Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 02.01.2016, 14:26   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Anemon Çiçeği | Özellikleri, Bakımı ve Üretimi

Anemon Çiçeğinin Özellikleri, Bakımı ve Üretimi

Bilimsel Sınıflandırma

Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Ranunculales
Familya: Ranunculaceae
Cins:
Anemone sp.

• Anemon Çiçeğinin Genel Özellikleri
Çok yıllık otsu bitkilerdir. Renkli çiçeklere sahiptir. Çiçekleri birçok eksene göre simetriktir. Tek veya şemsiye durumlu çiçeklerde çanak yapraklar 4 – 5 adet veya daha fazla, taç yaprak gibi renklidir. Ancak taç yaprağı yoktur. Çiçek sapı üzerinde, çiçek çanağının aşağısında üçlü veya el parmakları şeklinde parçalı ve onu çevreleyen bir yaprak oluşumuna sahiptir.

Bunun dışında yapraklar sadece köke yakın kısımlardadır. Kök yapısı oldukça kuvvetli, kazık veya rizom tipindedir. Meyve nuks biçiminde ve çok sayıdadır. Genelliklekuzey yarım kürenin ılıman ve serin iklim bölgelerinde, dağınık alanlarda yaygın 60 kadar türü bulunmaktadır. Pek çok ülkede yetişebilmektedir. Ülkemizde de özellikle İzmir, Aydın ve Antalya bölgelerinde doğal olarak ve kültür olarak, Anemone blanda cinsi yetişmektedir.

• Anemon Çiçeğinin Üretimi
Pençemsi yapıda olan soğan ya da yumrularıyla üretim yapılır. Pençenin her bir parçasından yeni bir fide elde edilir. Pençeler eylül sonunda iyi işlenmiş yastıklara 10 cm kadar derine dikilir. Pençelerin arası 12 – 25 cm olmalıdır. Kuru havada bir iki defa sulanır. Çok soğuk havalarda özellikle don tehlikesi varsa dikim yapılan yerin üzeri samanla kapatılır. Fidanlar gereğince yetişmeye başladığında aralarında ortaya çıkacak otlar çapalanarak temizlenir. Tohumla da üretimi kolaydır. Mart ayında tohum atılır.

• Anemon Çiçeğinin Ekolojik İstekleri
Anemonlar, gıdaca zengin, gübreli ve rutubetli toprakları sever. Toprak drenajı iyi olmalıdır. Erken çiçek açan bodur çeşitler gölge ortamlardan hoşlanırlar. Japon Anemonları ise, daha ışıklı ortam isterler. Kurak mevsimlerde bolca ve devamlı suya ihtiyaç duyarlar. Kışın fazla soğuk şartlarda üstleri örtülmeli, yer değiştirmek gerekirse ilkbaharda yapılmalıdır. Ancak birkaç yıl aynı yerde bırakılmalıdır. Toprağın bol gübrelenmesi ve derin bellenmesi iyidir.

• Peyzajda Kullanımı
Çiçek bordürlerinde, park ve bahçelerde renk sağlamak amacıyla kullanılır. Kesme çiçek olarak da kullanılmaktadır.

Kaydet
6 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.08.2016, 21:58   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Anemon Çiçeği | Özellikleri, Bakımı ve Üretimi

Anemon Çiçeği Önemli Türleri

• Anemone Blanda: (Kır Lalesi, Yoğurtçuk)
Ege Denizi kıyılarında, Dünyanın ılıman ve sıcak bölgelerinde, Balkanlar’da ve Türkiye’de özellikle Adana, Mersin, Gaziantep ve Zonguldak bölgelerinde doğal olarak bulunur. 150–2600 metrelerdeki kayalık yamaçlarda ve taşlık yerlerde doğal olarak yetişir.

Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yaygın olarak bulunur. Çok yıllık otsu ya da çalımsı bitkilerdir. Yalın kat çiçekli, çiçekleri birkaç yıllık süs bitkidir. Kök rizomludur. Gövde üzerinde birkaç sürgün görülmektedir. Soğukta bekletme çiçek sürgününü teşvik eder. Taç ve çanak yapraklıdır. Yaprak maydanoz şeklindedir.

Yapraklar çokça üçlü olarak bölümlere ayrılmıştır. Yaprakların gövdenin alt bölümünde bulunanları almaşlı dizilişte, gövde üzerinde bulunanlar üçlüdür. Ercik ve yumurtalıklar çok sayıda her bir yumurtalıkta bir tohum tomurcuğu bulunur.

Anemone blanda, Anemone türleri arasında en erken çiçek açanıdır. Çiçekleri iki eşlidir. Ortası sarı tek sıralı mavi tonlarındadır. İlkbaharda çiçek açan en önemli soğanlı bitkilerdir. Çiçekler nisan-mayıs arası açar. Çiçek yaprakları 5–20 parçalı taç yapraklı görünüşündedir.

Meyvelidir, kuru kapalı kapçık meyvesi vardır. Tohumda endosperm vardır. Fasulye büyüklüğünde ve tüylüdür. Soğanları kurumaya dayanıklıdır. Yazın dinlenmeye giren soğanlarda istenen en uygun sıcaklık 20 derecedir. Bu sıcaklık 3 hafta sürdükten sonra soğanlar 9 derecede 10 – 12 hafta kalmalıdır. Sonra çiçek meydana gelinceye kadar sıcaklık arttırılır. % 70 nem ister. Bol güneşli iyi drene edilmiş ve nemli toprakları sever.

Soğuğa dayanıklıdır, -15°C' ye kadar sıcaklıklarda yetişebilir. Üretim kök çeliği ile yapılmaktadır. Bir yıl önce iyice gübrelenmiş topraklara dikilirse daha iyi sonuç verir. Çiçek mevsimi sona erip yaprakları iyice kuruyunca soğanlar topraktan çıkarılır. Bu dönem Haziran-Ağustos ayları arasına denk gelir, soğanlar temizlenir, boylarına göre tasnif edilir. Park ve bahçe süslemelerinde tercih edilen bir bitkidir. Genellikle canlı, güzel renkli olup, büyük gruplar oluşturmaya uygundur.

• Anemone Coronaria: (Kronen-Anemone)

Ana vatanı Ege Denizi kıyılarıdır. Çok yıllık yumrulu bir bitkidir. Tek bir sürgün üzerinde gelişir. 20 – 35 cm arasında boylanabilir. Yaprak kenarları dişli ve damarlıdır.

Yapraklar maydanozun yaprağına benzer. Tüylü kış tomurcuklarına sahiptir. Çiçekleri kırmızı, pembe, mavi, mor renklidir. Bunun yanında sade renkliler olduğu gibi karışık renkliler de vardır. Çiçekler 3 – 6 cm çaplı ve yalınkat ya da katmerli olabilmektedir.

Çiçekler sürgün ucunda tek olarak bulunmaktadır. Meyvesi üzümsü ya da kapsül biçimindedir. Orta derecede neme ihtiyaç duyar. Bol ışıkta iyi gelişir. Ilıman iklimlerde iyi yetişir. Soğuk bölgelerde koruma altına alınmalıdır. Organik maddece zengin, içinde kum ve kil karışımı bulunan gevşek topraklarda iyi gelişir.

Tohum ve pençemsi yapıdaki soğanları ile üretilir. Tohumla üretim yeni çeşitler elde etmek için uygulanan bir üretim şeklidir. Tohum çimlenmesi için 15 derecedeki sıcaklık yeterlidir. Ekim işlemi Nisan ayında yapılır. Fideler 5 – 10 cm olunca tavalara şaşırtılıp burada pençeleşmesi sağlanır.

Pençeleri ile üretim ise sonbaharda yapılır. Hava şartlarına bağlı olarak düzenli sulama yapılmalı büyüme döneminde 1 - 2 kez gübrelemek yararlı olur. Bahçelerde kır görünümü arz eden kısımlardaki çiçek parselleri için uygundur. Uzun saplı çiçekleri kesme çiçekçilikte de kullanılır.

• Stern -Anemone (Anemone Hortensis)

• Anemon Çiçeği nin Önemli Hastalık ve Zararlıları
Anemone bitkisinde genellikle yaprak leke hastalığı, sürme ve pas hastalığı, külleme görülürken, zararlılardan da yaprak biti, yaprak galeri sineği ve yaprak nematodu karşımıza çıkmaktadır.
Kaydet
Eski 26.10.2016, 11:07   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.10.2016, 21:34   #4
Gülümsün
Yönetici

Bu çiçeklerden burada var. Ocak-Şubat aylarında kırlarda, bayırlarda kendiliğinden çıkıyor. Adına lale diyoruz. Kokusu olmasa da rengarenk görünümü yetiyor.
Tanıtım için teşekkürler, ellerine sağlık Canancığım.

Eski 09.05.2017, 19:06   #5
Tura
Müdavim

Başlık garip kalmış...kimse uğramamış...

Mavi anemon çiçeğim...bahçemin bu yıldaki yeni misafiri.

Bir gün gideceksin biliyorum
Bir gece mavisi saracak beni
Sert rüzgârlara dayanıklığın
Büzüştürecek yapraklarını
Esmere dönecek pembemsi tenin
Gelecek bahar
Yeniden doğacaksın yüzünde gülümseme
Unutmadığını anlayacağım
Mavi Anemon çiçeği

Eski 09.05.2017, 22:55   #6
Canan
Çiçekci kız

Şunlardaki renklere bakar mısın

Çok çook güzel.
Paylaştığın için teşekkürler @Tura.

Ben bu konumu listeme almayı unuttuğum için öksüz bırakmışım
Eski 10.05.2017, 10:02   #7
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Şunlardaki renklere bakar mısın

Çok çook güzel.
Paylaştığın için teşekkürler @Tura.
Geçen son baharda bol miktarda anemon yumrusu diktim.
Kimini direk bahçeye kimini saksılar diktim.
Gözlemim şu ki, direk bahçeye diktiklerim çok daha sağlıklı ve gür gelişti. Çiçekleri de öyle oldu. Saksıda olan bitki gür oldu ama çiçekleri solgun ve kısa ömürlü çıktı.
Bu yıl son baharda tüm anemon yumrularını çam ağaçlarının altına alacağım.
Eski 10.05.2017, 14:39   #8
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Geçen son baharda bol miktarda anemon yumrusu diktim.
Kimini direk bahçeye kimini saksılar diktim.
Gözlemim şu ki, direk bahçeye diktiklerim çok daha sağlıklı ve gür gelişti. Çiçekleri de öyle oldu. Saksıda olan bitki gür oldu ama çiçekleri solgun ve kısa ömürlü çıktı.
Bu yıl son baharda tüm anemon yumrularını çam ağaçlarının altına alacağım.
Benimkiler, erken açtı ve soldular. Yer ile bir, cüce Anemon imiş, sevmedim

Çam ağaçlarının altına almak istemenin bir nedeni mi var Tura?
Eski 10.05.2017, 14:54   #9
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Benimkiler, erken açtı ve soldular. Yer ile bir, cüce Anemon imiş, sevmedim

Çam ağaçlarının altına almak istemenin bir nedeni mi var Tura?
Cüce mi?

Hiç bir sebebi yok. Bahçede çimlerin etrafı çam ve selivi var. Altlarını açtım. Oraya yakışır diye düşündüm. Yani kafamdan öyle geçti. Çiçekleri de uzun süre açık kalıyor. Biraz da korunaklı, malçlamaya gerek yok.
Eski 10.05.2017, 15:21   #10
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Cüce mi?

Hiç bir sebebi yok. Bahçede çimlerin etrafı çam ve selivi var. Altlarını açtım. Oraya yakışır diye düşündüm. Yani kafamdan öyle geçti. Çiçekleri de uzun süre açık kalıyor. Biraz da korunaklı, malçlamaya gerek yok.
Bodur bile denmez. Bildiğin cüce

Yakışır, hem de çook

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
burcunuzun, Öğrenin, özelliklerini, İlginç

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler