Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.02.2019, 22:43   #21
Cimcimecik
Uzman Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Kur'an Değiştirildi mi...?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Livan Mesajı göster
Yok yok. Kur'an'ın 'biz' dediği o anlamda (ben ve ekibim) biz değildir. Biz, ben demektir. Kur'an'ın (yani Allah'ın) biz zamirini kullanması dilin özelliğindendir. Edebi Arap dilinde, ben yerine biz kullanmak tercih edilir. Türkçe'de, İngilizce'de de vardır benzer durum. Sen yerine siz kullanırız öyle değil mi? Başka bir örnek, bir yazar bir kitap yazmıştır. Kitabın önsözünde, 'biz bu kitapta şunu tespit etmeye çalıştık' der. Buradaki biz zamiri, 'ben ve asistanlarım' anlamında değildir. Yazar, ben zamirinin biraz kibir ve enaniyetinden, nezaketsizliğinden kaçmak için 'biz' zamirini kullanmaktadır. Kur'an'daki 'biz' de bu anlamdadır ve ben demektir.

Evet, öyle bir yorum var. Ama Kuran'da "O" zamiri de geçiyor. Alla'dan söz edilirken "O" deniliyor.

Yine Kuran'da yemin ediliyor. Allah kendi kendine yemin etmez herhalde.

Kuran doğrudan Allah tarafından gönderilmiş olamaz. (Bu arada Allah kavramını ayrıca tartışmak gerekir.) Kuran olsa olsa başka bir yoğunluk grubuna mensup varlıklarca iletilmiş bir vahiy olabilir. O da tabii, orjinal hâli neyse...

Bertrand Russell
3 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.2019, 22:54   #22
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cimcimecik Mesajı göster
Evet, öyle bir yorum var. Ama Kuran'da "O" zamiri de geçiyor. Alla'dan söz edilirken "O" deniliyor.

Kuran doğrudan Allah tarafından gönderilmiş olamaz. (Bu arada Allah kavramını ayrıca tartışmak gerekir.) Kuran olsa olsa başka bir yoğunluk grubuna mensup varlıklarca iletilmiş bir vahiy olabilir. O da tabii, orjinal hâli neyse...
Kur'an bir felsefe kitabı değildir. Bir tarih, hukuk, kitabı değildir. Bilimsel bir kitap da değildir. Kur'an nasıl diyelim, bir 'rehber' (kendi ifadesiyle) kitaptır. 'İnzar' sözcüğünü kullanıyo Bu anlamda Kur'an. Uyarıcı, yol gösterici kitap.
Eski 17.02.2019, 22:58   #23
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Kur'an bir felsefe kitabı değildir. Bir tarih, hukuk, kitabı değildir. Bilimsel bir kitap da değildir. Kur'an nasıl diyelim, bir 'rehber' (kendi ifadesiyle) kitaptır. 'İnzar' sözcüğünü kullanıyo Bu anlamda Kur'an. Uyarıcı, yol gösterici kitap.
Bunu benim mesajıma cevaben yazmanı anlamadım. Ben öyle bir şey demedim ki zaten.

Bertrand Russell
2 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.2019, 23:01   #24
Insanlikarayan
Müdavim

Zamaninda sadece bir gazetede ayni sekilde cikmadi´ki!.

Vakit, Fak-it, Akit, Kit.

Hepsi IT´le bitmiyormu?.

Kucaktan kucaga sununanlar, bayagida Kilsizmis yaaaa.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.
Insanlikarayan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.02.2019, 23:02   #25
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
(Bu arada Allah kavramını ayrıca tartışmak gerekir.)
Bu çok iddialı bir teklif olmuş Cimcime. ))

Allah (Tanrı) hakkında konuşalım deseydin iddialı bulmazdım ama, tartışmak biraz, ne bilim işte.

Hoca vaaz ediyomuş camide. Allah'tan bahsediyomuş. Allah yemez içmez, acıkmaz, susamaz, uyumaz, yorulmaz, hastalanmaz falan sayıyomuş. Bektaşi de cemaatin içinde tabi. Yanındakilerin duyabileceği kadar mırıldanmış Bektaşi; 'lan hoca, 'Allah yok diyeceksin de dilin var mıyo' demiş. ))
Eski 17.02.2019, 23:05   #26
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:
Bunu benim mesajıma cevaben yazmanı anlamadım. Ben öyle bir şey demedim ki zaten.
Alıntı:
Bir de o topraklar pek de iyi şeyler üretmemiş. Ekonomi yağmaya dayanan bir bölge. Ticaret sayesinde biraz canlılık var ama yağma kültürü çok belirgin. Buradan çok fazla felsefe ve derinlik çıkamazdı.
Bu kısımla biraz ilişkili olabilir mi diye.
Eski 17.02.2019, 23:11   #27
Rapİ
Tam Üye

Alıntı:

Bunu merak edip araştırmışım ve inanan biri olarak bu cevap beni tatmin etti.
Herkesin farklı düşüncesine de saygım var.

Allah Kur’an’da Niçin “Ben” Demiyor “Biz” Diyor ?

1- “Biz” tabiri meliklerin ve sultanların tabiridir. Onlar sözlerine ya da mektuplarına başlarken “Biz ki…” diyerek başlarlar.
Zira bu ifadede haşmet ve büyüklük vardır. Allah da ezel ve ebedin sultanı ve padişahıdır. Elbette haşmet ve büyüklük ifade eden “Biz” tabirini “Ben” tabirine tercih etmesi azametinin şanındandır.

2- Allah, Kur’an’ın indirilmesi gibi, meleklerin de içinde bulunduğu ve onların vasıta olduğu işlerde “Biz” der ki, bununla, zatı ile birlikte o icraatta vasıta olan meleğe de işaret edilmiş olur.
Mesela “Kur’an’ı biz indirdik” dediğinde “Biz” ifadesinin açılımıyla ayet şöyle anlaşılır: “Kur’an’ı ben, meleklerim vasıtasıyla habibime indirdim” Ya da “Biz gökten bir su indiriyoruz” denildiğinde, yağmur damlalarını indirmekle görevli olan meleğe de dikkat çekilmekte, melek de bu ifadeye dâhil olmaktadır.
Ancak bu meleklerin tesirde hiç bir müdahaleleri yoktur. Çünkü tesiri hakiki sahibi ancak Allah’tır.

3- Genelde yaratılışın anlatıldığı ayetlerde Allah “Ben” der. Mesela “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” ayetinde olduğu gibi.
Ancak yaratılışın anlatıldığı bazı ayetlerde de “Biz” tabiri geçer. Bununla kastedilen ise o anda meleklerin o yaratılışa şahit olduğu ve orada bulunduğudur. Bu ifadeyle Allah kendi sözüne melekleri şahit yapmaktadır.

Mesela “Biz yeri, göğü ve içindekilerini yarattık” denildiğinde, Allah’ın bu yaratmağı tek başına yaptığı ve bunları yaratırken meleklerin hazır ve şahit olduğu anlaşılır.

Kaynak: İlmedavet
Eski 17.02.2019, 23:13   #28
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Bu kısımla biraz ilişkili olabilir mi diye.
Evet, sen öbür mesajımı alıntılayınca karışıklık oldu.

Ben Kuran'da değil, toplumda felsefe ve derinlik çıkmadığını yazmıştım. Kuran da o dönemin insanlarına ilgi alanları doğrultusunda hep somut kurallar getirmiş. (bunları kim getirmiş kısmını geçiyorum.) Ama şu var: o dönem Muhammed'in ağzından açıklanan bütün o ayetlerin hepsi, o dönemin insanlarınca anlaşılır şeylerdi. Pek çoğu belli bir olayın üzerine gelmişti. O nedenle o zamanlar anlaşılmaz değildi, sonradan anlaşılmazlaştı, doğal olarak.

Kuran'da soyut ahlak öğütlerinden çok somut problemlere somut çözümler var. Bu da o tür ayetlerin insan işi olabileceğini akla getiriyor. Mesela Muhammed'in evlatlığının hanımıyla evlenmesi konusunda olduğu gibi. Yahut Ayşe'nin geride kalması sonrası çıkan dedikodular üzerine gelen ayet gibi. Bunlar hep problem çözücü ayetler. Bunlar da zaten o dönemle birlikte bitmiş gitmiş konular olarak görülebilir. Dolayısıyla bugün de aynen alıp sürdürmek çok anlamlı değil.

Mesela 4 kişinin şahitliği... Bugün en katı şekilci bir şeriat ülkesinde bile bir anlam ifade etmez ve uygulanamaz. Devir değişti.

Felsefe çıkamayan bir toplumdan felsefî yanı olan bir kitap da çıkamazdı.

Kuran mesela Alman toplumuna gelseydi, çok daha felsefî olurdu. Olmaz mıydı?

Bertrand Russell
4 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.2019, 23:22   #29
Cimcimecik
Uzman Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Rapİ Mesajı göster
Bunu merak edip araştırmışım ve inanan biri olarak bu cevap beni tatmin etti.
Herkesin farklı düşüncesine de saygım var.

Allah Kur’an’da Niçin “Ben” Demiyor “Biz” Diyor ?

1- “Biz” tabiri meliklerin ve sultanların tabiridir. Onlar sözlerine ya da mektuplarına başlarken “Biz ki…” diyerek başlarlar.
Zira bu ifadede haşmet ve büyüklük vardır. Allah da ezel ve ebedin sultanı ve padişahıdır. Elbette haşmet ve büyüklük ifade eden “Biz” tabirini “Ben” tabirine tercih etmesi azametinin şanındandır.

2- Allah, Kur’an’ın indirilmesi gibi, meleklerin de içinde bulunduğu ve onların vasıta olduğu işlerde “Biz” der ki, bununla, zatı ile birlikte o icraatta vasıta olan meleğe de işaret edilmiş olur.
Mesela “Kur’an’ı biz indirdik” dediğinde “Biz” ifadesinin açılımıyla ayet şöyle anlaşılır: “Kur’an’ı ben, meleklerim vasıtasıyla habibime indirdim” Ya da “Biz gökten bir su indiriyoruz” denildiğinde, yağmur damlalarını indirmekle görevli olan meleğe de dikkat çekilmekte, melek de bu ifadeye dâhil olmaktadır.
Ancak bu meleklerin tesirde hiç bir müdahaleleri yoktur. Çünkü tesiri hakiki sahibi ancak Allah’tır.

3- Genelde yaratılışın anlatıldığı ayetlerde Allah “Ben” der. Mesela “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” ayetinde olduğu gibi.
Ancak yaratılışın anlatıldığı bazı ayetlerde de “Biz” tabiri geçer. Bununla kastedilen ise o anda meleklerin o yaratılışa şahit olduğu ve orada bulunduğudur. Bu ifadeyle Allah kendi sözüne melekleri şahit yapmaktadır.

Mesela “Biz yeri, göğü ve içindekilerini yarattık” denildiğinde, Allah’ın bu yaratmağı tek başına yaptığı ve bunları yaratırken meleklerin hazır ve şahit olduğu anlaşılır.

Kaynak: İlmedavet

Bu, klasik islamî yorum. Bunu biliyorum. Ancak buna katılmıyorum. Çünkü bu yorum, doğal olarak ve kaçınılmaz olarak yaratıcıyı ayrı bir varlık olarak anlıyor. Yaratıcıyı ayrı bir varlık olarak almak, beraberinde pek çok soruyu ve çözülemez sorunu getiriyor.

Melekleri ise bizlerin 6. yoğunluktaki gelişmiş hâllerimiz olarak alıyorum. Yani melek denilen varlıklar, gelecekteki bizleriz. (Not: Bizler bu alemde 3. yoğunlukta bulunuyoruz.)

Bunu kendim bulmadım. Bunu daha önce de sözünü ettiğim Kasyopya Celseleri'nde buldum ve bu bakış açısı bana mantıklı geldi.

Tabii bunlar hep soru, hep sorgulama, hep arayış. Doğrusunu elbette tam olarak hiç bir zaman bilemeyeceğiz.

Bertrand Russell
4 Üyemiz Cimcimecik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.02.2019, 23:43   #30
Livan
Gerçek Üye

Alıntı:

Felsefe çıkamayan bir toplumdan felsefî yanı olan bir kitap da çıkamazdı.

Kuran mesela Alman toplumuna gelseydi, çok daha felsefî olurdu. Olmaz mıydı?
Yok, şöyle, karışık bir mesele. Felsefe'nin Yunan toplumunda ortaya çıkıp gelişmesini, Yunanların daha zeki olmasına veya felsefeye olan yatkınlıklarına bağlamak için elimizde hiçbir mantıklı delil olamaz. Peki nedir durum? Galiba, 'Coğrafya kaderdir' derler ya, durum sanki böyle bir şey. Güneş, deniz, toprak ve insan. Karışık mesele karışık.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
değiştirildi, kuran

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler