Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Sağlığımız İçin Püf Noktaları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.05.2018, 22:27   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kaşar Peynir mi Daha Sağlıklı, Beyaz Peynir mi?

Kaşar Peynir mi Daha Sağlıklı Beyaz Peynir mi?

Fiyatından, rengine, kokusuna kadar kaşar peynir ve beyaz peynir arasında büyük farklar bulunuyor. Üstelik sağlığımıza olan faydaları açısından da ikisi arasında uçurum var. Kaşar peyniri mi daha sağlıklı beyaz peynir mi sorusunu sizde sık sık soruyorsanız işte cevapları…

Beyaz peynirde kaşar peyniri de sütten yapılıyor. Ancak besin değerleri açısından ve sağlığımıza olan faydaları açısında aralarında farklar bulunuyor.

Kaşarın yağlı olanı da yağsız olanı da kalsiyum ve çinko kaynağıdır. Aynı sütle yapılan bu iki peyniri birbirinden ayıran en önemli özelliği yapım aşamasındaki sıcaklığıdır. Beyaz peynir üretimi sırasında süt sıcaklığı 85-90 dereceye çıkar.

Bu sıcaklık oranı kaşar peynirinde ise 60-65 derece arasındadır. Yüksek sıcaklığa bağlı olarak peynirin kalsiyum oranı ve besin değerlerimde düşüş olur.
Yağsız ve yağlı olmasına göre içeriği az da olsa değişse de kaşar peyniri her anlamda beyaz peynire besinsel açıdan daha üstündür. Çünkü serum proteinleri kaşar peynirinde mevcuttur. Bununla birlikte damak zevkine göre beyaz peyniri de kaşar peynirini de tercih edebilirsiniz.
Besin değerleri açısından zengin olan ve kalsiyum kaynağı olan kaşar peynirini her sabah kahvaltılarınızdan eksik etmemeye özen göstermelisiniz.

Eski 26.05.2018, 23:44   #2
Efruz
Dost Nâzım

Standart Cevap: Kaşar Peynir mi Daha Sağlıklı, Beyaz Peynir mi?

Bana kalırsa karşılaştırma kriterleri çok zayıf olmuş.

Beyazpeynir ülkemiz yerel peynir çeşitleri arasında gerek üretim gerekse tüketim bakımından ilk sırada yer alan bir peynirdir.

Peynire işlenecek süt, 74°C'de 15 saniye veya 65°C'de 20-30 dakika süreyle pastörize edilip 30-32°C'ye soğutulur. Starter kültür eklemesi yapılır. Bir süre sonra kalsiyum klorür eklenir. 28-30°C'de mayalanır. Peynir mayası sütü pıhtılaştırır. (Bunu bilerek koyu yazıyorum çünkü kaşar peynir üretimi çok farklıdır.) Sonra pıhtı kesimi yapılır. Peynir suyu ayrılır. Presleme, porsiyonlama, tuzlama derken beyaz peynir elde edilir.

Kaşar peynirinin temel özelliği belirli düzeyde asitleştirilmesinin ardından sıcak suda haşlanıp yoğrulmasıdır.

Peynire işlenecek süt 72-74°C'de 15 saniye veya 65°C'de 30 dakika süreyle pastörize edilip mayalama sıcaklığına (32-34°C) soğutulur. Starter kültür ve kalsiyum klorür ilavesi yapılır. Ön olgunlaştırma aşamasından sonra pH istenen düzeye gelince maya eklenir. Oluşan pıhtı kesilir, dinlendirilir, sonra bezelye tanesi iriliğine gelinceye kadar kırılır. Pıhtı taneleri kendiliğinden çökmesi beklenir. Peynir suyu alınır ve geri kalan kısım 36-38°C'ye hatta bazen 40-42°C'ye kadar ısıtılır. Karıştırma ve asitlendirme uygulanır. Presleme, fermentasyon, haşlama ve yoğurma uygulanır. 83-85°C'de haşlama yapılır.

Yani gördüğünüz gibi pastörizasyon genel olarak aynıdır. Kaşar peynirinde hamur sıcaklığı daha düşük olsa da yüksek sıcaklıkta haşlama yapılır.

Üretimi tamamen iki farklı ürünü beslenme açısından birbiriyle kıyaslamak yanlış, en azından bana göre yanlış.

Bir de aklıma gelmişken marketlerde "kahvaltılık peynir" adı altında satılan peynirler eritme peynirlerdir. Yani ikinci kalite peynirleri karıştırıp eriterek hazırlanır.

Yasa gereği eritme peynirlerin etiketine kaşar peyniri yazmak yasaktır. Dikkat edin

Ben demiyorum ki eritmeler kötüdür, hayır, sadece onları kaşar olarak almayın diyorum.

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

5 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.05.2018, 00:17   #3
Tura
Müdavim

Peyniri evde kendiniz yapacaksınız, hele birde şirden mayası ile yaparsanız...Aman Allahım, tadına doyamazsınız. Hele bir de şirden de süt varsa, yaptığınız peynirin aradan bir kaç ay geçtikten sonra tadına doyamazsınız.
Bana göre bu peynir sağlık açısından kaşara fark atar.
Eski 27.05.2018, 01:30   #4
Rosebud
Müdavim

Bizim miyadı dolmuş kaşarları tekrar yememiz söz konusu değil burada, çünkü zaten pazardan alıyoruz, ambalajlı ürün değil, adam kendisi yapıp taze taze satıyor, Kars kaşarı tercihim.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.05.2018, 02:23   #5
Tura
Müdavim

Her peynirin bir olgunlaşma süresi vardır. belli bir ısıda günlerce saklanması gerekiyor. Kaşar olsun beyaz peynir olsun soğuk hava depolarında saklanır. Kaşarın da eskisi makbuldür.

Evde beyaz peynir yapmak biraz zahmetlidir ama evde kendiniz kaşar yapabilirsiniz ve çok kolaydır.

@Aristo burada kısa olarak evde kaşar nasıl yapılır anlatıvereyim. Bu kaşarı istediğiniz yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pidesi, gözlemesi, kahvaltlığı harika olur.

5 kğ çiğ süt. Bunu 70 dereceye kadar ısıtıyoruz. Sonra bu ısınmış sütü ivedi olarak soğutuyoruz. Bunu buz dolabı dondurucu gözünde veya derin dondurucuda veya buz dolu bir soğuk su kabının için de yapabiliriz. Bu soğutma yoğurt mayalama sıcaklığına eriştiğinde, ( Parmagınızı sokun, yakmıyorsa yeterlidir) yarım su bardağı yoğurdu ilave edip karıştıralım. Bu karışıma yarım su bardağı peynir mayası ( Şirden mayası varsa daha harika olur) ilave edip karıştırıyoruz.
Bu aşamada kabı yeniden ocağın üzerine alıp, küçük küçük peynir topları oluşuncaya kadar tel ile çırparız. Bu peynir topları lastik gibi olmaya başlar. Bunları tencereden bir süzgeç üzerine toplamaya başlarız. Çırpma işlemine devam ederiz. Tüm topları süzgece topladıktan sonra, bu topları bastırarak bir birine kaynaştırırız. Sonra bu peynir topunu bir tülbente alırız. Tülbenti bağlarız. Bir kenera koyarız. Peynir suyunu salmaya başlayacak. Bir gün burada duracak.

2 gün bu peyniri rondadan geçirip parçalarız. Ilık bir suyun içine bu rondadan geçirilen peyniri karıştırarak yeniden kaynatırız. Su kaynadıkça peynirler erimeye başlayacak. Eriyen peynirleri düz bir yere alıp yoğururuz. Bir yemek kaşığı tuz ilave edip şeklini de verdikten sonra, tekrar kaynayan suyun içine atarız ve bir dakika pişiririz.
Bu pişmiş peyniri alıp soğumasını bekleriz. Soğuduktan sonra demlenmek üzere buz dolabına koyarız.

3 gün, enfes bir kaşarınız buzdolabında sizi bekliyor.
Gönül rahatlığı ile her yerde kullanabilirsiniz.
Eski 27.05.2018, 04:40   #6
Efruz
Dost Nâzım

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Peynirlerarası rekabette asıl sorulması gereken hangi peynirin ne kadar doğal/ekolojik üretildiğidir.

Kaşar peyniri vardır mesela... Raflarda küflenir ve üretici fabrika onları geri alıp yeniden üretir.,,,, Miyadı dolmuş kaşar raflara yeniden çıkar. Dikkat! Bu ikinci mahsül kaşarı da en çok pizacılar ve pideciler alıp kullanır.

Ben beyaz peynir bir kere bozulursa, bir ikinci defa piyaasaya sürülme şansı yoktur diye biliyorum.

Yanılıyor muyum?

İlk üretimde doğal üretim söz konusu ise kaşar peyniri belki bir kaç puan beyaz peynirden öndedir.

Hakikaten bilmek istiyorum...

Ben ucuz kaşar almam. Bir pidecide kaşar karışan pide yemem. Çünkü o kaşar miyadını dolduran ve yeniden işlemden geçirilip piyasaya sokulan kaşardır.

Peki beyaz peynirin miyadı dolunca yeniden o peyniri fabrikasyon işlemlerden geçirip raflara bir kere daha sokma durumu olabilir mi?

Merdiven altı işletmeler ayakkabıdan bile peynir yapabilir, güveniyorum ben onlara

Kendi imajını tehlikeye atamayacak firmaların ürünlerini kullanmaya çalış. Hiçbiri dört dörtlük değil evet ama en azından daha uygun.

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

5 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.05.2018, 10:30   #7
Rosebud
Müdavim

Yok valla yemem.

TEARS AND SOUVENIRS

2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.05.2018, 10:33   #8
Rosebud
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Yok yok...

Bir köylü teyze pazara gelmiş. Önünde küçücük bir tezgah. Orda bir kaç kab yoğurt, bir kaç yuvarlanmış tereyağı falan... Yarım kiloluk bir kaç topk tereyağı...

Ankara' da capon pazarları (!) falan var. Alt katlarda da köy ürünleri satarlar. Oralardan almaya güvenemiyorum ama bölgesel pazarlardan gözümü kapar alırım.
Hah işte, biz de köylü teyzelerden alıyoruz tereyağını, miss!.

TEARS AND SOUVENIRS

4 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
beyaz, daha, kaşar, peynir, sağlıklı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler