Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 09.03.2021, 16:14   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart MEB Yönetmeliğin Tersine Davrandı: Yönetmeliğe Değil, Şeriata Göre Karar

MEB Yönetmeliğin Tersine Davrandı: Yönetmeliğe Değil, Şeriata Göre Karar

Sınıfa türban ile gelen 4’üncü sınıf öğrencisini, “MEB Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği” kapsamında okula almayan öğretmen ve okul müdürü açığa alındı. Olayın kamuoyuna yansıması ile öğretmenler hedef gösterilirken “Eğitimciler linç edilemez” dedi.

İzmir’deki bir ilköğretim okulunda öğrenim gören 4’üncü sınıf öğrencisi kız çocuğu, başörtüsü nedeniyle okula alınmadı. Olayın kamuoyunda duyulmasının ardından MEB, okul müdürü ile öğretmenin açığa alındığını duyurdu. MEB’in, haklarında soruşturma başlatarak açığa aldığı okul yöneticisi ve öğretmenin, “Öğrencilerin Kılık ve Kıyafetlerine Dair” Yönetmeliği uyguladığını belirten eğitimciler, kararın yanlış olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, velinin açıklamalarıyla kamuoyu gündemine yansıyan iddialar üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, okul yöneticisi ve öğretmenin açığa alındığı da bildirildi.

MEB’in kararına karşın “Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” ile öğrencilerinin okul içinde başı açık bulunacağının açıkça karara bağlanması dikkati çekti.

Yönetmelikte, öğrencilere getirilen kılık kıyafet sınırlamaları şöyle sıralandı:

►Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez.

►Okullarda yüzü açık bulunur, saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.

►Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur.

ÖĞRETMENLER HEDEF GÖSTERİLDİ

MEB’in öğrencilerin okul içerisinde nasıl giyineceğiyle ilgili yönerge ve kurallarının çok açık olduğunun altını çizen Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Bu olay üzerinden öğretmenler hedef gösterilemez” dedi. Okul yönetiminin yalnızca, çocuğun sınıftan çıkartılması ve ailesinin çağırılması konusunda daha temkinli davranması yönünde eleştirilebileceğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Ama sonrasında yaşananlar çok vahimdir. Öğrenci velisinin çevresindeki tarikatlar ve STK’leri arayarak hem okul idaresini hem de öğretmenleri hedef göstermesi suçtur. MEB’ bağlı bir okulda kimse yönetmeliklerin dışında hareket edemez. Yönetmeliği uygulayanlar hedef gösterilemez. Yönetmeliğe göre hareket eden öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik linç kampanyası başlatılamaz.”

İzmir Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam da yönetmeli vurgusu yaptı. Öğretmenin yönetmeliğe uygun davrandığını ifade eden Beyazadam sorunun okul içerisinde çocuğa rehberlik edilerek çok rahat çözülebileceğini dile getirdi.

Kaynak

Eski 09.03.2021, 20:19   #2
drcengy
« ForumGerçek Sever »
Standart Cevap: MEB Yönetmeliğin Tersine Davrandı: Yönetmeliğe Değil, Şeriata Göre K

Yılların intikamını almaya devam ediyorlar.
3 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.2021, 20:19   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Standart Cevap: MEB Yönetmeliğin Tersine Davrandı: Yönetmeliğe Değil, Şeriata Göre K

MEB'in böyle yönetmeliği olduğunu bilmiyordum. Genelde hep türbanlı öğrenciler görüyorum da...

Demek ki öğretmenlerin hiçbirisi bu yönetmeliğe uymuyor, uyanların ise işine son veriliyor.

3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 09.03.2021, 20:22   #4
drcengy
« ForumGerçek Sever »

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster

Demek ki öğretmenlerin hiçbirisi bu yönetmeliğe uymuyor, uyanların ise işine son veriliyor.

Aynen öyle bu işler.
3 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
davrandı, değil, göre, karar, tersine, yönetmeliğe, yönetmeliğin, şeriata

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler