Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Eğitim | Öğretim > Terörle Mücadele

Terörle Mücadele SEN! Kendi geleceğin için ülkenin geleceğine sahip çık ve bu halinle yeryüzünde nefretin değil, sevginin temsilcisi ol!

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 16.06.2010, 18:12   #1
prowise
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Taş Atan Çocuklar Sorunu

Taş atan çocuklar sorunu
Bir de “taş atan çocuklar” kavramı oluştu. PKK’lılar ve yandaşları, çocuklara taş attırıyorlar. Öne çocukları, hemen arkalarına kadınları koyarak polis ve asker taşlıyorlar.
Görüntü yabancı değil. Filistinlilerin uyguladığı intifada eylemlerinden biliyoruz. Çocukların taş atması “sivil itaatsizlik” projesinin eylem türlerinden biri. Eylemin çocuklara yaptırılması hem cezanın hafiflemesine hem de izleyenler açısından duygu sömürüsüne yarıyor. PKK da bu yöntemi izliyor.

Çocuk mahkemesi

Açılım süreci bağlamında hükümet taş atan çocukların, özel yetkili mahkemeler yerine çocuk mahkemelerinde yargılanmalarını öngören bir düzenleme yaptı. Terörle mücadele Kanunu’nda bu yönde bir değişiklik hazırladı. Yaklaşık 4 ay önce TBMM’ye getirdi, ancak iki nedenle geri çekti: Birincisi, sokak gösterilerinin ve taş atma eylemlerinin artması; ikincisi de CHP’nin bu düzenlemenin bir başka hükmü nedeniyle Öcalan’a yeniden yargılama yolunun açılabileceği kuşkusuydu. Düzenleme yeniden gündeme getirildi. Adalet Bakanı Sadullah ERGİN, muhalefet partilerini ziyaret etti ve destek istedi.

CHP ve MHP’nin tutumu

CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay, dünkü görüşmemizde, Öcalan’a yeniden yargılama yolu açabilecek maddenin çıkarılması halinde yeni düzenlemeye destek verebileceklerini söyledi. Okay, Bakan Ergin’le yaptığı görüşmeden, hükümetin, CHP’nin talebine uygun olarak, Öcalan’ın yeniden yargılanması kuşkuna yol açan düzenlemeyi tasarıdan çıkaracakları izlenimi edinmiş. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet ŞANDIR ise Adalet Bakanı Ergin’in getirdiği metni inceledikten sonra bu konudaki kararlarını vereceklerini, ayrıca hükümete başka önerilerde de bulunacaklarını söyledi. BDP’nin ise düzenlemeyi desteklemesi bekleniyordu, nitekim açıklamaları da o yönde oldu.

Hukukun gereği

Çocukların, çocuk mahkemelerinde yargılanmaları uluslararası hukukun da bir gereği. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları da bunu öngörüyor. Keza Anayasa’nın 90. maddesi de bu bağlantıyı kuruyor. Çocukların, çocuk mahkemelerinde yargılanmalarına itiraz yok.

Gül’ün desteği

Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL de, “Büyüklerin günahı çocuklara çektirilmesin” diyerek, düzenlemeye destek verdi. Gül, ayrıca, partilerin uzlaşarak kısa sürede bu düzenlemeyi yasalaştırmalarını da diledi. Tablo gösteriyor ki, taş atan çocukların çocuk mahkemelerinde yargılanmalarını öngören düzenleme kısa süre sonra yasalaşacak ve yürürlüğe girecek.

Sosyal boyut

Konunun hukuki boyutu böylece bir çözüme kavuşturulacak. Ancak, siyasi ve sosyal yönü ne olacak?
Çocuklara taş attıranlar ne yapacaklar? Bundan sonra taşları daha kolay mı attıracaklar? “Çocuk mahkemesinde bir şey olmaz” diyerek polise, askere karşı daha fazla çocuğu mu sokağa sürecekler?
“Çocukları siyasete alet etmeyelim, küçük yaşta teröre eğilimli hale getirmeyelim” diyebilecekler mi? Yoksa işledikleri cinayeti 18 yaşından küçük çocukların üzerine yıkan “büyükler” gibi mi yapacaklar?

Taş atma çocuk hakkı mıdır?

Çocukların, çocuk mahkemelerinde yargılanmaları çocuk haklarındandır. Bunda hiç kimsenin tereddüdü yok. Ama taş atmak çocuk hakkı mıdır? Çocukları eylemlere bulaştırmak, alıştırmak; bunu çocuk haklarından yararlanarak yapmak insan hakkı mıdır? Çocukların sosyal hakları ile taş attıranların sorumluluğu ne olacak?

Kaygılarımız bir umutlarımız bir... Hepimiz aynı ailelerin fertleriyiz.

Kaynak:
Eski 16.06.2010, 18:57   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Taş Atan Çocuklar Sorunu

Çocukların çocuk mahkemesinde yargılanması acaba caydırıcı olacak mı?

Birde kafama takılan, Abdullah Öcalan'a tekrar yargılama yolu açarak neyi değiştirecekler ki?

Futbol takımı da ne kadar ütopik olmuş
8 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 18.06.2010, 13:31   #3
Kum Saati
Ziyaretçi

Çocuklar önemli tabi biz şuan ki neslin çoğunu kaybettik zaten. Eğitim alamamışlar. Hukuk'a gerek bile yok Çocukları alıp aşılayacaksın vatan millet Atatürk sevgisini . Eğiteceksin sonra sorun çekmeyeceksin. Eğer Farklı keseye koymazsak Bölücülerede koz veririz. Bizim Mahalledede var ufak bir Kürt çocuğu 12 yaşında ; gel yemek yiyelim dedim. çocuk köfteyi görünce öyle bir yüzü güldü ki içim acıdı. O Çocuğun ne vatan nede Millet umrunda. Biz sahip çıkmazsak çıkacak olan çok.. İnşallah Düzeliriz ..
4 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.07.2010, 23:49   #4
NiRvANa
Üye

Büyüklerini düzeltememiş, vatan kavramının altında toplayamamış, siyasi çekişmeleri herşeyin önüne almışken, çoçuklar değil onları yetiştirenler hakkında düşünüp konuşmak lazım bence ....

Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez

8 Üyemiz NiRvANa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.07.2010, 23:54   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi NiRvANa Mesajı göster
büyüklerini düzeltememiş vatan kavramının altında toplayamamış siyasi çekişmeleri herşeyin önüne almışken çoçuklar değil onları yetiştirenler hakkında düşünüp konuşmak lazım bence ....

Bir de ekleme yapmak gerek sanırım...

Yetiştirenleri devlet nasıl eğitiyor, ne gibi bir eğitim sunuyor diye de düşünmeli derim...

Saldım çayıra, mevlam kayıra gibi bir düşüncede olunursa olacağı da bu...

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.07.2010, 23:59   #6
NiRvANa
Üye

yetiştirenler derken kesinlikle ögretmenlerimizden bahsetmiyorum tabiki etkileri var ancak önce aile de başlamalı egitim ..
bugün çoçuğunun eline taş sıkıştıranlar yarın silah veriyorlar verecekler çok zor derin bi konu sanırım çözümü de mahkemelerde ve yargı sistemindeki ufak değişikliklerle aşılacak kadar basit değil...

8 Üyemiz NiRvANa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.07.2010, 00:04   #7
ReaL
Deniz Sevengillerden

Mahkemelerin işi değil zaten...

Bir sorunu sürekli ötelersen, görmezden gelirsen, biri gelir o sorunu kaşır ve yarayı büyütür...

Güneydoğu bölgemiz hakikatten çok geri... Acil tedbirler almak gerek, bu tedbirleri taviz olarak algılamamak lazım.. Olması gereken de bu... Türkiye bir bütün ise batıda ne var ise, doğu illerimizde de o olmalı..

* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.07.2010, 00:13   #8
NiRvANa
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Mahkemelerin işi değil zaten...

Bir sorunu sürekli ötelersen, görmezden gelirsen, biri gelir o sorunu kaşır ve yarayı büyütür...

Güneydoğu bölgemiz hakikatten çok geri... Acil tedbirler almak gerek, bu tedbirleri taviz olarak algılamamak lazım.. Olması gereken de bu... Türkiye bir bütün ise batıda ne var ise, doğu illerimizde de o olmalı..

yıllardır verilen sus payı artık bu insanların tek geçim kaynağı olmuş şu an tam ordayım ve bu insanlar devleti üvey baba olarak görüyorlar bakan ama sevmeyen sevilmeyen

6 Üyemiz NiRvANa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.07.2010, 00:19   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

Eğitimsiz insanların beynini yıkamak çok kolay ve çok da çabuk...

Ben şahsen o bölge insanına kızmıyorum...

Bir suç var ise suç onların dışında hepimizde..

* * *

Diyarbakır ilinde ikamet ettiğim apartmanın kapıcısında 7 çocuk.. Adam perişan haliyle.. Gel zaman git zaman biraz samimi olduk... Bir gün dayanamadım sordum, yahu millet 2 çocuğun hakkından gelemezken sende niye 7 çocuk.. Herkes bayram da 4 ayakkabı alırken, sen 9 ayakkabı, buna güçmü dayanır?

Yanıt: Doğru söylersin, bin pişmanım abey, nerden bilirdim, oldu bir kere..

* * *

Korunma nedir bilmez, bilmez allah bilmez...

* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.07.2010, 00:27   #10
NiRvANa
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Eğitimsiz insanların beynini yıkamak çok kolay ve çok da çabuk...

Ben şahsen o bölge insanına kızmıyorum...

Bir suç var ise suç onların dışında hepimizde..

* * *

Diyarbakır ilinde ikamet ettiğim apartmanın kapıcısında 7 çocuk.. Adam perişan haliyle.. Gel zaman git zaman biraz samimi olduk... Bir gün dayanamadım sordum, yahu millet 2 çocuğun hakkından gelemezken sende niye 7 çocuk.. Herkes bayram da 4 ayakkabı alırken, sen 9 ayakkabı, buna güçmü dayanır?

Yanıt: Doğru söylersin, bin pişmanım abey, nerden bilirdim, oldu bir kere..

* * *

Korunma nedir bilmez, bilmez allah bilmez...

peki ya çocuk parası için çocuk yapıp sonra elllerine taş verenler ...
yada çoçuk parası yerine iş imkanı sağlamayanlar ....
bu düzenden rant sağlayıp yol hastane istemeyenler...

5 Üyemiz NiRvANa'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
atan, çocuklar

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler