Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.08.2014, 21:38   #21
CadII
Hotantu Kabilesinden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yaban Asması (Clematis)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi hectordesertan Mesajı göster
merhaba! yaklaşık 2 aydır hakkari/çukurcada görev yapıyorum. bölge şu an için inanılmaz sıcak. yoğun bir bitki örtüsü ve çeşitliliğ yok. yaşadığım yeri güzelleştirmek adına internetten yaptığım araştırmalar sonucunda bölgeye uyum sağlama ihtimali olan 5 çeşit bitki siparişi verdim. en sonuncu siparişim ise clematis oldu. bu güzel çiçeği tercih etmemdeki sebep kökü gölgede olduktan sonra sıcağa karşım olan tahammulü, kışın ise -20 dereceye kadar dayanıklı olması ve tabi çok güzel açan çiçekleri. çiçek yaklaşık 4-5 günlük yolculuktan sonra elime ulaştı. çiçeğe baktığımda bambu kamış ile desteklenmiş 40-50 cm uzunlukta olduğunu tespit ettim. etrafta verimli olacağını değerlendirdiğim kırmızı toprak ve normal toprağı elek ile eledim ve clematisimi açtığım çukura bu elenmiş ince kum ile karıştırdığım granül denen akıllı gübreler ve doğal inek dışkısından oluşturduğum hayvan gübresi ile karıştırarak ektim. köklerini meşe odunlarının kabukları ile gölge olsun diye örttüm. geldiğimde kökten itibaren 20-30 cm lik ilk bölümde kuruma vardı. geri kalan uç dallar ve yapraklar yeşildi. kırılmış bazı dalları kırmak zorunda kaldım. can suyunu verdim. bunları yaparken mesai arkadaşlarımdan meraklanıp bana yardım edenler oldu. yani bir çiçeğe hayat vermek için 3-4 kişinin katkısı oldu. benim merak ettiğim 2 gündür üstteki yaprakların hala canlılığını korumalarına rağmen alltaki kökten itibaren kuru görünen 20-30 cm lik gövde bitkinin ölmüş olduğunun göstergesi midir, yoksa hayat devam mı ediyor. bu konuda bilgi ve tecrübeli arkadaşlar varsa paylaşımlarını bekliyorum. teşekkür ederim.
Sevgili yeni üye,

Çukurca gibi bir yeri yeşertmeye çalıştığınıza göre, siz kesin askersiniz. Bunu sadece TSK mensupları yapıyor çünkü. Sizi tebrik ediyorum. Sorunuza sadece @Canan cevap verebilir. Bekleyin, görecektir sizi.

H.
7 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.2014, 22:06   #22
Canan
Çiçekci kız

Sevgili @hectordesertan, öncelikle, çiçek sevginiz, onları yaşatmaya çaba sarfedişiniz takdire şayan.

Clematis, sıcağa da soğuğa da dayanıklı olması özelliğini taşımakla beraber, 30-35 derecenin üzerindeki aşırı sıcaklar, nisbeten zarar vermektedir. Clematisin kötü huyu, sıcaklık her ne kadar olursa olsun, alt taraflarının kuruması, kaçınılmaz bir durumdur. Çiçeğiniz ölmedi, baharla beraber, alt tarafları da yeşerip yapraklanacak güzel çiçeklerini yine açacak merak etmeyin

Not: Ben clematisime sizin gösterdiğiniz özeni hiç göstermiyorum. Zamanında, gübre, kurutmadan da suyunu veriyorum o kadar

Eski 29.08.2014, 09:33   #23
Tura
Müdavim

Sayın@ hectordesertan.
Canan'ın yazdıklarına bir kaç satır da ben eklemek istiyorum.

Yaban Asmaları ( Clematis) ilginç bitkilerdir. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz.
Onun dalları hiç kurumaz...kuru gibi görünmesine rağmen canlı bit bitkidir.
1-Yapmış olduğunuz işlemler tamamen doğru.
2-Kök gölgede ve serinde, dallar güneşte ve sıcakta olacak.Ancak aşırı sıcaklar bitkiyi etkiler. Öğleden sonra gölge olan bir yer tercih edin.Günde en fazla 5 saat güneş almalı... 5 saat üzerinde kaldığı zaman bitki mutsuz olur ve çiçekleri küçük açar. 5 saat altında çiçeklerinin çok iri açtığını biliyorum.
3-Kök kısmına güneşi çok seven, kedi tırnağı ( İpek çiçeği, puşt oğlan) çiçeğini sıkça ekerseniz köklerini sıcaktan koruyacaktır.
4-Kış girmeden önce kök kısımlarına kompost, meşe yaprakları, çiftlik gübresi karışımı malç yaparak kış donlarından kökü korumanızı salık veririm.
5-Yazın yaprakları sararır. Sararan yaprakları kopartın...yerine yeniden yeşil yaprak çıkarttığını göreceksiniz.
6-Şubat mart gibi derin budama yapın, kökünü kuvvetlendirin. Dalları daha gür ve bol çiçekle size cevap verir.
7-Yeni çıkan uç sürgünlerden zaman zaman çelik alabilirsiniz.
Aldığınız çelikleri dere mili gibi oldukça nemli bir ortama yan yatırıp dikin ve karanlık ve serin bir ortama alın. 3-5 Ay sonra çelikleriniz köklenme işaretleri verir.
8-Kırılan dalları dalları koparttığınız iyi olmuş. Hatta uç sürgünün en ucunu kesmenizi tavsiye ederim.Bunun köke faydası vardır.
9- Toprak süzek ve PH 6 civarı olmalı.
10-Gövdesi çok naziktir...hemen kırılır. Ellediğiniz zaman dikkatli olmalısınız. Dallarını büyüdükçe sağa sola ayırın. Gelişmesi ve geniş alana bu şekilde daha rahat yayılır.
11- Hatta eğer sarmaşık gül varsa onun yakınına dikmenizi tavsiye ederim.
Clematisi nereden aldınız? Üzerinde cinsi ile ilgili etiket var mı? Cinsi nedir.
Eski 29.08.2014, 16:01   #24
hectordesertan
Yeni Üye

Evet @cadıı adlı kullanıcı arkadaşımızın hakkımdaki tahminleri doğru Önceki görev yerim olan İstanbul'dan buraya geleli 2 ay oldu.İstanbul'daki görevimden dolayı bitki ve çiçekler hakkında bilgim ve ilgim gelişti. Çiçekler, budaması, peyzaşı ile ilgili piyasadan ve internetten yerli ve yabancı pek çok kitap edindim diyebilirim, lakin alan çok geniş açıldıkça yeni ufuklar çıkıyor. İnsan bütün bu güzellikleri görünce büyük bir iştahla hepsi hakkında bilgi sahip olmak, onlara ulaşmak istiyor. şu an görev yaptığım yerde bahsettiğim gibi belki de iklim ve arazi yapısının da etkisiyle hemen hemen hiç çiçek, yer örtücü vs. yok desem yeridir. Sadece ekilen pembe bir gül tutmuş, onun çiçeklerine bakıp hevesimizi gidermeye çalışıyoruz benim diğer aldığım çiçekler çok yıllık ve yer örtücü tarzında.Kargonun uzamasından dolayı hassas olan küpe çiçekleri kurumuş olarak geldi. Bir de benim hatam oldu... Kesinlikle kapalı alanda tutulmamaları, hafif rüzgar alan dış mekanda olmaları gerekiyormuş... 2 gün kadar odamda bulundurdum... Onları kurtarmak adına mücadele veriyorum. Çiçekleri seçerken zone özelliklerine, iklim tercihlerine, sıcaklık tolere değerlerine bakarak tercih yaptım. Diğer çiçeklerim iyi durumda ve yayılma gösterdiler. Gerçekten hassas, lakin çok güzel görünümlü küpe çiçeklerini tercih ederken hata yaptığımı düşünüyorum. Buna rağmen ondan da vazgeçmiş değilim. @Tura arkadaşımızın sorusuna gelince çiçekleri, gerekli kumu ve gübreyi site adı vermek uygun olmayabilir farklı sitelerden sipariş ederek getirttim. En son "clematis piilu" adlı yaban sarmaşığı da denilen "clematisin" "piilu" türü çiçeğimi de Sakarya menşeili bir siteden getirttim. Çünkü baktığım ve bildiğim çoğu sitede stokta yoktu. Şu an iyi durumdalar. Bütün çiçeklerim yabani bir elma ağacının gölgesindeler. Öğlene kadar güneş görüyorlar. Sonrasında gölgeye düşüyorlar. Maalesef benim de çok sevdiğim "sarmaşık gülü" burada mevcut değil... Belki onu da deneyebilirim... Şimdilik diyeceklerim bu kadar. En büyük hayallerimden biri emekli olunca zor da olsa müstakil bir eve sahip olmak ve hayalimdeki bahçeye kavuşmak... Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim...
Eski 16.09.2014, 14:59   #25
ReaL
Deniz Sevengillerden

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2014, 15:33   #26
Çağla
KirLiBeYaZkeDi ... =)

Teşekkürler ReaL, cıvıl cıvıl bir konu olmuş..

Kırmızısına bayıldım, eminim annem de bayılır.

"İnsanlar arkanızdan
konuşuyorsa

Onlardan öndesiniz
demektir."

5 Üyemiz Çağla'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2014, 15:35   #27
Cansuyu
« Gün Batımı »

Çiceğin rengi nekadar teşekkürler..

4 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.09.2014, 15:49   #28
Canan
Çiçekci kız

İlave Clematisler de çok güzel. İçlerinde hiç görmediklerim var. Hele alıntıladığım cinsi çok farklıymış.

Ellerine sağlık ReaL...

Eski 16.09.2014, 20:50   #29
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
İlave Clematisler de çok güzel. İçlerinde hiç görmediklerim var. Hele alıntıladığım cinsi çok farklıymış.

Ellerine sağlık ReaL...

Canan.

O bir Clematis Rooguchi.
Hafif kosusu var ve kışa dayanıklı.
Tüm yaz çiçekli kalabilir.
Çan şeklinde çiçekleri vardır ve çiçek boyu 2.5 ila 3.5 cm arasında olabilir.
Eski 16.09.2014, 21:00   #30
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Canan.

O bir Clematis Rooguchi.
Hafif kosusu var ve kışa dayanıklı.
Tüm yaz çiçekli kalabilir.
Çan şeklinde çiçekleri vardır ve çiçek boyu 2.5 ila 3.5 cm arasında olabilir.
Bilmiyordum Tura. Çiçekçilere çok da giderim ama, ya yok, ya da o gözle bakmadığımdan görmedim.

Hmm... Resimdeki çok gözdoyurucu görünüyor; meğer çok da iri değilmiş.

Teşekkür ederm bilgilendirme için

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
asması, bakımı, bitkisi, clematis, çiçeği, klematis, sarmaşığı, sarmaşık, üretimi, yaban, yetiştirilmesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)