Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 09.03.2016, 13:24   #1
Tura
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Tohumdan Üretim

Bir kaç gün önce bir arkadaşımız tohumla ilgili bir soru sormuştu.
Forumda tohumların çimlendirilmesi ile ilgili bir başlık ve anlatım olmadığını fark ettim. Genel olarak bir çok bitki ele alınmış ve o bitkinin tohumla yetiştirilmesi kendi konusu içinde anlatılmış.

Ben genel bir bilgi vermek istiyorum.

Vereceğim bilgiler, bu güne kadar edindiğim tecrübeler, okuduğum bilgiler, dinlediğim tohum çimlendirme öykülerin genel karışımıdır.

Bazı bitkilerin taşınması, üretilmesi, üretilip yeniden elde edilmesi, üretip neticeyi görüp mutlu olunması, tohumla çok kolaydır. Yetiştirdiğiniz bir bitkiden, aynen çocuğunuz gibi keyif alır mutlu oluruz.

• Tohumla Bitki Yetiştirmenin Genel Kuralları

1- Toprak
2- Isı
3- Işık
4- Nem.

Bunlar olması gerekenlerdir.

Bu 4 şarta, sevginizi, özeninizi, dikkatiniz ve temizliğinizi de eklerseniz; mutlu bir son sizi bekliyor demektir.

• TOPRAK :
Çimlenme toprağınız, steril olacak, içerisinde hava kabarcıklarını tutma kabiliyeti olacak, nemli ve su tutma kabiliyeti olacak. Buradan anlaşılacağı gibi, çimlendirme toprağında bitkiyi beslemesi beklenmemeli. Sadece yeteri ortam sağlayıp çimlenmeye yataklık etmesi yeterlidir.
Piyasada bu tür çimlendirme torfları yaygın olarak satılmaktadır. Ancak ben kendi çimlendirme toprağımı kendim yapmaktayım.

2 Ölçek dere kumu+ 1 ölçek Hindistan cevizi torfu+ 1 ölçek tarım perliti.

Ya da

2 Ölçek dere kumu+ 1 ölçek yaprak çürüntüsü karışık humuslu toprak+ 1 Tüf

Ya da

2 ölçek dere kumu+1 bahçe toprağı+1 ölçek tüf

Bu karışımları nemlendiriyorum. Nemlendirmeyi oksijenli su ilke yapıyorum. Avcuma alıp sıktığım zaman suyu çıkmıyor ve toparlak oluyorsa yeteri kadar nemli demektir.

Bu nemli karışımı bir poşete koyup, mikrodalga fırında ısıtıyorum. Steril olmasını sağlıyorum.

Burada bir ilave bilgi vermek istiyorum.

Çimlendirme; çimlendirme engelleyicisinin inadını kırmaktır. Bu şu demektir. Her tohumun uygun şartta çimlenebilmesi için tohumun içeriğinde çimlenmeye engel şartları vardır. Kimi fındık gibi sert kabukludur. Çimlenme engelleyicisi kabuğudur. Kimi önce sıcak bir ortamda daha sonra soğuk bir ortam da beklemesi gerekir, kimi ise soğuk bir ortamda bekleyerek çimlenme engelleyicisini ortadan kaldırmak gerekir. Bunlara soğuk katlama, nemli ve soğuk katlama diyoruz. İşte bu noktada önümüze çıkan şeyler nem, ısı ve ışık olmaktadır.

Şimdi tohumu ekmeye sıra geldi.

• Nem;
Bazı tohumlar direk bahçeye ekilebilir. Mısır, bezelye, fasulye, gibi.

Bazı tohumlar önce çimlendirme kabına dikilir ve daha sonra, çimlenip yeteri kadar büyümeyi mütakip asıl yerlerine taşınır. Bu taşıma işlemine şaşırtma denir. Bazı bitkiler, domates gibi 2 defa şaşırtılarak daha iyi verim elde edilir.

Nemli çimlendirme harcımızı bir fazla derin olmayan, altı bir kaç yerden delik steril bir kaba koyuyoruz. Kabın içindeki harcı düzleştirip dikmek istediğimiz tohumu üzerine serpiştiriyoruz. Kapak tabir ettiğimiz genel olarak da tohum kalınlığının iki katı olacak şekilde aynı çimlendirme harcından tohumun üzerini kapatıyor ve düz bir şeyle hafifçe bastırıyoruz. Ekilen tohumun adını ekim tarihini bir etikete yazıp kabın üzerine yapıştırıyoruz. Tohumlar genel olarak 1 hafta ile 8 hafta arası çimlenirler.
Bu tohum kabının üzerine streç gerdirip mini bir sera olmasını sağlıyoruz.

Bu andan itibaren harcın nemi önemli Eğer uygun bir nem verebildiysek harç nemini kaybetmez. Olası nem kaybına karşı, su dolu bir kaba tohum çimlendirme kabını koyarak, alttan yukarı doğru yeniden su alıp nemlenmesini sağlıyoruz. Üstten sulama kesinlikle yapmıyoruz.
  • Isı;
Tohum çimlendirmenin teorik olarak ısısı 17-21 derece arasıdır. Bu ısının ortalamasını her an sağlayacak bir yer bulmalıyız. Bu değerlerin altında ve üstünde çimlenme oranları düşüktür.
  • Işık;
Nemi sağladık. Isıyı sağladık. Şimdi geldi sıra ışığa. Işık da en az nem ve ısı kadar önemlidir. Bazı tohumlar karanlık bazı tohumlar aydınlık ister. Bu karışık bir konu. Ancak bizim gibi amatör yetiştirciler için başlangıç seviyesinde bol ışığa ihtiyaç duyulacağını bilmemiz gerekir.
Çimlendirme kabını direk gün ışığı almayan bir pencere önüne kaymakla yeteri ışığı sağlamış oluyoruz. Bu ışık bizim için yeterlidir.
  • Büyüme;
Bütün bu işlemleri bulunduğumuz yerin, son don olaylarının geçmesi gerektiği bir zamanda yapmamız uygundur.
Ektiğimiz tohumlar diyelim ki 19 derecede 1,2 haftada çimlendi ve katelton yaprakların çıkışı ile yine 1,2 hafta, 10, 15 derecede ve bol ışık altında, şaşırtmadan önce büyüme ve en sonunda yine 10, 15 derece altında bol ışıkta, şaşırtma sonu büyüme zamanları vardır. Görüldüğü gibi büyümenin de 3 ana bölümü vardır.
Eski 09.03.2016, 15:03   #2
Canan
Çiçekci kız

Standart Cevap: Tohumdan Üretim.

Gerekli şartları temin etme ve tohum ekme şekli tamam. Lakin, hiç tatbik etmediğim, bir toprak hazırlama ve tohum çimlendirme şekli.

Öğrenmiş oldum.

Bilgilendirme için teşekkürler Tura.

Eski 09.03.2016, 15:17   #3
Ekin
Başına Buyruk

Hiç duymamışım. Farklı bir çimlenme şekli öğrendim. Teşekkürler Tura. Ben normal toprakta çimlendirdim. KralKızlarını ( zinnia) normalden daha önce çiçek almak için saksıda çimlendirdim. Havalar ısınıncada toprağa istediğim yere ekeceğim. .

Bazıları derinde kaldı çıkarlar herhalde. Çıkmazlarsa bunlarda yeter

Sent from my iPhone using Tapatalk
Eski 09.03.2016, 16:13   #4
Tura
Müdavim

Her tohum toprakta çimlenir. Benim anlattığım şekilde daha sağlıklı ve çimlenir oranı yüksek olandır.

@Ekin kolay gelsin.

Bu zinnaları ben direk asıl yerlerine ekiyorum. Zinnalar şaşırtmayı çok sevmiyorlar. Yeni yerlerine alırken köklerini mümkün olduğu kadar, toprakla al. Almadan önce saksı iyice çamur olacak kadar sula.
Yeni yerinde diklenmeye başlayınca, tepe uçlarını tırnak makası gibi bir kesici aletle kes. Bir yerine üç çiçek tomurcuğu olsun.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
2 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.03.2020, 16:18   #5
Ekin
Başına Buyruk

Standart Cevap: Tohumdan Üretim

Merhaba bağ bahçenin gönüllüsü @Tura

Bu sene erken ürün almak adına tohumları az erken ekeyim dedim. Ama sanırım çok erken ekmişim.. Benim tohumlar çiçek açacak nerdeyse

Şimdi gelelim soruma ;

Bu fideler bu viyollerde ne kadar yaşar.. Toprağa ekene kadar dayanır mı ? Yaklaşık olarak toprağa ekilmesine 1 ay var. Dayanamayıp ölür mü ? Tekrardan tohum ekeyim mi ?
Eski 09.04.2020, 11:04   #6
Ekin
Başına Buyruk

Sorumun cevabını aldım. Şuan hala ayaktalar. Minik bir sera yapma zamanı geldi
Eski 09.04.2020, 17:15   #7
OkyanusunKalbi
WoodStock

Yarın annemle bahçeyi kazıp çiçek ekeceğiz. Bu konuyu görmem çok iyi oldu.

Paylaşım için teşekkürler.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
tohumdan, üretim

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler