun en az 15-20 dakika gunese cikar,duzenli olarak c vitamini ve cinko alirsak sorun kalmaz,boyleceo bagisikligimizi kuvvetli tutar korunmus oluruz.
Herkese saglikli gunler dilegiyle.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
akıl, başka, boyutu, krizi, sağlığı, salgının

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)