Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.03.2013, 23:49   #21
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yönetimi Eleştiri..

Dilem, senin bahsettiğin konuyu diğer arkadaşlar bilmez.. Aramızda gelişti, çabuk kapandı..

"Benim Bölümüm" ile ilgili bölümde sıkıntıyı hala yaşıyoruz. Adı üzerinde "benim bölümüm".. O bölümde sadece kendi ürettiklerimizi paylaşmak için oluşturmuştuk..

* * *

Ekin, bu mesajını da düzelttim..
(Keyfe kederdi, alışkalık haline getirttin.. -)

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 23:51   #22
Kartal
Müdavim

Değerli arkadaşlarım, bizim Türkçe öğretmenimiz vardı, biz Türkçe konuşmasını anlayamazdık ama iyi bir insandı, en azında sosyalistti, Türkçeyi tam öğrenmesek bile insanlık, doğruluk öğrendik. yaşıyorsa uzun ömürler, rahmetli olduysa,rahmet diliyorum. Lafı getirmek istediğim, devrik cümleler kurduğumuz, noktalama işaretlerinde bazı temel hatalar yaptığımı biliyorum ve mümkünce düzeltmeye çalışıyorum, hatalarım oluyorsada bu boşvermişliğimden,önemsemediğimden değildir. Bu yaptığım hataların daha bilgili yönetimdeki arkadaşlar tarafından düzeltilmesi beni, onları yorduğum için üzer, benim utancım olur.

Yönetimden tek şikayetim, cevap yazdıkdan, yarım satten sonra yaptığım imla ve cümle kurgu hatalarının farkına vardıktan sonra düzeltememem.

Düzeltin kardeşim işiniz ney, zaten istediğiniz teşekkürse peşinen ediyorum TEŞEKKÜRLERRR
12 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 23:53   #23
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Sevgili Aristo,

Türkçe konusunda biraz daha yumuşak olsanız, demişsin.

Foruma üye olduğunda, tabiri caizse berbat Türkçe kullanan ve uzun süredir bizimle birlikteliği içinde güzel Türkçe kullanmaya başlayan birçok arkadaşımız var.

Aynı şekilde yaşı çok genç olup da, buraya gelene kadar bulunduğu forumlarda internet Türkçesi dediğimiz yazılımı kullanan, buraya geldikten sonra bir iki bocalama sonucu yine çok güzel Türkçe kullanan arkadaşlarımız var.

Yani bir nevi bizim Türkçe konusunda katı kuralcı olmamız birçok arkadaşımıza da fayda sağlamıştır.
12 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 23:56   #24
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Sevgili Aristo,

dediğin gibi herkesin imla kurallarını bilmesini ve uygulamasını bekleyemeyiz ve beklemiyoruz da zaten. Yetersiz olan arkadaşların mesajlarını elimizden geldiğince düzenlemeye çalışıyor ve onlara kesinlikle bir baskı da uygulamıyoruz.

Ama bazı arkadaşlar bu kuralları çok iyi bildiği halde tembelliğinden veya işine öyle geldiğinden değiştirmemekte ısrarcı oluyorlar. Bunlar için yapacak bir şeyimiz yok.

Hatta bazı arkadaşlar yazısına şekil yapmak için uğraş verip "L" leri aralarda büyük yazar ya da her kelimeye büyük harfle başlar veya da "tsk, hb" vb. kısaltmaları kullanmakta ısrarcı olur. Bunlara toleransızmız yok işte.

Ayrıca sevgili İnsanlıkarayan' ın alınmayacağını bildiğim için onu örnek olarak verebiliriz. Türkçe'yi burada yeniden öğreniyor kendisi ve sonsuz bir hoşgörüye sahip tarafımızdan.

Dibinenot; Seviyoruz seni İnsanlıkarayan ve çabanı takdirle karşılıyoruz...

12 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 23:58   #25
Efruz
Dost Nâzım

Biz niye arşive giremiyoruz
Yoksa ben mi yapamıyorum
Anath diye bir kullanıcı vardı, hoşgeldiniz konusunda biraz ters düşülmüştü kendisiyle. Niye ters düşüldüğünü hiç anlamadım. Önceden tanırdım iyi bir insandı, uzaktan da olsa severdim yani
Benim gözüme tek batan bu
Hem eleştirinin sadece kötüsü olmaz. Biraz kendime geleyim yazarım ben buraya

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

10 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 23:59   #26
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Mesela türkçe konusunda...

Herkes aynı eğitime sahip değil. Bu memleketi yönetenlerin el yazıları, cümle kurmaları, noktalama işaretlerini kullanmaları... Bunların bile en temel dil bilgisi kurallarını bilmediklerini biliyoruz ki hepsi güya yüksek okul mezunu.

Mesela buraya yeni üye olan, kendini konuşurken son derece iyi ifade eden biri belki yazarak kendini aynı şekilde ifade edemiyor olabilir... Küçük harf, büyük harf, noktalama işaretlerinin nerede kullanılacağını da bilmiyor olabilir... hatta bazıları var entellektüel kapasiteleri son derece yüksek olmakla birlikte forumlarda hiç büyük har- kullanmazlar... Burası doğası gereği biraz da eğitim alanı.
Örnek babında son yazdığının bir bölümünü aldım...

Lütfen ama lütfen dikkat ile bakılsın.. Aristo, sen iyi yazıyorsun. İmla kurallarını da biliyorsun. Buna rağmen bak yazındaki hatalara... Bu bilmemezlikten değil, ya gözden kaçıyor, ya da alel acele yazmaktan, ya da gecenin bir saatindeki rehavetten..

Emin ol, senin bu gibi kayda değer yazılarında çok düzeltme yaptım..

Zaten bunlara taktığımız yok ki?

Konu özünden de sapmasın, hemen aşağıya link vereyim, konu burdan başladı.... İlk mesajı düzeltip okunabilir hale getirdim, ama ondan sonraki 3. mesajı düzeltmeye yeltendim, yarım bıraktım..
http://www.forumgercek.com/showthread.php?t=95495

Bir de ricam olacak, imzamdaki linki lütfen tıklayın, lütfen... O kadar çok şey istenilmiyor..

* * *

Bu konuda çok yazacaklarım var da sizleri baymayım.. Nice üniversite öğrencileri yazmasını bu site sayesinde öğrendi. Bu konuda teşekkürlerini de esirgemiyorlar..

* * *
9 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.2013, 00:02   #27
CadII
Hotantu Kabilesinden

Forum yönetimi tarafından, gerek Türkçe kullanımına yönelik duyarlılık, gerek foruma verilen emek, gerek kuralların devamlılığına yönelik yaptığı tasarruflar, gerekse konuları hazırlarken gösterilen titizlik, bu forumu özel kılan özellikler. Üyelerin aktif katılımı da öyle. Ben zaten bu sebepler yüzünden burdayım.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster

Her yönetici arkadaş gerekli bilgi donanınıma ve kendini ifade edebilme yetilerine sahip.

Asıl bunu her üye yapamazdı.. Seni tebrik etmek gerek aslında..

Biz de hiçbir yük yok.. Gerektiğinde, gerekenleri yerli yerince söylüyoruz zaten..

Ancak kaygılarım var. Bilmiyorum ki, bu konunun nereye varacağını. Kavga mı edeceğiz, barışla mı sonuçlanacak, kaş yapalım derken göz mü çıkaracağız?

Yazılan yazılarda gülümseme ifadeleri olmasa da, yazıyı yazan kişinin yüz ifadesini görebiliyorum.

Örneğin, yukarıdaki ilk cümle: Kaşlar çatık.
2. cümle: Şu an tarif edemeyeceğim, ama iyi hissettirmeyen bir ifade.

Halbuki ben, yazdıklarımı gülümseyerek yazıyorum. Bu da bir problem işte.

Sadece kelimeler ve noktalama işaretleri var görünen. Siz farkında olsanız da olmasanız da, yazdıklarınız, karşınızdakinin iyi ya da kötü hissetmesine sebep oluyor.

Oysa ki; buraya yeni kayıt olmuş bir üyenin, nasıl biri olduğunu, donanımının ne olduğunu, Türkçeyi düzgün kullanamıyorsa, bunun bir sebebinin olup olmadığını bilemezsiniz.

Kendimden örnek vereyim: İnsanlıkarayan' nın yurt dışında yaşadığını bilmiyordum. Yazdıklarını anlamıyordum. Bir mesajımda "seninle birbirimizi anlamamız mümkün değil" gibi bir şey yazmıştım. Eminim kırmışımdır onu. Sonradan durumunu öğrendiğimde, yerin dibine girdiğimi hatırlıyorum.

Sonrasında özel mesajla özür dilemiştim. Bilmiyorum ki gönlünü alabildim mi Ancak itiraf etmeliyim, mükemmel bir gelişim gösterdi bu konuda

Sonuç olarak, forumun hassasiyetlerini önemsiyor ve destekliyorum. Ancak, uyarılar yapılırken, üyelerin hassasiyetine de özen gösterilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.

DipNot: Bu yazdıklarımdan dolayı, kimse beni habire uyarı alan bir üyeymiş gibi algılamasın he. Ekim 2009' dan beri burdayım ve uyarıldığım bir konu hatırlamıyorum Olduysa hatırlatın yönetim Ben sadece gözlemlerimi dile getiriyorum...

H.
11 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.2013, 00:02   #28
Dilem
» Angel Fall «

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Dilem, senin bahsettiğin konuyu diğer arkadaşlar bilmez.. Aramızda gelişti, çabuk kapandı..

"Benim Bölümüm" ile ilgili bölümde sıkıntıyı hala yaşıyoruz. Adı üzerinde "benim bölümüm".. O bölümde sadece kendi ürettiklerimizi paylaşmak için oluşturmuştuk..

* * *

Ben imalı yazmadım kendimi yanlış ifade ettim sanırım ben genel yorum yapmaya çalıştım

Benim Bölümüm ile ilgilide hiç bir sorunum yok

Regretsmistakes they’re memories made.
10 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.2013, 00:03   #29
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Sayın Aristo

Türkçe konusunda katı kurallarımız yok ki. Türkçe imla kurallarında ne varsa biz onu uyguluyoruz. Kaldı ki böyle yapılması yazılan yazıları, eklenen haberleri daha okunur hale getiriyor. İstediğimiz gittikçe yozlaşan Türk diline çıkabildiğimiz kadar sahip çıkabilmek. Bilmeyenlere ise uygun bir şekilde, Bunu Türkçe yazım kuralları konularımızla bilgilendirerek, veya (çok elzemse) üyeleri tatlı dil ile uyararak yapmaya çalışıyoruz.

Bir önce ki mesajınızı düzenledim. Türkçe ve Türk isimleri özel isimlerdir. Büyük harfle başlanır, sanırım aceleyle yazdığınız için gözden kaçtı.
8 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.2013, 00:09   #30
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CadII Mesajı göster
Sonuç olarak, forumun hassasiyetlerini önemsiyor ve destekliyorum. Ancak, uyarılar yapılırken, üyelerin hassasiyetine de özen gösterilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.

DipNot: Bu yazdıklarımdan dolayı, kimse beni habire uyarı alan bir üyeymiş gibi algılamasın he. Ekim 2009' dan beri burdayım ve uyarıldığım bir konu hatırlamıyorum Olduysa hatırlatın yönetim Ben sadece gözlemlerimi dile getiriyorum...

Hassasiyet demişsin. Konunun başlangıcında kopya yapmıştım, kaç kez kopya yapmam gerek.. Bir daha kopya yapıyorum, şimdi başa dönüp bakılmama ihtimali var..

Burada hassas davranılmayan ne var?

Alıntı:
Yılkı, iyi niyetli olduğunuzu tahmin etmek o kadar zor değil...

Son mesajını iki kez okudum, anlamaya çalıştım ama yine de anlayamadım..

* * *

Yazarken bir çırpıda yazabilirsiniz. Mesajı göndermeden önce noktalama işaretlerine ve yazım şekline tekrar bakıp, olası hataları giderdikten sonra mesajı göndermek daha iyi...

Mesajı gönderdikten sonra yine 30 dakika düzeltme süremiz var..

Alıntı:
Mesajı yazdıktan sonra, göndermeden önce Cevapla butonunun hemen sağında "Ön İzleme" butonu vardır. Önce buradan bakabilirsiniz..

Burayı atlayıp da mesajı gönderdiniz diyelim.

İşte o zaman, mesajımızı 30 dakika düzeltme süresi vardır. Aşağıya ekran görüntüsü ekliyorum, daha sonra bu konu dışı mesajları sileriz..

* * *

2009 Ekim'inden beri buradasın Cadıı.. 4000 kusür mesajın var. Her mesajın da dolu dolu, eften püften mesajlar değil..

Yönetime en çok senin yardımcı olman gerekirken, yerinde yapılan müdahalelerin karşısında duruyorsun..

Demek ki gözlemlerin yanlış Cadıı.. Uyarma babındaki yazı yukarıda..

* * *
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ancak, bazı, eleştiri, için, yönetimi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler