Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Gezelim & Görelim > Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar

Türkiye'den Tarihi Yerler ve Mekanlar Geçmişten günümüze gelen yapıtlar...

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 06.03.2013, 20:45   #21
Tuba
Yeni Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Yeraltı Şehirleri | (Kapadokya – Nevşehir)

Türkiye'de görecek çok yer var sahiden çok güzel yerler var
Eski 06.03.2013, 21:53   #22
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Kültürel ve tarihi bir yer.

Gidip, göremediğim yerler birikti yahu.

Bu kapsamlı anlatımlar olunca, daha da iştahlanıyor insan.

Ellerine sağlık, teşekkürler ReaL.
Eski 24.06.2013, 18:13   #23
Leyl
Tam Üye

Uzun zamandır seyahat edemiyorum ama bu güzel ve emekle hazırlanmış konular sayesinde seyahat etmiş kadar oluyorum

Emekleriniz için teşekkürler,ellerinize sağlık
4 Üyemiz Leyl'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.01.2014, 18:10   #24
Cansuyu
« Gün Batımı »

Kapalı ve kasvetli yerler korkutur beni..

Özellikle maden ocaklarında çalışanlara Allah sabırlar versin..

Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler @ReaL

6 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.01.2014, 21:46   #25
Gülce
Müdavim

Oldukça emek sarfedilerek işlenmiş bir konu.

Ellerine sağlık Real ve Lale. Teşekkürler.
Eski 10.06.2014, 22:36   #26
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Yeraltı Şehirleri (Kapadokya – Nevşehir)

1. Derinkuyu Yeraltı Kenti (Derinkuyu)

Giriş

Mutfak

2. Özkonak Yeraltı Kenti (Avanos)

3. Kaymaklı Yeraltı Kenti (Merkez)

4. Mazı Yeraltı Kenti (Ürgüp)

5. Acıgöl Yeraltı Kenti (Acıgöl)

6. Tatlarin Yeraltı Kenti (Acıgöl)

7. Özlüce Yeraltı Kenti

8. Sivasa Gökçetoprak Yeraltı Kenti (Gülşehir)

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.06.2014, 22:52   #27
Mihri Sultan
Uzman Üye

Kapadokya'ya bir kaç defa gittim. Hem yaşadığım yere yakınlığı hem de gidilesi bir yer. Anlatacağım şey biraz başka.. Geçen ay İstanbul'da sunumdayken Nevşehir'den bir MEB okulu Kapadokya'yı anlatan Avrupa Birliği projesi yapar. 12 orta okul öğrencisi bu bölgede daha önce olmayan yöreyi anlatan öyküleriyle, dilden dile dolaşan efsaneleriyle muhteşem bir çalışma hazırlar.

Bir de afiş çalışması ve yine kendi yaptıkları broşürle insanın tüylerini kaldıracak güzel bir çalışma.. Oralara giderseniz bu çalışmalar belediyelerde ve müzede var. Ki bu çalışmada yurt dışından sırf bu çocukların heyecanını yaşamak için gelen yaşıtlarının emeği de var. Valla diyeceğim şu, memleket güzel ama mühim olan bu güzelliğe sahip çıkmak ve bunu sunabilmek.

Dipnot : Belki bunu daha önce bu konuya yazdım, geçmişe dönüp bakmadım ama ben o çocuklardan öyle etkilendim ki milyon kere yazıp milyon kere anlatmaktan gocunmam
Eski 22.07.2014, 01:16   #28
Slower
Süper Üye

Ben zor giriyorum böyle yerlere tedirgin oluyorum. Girdiğimde de dikkatimi çeken zannedildiği gibi boğucu, basık bir havası olmuyor buraların nedendir bilmem..

Teşekkürler güzel konu için kaptan..
Eski 22.07.2014, 01:30   #29
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Panik atağı veya Kolstrofobisi olan kişilerin asla giremiyeceği bir yer...Ama ben gezmek isterim doğrusu böyle gizemli yerleri seviyorum ...

Teşekkürler Real...
Eski 01.01.2015, 16:26   #30
ReaL
Deniz Sevengillerden

Nevşehir Kalesi'nin Altında Büyük Bir Yeraltı Şehri Tespit Edildi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi'nin altında büyük bir yeraltı şehri tespit ettiklerini belirterek, ''Burası, Türkiye'nin dünyaya sunacağı önemli ören yerlerinden ve yeraltı şehirlerinden biri olacak'' dedi.

Kale çevresinde bine yakın konutun yıkımını gerçekleştirdiklerini anlatan Ünver, buranın altında 785 bin metrekarelik alanın çok büyük bölümünde bir yeraltı şehri fark ettiklerini ve 110 metre kotta bu alanın tespit edildiğini belirtti. Türkiye'nin peribacaları ve yeraltı şehirleri ile ünlü önemli turizm merkezlerinden olan ve yılda ortalama 2,5 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, ören yerlerinin yanısıra Derinkuyu, Kaymaklı, Tatlarin ve Özkonak yeraltı şehirleri turistlerin önemli uğrak yerleri arasında bulunuyor.

Bölgede her geçen gün yeni mekanlar keşfedilirken 'Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında yürütülen çalışmalarda, Nevşehir Kalesi'nin altında birbiriyle bağlantılı olduğu düşünülen ve yaklaşık 785 bin metrekarelik bir alanı kaplayan yeni bir yer altı şehri tespit edildi.

Başkan Ünver, yaptığı açıklamada, Nevşehir Kalesi ve çevresinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve belediye işbirliğinde 2006 yılından bu yana ciddi bir çalışma yürüttüklerini ve bu bölgede yaşayan vatandaşları TOKİ tarafından yapılan 2600 konuta taşıdıklarını söyledi.

7 Kilometre Uzunluğunda Tünel Bulundu

Tespit edilen bölgenin dünyanın en büyük yeraltı şehirlerinden biri olduğunu ifade ediliyor. ''Uygulamanın başladığı alan ile kale arasında 110 metre kot var. 110 metreye ne kadar kat sığarsa. Ayrıca Göre beldesinden Nevşehir Kalesi'ne kadar da 7 kilometrelik bir tünel tespit edildi. Osmanlı arşivlerinden de bölgede 30 adet su yolunun olduğu belirlendi''.

Bilinen Tarihi Değiştirebilir!

Yeraltı şehrinin içerisinde kısmi olarak kaba temizliği yapıldı.

''Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından da büyük bir bölümü tescil edildi. Valimizin koordinatörlüğünde bir ekip kuruldu ve tescilli yapılar tespit edildi. O yapıların ileride restore edileceği belirtiliyor. Burasının Türkiye'nin dünyaya sunacağı önemli ören yerlerinden ve yeraltı şehirlerinden biri olacağı düşünülüyor.. Hemen yanında da Osmanlı Devleti'nin Anadolu'da yaptığı en son külliye olan Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin restorasyonu da yapılacak. Burada ciddi bir tarihi ve kültürel konsept olacak.

Yeraltı şehirleri genelde erken Hitit dönemine kadar gidiyor. Kalenin tarihi de Selçuklular'a dayanıyor. Yeraltı şehrinin Nevşehir tarihini en az 5 bin yıl ötelediği kesin. Şu anda arkeologlar bu konu ile ilgili çalışmalar yapıyor. Hem Türk turizminin hem de Türk kültür hayatının dünyaya armağan edeceği güzel bir eserin heyecanı Nevşehir halkını etkilemiş gözüküyor.

"20'ye Yakın Giriş Çıkış Var"

Bulunan yeraltı şehrinin çok farklı girişlerinin olduğu belirtiliyor.

''Genelde yeraltı şehirlerinde bir yerden girilip bir başka yerden çıkılıyor. Şu ana kadar 20'ye yakın giriş çıkış tespit edildi. Daha ne kadar var tesbit edilemedi, çünkü alan çok geniş.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin ve tarihi eski ev ve çeşmelerimizin de restorasyonun tamamlanması durumunda ve yeraltı şehrinin ortaya çıkarıldığında Nevşehir'e daha fazla turistin gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
4 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
bölgesi, kapadokya, kapadokyanın, nevşehir, sehirleri, yer altı şehirleri, yeraltı, Şehirleri

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler