Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Alemi Gel kuçu kuçu...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 11.06.2020, 12:58   #411
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: İsteyen, Evinde Beslediği Hayvanının Fotoğrafını Ekler mi Acaba?...

Hayır öyle değil. @NaNaNe.
Yumuşak bulduğu topraklarda deşinmeyi çok sever. Boylu çimenlerde bile
Orası derin değil. Altı beton, üzeri 60 -70cm. toprak. Dipte ne var ne yok görünür yani.

Tapatalk ile gönderildi.
Eski 11.06.2020, 13:12   #412
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: İsteyen, Evinde Beslediği Hayvanının Fotoğrafını Ekler mi Acaba?...

Doğasında var desene,O zaman boşver kirlensin, gönlünce oynasın şu yüzündeki yaramaz çocuk ifadesine baksana ne mutlu olmuş.

Tabii sana da kolay gelsin temizlenmesi zor olacak

3 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.06.2020, 13:17   #413
Canan
Çiçekci kız

Hem marifetli, hem tatlı. İnsan sevince katlanıyor

Tapatalk ile gönderildi.
Eski 19.06.2020, 19:22   #414
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Felicia mama da beni hayal kırıklığına uğrattı. Üretim işini tamamen çağatay firmasına yani bonacibo marka mamaları üreten firmaya bırakmışlar. Bonacibo kedi mamalarının değerlerine baktım. Kullandığım felicia ile maalesef aynı. Maddi bakımdan felicia daha pahalı.. aldatıldığımı hissettim.

Mamayı da değiştireceğim artık. Bizim yerli marka mamalarımız neden böyle fiyat hilelerine başvuruyorlar anlayamıyorum. Ondan sonra da isyan ediyorlar almıyorlar yerli malı diye.. e kardeşim sende hile yapma tüketiciyi aldatma dürüst ol. Al işte bir müşteri daha kaybettin..

Kaldık ithal mamalara... İtalyan Marka Golosi veya Alman marka Sanabelle arasında kaldım.

Bu mama seçim işi ne zor işmiş yav.
Eski 19.06.2020, 19:51   #415
OkyanusunKalbi
WoodStock

Serseri, mito mix diye mama var temizmama.comda satılıyor. 100-120 arası fiyatı var, kediler bayılıyor ona.

Ben sokaktaki kedilere o mamadan alıyorum.

Eski 19.06.2020, 19:59   #416
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Serseri, mito mix diye mama var temizmama.comda satılıyor. 100-120 arası fiyatı var, kediler bayılıyor ona.

Ben sokaktaki kedilere o mamadan alıyorum.

Temizmama dediğim zaten çağatay firmasının. Mito markasında çok fazla tahıl var vermemelisin.:/ En azından bonacibo markasını tercih et.

Benim çirkin evde sürekli.Ona bu tür mamalar veremem. En azından et içeriği olan bir mama olmalı. Biraz risk alıp acana gibi kilosu 50 lira olan açık mamasından almıştım oda ishal yaptı ki o marka mamanın 10 kilosu 600 lira falan. Et içeriğide mükemmeldi ama yaramıyor.

O yüzden mamada hem et hemde az tahıl olmalı.. En iyi seçenek golosi gibi duruyor ama dur bakam.
Eski 19.06.2020, 20:08   #417
Efruz
Dost Nâzım

@SerseriGezgin ben araştırmalarım ve veteriner danışmaları sonrasında sokakta baktığım kedilere arada yaş mama hazırlıyordum.

Tavuk ciğeri ve brokoli havuç gibi sebzeleri bir arada haşlayıp eziyordum (tamamen değil, sebzeler iyice püre oluyordu ama et parçaları kalıyordu). Özellikle brokoliye karşı ilginç bir aşkları var

Ben öğrenci olduğum için tavuk ciğeri ucuz geliyordu, verebileceğin bu tarz et ve sakatatları araştırıp değiştirebilirsin de.

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

3 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.06.2020, 20:30   #418
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi SerseriGezgin Mesajı göster
Temizmama dediğim zaten çağatay firmasının. Mito markasında çok fazla tahıl var vermemelisin.:/ En azından bonacibo markasını tercih et.

Benim çirkin evde sürekli.Ona bu tür mamalar veremem. En azından et içeriği olan bir mama olmalı. Biraz risk alıp acana gibi kilosu 50 lira olan açık mamasından almıştım oda ishal yaptı ki o marka mamanın 10 kilosu 600 lira falan. Et içeriğide mükemmeldi ama yaramıyor.

O yüzden mamada hem et hemde az tahıl olmalı.. En iyi seçenek golosi gibi duruyor ama dur bakam.
Hıım sen çirkin için mi soruyorsun? Çoktan mama tercihini yapman lazımdı serseri. Her mama her kediye iyi gelmez. Mito mamalar a sınıfı değil tabiki pahalı mamalarla kıyaslanmaz bile. Fakat sokaktaki kedi zaten evde yaşayan kedilere göre et ihtiyacını dışarıdan karşıladığı için ve güneşten beslendiklerinden ev kedisi gibi yüksek proteinli mama tercih etmeye gerek yok, zaten o mamalar onlar için epey ağır gelir.

Ben şu anda evdeki kedilerim için advance ve royal canin kullanıyorum. Royal canini balbi yiyor ama bebekleri kustuyor. Çok etli olduğu için iyi gelmiyor. Advance biraz daha iyi şuanda.. Sakın deme o mamada tahıllı diye veterinerin önerdiği mama, gayet de memnunum.

Evimizde beslediğimiz kedimize daha sağlıklı mamalar alıyoruz tabi ki, hem sağlığı hem de tüylerinin güzelliği için. =)

Eski 19.06.2020, 20:33   #419
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Efruz Mesajı göster
@SerseriGezgin ben araştırmalarım ve veteriner danışmaları sonrasında sokakta baktığım kedilere arada yaş mama hazırlıyordum.

Tavuk ciğeri ve brokoli havuç gibi sebzeleri bir arada haşlayıp eziyordum (tamamen değil, sebzeler iyice püre oluyordu ama et parçaları kalıyordu). Özellikle brokoliye karşı ilginç bir aşkları var

Ben öğrenci olduğum için tavuk ciğeri ucuz geliyordu, verebileceğin bu tarz et ve sakatatları araştırıp değiştirebilirsin de.
Tavuk eti kediler için zararlı tüy döküyor. Ben asla tavuk eti mama vermem kedime.

Eski 19.06.2020, 21:17   #420
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

@OkyanusunKalbi

Valla veteriner bana da royal canin önermişti. Ama Biraz araştırma yaptığımda o markanın da iyi olmadığını gördüm.Mısır ve mısır unu gibi içerikleri var. Bir de normal olarak bir kuru mamada maksimum yüzde 30'dan fazla karbonhidrat olmaması gerekiyor. Royal canin'de bu karbonhidrat değeri ne kadardır denemediğim için bilemiyorum. İçerikte fazladan tahıl olduğu için pek ısınamadım.

Karbonhidrat değeri nasıl hesaplıyoruz derseniz Kuru mamanın analiz değerlerinden hesaplanıyor..

Örnek mesela golosi'den alıyorum. Bu değerleri tek tek 100 den düşürüyorum.

Nem: %8, protein: %33, yağ: %13,Lif: %2.5, kül: %7.9 , kalsiyum: %1.27, fosfor: %0.95, sodyum: %0.24, klorid:%0.54, magnezyum: %0.09, potasyum: %0.60, Omega-3 yağ asitleri: %0.16, Omega-6 yağ asitleri: %2.24, lizin: %1.46, methiyonin:%0.44.

Bu değerlerin hepsini 100 değerinden çıkardığımda yüzde 27 karbonhidrat oranı çıkıyor. Mama seçerseniz buna çok dikkat edin. En pahalı mama her zaman kaliteli değildir.^^ Genelde hep buna ve birden fazla tahıl olmamasına (özellikle buğday ve mısır bunlar birarada ise uzak durun) dikkat ederek mama seçtim.

@Efruz Tavuk ciğeri değilde sığır ciğeri haşlanmış olarak verilebilir. Tavuk ciğeri malum günümüz tavuklarına antibiyotiği basıyorlar büyümeleri için. O ilaç kalıntısı maalesef kediye de geçebilir. Sık sık vermek sıkıntı yaratabilir. Ha verilen ciğer gezen tavuk ciğeri ise sıkıntı olmaz.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
acaba, beslediği, cevap, deneme, ekler, evinde, hayvanının, isteyen, köpüş, mavi, resmini, İsteyen

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler